Tatillerde herkes köyüne giderken siz köyünüz olmadığı için buruk musunuz? Köydeki akrabalarının pastırma, peynir, reçel, fındık gibi yöresel ürünler gönderdiği arkadaşlarınızı kıskanıyor musunuz? Emekli olunca ilk işim köye yerleşmek diyenlerden misiniz? Köy deyince aklınıza Mecidiyeköy, Kadıköy, Bakırköy mü geliyor? Yazımız tam da sizin gibi gidecek köyü olmayanlar için. O köyler, gitmeseniz de görmeseniz de sizin köyünüz. Yerleşemeseniz bile tatile gidebileceğiniz, yöresel ürünler alabileceğiniz, köyün dokusunu yaşayabileceğiniz köyleri sizler için listeledik.

Bled, Slovenya

bled

Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki bu köy, ismini Bled Gölü’nden alıyor. Orman içindeki köyün evlerinin göle yansıması bir başka güzel. Bled Gölü’nde tekne turu yapabilirsiniz.

Albarracin, İspanya

albarracin5

Kuzey İspanya’da Aragon Bölgesi’ndeki Albarracin, bir Ortaçağ köyü. Labirent gibi sokakları, kale ve şapelleri çok iyi korunmuş. Bu tarihi yapılar, 12. ve 14. yüzyıl tarihli. Çorak tepeleriyle, uçurumlarıyla tablo gibi bir köy.

Bibury, İngiltere

bibury1

Bibury, İngiltere’nin batısında dağlık bölgede bulunuyor. Thames Nehri’nin kollarından biri olan Coln Nehri’nin iki kıyısında yer alan köyde her yer yemyeşil. Köydeki sevimli evler 500 yıllık. Evler, yapılar, yollar öyle iki korunmuş ki 500 yıl öncesinde yaşıyormuş hissi veriyor.

Colmar, Fransa

colmar

Colmar, Fransa-Almanya sınırındaki Alsace bölgesinde. Hem Alman hem de Fransız kültürünü yaşayan bir köy olan Colmar’da bir köşede Alman gotik mimari örnekleri, bir köşede Fransız neo-barok izleri görülebilir. Hangi mimari yapıda olursa olsun, evler birbiriyle uyumlu ve çok şirin.

Cong, İrlanda

cohan-bar-cong

Tam sınırda, County Mayo ve Galway’in arasındaki bu müze köyde, Ashford Kalesi ve Victoria Malikânesi’ni görmek mümkün. Çayırları akarsularla çevrili olan, taş köprüleri ve Ortaçağ manastırlarıyla köyde zaman durmuş gibi.

Gruyer, İsviçre

swiss-guide-gruyer-old-street

Fribourg kenti yakınlarındaki Gruyer, Ortaçağ’dan kalma bir köy. Meşhur gravyer peynirleri bu köyün ismiyle anılıyor. Etrafında Alpler’in en güzel bölgelerinden biri var. İnekler, manzaranın ayrılmaz bir parçası ve köyün yanında yemyeşil bir göl bulunuyor.

Hallstatt, Avusturya

stocksnap_liunjyz2lt

7 bin yıllık bir geçmişiyle Salzburg ve Graz şehirlerinin arasında bulunan köy, dünyanın ilk tuz madenine ev sahipliği yapması açısından da önemli bir yer. Sokakları keşfetmeden, Gözlem Noktası’ndan manzarasını seyretmeden, gölün keyfini çıkarmadan dönmeyin.

Reine, Norveç

reine-norway

Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyindeki bu köy, sevimli bir balıkçı köyü. Huzurun, sessizliğin ve oksijenin hâkim olduğu köyde, evlerin arasındaki kırmızı balıkçı kulübelerini görebilirsiniz. Dağlar, göller, adacıklar ve fiyortlarıyla Reine, görünce âşık olunacak köylerden biri.

Faralya, Muğla

faralya

Muğla ilimizin Fethiye ilçesine bağlı olan Faralya, Kelebekler Vadisi’nin içinde yer alıyor. Tarihi Roma ve Likya kalıntılarının da görülebileceği köy, ağaç evleri ve eşsiz doğasıyla mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri.

Cumalıkızık, Bursa

bursa-cumalikizik-sokaklari

Uludağ’ın eteklerinde yer alan Cumalıkızık, Bursa’nın en ünlü köyü. Taş sokaklar, otantik evler Cumalıkızık’ın karakteristik özellikleri. 700 yıllık bu köye gelirseniz köy kahvaltısı yapmadan, incir ve kestane ağaçları arasında dolaşmadan dönmeyin.

Hazındak, Rize

hazindak

Doğu Karadeniz’deki bu güzel köy, Karadeniz’de ne varsa fazlasıyla olan bir köy. Yeşil derseniz her tonu, köy derseniz en otantiği burada. Canayakın Karadeniz insanı da cabası. Etrafınızın dağlarla çevrili olacağı köyde, ahşap evlerde ömrünüze ömür katılacak.

Vakıflı, Hatay

tarikaral-hatay-samandag-vakifli-koyu

Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı, portakal ve limon ağaçlarıyla süslü. Ermeni kültürünü yaşamak ve yöresel lezzetlerini tatmak için bu güzel köyden iyisi yok. Ceviz, patlıcan ve turunç tatlısını mutlaka deneyin. Organik ürün arayanlar için burası tam bir cennet.