Atlas Okyanusu’nun doğusundaki Güney Amerika kıtası dünyanın en yüksek şelalelerine, en geniş nehrine, en uzun sıra dağlara, en geniş yağmur ormanlarına sahip. Bu kıtada gezilecek, görülecek çok yer var. Güney Amerika’nın 5 başkentinde görülecek yerleri sizler için listeledik.

Bogota, Kolombiya

bogota

Deniz seviyesinden 2625 metre yüksekte yer almasıyla dünyanın en yüksek rakımlı başkentlerinden biri. Bogota aynı zamanda önemli bir üniversite kenti. Genç nüfusun fazlalılığı sebebiyle şehir dinamizmini 24 saat boyunca koruyor. Eski şehir bölgesi olan La Candelaria’da eski binaların çoğu yıkılmış olsa da Bolivar Meydanı’nın yakınlarında Kolonyal mimarinin örnekleri görülebilir. Bolivar Meydanı’ndaki katedralin tavan resimleri görülmeye değer. Diğer görülmesi gereken kilise ise Museo Iglesia Santa Clara. Museo Botero ve Museo de Arte del Banco Republica çağdaş sanat eserleri için ziyaret edilebilecek müzeler. Museo del Oro ise altın işçiliğinin yüzlerce yıllık örneklerinin görülebileceği bir altın müzesi. Candelaria dışında Parque de la 93 ve Usaquen bölgeleri ilginizi çekebilecek bölgeler. Bogota sokaklarını keşfederken sokak sanatının, grafitinin örneklerini her yerde görebilirsiniz.

Lima, Peru

lima

Tarihi M.Ö. 600’lere uzanan şehir Krallar Şehri olarak biliniyor. Şehir, Pasifik Okyanusu manzarası, tarihi meydanları, kendine özgü yapıları ve müzeleri ile görülmesi gereken Güney Amerika şehirlerinden biri. Museo Larco, şehrin tarihini, orada yaşayanların kültürünü öğrenmek için ideal bir müze. Lima’da ve çevresinde yer alan, Huaca ismi verilen alanda da antik kalıntılar görülebilir. Şehrin ana meydanı olan Plaza de Armas’tan başlayabileceğiniz turunuzda Katedral, San Francisco Manastırı ve Hükümet Sarayı’nı görebilirsiniz. Şehrin lüks kesimi olan Miraflores manzaralı mekanlarıyla şehirdeki en güzel kafelerin, restoranların olduğu bölge. Bölgedeki Âşıklar Parkı da çok sayıda turistin ilgi odağı oluyor.

Santiago, Şili

santiago-09

And Dağları’nın eteklerindeki şehrin diğer yanında da Büyük Okyanus bulunuyor. Santiago, kolonyal dönemden kalma yapıları, günün her saati hareketli caddeleriyle enerjik bir başkent. Katedralin, Belediye Binası’nın, Merkezi Postane’nin, eski Parlamento Binası’nın, müzelerin bulunduğu Plaza de Armas, şehrin en büyük meydanı. Trafiğe kapalı bir cadde olan Ahumada Caddesi pasajları, kafeleri, lokantaları, dükkanlarıyla şehrin en işlek caddesi. San Cristobal Tepesi’ne çıkıp şehri panoramik olarak seyredebilirsiniz. Dünyaca ünlü Şilili Şair Pablo Neruda’nın müze olan evi ziyaret edilip, şahsi eşyaları görülebilir. Santa Lucia Tepesi’nde tarihi kalenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş binalar, park ve gölet görülebilir.

Caracas, Venezuela

caracas

Ülkenin kuzeyinde bulunan şehir, iki dağ arasında kurulmuş. Yağmur ormanlarının, egzotik bitkilerin ve egzotik hayvanlarının ülkesi Venezuela’nın başkenti rengarenk sokaklarıyla meşhur. Ülkeyi bağımsızlığına kavuşturan Simon Bolivar’ın izleri, heykelleri, resimleri her yerde. Gezmeye Simon Bolivar Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Bolivar Müzesi, ülkenin liderini ve kültürünü tanımak için güzel bir müze. Şehrin doğal güzelliklerini seyretmek için teleferik ile Avilla Dağı’na çıkabilirsiniz. Şehrin en tarihi bölgesi olan El Hatillo görülmesi gereken yerlerden biri. Caracas’a yaklaşık 2 saat uzaklıktaki Colania Tovar ise tipik bir Alman kasabası olması sebebiyle ilginç. Denize girmek için La Guaira tercih edilebilir. San Francisco Kilisesi kentin en eski kilisesi olarak mutlaka görülmeli.

Brasília, Brezilya

brasilia

1950’lerde kurulmuş olan şehir, çağdaş şehirlerin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Kurulmasıyla başkentliği Rio de Janeiro’nun elinden alan şehirde, planlı olmasından dolayı gezilecek yerler birbirine yakın konumda. Üç Güçler Meydanı isimli meydanda Tarih Müzesi, Özgürlük Pantheon’u ve çeşitli anıtlar görülebilir. Neredeyse tamamı camdan yapılan katedral ilginç mimarisiyle mutlaka görülmeli. Palacio dos Arcos, kemerli yapısı ve çevresindeki havuzla değişik bir atmosfere sahip. Yerli halkın eserlerinin ve hayatından kesitlerin görülebileceği Yerel Halklar Müzesi şehrin diğer bir ilginç yapısı. Ulusal Park’ta ise bölgeye ait bitkileri, ağaçları, hayvanları görebilirsiniz.