Malezya, Güneydoğu Asya’da bulunan ve Doğu Malezya, Batı Malezya olarak iki parçaya ayrılmış bir ülke. Borneo Adası Doğu Malezya, Malay Yarımadası ise Batı Malezya olarak biliniyor. Tarihi baharat yolu üzerinde bulunmasında dolayı Malezya’da birçok kültürün etkileri görülebilir. Bu çok kültürlülük toplumsal yaşamdan mutfağa kadar her alanda kendini gösteriyor. Başkent Kuala Lumpur’un dışındaki önemli şehirleri George Town, Ipoh, Kuehing, Kota Kinabalu ve Sibu.   Burada keşfedilecek çok cennet köşe var ve Malezya her bütçeye hitap eden bir ülke. Malezya’nın cennet köşelerinden hangisi sizin cennetiniz? Yağmur ormanları mı, turkuaz denizler mi, yüksek dağlar mı, mağaralar mı, kelebek parkları mı, orkide bahçeleri mi?

Kuala Lumpur

petronas_skyscraper_tower_malaysia_kuala_lumpur_58429_800x600

Güneydoğu Asya’nın en hızlı büyüyen metropolü Kulala Lumpur, bir merkez olmasının dışında kuleleri, müzeleri, galerileriyle modern bir dünya şehri. Ama aynı zamanda da yağmur ormanlarıyla doğal yapısını koruyan bir şehir. Kano yolculuğuyla varacağınız Taman Negara Ulusal Parkı’nda bir kulübede kalıp, nehir kıyısında orman köylerini yine kanoyla ziyaret edebilirsiniz. Gecenin kendine özgü atmosferinde yapılacak gece safarisiyle yalnızca geceleri ortaya çıkan hayvanları gözlemleyebilirsiniz. Jak, papaya, hindistancevizi, mango, ananas gibi meyvelere doyacağınız Kuala Lumpur’da Hindular için kutsal bir ibadet yeri olan Batu Mağaraları; heykellerin, tapınağın dışında hayranlık uyandıracak bir yer. Lake Gardens’ın bir parçası olan ve 21 dönümlük araziyi kaplayan Kuş Parkı’nda ise 200’den fazla kuş türü incelenebilir. Resmi adı Perdana Botanical Garden olan 92 hektarlık araziye  yayılmış Lake Gardens’ta geyik parkı, kelebek parkı, orkide bahçesi gibi alanlar da mevcut. Özellikle çiçek seveler Orkide Bahçesi’ndeki 6000’e yakın orkideyi mutlaka görmeli.

Langkawi Adaları

100_0671-2

Andaman Denizi’nin Melaka Boğazı’yla buluştuğu adalar; turkuaz rengi denizi, beyaz plajları, yağmur ormanları ile enfes güzellikler barındırıyor. 99 büyüleyici adadan oluşan takımada, Malezya’nın en popüler destinasyonlarından biri.

Cameron Tepeleri

malezyanin-yuksek-yuksek-tepeleri-9

Kuala Lumpur’dan 200 kilometre kuzeyde yer alan Cameron Highlands, rakımı 1300 metre – 1829 metre arasında değişen bir yer. Ülkenin seracılık merkezi olmasıyla ünlü. Çay tarlaları, tropikal sebze ve meyveleri için gidilmeli. Yürüyüş yaptığınız tepelerde küçük köyler ve şelaleler sizi şaşırtacak.

Perhantian Adaları

 

Ülkenin kuzeydoğusundaki adalar, dünyanın en güzel plajlarına ve dalış noktalarına sahip. Mavinin, beyazın, yeşilin buluştuğu adalar ekonomik olmasıyla da çok kişi tarafından tercih ediliyor.

1-116

Yarımadanın doğu kıyısındaki bu küçük ada mercan kayaları ve dalış merkeziyle ünlü.

Borneo

the-shangri-la-rasa-ria-borneo-800x600

Dünyanın en büyük adalarından biri olan Borneo, aynı zamanda dünyanın en zengin flora ve faunasına sahip yerlerden biri. Kota Kinabulu’dan botla 15 dakikada gidilebilecek Tunku Abdul Rahman Park; eşsiz adaları, bembeyaz kumsalları ve harika deniziyle çok uygun bir dalış noktası. Dünyanın en büyük tematik parkı olan Kinabalu Park’ta yer alan Kinabalu Dağı 4095 metre yüksekliğiyle Güney Asya’nın en yüksek dağı. Eğrelti otları, kuşlar ve memeliler için ev olan bu dağa tırmanmak için ekipmana ihtiyaç yok, kolayca tırmanılabilir. Vahşi hayatı seviyorsanız Sepilok’ta orangutanları doğal ortamlarında görebilirsiniz. Burada 1964 yılında kurulan rehabilitasyon merkezi annesiz kalan yavru orangutanlar için.  Kinebatangan Ormanları da vahşi hayatın izlenebileceği diğer bir bölge. Sarawak’taki Mulu Ulusal Park’ı yarasaların yaşamlarına tanık olunabilecek bir park. Dünyanın en büyük mağarası olan Deer Mağarası’dan geceleri çıkan yarasaları izlemek en popüler turistik aktivite. Karstik oluşumlar da bölgede mevcut. Nemli ve sıcak hava canlı hayatının zenginleşmesini sağlıyor. Dünyada sadece burada yaşayan kuşlar, sürüngenler, böcekler, balıklar burada görülebilir.