Bisiklet tek bir kişi tarafından icat edilmeyen, tarih boyunca sürekli birilerinin çabalarıyla geliştirilen bir taşıt. İlk bisikletin tarihi tam olarak söylenemese de söyleyebileceğimiz tek şey var, o da bisiklet yaklaşık 200 yıldır kullanılıyor.

Dünyanın gelişmiş şehirleri; şehir estetiği, şehir planlaması ve ulaşıma en çok önem veren şehirler. Bu şehirlerde bisiklet, motorlu araçlardan daha fazla önem verilen bir taşıt. Bu sebeple bisiklete özel yollar yapılıyor. Trafik kanunlarında bile bisikletle ilgili kanunlar özel bir yere sahip. Bisiklet çevre dostu olması dışında insan sağlığı için de oldukça yararlı bir araç. Trafiğin ortaya çıkardığı problemleri yok etmek için bisiklet kullanımının teşvik edilmesi gerekiyor. Listemizdeki şehirler güvenli bisiklet yolları olan, bisiklet park alanı yeterli olan, toplu taşıma araçlarında bisiklet taşınabilen, bisiklet kültürüne sahip şehirler. Şehrin gezilecek yerler listesini yapın, bisikletinize atlayın, pedalları çevirmeye başlayın ve şehrin keyfini çıkarın.

Kopenhag, Danimarka

Copenhagen bicycle ile ilgili görsel sonucu

Nüfusun yüzde 50’sinden fazlasının bisiklet kullandığı Kopenhag’ta bütün şehir bisiklet dostu olarak düzenlenmiş. Kuzeybatıda bulunan Nørrebro ve batı bulunan Frederiksberg semtleri ise özellikle bisiklet kullananlar için. Şehirde bulunan bisiklet patikası ile şehir, hızlı ve kolay şekilde dolaşılabiliyor.

Amsterdam, Hollanda

Amsterdam bicycle ile ilgili görsel sonucu

Birçok kişi için bisiklet başkenti olan Amsterdam’da insandan fazla sayıda bisiklet olduğu rivayet ediliyor. Şehrin yokuşsuz, düz yolları bisiklet için ideal. Şehrin ünlü kanallarının etrafında yapılacak bir bisiklet turu ile tarihi yerleri görmeniz mümkün.

Bordeux, Fransa

Bordeaux bicycle ile ilgili görsel sonucu

Fransa’nın en bisiklet dostu şehri Bordeux. Şehrin bisiklet yolları 200 kilometreyi geçmiş durumda ve hala yatırımlar devam ediyor.

Malmö, İsveç

Malmö bicycle ile ilgili görsel sonucu

Şehirde bisiklet yaygın olarak kullanılıyor ve bisiklet kullanımını daha da özendirmek amacıyla hala şehirde büyük yatırımlar yapılıyor. Bu şehirde bisiklet yollarına isim de veriliyor.

Antwerp, Belçika

Antwerp bicycle ile ilgili görsel sonucu

Bisiklet paylaşım sistemi ve istasyonu ile bisikleti en önemli ulaşım aracı yapan Antwerp, bu alanda öncü şehirlerden biri.

Sevilla, İspanya

Sevilla bicycle ile ilgili görsel sonucu

Guadalquivir Nehri’nin kıyısındaki şehirde, pek çok yerden bisiklet kiralayabilirsiniz. Şehri hiçbir araca ihtiyacınız olmadan bisikletle gezebilirsiniz. Tarihi caddelerde ve yollarda bisiklet için ayrılmış özel yollarda şehrin tarihi atmosferinde pedal çevirebilirsiniz.

Berlin, Almanya

Berlin bicycle ile ilgili görsel sonucu

Berlin’de her yaştan insanı bisiklet kullanırken görebilirsiniz. Şehirde trafiğe takılmadan en rahat şekilde kullanılabilecek araç bisiklet.

Ljubljana, Slovenya

Ljubljana bicycle ile ilgili görsel sonucu

Şehrin çok fazla büyük olmaması, yolların rampasız olması bisiklet için uygun şartları hazırlıyor. İlginç bir bilgi olarak, şehirde en çok işlenen suçun bisiklet hırsızlığı olduğu bilgisini de verelim.

Buenos Aires, Arjantin

Buenos Aires bicycle ile ilgili görsel sonucu

7 / 24 bisiklet paylaşım sistemi hizmet olan şehirde hemen her yerde bisiklet istasyonları bulunuyor. Tango’nun şehri Buenos Aires, bisikletin şehri olmaya da aday.

Dublin, İrlanda

Dublin bicycle ile ilgili görsel sonucu

Listemizdeki en bisiklet dostu şehir olmasa da Dublin, bisiklet paylaşım sistemi ve yeni bisiklet yollarıyla geleceğin en bisiklet dostu şehri olmaya aday.

Viyana, Avusturya

Viyana bicycle ile ilgili görsel sonucu

Şehirde her yerde City Bike terminalleri bulunuyor. Dilediğiniz terminalden aldığınız bisikleti, dilediğiniz terminale bırakabilirsiniz. Sisteme kayıt olmanız yeterli.

 

Montreal, Kanada

Montreal bicycle ile ilgili görsel sonucu

Şehirde bisiklet yollarının tarihi 1980’lere kadar uzanıyor. Şehirde kullanılan bisiklet paylaşım sistemiyle, bisiklet sosyal hayatın da en önemli parçalarından biri.

Tokyo, Japonya

bike-in-tokyo-by-james

Güvenli yolların dışında park ve taşıma çözümleriyle Tokyo’da toplu taşıma ve bisiklet eş zamanlı olarak gelişiyor. Metronun 24 saat çalışmasıyla bisiklet kullanıcıları daha da rahat edecek.