Dünya nüfusunun beşte birinin yaşadığı Güney Asya, ucuz seyahat, ucuz konaklama ve ucuz yemek için en uygun bölgelerden biri. Yeni yerler görmek, yeni kültürler tanımak içinse bulunmaz. Bize tamamen yabancı olan bir kültürü burada yaşayabilirsiniz. Etnik çeşitliliğin oldukça zengin olduğu Güney Asya’da 30’dan fazla dil konuşuluyor. Bu çeşitlilik Güney Asya’da yemekten içmeye, müzikten eğlenceye kadar her alanda kendisini fazlasıyla gösteriyor. Keşfetmekle bitiremeyeceğiniz Güney Asya’nın güzelliklerini sizler için hazırladık.

Hindistan

holi-fest-hindistan-turu-02-800x600

Kültürü ve mistik havasıyla Hindistan’da gezilecek, görülecek çok yer var. Dünya’nın yeni yedi harikasından biri olan Tac Mahal, Agra şehrinde bulunuyor. 17. yüzyılda yaptırılan ve büyük bir aşk hikayesine sahip olan eser dışında Jaipur şehrindeki Amber Sarayı’nı ve manzarasını mutlaka görmelisiniz. Başkent Delhi’nin merkezinde yer alan Gurudwara Bangla Sahib tapınağı ise huzurun anıtlaşmış hali. Kerala ve eskiden hippilerin popüler yerlerinden biri olan Goa, deniz – güneş – kum için tercih edilebilir.

Pakistan

Dünyadaki en büyük camilerden biri olan Badshahi Camii, Güney Asya’daki en büyük ikinci camii. Lahor eyaletinde bu camii dışında, yapımı 1605 yılında tamamlanan Lahor Kalesi ve Pers cennet bahçesi olarak tasarlanan 658 metre x 258 metre ölçülerindeki Şalemar Bahçeleri, Babür İmparatorluğu’nun estetik zevkini yansıtması açısından oldukça önemli. Başkent İslamabad’da ise Asya’nın en büyük camii olan Faysal Camii mutlaka görülmeli. Pakistan Anıtı ve müzeler şehirde görülebilecek diğer yerler.

Bangladeş

Ülkenin başkenti ve en önemli şehri olan Dakka turistik açıdan da bir merkez. Buriganga Nehri kıyısındaki pembe saray Ahsan Manzil, Moğol kalesi olan Lalbagh Kalesi, bir Hindu tapınağı olan Dhakeshwari Ulusal Tapınağı ve müzeler özellikle görülmeli. Altmış Kubbe Camii, Kakrail Camii ve Yıldız Camii şehirde bulunan önemli camiiler.

Sri Lanka

saman_aerialvi-800x600

Bir ada ülkesi olan Sri Lanka, 1340 kilometrelik sahil şeridiyle dikkat çekiyor. Değişik kültürü yanında ulusal parkları ve vahşi yaşama şahitlik edebileceğiniz alanları ile Sri Lanka, ilginç bir destinasyon. Kandy şehrinde yemyeşil tepelerin arasındaki Tooth Tapınağı’nı ziyaret, Colombo’da İngiliz sömürgesi döneminden kalma yapıları görmek ve altın üçgen turu yapmak en popüler aktiviteler.

Nepal

Himalayalar’ın en yüksek 10 noktasından 8’inin bulunduğu Nepal’de Hindu ve Budist tapınaklarını görebilir, Thamel Meydanı’nda şehrin ruhunu yaşayabilir, Kathmandu’dan 8 kilometre uzaklıktaki Bakhtapur’da UNESCO Kültür Mirası listesindeki yerleri keşfedebilirsiniz. Dağcılık ve trekking gibi aktivitelerin tutkunlarının gözdesi olan Pokhara, yoga ve meditasyon merkezleriyle de ünlü. Buddha’nın doğduğu şehir olan Lumbini, Hindular’ın hac yaptığı yer.

Butan

Himalaya Dağları’nın doğusundaki ülke, tapınaklarıyla ünlü. Yaklaşık 3000 metre yükseklikteki Tiger Nest Manastırı Butan’ın simgesi. Punakha Dzong ve Tashichha Dzong ülkenin tarihi idari yapıları. Paro bölgesinde bulunan Ulusal Müze ise ülkenin tarihini öğrenmek için gidilmesi gereken bir müze.

Maldivler

male-maldives

Hint Okyanusu’nda bulunan ülke yaklaşık 1200 adadan oluşan bir devlet. Dünyanın en popüler balayı ve tatil adası olan Maldivler’de başkent Male’de ilgi çekici ibadethaneler, müzeler, sanat galerileri ve Sultan Parkı görülmesi gereken yerler. Muz Resifi dalış için eşsiz bir nokta. Bembeyaz kumsallar, palmiyeler ve berrak denizden kalan zamanınızda, teknelerle balıkçılık turlarına katılabilirsiniz.

Afganistan

Güzelliğinden çok ülkede yaşanan kötü olaylarla anılan Afganistan’ı ziyaret etmek ne kadar tehlikeli de olsa, binlerce yıllık tarihe sahip bu ülkenin huzurlu günlerine bir an önce kavuşması dileğiyle yazımızda Afganistan’a da yer verdik. Babür Bahçesi, 1922 yılında kurulan Kabil Müzesi, Kaşgar şehrindeki Iydgâh Camii, oldukça görkemli olan Jama Masjid, Gazne’deki İslam Sanatı Müzesi ülkede görülebilecek yerler.