“Ağustos Böceği ile Karınca” masalını bilmeyenimiz yoktur değil mi? Yazı eğlenerek çalışmadan geçiren ağustos böceği ile yazın çalışan, kendisini kışa hazırlayan karıncanın anlatıldığı masalda kış olunca ağustos böceği aç kalır, karıncanın kapsını çalar ve yiyecek ister. Ne kadar tembel böcekler değil mi ağustos böcekleri? İşin aslı hiç de öyle değil. Özellikle sıcak bölgelerde bulunan ve koro halinde öten böcekler olan ağustos böcekleri çok kısa ömre sahip olan canlılar. Bu arada erkek ağustos böceklerinin öttüğünü, dişilerin ötmediğini de belirtelim. Kısa ömürleri 1 ay bile sürmüyor. Ağustos böcekleri ağustos ayında doğup gelişen iki üç hafta sonra ölen böcekler. Tabi burada ömür olarak bahsettiğiz süre yeryüzünde yaşadıkları süre. Yoksa yeraltında geçen süreleri de hesaba katarsak, ağustos böceğini dünya üzerinde en uzun ömürlü böcek olarak sayabiliriz. Şöyle ki yumurtadan çıkan yavrular kendilerini ağaç altındaki toprağa gömüyorlar, burada yuvalanarak yıllarca kalıp ağaç köklerini emerek besleniyorlar. Yıllar sonra topraktan çıkıyorlar. Bu durum sadece ağustos böceklerine özgü. Son olarak ağustos böceklerinin 2000 kadar türü olduğunu da söyleyip belgesel kısmını bitirelim.

Belgesel bitti, şimdi tatil zamanı

Bu kısma kadar okuduğumuzdan çıkaracağımız dersler:

  1. Ağustos böcekleri asla tembel canlılar değil.
  2. İyi bir tatil için süre kesinlikle önemli değil.

Ağustos böcekleri gibi kısa bir süreye sahip olsanız da, uzun uzun tatil yapacak olsanız da iyi bir tatil geçirmek için önerilerimize göz atın.

İyi bir tatil nasıl yapılır?

Tatilin lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline geldiği hep söylenir. Evet bir şeyler değişti. Özellikle teknoloji alanındaki gelişmeleri takip etmekte bile zorlanıyoruz. Teknoloji gelişince işlerimiz kolaylaşıp, tatile ayıracak vaktimiz arttı mı? Hayır. Hatta daha da çok çalışan, yorulan bireyler haline geldik. Bedensel ve zihinsel açıdan hep yorgunuz. Bunu gidermenin en güzel yolu iyi bir tatil yapmak.

İyi bir tatil yapmak için birinci şart, iyi bir plan yapmak. Burada dikkat edilmesi gereken şu: Lüks otelde her şey dahil bir tatil yapmak iyi bir plan anlamına gelmiyor. Önemli olan her zaman yaptığınızdan farklı faaliyetleri yapacağınız, beklentilerinizi karşılayacak bir tatil planlamak. Peki tatilden beklentiniz ne? Kendinize kulak verin, iş zamanı çalışırken en çok nasıl bir tatilin özlemiyle yaşadınız? Bugün iş olmasa nereye giderdim dediniz? Bu sorulara vereceğiniz cevap destinasyon, tur ve otel tercihinizi belirleyecek. Gideceğiniz yer belli olduktan sonra araştırma yapmalısınız. Böylelikle kötü sürprizlerle karşılaşma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz. Tatilde kendinize, ailenize, arkadaşlarınıza zaman ayırarak, kaliteli zaman geçirecek faaliyetlerde bulunmalısınız. Tatile çıkacağınız kişilerle aynı tatil beklentisine sahip olmanız çok önemli. Diğer türlü olursa tatil, çatışmaya yol açacak, sevimsiz anılara sebep olacaktır. Sizi yoran, boğan ortamdan tamamıyla uzaklaşmış olmalısınız. Nereye giderseniz gidin, mutlaka doğada vakit geçirmeye çalışın. Doğada göreceksiniz ki stres yok, kaos yok. Kendi içinde bir düzene sahip olan doğa, sizi de o mükemmel düzeninin bir parçası yapacak. Gittiğiniz yeri keşfetmeye çalışın. Önceden yapacağınız araştırmayla keşfedilecek yerlerin listesini zaten çıkartmıştınız. Tatil boyunca yeme – içme düzeninize de dikkat etmelisiniz. Yeni insanlarla tanışmak, onlarla sohbet etmek size iyi gelecektir. Tatili bütün gün yatmak, uyumak olarak görüyorsanız bu fikirden hemen vazgeçmenizi tavsiye ediyoruz. Uyku süresi arttıkça metabolizmanın düzensiz çalışmasına bağlı olarak daha çok yorulursunuz. Eğlence önemli ama tam anlamıyla dinlenmek için eğlence sürelerinize de dikkat etmenizde fayda var.