Yemek için mi geziyorsunuz, yoksa gezmek için mi yiyorsunuz? Bizi sorarsanız hem yiyoruz, hem geziyoruz. Dünyada gezilecek, görülecek yer kadar lezzet var. Bu lezzetleri tadarak damağınızı da bir yolculuğa çıkarabilirsiniz. İyi okumalar ve afiyetler…

Yunanistan

yunan

Bize damak tadı olarak çok yakın olan, özellikle Ege Bölgesi’ndeki yemeklerin birebir aynısına sahip olan Yunan mutfağı, zeytinyağlılarıyla ünlü. Zaten Ege’nin karşı yakasında olup, yüzyıllarca iç içe yaşadıktan sonra lezzetler farklı olsa garip olurdu. Sebze yemekleri, doğal otlar, peynirler, mezeler mutfağın karakteristik yemekleri. Yemek isimleri bile benzediği için sipariş verirken zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz.

İtalya

800x600_pretty-italian-food

İtalya’nın farklı bölgelerinde farklı lezzetler yemek mümkün. Kuzey İtalya’da balık, pirinç, peynir, patates gibi malzemeler daha çok kullanılırken, Ligurya’da ise deniz ürünleri ve zeytinyağı çok kullanılıyor. Peynir ve şarabı ünlü olan, espresso başta olmak üzere kahve çeşitlerinin en güzelini tadabileceğiniz İtalya’da makarnanın yüzlerce çeşidini yiyebilirsiniz. İtalya ve yemek diyince, pizzadan bahsetmeye gerek bile olmadığını düşünüyoruz.

Tayland

tayland

Acı ve ekşi sevenler burada mı? Pirincin tüm Uzakdoğu ülkelerinde olduğu gibi burada da ana malzeme olmasının yanında acının, ekşinin, baharatın zenginleştirdiği bir mutfak Tayland mutfağı. Deniz ürünlerinin de bolca kullanıldığı mutfakta Hindistan mutfağının önemli bir etkisi var. Hindistan cevizi sütü ile hazırlanan köri çok tercih ediliyor.

Japonya

japonya

Ana gıdası pirinç olan Japonlar, kahvaltı dahil her öğünde pirinç tüketiyorlar. Bir ada ülkesi olan Japonya’da deniz ürünleri de çok kullanılıyor. Japonya’yı diğer Uzakdoğu ülkelerinden ayıran temel özellik baharat ve yağ kullanımının az olması. Çünkü baharat ve yağın, yemekte kullanılan malzemelerin tadını değiştirdiğini düşünüyorlar.

Meksika

meksika

Meksika diyince aklınıza sadece fajita gelmesin. Eti çok seven Meksikalılar, kişniş, misket limonu, mısır ve acı biberi bol bol kullanıyorlar. Lezzetlerin çoğu mısır unundan yapılmış ekmeklerle servis ediliyor. Mısır, kakao, domates, vanilya, avokado ve yer fıstığının anavatanının Meksika olduğunu söylememiz Meksika mutfağının lezzetlerinin damağınızda canlanması için daha faydalı olacaktır.

Hindistan

hint

Çok renklilik Hindistan’ın her yerinde, her şeyinde var. İnsanları, müzikleri, festivalleri ve Bollywood’uyla renklerine biraz olsun aşina olduğumuz Hindistan’da yemekler de çok renkli. Bol bol baharatın kullanıldığı mutfakta, tatlıdan et yemeklerine kadar tüm yemekler baharatsız düşünülemiyor. Et yemekleri demişken, dini inanış sebebiyle Hindular’ın dana eti kullanmadığını belirtmek gerekiyor. Et yemekleri tavuk kullanılarak yapılıyor.

Fransa

fransa

Yemek pişirmenin bir sanat olduğu Fransa, mutfağının zenginliğiyle ünlü bir ülke. Kaynağını Orta Çağ’dan alan Fransız mutfağı, yüksek aşçılık sanatı adı verilen bir yemek tarzını geliştirip bir çığır açmış. Fransa’da jambon ve av etlerinin yaygın olduğu bölgeler, kabuklu deniz ürünlerinin yaygın olduğu bölgeler, et, mantar ve peynirin bolca kullanıldığı bölgeler gibi farklı bölgelerde, farklı lezzetler ön plana çıkıyor. Akşam yemeği özel bir öğün olarak görülen ülkede, bu öğün 1 saatten fazla süren bir şölen.

Türkiye

Tarih boyunca hükmettiği coğrafyaları etkilemiş ve etkilenmiş olan Türk mutfağı, her bölgesinde, her yöresinde farklı lezzetleri ünlü olan bir mutfak. Sayısız miktarda çorba çeşidine sahip olan mutfağımızda, kebap, köfte ve tencere yemekleri et yemeklerinin çoğunu oluşturuyor. Sebzeler açısından da oldukça zengin olan mutfağımızda, dolmaların, etli sebze yemeklerinin, kızartmaların, zeytinyağlıların en güzelleri yenebilir. Hamur işleri mi istiyorsunuz? Sadece böreklerini saysak uzayıp gidecek bir liste olacak Türk mutfağında, tatlılardan bahsedip canınızı istetmek istemiyoruz. İyi yemekten sonra içilecek bir Türk kahvesi, afiyet kat sayısını arttıracaktır.