Loire Nehri, Fransa’nın güneydoğusunda bulunuyor. 1020 kilometre ile Fransa’nın en uzun nehri olan Loire’ın havzasının büyüklüğü 117 bin km² ve Fransa’nın kara yüzölçümünün yaklaşık yüzde yirmisini kapsıyor. 12. yüzyıldan beri taşımacılıkta kullanılan nehre 17. yüzyılda kanal sistemi yapılmış. Nehrin suladığı bölgeye Fransızlar “Krallar Vadisi” diyor. Çünkü bu bölgede çok sayıda şato bulunuyor. Mimari stilleri Ortaçağ’dan başlayıp Rönesans sonlarına kadar devam eden şatolar, Fransız Kralları ve derebeyleri döneminde inşa edilmiş. Fransa, sizin için Eiffel’i görüp, Champs-Élysées’de alışveriş yapmaktan, sahiller de güneşlenip denize girmekten fazlası ise mutlaka yazımızı okuyun. Yüzyıllar boyunca ülkede yaşanan olaylara şahitlik eden şatolarda krallar ve kraliçeler gibi hissedebilir, tarihte yolculuk yapabilirsiniz.

Chateau de la Cote

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ay çiçeği tarlalarının ortasındaki şato 15. yüzyılda yapılmış. Yapıldığı yıllardaki görünümü korunan şatoda iki kişilik bir odada günlüğü 200 dolardan kalmak mümkün. Salonlarının ve koridorlarının her köşesinde ihtişamı hissedebileceğiniz şatoda, her odada bir şömine bulunuyor. Eşyaların da antika olması var olan atmosferi daha da etkili hale getiriyor. Kuledeki restoranda çok lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

Chateau d’Etoges

Küçük bir adanın üstünde inşa edilen şato, Fransız krallarının doğu seferleri sırasında konakladığı bir şatoymuş. Şatonun yemyeşil bir bahçesi var. Burada yetiştirilen sebzeler şatonun restoranında pişiriliyor. Restoran şatonun limonluğunda bulunuyor. Görülmeye değer bir çeşme ve göletin de olduğu şatonun eşyaları antika. Şatoda iki kişilik odanın bir gecelik fiyatı 200 dolar.

Le Chateau de Mazan

le-chateau-de-mazan

Marki de Sade’nin ailesine ait olan şatonun tarihi öneminin yanında Fransız tiyatrosu için de önemi büyük. Ülkenin ilk tiyatro festivali 1772 yılında burada yapılmış. Fransa’daki şatolar arasında en popüler şatolardan biri olan Mazan’ın terastaki restoranı Michelin yıldızlı. Burada, doyumsuz bir manzara eşliğinde lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Şatoda iki kişilik bir oda 250 dolar.

Chateau de Tanay

Fransız mutfağının en önemli merkezi olan Lyon’daki şato, büyük bir parkın içinde bulunuyor. Dekorasyonda Ortaçağ esintileri ve modern dönemin etkileri görülüyor. Fiyatı 180 dolar olan odalarda kalabilir, şatonun civarında restoranlarda Fransız mutfağının en güzel örneklerinin tadına bakabilirsiniz.

Chateau de Cop Choux

chateau-de-cop-choux

Fransız Devrimi’nden hemen önce yapılan şato, 18 dönülük bir arazi üzerine kurulmuş. Bahçesindeki dereler, devasa büyüklükteki kestane ağaçları ve küçük göletler ile huzur dolu bir resim içindeymiş gibi hissedeceksiniz. Bahçede yürüyüş yapmak, odalardan görülen manzaranın tadını çıkarmak paha biçilemez. Şatoda kalmanın gecelik ücreti 180 dolar.

Chateau de Pierrefonds

chateau-de-pierrefonds

Bu şato televizyon ve sinema için pek çok kez set olarak kullanılmış. Bir tepede 14. yüzyılda inşa edilen şato, Napolyon döneminde tekrar elden geçirilmiş. Mahzende bazı Fransız krallarının mezarının bulunduğu şatoyu rehberli turlarla gezmek mümkün.

Le Chateau

I. Dünya Savaşı’ndan oldukça ağır yaralar alan şato, 1928 yılında onarılmış. Şato, özel bir parkın içinde bulunuyor. Şatonun görkemli yapısına zıt olarak sade dekorasyonu ile dikkat çeken şatonun penceresinden orman manzarasını seyretmek bambaşka bir keyif. Zengin kahvaltı ve klasik Fransız mutfağı sunan şatoda 250 dolara iki kişilik bir odada kalınabilir.

Chateau de Prye

chateau-de-prye

İnşa edildiği zamanlarda mütevazı bir şato olan Chateau de Prye, 19. yüzyılda yapılan eklemelerle bir saray halini almış. Odalarının duvarlarını av partilerinde vurulan hayvanların kafaları süslüyor. Antika eşyalarla dekora edilmiş gayet büyük. Bu odalarda kalmanın maliyeti 230 dolar. Polonya Kraliçesi Marie Casimire’nin uzun yıllar yaşadığı bu şatoda kraliçenin hatıralarıyla dolu vakit geçirebilirsiniz.