• Bingöl Hakkında Genel Bilgiler

    Doğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Bingöl, Türkiye’nin en eski yerleşim sahalarından bir tanesidir. Tarih boyunca birçok uygarlık egemenliğine girdiği için, Bingöl birçok kez farklı isimlerle anılmıştır. Gezgin Evliya’ya göre Bingöl’e Çabakçur denmiş ve bu isim Büyük İskender tarafından verilmiştir. Çabakçur, Makdis dilinde “akan temiz su” demektir. Büyük İskender’in Bingöl’e böyle bir isim vermesinin ardındaki sebep ise, burada dinmez ağrılarına şifa getiren bir su içmesidir. Kendisi Bingöl’deki bu temiz su sayesinde sağlığına kavuşunca burada bir kale yaptırmak ister.

    Bingöl; temizliğiyle, doğal güzelliğiyle, uçsuz bucaksız bahçeleriyle ve küçük gölleriyle; kendisine verilen isimleri hak etmiştir. Size rehber olmayı hedeflemiş bu yazıyı okuduktan sonra uygun fiyatlı Bingöl uçak biletlerini araştırmaya başlayacaksınız. Şehirde gezilecek yerlerden, uçaktan iner inmez şehir merkezine nasıl gidebileceğinize kadar tüm detayları sizler için anlattık.


Bingöl Gezilecek Yerler

Daha uçaktan iner inmez doğal güzelliklerine hayran kalacağınız Bingöl’de gezilebilecek birçok doğal ve tarihi güzellik bulunmaktadır.
 
Yüzen Ada
Fantastik bir filmden çıkmış gibi görünen bu şirin adalardan Türkiye’de sadece 22 tane bulunmaktadır ve dünya üzerindeki en ilginç doğa olaylarındandır. Solhan ilçesinde, Hazarşah köyüne yakın bir noktada bulunmaktadır. Rüzgar etkisi ile ya da insan müdahalesi ile hareket ettirilen bu adalar, Turnalar Gölü üzerinde bulunmaktadır. Gölün karşı kıyısında piknik yapabilir ve dilediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Yüzen Ada, Bingöl ve Muş karayolundaki tabelaların takip edilmesi ile 2 kilometrelik bir yolculuğun ardından ulaşılabilecek mesafededir.
 
Çir Şelalesi
Yaklaşık 50 metre yükseklikten aşağıya coşkuyla dökülen bu şelaleyi görmek, yanında fotoğraflar çekilmek ve bir doğa harikasına daha tanık olmak Bingöl gezinizi unutulmaz kılacak. Çıkış noktası metrelerce yükseklikte olan Çir Şelalesi, Çir kayalıklarının arasında yer alır ve bu kayalıklar, ülkemizdeki coğrafi çeşitliliği kanıtlar niteliktedir. Çir Şelalesi, Ilıca Bucağı merkezine 8 kilometrelik bir mesafededir. Buraya, Bingöl’den kalkan servis araçlarıyla ulaşabilirsiniz.
 
Bingöl Kaplıcaları ve Bingöl Üniversitesi Termal Tesisleri
Söylentilere göre Büyük İskender’in bile şifa bulduğu Bingöl’deki kaplıcaları ziyaret edebilir ve birçok hastalığa iyi gelen, rahatlatıcı sularda dinlenebilirsiniz. Eğer siz de Bingöl kaplıcalarını deneyimlemek istiyorsanız, Bingöl ve Erzurum karayolu üzerindeki termal tesisleri tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte Ilıca’da birçok termal otel mevcuttur. Uygun fiyattan edindiğiniz biletinizle Bingöl ziyaretinizi kış aylarında gerçekleştirmeyi tercih edecekseniz, Kös Kaplıcaları’nı da ziyaret edebilirsiniz.
 
Buban Bacaları
Peri bacalarını andıran ama onlar kadar ünlü olmayan Buban Bacaları, Bingöl’ün ev sahipliğini yaptığı birçok doğa harikasından bir başkasıdır. Rüzgar etkisinin zaman ile ne denli ilginç hale gelebileceğine örnek olan bu bacalar, bölge halkındaki bazı söylentilere göre aslında taşa dönüşen bir düğün topluluğudur.
 
Şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta olan Buban Bacaları’nı kendi gözlerinizle görerek doğanın gücüne şahit olabilir ve unutulmaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Buban Bacaları’na, il merkezinden sağlanmakta olan Oğuldere servis hizmetleriyle zahmetsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 
Yolaçtı Kayak Merkezi
Eğer uygun Bingöl uçak biletinizi edindiyseniz ve bu Bingöl’e yapacağınız ziyareti kış ayları içinde planladıysanız, Bingöl kış tatili hayallerinizi gerçekleştirmenize yardım edecek her türlü olanağa ve kolaylığa sahip. Kış tatili denince akla gelen ilk aktivitelerden olan kayak maceraları da Bingöl’ün eşsiz doğasıyla sunabilecekleri arasında.
 
Acemi ve profesyonel kayakçılar için farklı pistlere sahip olan Yolaçtı Kayak Merkezi, kayak sporunu ilk defa deneyim etmek için oldukça uygun bir yer. Şehir merkezine 25 kilometrelik bir mesafede bulunan Yolaçtı Kayak Merkezi’ne Bingöl ilçelerinde hizmet veren servisler ile pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. 
 
Şehrin tüm bu doğal güzelliklerinin tadına mevsiminde varmak için tek yapmanız gereken bir Bingöl uçak bileti almak. Ancak özellikle kayak sezonu gibi kente giden turistlerin arttığı dönemlerde uçak bileti fiyatlarında değişmeler olabileceği için, Bingöl uçak biletinizi önceden alarak tasarruf etmenizi önerebiliriz.

Bingöl'e Nasıl Gidilir?

En uygun İstanbul - Bingöl ya da Ankara - Bingöl gidiş dönüş uçak biletinizi edinip, Bingöl’e uçak ile ulaşmak; seyahatinizin en konforlu seçeneği olacaktır. Uçak ile seyahat etmeyi tercih ederek, İstanbul ile Bingöl arasındaki 1000 kilometreden fazla olan mesafeyi 2 saatlik bir süre içerisinde en hızlı ve güvenli şekilde tamamlayabilirsiniz.
 
Bulunduğunuz bölgeden karayolu otobüs firmalarının uygun biletlerini edinip, karayolu seyahatini de tercih etmeniz mümkündür. Bingöl Otogarı şehrin merkezine yakın bir noktadadır.
 
Bingöl Havalimanı’na Ulaşım
En uygun İstanbul - Bingöl uçak bileti ya da Ankara - Bingöl uçak biletinizi alıp, aktarmasız olarak en pratik uçak seferleriyle Bingöl Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra, 20 kilometrelik bir mesafede bulunan şehir merkezine toplu taşıma ya da taksi ile gidebilirsiniz. Konaklayacağınız uygun fiyatlı otelinizi belirlemenizin ardından bahsettiğimiz tüm o tarihi ve doğal güzellikleri ziyaret edebilir; Büyük İskender’in ismine ilham verdiği güzel Bingöl şehrindeki gezinize başlayabilirsiniz. 

 

Bingöl Havalimanı & Bingöl Hava Durumu

booked.net