• Ankara Hakkında Genel Bilgiler

    Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük 2. şehri. Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine uzanan Ankara, yüz yıllardır Anadolu’nun kalbinde yer alıyor. Üzerinde Hitit, Frig, Lidya, Pers, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve nihayet Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşadığı kadim bir coğrafya olan Ankara, başta Anıtkabir olmak üzere, Cumhuriyet tarihinin ilk kurum ve kuruluşlarını barındırması nedeniyle modern Türk Devleti’nin aydınlık yüzü olarak tanınıyor.

     

    Kendine has bir atmosferi bulunan kent, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, bakanlıklara ve Genelkurmay Başkanlığı gibi devletin önemli kurumlarına ev sahipliği yapıyor. Kentin kendisi tarih dolu bir tatil sunarken yakın çevresi de doğa meraklılarını hayal kırıklığına uğratmayacak zengin seçenekler sunuyor. Pek çok müzesi, kültür-sanat etkinliği, canlı gece hayatı ve renkli bir alışveriş dünyasını barındıran şehre uygun fiyatlı uçmak için Ankara uçak bileti fırsatlarını değerlendirin.

Ankara Gezilecek Yerler

Anadolu’nun ve Türkiye'nin kalbinde yer alan, yüzyılların medeniyet beşiği olan Ankara, tarihi yerlerinin yanı sıra, şirin ilçeleri, güzel şehir parkları, çok değerli müzeleri, mutfağı ve kendine has kültürüyle ziyaret edilmeyi hak ediyor. Pek bilinmese de aslında Ankara gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir kent.

 

Ankara’da görülmesi gereken en önemli adresler, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan, Ankara’nın simgesi Anıtkabir, Ulus Meydanı’nda Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan I. TBMM Binası ve Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılan 2. Meclis Binası, o yıllara tanıklık etmek isteyenleri çağırıyor.

 

Ankara manzarası ile ziyaretçilerini etkileyen Ankara Kalesi, Ankara’da mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında. Ankara’nın en eski yapılardan Ankara Kalesinin Kaleiçi kısmında farklı dönemlere tarihlenen çok sayıda eski Ankara Evi bulunuyor. Eski Ankara’nın merkezi aynı zamanda çay bahçeleri ve antika dükkânlarıyla da ünlü. Gündoğumu ve günbatımında nefis manzaraya sahip.

 

Müze severler için Ankara tam bir hazine. Şehir merkezinde kırktan fazla müze yer alıyor. Anadolu tarihine ışık tutan ve dünyanın en iyi müzeleri arasındaki Anadolu Medeniyetleri Müzesi yanında Ankara Etnografya Müzesi, Roma Müzesi, Yassıhöyük Köyü’ndeki Gordion Müzesi görülmesi gereken yerler arasında. Ankara’nın tarihi yerlerinden Augustus Tapınağı ziyaret edilmesi gereken yerlerden. MÖ 25’ten sonra Frigya tanrısı Men adına yapılmış tapınaktan geriye kalan kalıntılar ziyaret edilebilir.

 

Şirin Beypazarı, yerli turistlerin ilgisini çekmeyi başaran bir merkez. Tarihi evleri, kültürel değerlerin hissedildiği sokakları, dünya markası maden suyu, gümüş işçiliği ile Ankara’nın bu şirin ilçesini listenize ekleyin.

 

İki katlı ahşap evleriyle Hamamönü, Ankara’nın gözde tarihi ve turistik yerlerinden biri. Taceddin Dergâhı ve Mehmet Akif Ersoy Evi Hamamönü gezilecek yerler arasında. Ankara'nın kültür, sanat ve edebiyat hayatına önemli katkı sağlayan Hamamönü Söyleşilerine denk gelirseniz kaçırmayın. Etkinlik, tarihi Kabakçı Konağı'nda 7 yıldır düzenleniyor.

 

Bir dönem ünlü isimlerin gün saydığı, ancak şimdilerde müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi Türk siyasi hayatından kesitler sunuyor. Ulucanlar Cezaevi’nin Ankara ve Türkiye için çok önemli bir simge. Ünlü mahkumlara ait bilgi, belge ve eşyaların bulunduğu koğuşlar eski koşullarına uygun olarak düzenlenmiş. Ziyaretçilerini geçmişe duygulu bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Kent parklarıyla öne çıkan Ankara şehir merkezinde Atatürk Orman Çiftliği başta olmak üzere, Kuğulu Park, Altınpark, Botanik Parkı, Mogan Parkı, Abdi İpekçi Parkı hoş bir atmosfere sahip. Sağlık turizmi arayışında olanlar için içerisinde şifahane, kaplıca ve havuzları bulunan Şeyh Hamamı doğru adres.

 

Ankara’nın kültürel ve sanatsal yönü bir hayli gelişmiş. Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatrosu, Senfoni Orkestrası gibi kurumların bu canlılığa etkisi büyük. Şehirde her yıl merakla beklenen onlarca festival düzenleniyor. Ankara Uluslararası Müzik Festivali, Ankara Uluslararası Karikatür Festivali, Ankara Uluslararası Film Festivali, Asya-Avrupa Sanat Sergisi, Ankara Uluslararası Sanat Festivali bu festivallerden birkaçı.

 

Yöresel lezzetleriyle ziyaretçilerine doyum olmaz anlar yaşatan Ankara mutfağı, geleneksel Anadolu lezzetlerinin yanında yerel tatlara da sahip. Ağırlıklı olarak hamurişi ve et yemeklerinden oluşan Ankara mutfağında bahçe kebabı, batık helva, toyga çorbası, Ankara tavası, cennet küngü ve ornaç tadına bakılması gereken yerel tatlardan.

Ankara'ya Nasıl Gidilir

Şehir merkezinin 28 km kuzeyinde, Akyurt ve Çubuk ilçe sınırları içerisinde yer alan Ankara Esenboğa Havalimanı, günümüzde, yolcu trafiği açısından ülkemizin en büyük 4. havalimanı.

 

Esenboğa Havalimanı’ndan Ankara şehir merkezine ulaşım için Belko Air araçlarını, Havaş otobüslerini, belediye otobüslerini ve araç kiralama ile taksi seçeneklerini kullanabilirsiniz.

 

Ankara’nın merkezi noktaları olan Kızılay, AŞTİ, Gar, Sıhhiye ve Ulus’a gitmek için, trafik yoğunluğuna göre, yaklaşık 60 dakika içerisinde için Belko Air araçlarını kullanabilirsiniz. Havalimanından hareket eden 442 Nolu Belediye otobüslerini kullanarak da merkeze ulaşmak mümkün. 442 Nolu otobüsler, haftanın her günü 01.00 ile 06.00 saatleri arasında saat başı, 06.30 ile 23.30 saatleri arasında ise 30 dakikada bir yolcu alıyor.

 

Havaş otobüsleri ise, Esenboğa Havalimanına inen tüm uçuşlar için servis düzenliyor ve şehir merkezine gidişte Pursaklar, Şaşmaz (Aydoğanlar İş Merkezi Önü) ve AŞTİ'de yolcu indiriyor.

 

Ankara şehir merkezinden Esenboğa Havalimanı’na ulaşım çok kolay, ancak iş çıkış saatlerinde oldukça yoğun olan trafiği göz önünde bulundurun. Belko Air araçlarının şehir merkezinden havalimanı istikametine ilk hareket noktası AŞTİ. Daha sonra Kızılay, Tren Garı ve Atatürk Kültür Merkezi’ne devam eden araçlar, trafik yoğunluğuna göre yaklaşık 80 dakika içerisinde havalimanına ulaşıyor.

 

442 Nolu EGO otobüsleri ise, havalimanından şehir merkezine, oradan da AŞTİ’ye uğrayıp yolcu alıyor ve buradan ring yaparak tekrar havalimanına dönüyor. Havalimanından hareket eden 442 Nolu otobüsler, haftanın her günü 01.00 ile 06.00 saatleri arasında saat başı, 06.30 ile 23.30 saatleri arasında ise 30 dakikada bir yolcu alıyor.

 

HAVAŞ otobüsleri Ağustos 2017’den itibaren, yeniden Ankara’da AŞTİ-Havalimanı arasında hizmet vermeye başladı. HAVAŞ otobüsleri AŞTİ’den 02.15- 23.45 saatleri arasında düzenli seferlere sahip. Şehir merkezinden havalimanı iç ve dış hatlara ulaşım için araç kiralayabilir veya taksiye binebilirsiniz. Ancak havalimanı şehir merkezine yakın olmadığından taksiye yüksek ücret ödeyebileceğinizi aklınızda bulundurun.

 

Ankara'nın ruhunu anlamak için ona biraz zaman ayırmak ve emek göstermek gerek. Başkent olmasından kaynaklanan resmi görüntüsü ilk bakışta insanı biraz yanıltsa da binlerce yıllık tarihin izlerini ve kültürel zenginlikleri, sanatsal ve sosyal hayatı da gözden kaçırmamak gerek. Kentin kendisi tarih dolu bir tatil sunarken yakın çevresi de doğa meraklılarını hayal kırıklığına uğratmayacak kadar zengin. Antik Dönemden Cumhuriyet yıllarına ve o zor günlerden de bugünün Çağdaş Ankara’sını yaratmış bu şehre yapılacak kapsamlı bir yolculuk için Ankara uçak bileti rezervasyonunuzu yapın.

 

Ankara Havalimanı & Ankara Hava Durumu

booked.net