Sıcakların artmasıyla hava durumunu daha çok takip eder hale geldik. Bulunduğumuz yerin sıcaklığı tamam da peki nem oranı kaç olacak? Hissedilen sıcaklık kaç derece? Yağmurlar ne zaman gelecek de rahat bir nefes alacağız? Bu sorular ve cevapları günlük konuşmalarımızın o kadar içinde ki. “Sıcak değil de, nem çok nem” sürekli duyduğumuz bir cümle oldu. Peki nedir bu nem? En basit anlamıyla nem, havadaki su  buharı miktarı. Havada daima az ya da çok nem bulunuyor. Örnek verecek olursak, 34 derecelik sıcaklıkta %55 – 60 civarındaki nem oranıyla hava sıcaklığı 40 derece civarında hissedilebiliyor. Nemin bu bunaltıcı etkisinden kurtulmak isteyenler için bu yazıyı hazırladık.

Budva, Karadağ

budva

Karadağ’ın sahil şehri olan Budva, 2500 yıllık geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri. Yazın en sıcak zamanlarında bile nem oranının düşük olduğu Budva, her tatilsevere hitap eden bir yer. Denize, güneşe doymak isterseniz de, tarihe doymak isterseniz de Budva’yı tercih edebilirsiniz. Eski Şehir bölgesinde kale duvarlarının içinde küçük meydanlar, dar sokaklar, restoranlar, kafeler ve dükkanlar zamanınızı geçirebileceğiniz noktalar. Budva’da Eski Şehir’de gezerken kendinizi Orta Çağ’da gibi hissedeceksiniz. Adalarıyla, plajlarıyla ünlü olan Budva eğlence hayatıyla da ön planda olan bir şehir. Budva’ya gelmişken dağların ve koyların arasında kalan Kotor’u da mutlaka ziyaret edin.

Şarm El-Şeyh, Mısır

sarm-el-seyh-turu-08-800x600

Kısaca Şarm da denilen Şarm El-Şeyh şehri, Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bulunuyor. Kızıldeniz kıyısındaki şehir bir turizm merkezi. Altın kumsallarının yanında sualtı güzellikleriyle ünlü olan şehir, Kızıldeniz’in zenginliklerine dalmak için en uygun yer. Şarm El-Şeyh’te dalış yapanlar için mercan kayalıkları unutulmayacak bir görüntü sunuyor. Naama Koyu oldukça uzun bir kumsal ve turistlerin gözdesi. Daha sakin bir yer arayanlar için Nabq Kumsalı ve Shark’s Kumsalı’nı tavsiye ediyoruz. Denizden kalan zamanlarda Aziz Katerina Manastırı ziyaret edilmeli. 527 yılında yapılan manastır dışında Ras Muhammed Ulusal Parkı, Sina Dağı ve Tiran Adası mutlaka görülmesi gereken yerler. İşin en güzel yanı ise Şarm El-Şeyh’te nem düşük ve bunaltmıyor.

Bali, Endonezya

bali

Endonezya bağlı bir ada olan Bali, Küçük Sunda Adaları’nın en batısında yer alıyor ve nem oranı oldukça düşük. Batıda Cava, doğuda ise Lombok Adası’nın arasına kalan Bali, Endonezya’nın binlerce adasından biri olarak denizi, kumsalları, heykelleri, tapınakları ve kültürüyle adaya gelen ziyaretçilerini ağırlıyor. Yaklaşık 75 metre yüksekliğindeki kayaya inşa edilen Uluwatu Tapınağı, deniz kenarındaki başka bir tapınak olan Pura Tanah Lot, Bratan Gölü içinde yer alan Pura Ulun Danu Bratan, en popüler plaj olan Kuta ve gizli bir güzellik olan Nusa Dua Bali’de gidebileceğiniz yerler. Lovina’da yunusları doğal ortamlarında görüp, şansınız varsa size yapacakları şovu seyredebilirsiniz.

Taşkent, Özbekistan

taskent-ucak-bileti-136-341

Nem oranının düşük olduğu diğer bir destinasyonumuz Taşkent. Ülkenin doğusundaki şehir, Orta Asya’nın nüfus bakımından en büyük kenti. 1966 yılındaki depremde yıkılan şehir, tekrar inşa edilmiş. Böylece düzenli ve sağlam bir altyapıya kavuşmuş. Geniş yollar ve parklarıyla Soyvet şehirciliğinin güzel örneklerinden biri. Abdül Kasım Medresesi, Kukeldaş Medresesi, Barak Han Medresesi şehrin önemli medreseleri. Şehirdeki bütün yolların çıktığı Emir Timur Meydanı Özbekistan’ın kalbi. Burada Emir Timur Han’ın heykeli de bulunuyor. Meydanda ayrıca Emir Timur Müzesi, Forumlar Sarayı, Saat Kulesi ve çeşitli mağazalar bulunuyor. Uygulamalı Sanatlar Müzesi şehirde görülmesi gereken bir müze. Prens Romanov Sarayı ve Ali Şir Nevai Edebiyat Müzesi de ziyaret edilmeli.