Mediterraneus, Mare Nostrum, Mediterranean Sea, El Bahre-l Ebyedu’l-Mutavassit, Bahr-i Sefid, Mesogeios. Bu kelimelerin hepsi bizim Akdeniz dediğimiz denize başka milletlerin verdikleri isimler. Eski Türklerde ak rengin batının sembolü olarak kullanılmış olması sebebiyle Akdeniz’i isimlendirdiğimiz söyleniyor.  Atlas Okyanusu’na bağlı olan, doğusunda Asya, kuzeyinde Avrupa, güneyinde Afrika kıtaları olan Akdeniz, 2.5 milyon km²’yi kaplıyor. Atlas Okyanusu’ndan Cebelitarık Boğazı ile, Kızıldeniz’den Süveyş kanalı ile ayrılıyor. Binde 38 tuz oranıyla en tuzlu denizler arasında bulunuyor. Dünyanın en büyük iç denizi olan Akdeniz, derin bir deniz ve birçok noktada 4000 metreyi geçen çukurlara sahip.

Akdenizli olmak

Akdeniz’e kıyısı olan 23 ülke var. Ama Akdeniz öyle bir deniz ki kıyısında yaşayan insanları birbirine benziyor. Akdenizli olmak diye bir şey var. Akdenizli çabuk kızar, Akdenizli sıcakkanlı ve güleryüzlüdür. Akdeniz, insanını da kendine benzetir.

Akdeniz dünyanın en büyük iç denizi olunca, sahilleri de haliyle uzayıp gidiyor. Tarih boyunca hep önemli olmuş, uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Akdeniz ülkelerinden hangi Akdeniz ülkesi size göre?

Arnavutluk

Güney Avrupa’daki Arnavutluk, bozulmamış doğası ve tarihiyle önemli bir ülke. Ülkemize vize uygulamaması ve ucuz olması Arnavutluk’un artıları.

Bosna-Hersek

Bize oldukça tanıdık kültürü, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle Bosna-Hersek, seyahat rotanızda mutlaka olması gereken bir ülke. Ülkeler olarak ikili ilişkilerimiz gayet iyi.

Fas

Sahilleri ve verimli topraklarıyla Fas, kendine özgü birçok özelliğe sahip bir ülke. Portakal ağaçlı caddeleri, mistik havası ve otantik ürünleri bulabileceğiniz pazar yeri ile Fas, bambaşka güzellikler barındırıyor.

Fransa

Fransa, sanatın, aşkın ve modanın ülkesi olarak anılıyor. Avrupa’da hep önemli bir ülke olan Fransa, deniz turizminden kültür turizmine, her ilgiye sahip turiste hitap edebilecek bir ülke.

Hırvatistan

Adriyatik’in incisi olan Hırvatistan, Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesiştiği nokta olarak dikkat çekiyor. Ülkede tarihi eserler iyi korunuyor. Özellikle Dubrovnik, dünyada en iyi korunmuş Orta Çağ kenti.

İspanya

İber Yarımadası’nda yer alan İspanya, Avrupa’nın en gözde destinasyonlarından biri. Eğlence hayatı, yemekleri, tarihi ve sanatı İspanya’nın mutlaka gidilmesi gereken bir ülke yapıyor.

İtalya

Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan İtalya, medeniyet tarihinin dönüm noktalarından biri olan Rönesans döneminin de başladığı ülke olarak, tarihi, sanatsal ve kültürel olarak çok değer taşıyan bir ülke. Vatikan’ın burada bulunması bu ülkeye dini bir değer de katıyor.

Karadağ

Panoramik manzarası ve kumsallarıyla ünlü Karadağ’da keşfedilecek çok yer var. UNESCO koruması altında olan birçok noktanın bulunduğu Karadağ, turizmde son yıllarda yükselen bir ülke.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türkiye’deymişsiniz gibi ama yurtdışındaymışsınız gibi de hissedeceğiniz yer burası. Birbirinden güzel plajları, tarihi eserleriyle yavru vatan sizi çağırıyor.

Malta

Güney Avrupa’da yer alan bir ada ülkesi olan Malta, şövalyeleriyle ünlü. Konumu sebebiyle tarihte hep fethedilmek istenen adada şövalyeler zamanında yaşıyor gibi hissedeceksiniz.

Slovenya

Barok ve Roma mimarisinden izler taşıyan Slovenya, doğal güzellikleriyle doğaseverleri olduğu kadar, maceraseverleri de memnun ediyor. Anıtlar, müzeler, galeriler ise sanatseverler için.

Tunus

Afrika kıtasının kuzeyindeki ülkenin bir bölümü çölle kaplı. Buna rağmen tarım oldukça gelişmiş. Farklı bir tatil isteyenler Tunus’u tercih edebilir.

Yunanistan

Ege’nin karşı kıyısındaki komşumuz, ülkemizden çok sayıda kişiyi ağırlıyor. Bunda coğrafi ve kültürel yakınlığın payı büyük. Kendi başka güzel, adaları başka güzel olan Yunanistan yakın tatil yeri arayanlar için uygun bir destinasyon.