Bir yandan yükselen yakıt fiyatları, diğer yandan Türkiye’de artış trendindeki kurların etkisiyle ucuza uçak bileti almak giderek zor hale geliyor.

Bugün Barcelona’da 1 haftalık tatil yapmayı planlasaydınız sizce paranızın yüzde kaçını uçak biletlerine ayırmanız gerekirdi?

En son aldığınız uçak biletini %50 daha ucuza alabileceğinizi bilseydiniz, eski satınalma alışkanlıklarınızı devam ettirir miydiniz?

Bilinenin aksine, haftanın belli saatleri uçak bileti almanın çoğu zaman hiçbir avantaj sağlamadığını biliyor muydunuz?

Neyse ki bir uçak biletini en ucuza almanın denenmiş ve başarıya ulaşmış genel geçer formülleri var:

 

1. Çok Erken Ya Da Çok Geç Saatlerde Uçun.

Eğer internetten uçak şirketlerinin gitmek istediğiniz gündeki fiyatlarına bakarsanız, firmaların en erken ya da en geç saatteki uçuş fiyatlarının daha uygun olduğunu fark edersiniz.

Sebebi tahmin ettiğiniz gibi… Bu saatlerdeki uçuşlara talep düşüktür ve bu yüzden havayolu şirketleri boş koltuklarını doldurabilmek için fiyatlarını kırar.

Eğer güne gün ağarmadan başlamak ya da herkes uyuduktan sonra uçmak sizin için sorun değilse, bu önerimizi dikkate alarak yüksek oranda tasarruf edebilirsiniz.


 

2. Esnek Olun.

Gerek Türkiye’de gerekse dünyada görülmeye değer yüzlerce destinasyon var. Aslında uçak arama motorlarının sağlayabileceği en iyi faydalardan biri de bu alanda ortaya çıkıyor.

Gideceğiniz tarih, havayolu şirketi ya da gideceğiniz bölge ile ilgili esnek olduğunuz takdirde, oldukça ucuza uçak bileti alabilirsiniz.

Diğer bir deyişle belli bir rotayı önceden belirlemek yerine herhangi bir zamanda uçak bilet fiyatları ucuz olan herhangi bir destinasyona gidebilirsiniz.

Biraz maceracı olmak bazen avantajları ve sürprizleri beraberinde getirir.


 

3. Her Zaman Direkt Uçuşları Tercih Etmeyin.

Örneğin, 1 Ağustos’ta tatil için uzak bir rotaya, Avustralya’ya gitmeye karar veriyorsunuz. İstanbul’dan hareket eden uçuşlar için seyahatim.com’da arama yaptığınızda uçak biletiniz için en uygun fiyat 2551 TL olarak karşınıza çıkıyor.

Peki Amsterdam’dan hareket etseydiniz fiyat değişir miydi? Evet, değişebilirdi. Günümüzde 100 Euro’nun altında birçok Avrupa ülkesine seyahat edebiliyorsunuz. Avrupa’ya ucuza seyahat edebilir ve oradan kalkan Avustralya uçuşları için daha uygun fiyatlı biletler temin edebilirsiniz.

Ya da bir Avrupa ülkesine gitmeye karar verdiyseniz en ucuz bilet bulabildiğiniz şehre inip oradan çok daha uygun fiyata nihai destinasyonunuz için bilet alabilirsiniz.

Bunun yanısıra direkt uçuşlar yerine aktarmalı uçuşları tercih ederek uçak bileti fiyatlarını düşürebilirsiniz.

Havayolu şirketleri direkt uçmadığında, aktarma yapılan yerde de yolcu alacağı için koltukların tamamını doldurma şansına sahip olur. Böylece aktarmalı uçuşlarda bilet fiyatları direkt uçuşlara göre daha ucuz olma eğilimindedir.


 

4. Birden Fazla Kişi Seyahat Etseniz Bile Önce Tek Kişi İçin Arama Yapın.

Havayolu şirketleri çoğu zaman grup rezervasyon için farklı fiyat tarifesi uygular. Eğer 4 kişi için rezervasyon yapacaksanız ve en düşük fiyat gurubundan uçakta sadece 1 koltuk kaldıysa algoritma ucuz fiyatlı koltuğu görmezden gelerek bir üst fiyat grubundan 4 kişi için fiyatlama yapabilir.

En düşük fiyat grubuna ait kalan son 1 veya 2 koltuk ise sadece tek kişi ya da iki kişi için rezervasyon yapanlara gösterilecektir.

Bu yüzden toplu rezervasyonlarda öncelikle tek kişi için arama yaparak ilerleyin. Eğer 4 kişi için arama yaptığınızda toplam fiyat 1000 TL fakat tek kişi için arama yaptığınızda bilet fiyatı 100 TL ise (normalde 250 TL olması gerekiyordu) öncelikle tek kişi için rezervasyon yapın. Diğer rezervasyonunuzda 3 bilet daha alın.


 

5. Tur Fiyatlarını Araştırın

Eğer yurtdışına seyahat edecekseniz kimi zaman tur rezervasyonu yapmanız sizin için uygun olabilir.

2 gece için iş amaçlı Londra’ya seyahat edeceğinizi varsayalım. Bu durumda gidiş-dönüş bileti ve 2 gece için otel rezervasyonu yapmak durumundasınız.

Seyahatim.com’a girdiğinizde Londra turlarının fiyatlarının 298 Euro’dan başladığını görüyorsunuz.

2 gece otel + Gidiş Dönüş biletlerinizi 298 Euro’ya almak oteli ve uçağı ayrı ayrı satın almaktan çok daha ucuz olabilir.

Ayrıca bir tur firmasıyla seyahate çıktığınızda Londra’daki tura katılmak zorunda olmadığınızı da belirtelim.


 

6. Yakın Havalimanları İçin Uçak Bileti Fiyatlarını Araştırın.

Yurtdışında tatile gidiyorsanız ve zamanınız varsa varış havalimanlarınızda esnek olabilirsiniz.

Budapeşte’ye tatile gitmek istiyor fakat Viyana’ya oldukça ucuza uçak bileti bulduysanız, Viyana’da inip tren ya da otobüse binerek oldukça ucuz fiyata Budapeşte’ye gidebilirsiniz.

Ya da Floransa gitmek istiyorsanız fakat Florsansa’ya oldukça yakın olan Bologna’ya oldukça ucuz bir uçak bileti bulduysanız oradan tren ya da otobüsle Floransa’ya geçebilirsiniz.


 

7. Havayolu Şirketlerinin Sosyal Medya Hesaplarını Takip Edin

Havayolu şirketleri boş kalan koltuklarını doldurmak için son dakika indirimleri yapar ve bu indirimleri genellikle ilk olarak Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesapları aracılığıyla duyurur. Eğer havayolu şirketlerinin sosyal medya hesaplarını takip ederseniz indirimleri ilk öğrenenlerden biri olma şansını yakalayabilirsiniz. İndirimlerden erken haberdar olmak için diğer bir alternatif ise havayolu şirketlerinin e-bültenlerine abone olmaktır.


 

8. ”Uçuştan Şu Kadar Gün Önce Rezervasyon Yapın” ya da ”Şu Saatler Arasında Rezervasyon Yapın” Söylemlerine İnanmayın

En ucuz bileti almak için ne zaman rezervasyon yapmalı? sorusuna yanıt bulmak için bugüne kadar birçok yapıldı.

Bu araştırmalardan bazıları uçuş tarihinden 6 hafta önce rezervasyon yapılmasını, bazıları gece saatlerinde rezervasyon yapılmasını, bazıları ise 3 hafta önce yapılmasını önerdi.

İşin doğrusu, bu araştırmalar yapılırken tüm uçuşlar üzerinden ortalama bir sonuca bakılır fakat ucuz bilet birçok faktöre dayalı olarak değişir.

İlgili destinasyona o tarihlerde olan talep, ilgili havayolu şirketinin o destinasyon için ne sıklıkta tarifeli uçuşu olduğu, kullanılan programların algoritmaları, ilgili gün için grup satışı olup olmadığı vb. birçok etken fiyatları belirler.

Dolayısıyla rezervasyon yapmak için bir ”altın oran” yoktur. Ancak uçuşa çok uzak bir tarihte rezervasyon yapmak ister ya da uçuşa oldukça yakın bir tarihte rezervasyon yapmak isterseniz genellikle yüksek bilet fiyatlarıyla karşılaşırsınız.


 

9. Sık Uçan Yolcu Programlarına Üye Olun

sik_ucan_yolcu_programi

Havayolu şirketlerinin neredeyse tamamı müşteri bağlılığını arttırmak için sadakat programlarından faydalanır. Türk Hava Yolları’nın Miles&Smiles, SunExpress’in SunPoints, Pegasus’un Plus ya da Atlasjet’in Atlasmiles Türkiye menşeyli havayolu şirketlerinin yolcularının tekrar kendilerini tercih etmesi için sundukları sadakat programlarıdır.

Eğer sık tercih ettiğiniz bir havayolu şirketi varsa havayolu şirketinin sadakat programına üye olarak uçuşlarınızda indirim ya da ücretsiz uçma hakkı kazanabilirsiniz.

Peki siz? Ucuz uçak bileti almak için hangi formülleri kullanıyorsunuz?