Tatilde yerinde duramayanlar, sözlüklerinde tatil kelimesinin karşısında su sporları yazanlar… Yazımız tam size göre. Kimimiz tatilinin büyük kısmını suyun diğer tarafında geçirip dinlenirken, kimimiz ise suyun ötesinde macera ve adrenalin dolu dakikalar geçiriyor. Hangi su sporu en iyisi onu bilemeyiz ama “hangi su sporu için nereye gitmelisiniz” sorusunun cevabı bizde. Daha önce bu sporları yapmadıysanız üzülmeyin, gideceğiniz destinasyonlar bu su sporlarının merkezleri oldukları için aynı zamanda eğitiminin de verildiği yerler. Belki ilk başta çok iyi olamayabilirsiniz, ama dener, dener ve denerseniz eminiz ki başaracaksınız.

Sörf – Playa de Famara

playa-de-famara

Playa de Famara, Kanarya Adaları’nın Lanzarote kıyısında bulunuyor. Bu plaj eşsiz güzelliği ve deniziyle, tatilcileri olduğu kadar sörf meraklılarını da kendine çekiyor. Avrupa’nın önemli sörf merkezlerinden biri olan Playa de Famara, her seviyede sörfçüye uygun.

Jet Ski – Miami

miami

Jet Ski kullananlar bilir ki dünyanın keyifli şeylerinden biri dalgaların arasında hızla yol almak. Şili’deki San Alfonso de Mar dünyanın en büyük havuzlarından biri. Bu havuz o kadar büyük ki yüzmek size yetmeyecek jet ski ile tur atmak isteyeceksiniz.

Bodyboarding – Karayipler

nodyboard

Board yani tahta üzerinde yüzüstü yatılarak yapılan bu spor, az kuralı olan, basit ve eğlenceli bir spor. Bu sporu bilmiyorsanız bile kısa bir eğitimin ardından yapabilirsiniz. Karayipler’de bu spor oldukça ilgi görüyor.

Tüplü Dalış – Brisbane

brisbane

Suyun üstünden çok suyun altı ilginizi çekiyorsa sizi Brisbane’e bekliyoruz. Tüplü dalış için dünyanın en uygun destinasyonlarından biri olan Brisbane’de zaten zengin olan sualtının daha da zenginleşmesi için çok sayıda gemi batırılmış. Kısacası burada keşfedilecek çok şey var, bir siz yoksunuz.

Rafting – Tahoe Gölü

Kayaking from Baldwin Beach to Emerald Bay

Rafting illa deli akan, coşkun sularda yapılmaz. Tahoe Gölü, bunun en güzel örneği. Durgun bir göl olan Tahoe, Kaliforniya’da bulunuyor. Daha önce hiç rafting denemediyseniz, denemek için en iyi yer burası. Zaten iyi bir raftingçiyseniz sizin için de değişik bir deneyim olacaktır.

Powerboating – Abu Dabi

powerboat

Birleşik Arap Emirlikleri’nde sürat tekneleriyle hızın tadını çıkarmak ve adrenalin seviyenizi yükseltmek ister misiniz? Dünyanın en önemli yarışmalarına da ev sahipliği yapan Abu Dabi, hız tutkunu herkesi bekliyor.

Rüzgar Sörfü – Alaçatı

windsurf

Dünyanın en önemli rüzgar sörfü merkezlerinden biri olan Alaçatı, bölgede açılan sörf okullarıyla bu alandaki önemini daha da arttırıyor. Yılın 330 günü esen Alaçatı’nın denizinin sığ olması bu spora yeni başlayacaklar için de bir avantaj.

Uçurtma sörfü – Fas

kitesurf

Essaouira, beyaz badanalı ve mavi panjurlu evleriyle, altın plajlarıyla ünlü. Essaouira sahili Fas’taki diğer plajlardan farklı olarak rüzgarlı. Bu fark onu hem sahillere akın eden turist kalabalığından uzak tutuyor, hem de uçurtma sörfü yani kitesurfing yapmak için en uygun yerlerden biri yapıyor.

Su Kayağı – Nice

waterski

İki kayağın ya da tek kayağın üstünde kayan su kayakçıları, amatörse saatte 25 – 35 kilometre, profesyonelse ise saatte 45 – 55 kilometre hızla suyun üzerinde kayıyorlar. Güney Fransa’nın önemli tatil merkezlerinden biri olan Nice, palmiyelerle süslenmiş dünyanın en güzel sahillerinden biri. Nice’de su kayağı yapmak ise bambaşka bir deneyim olacaktır.

Kano – Perth

kanoe

Tay Nehri kıyılarında kurulu bir yerleşim yeri olan Perth’de M.Ö. 1000 yıllarında yapıldığı sanılan bir kano bulunmuş. Ağaç kütüğünden yapılmış olan bu kano gösteriyor ki burada yüzyıllar önce kano önemli bir ulaşım aracıymış. Bugün de İskoçya’nın Perth şehrinde bu sporu yapabilirsiniz.