Tatil hepimizin özlemi. Hafta sonu olsa da günübirlik bir yerlere kaçsam, fırsatını bulsam da birkaç gün Ege’de olsam, yıllık izin zamanı gelse de iyi bir tatil yapsam… Size de tanıdık geldi mi? Günlük hayatın temposundan yorulduğumuzda; kalabalıktan, gürültüden bunaldığımızda hep söylediğimiz sözler. Ama aramızda bazı şanslılarımız da yok değil. Tatili belli bir zaman kalıbına sığdırmaktansa yılın 365 günü tatil yapabilecek olanlar var. İşi gereği 6 ay çalışıp, 6 ay tatil yapanlar, okulların kapanmasıyla iki aydan fazla süre tatil yapabilecek olanlar var. Onların da işi zor. Bu zaman dilimini en iyi şekilde geçirmek, tatilin hakkını vermek gerekir. Plajda şezlonga kendini atmakla bitmiyor bu işler. Mavi tur mu yapsalar, her şey dâhil bir otele mi gitseler? Bodrum’da sabaha kadar mı eğlenseler, sessiz sakin bir kasabada kitap mı okusalar? Yazlık mı kiralasalar, yurtdışı tura mı çıksalar? Bu yazımız onlar için.

Antalya, Bodrum, Marmaris

antalya-banner-1

Deniz tatili diyince ilk akla gelen yerler Antalya, Bodrum, Marmaris oluyor. Denize sıfır, her şey dâhil oteller bu bölgede hayli fazla. Erken rezervasyonla alabileceğiniz otellerde, her şey dâhil sistemiyle evden bile daha ucuza yaşayabilirsiniz. Kalabalık aileler, çocuklu aileler için ideal. Bütçe belli, ne kadar para gideceği belli. Tek kötü yanı otele tıkılıp kalmak.

Akçakoca, Ayvalık, Fethiye, Çeşme

cesme-panaromik-gorunumu

Aileler ve emekliler. Sıradaki rotamız sizler için geliyor. Uzun ama ekonomik bir tatil istiyorsanız yazlık kiralamak iyi bir alternatif. Ev rahatlığında tatilinizi geçirebilir, yemeğinizi kendiniz yapabilirsiniz. Akçakoca ve Ayvalık daha orta halli tatil merkezleri olduğu için kiralık yazlık fiyatları daha da uygun olacaktır. Fethiye ve Çeşme’de ev kiralayarak biraz daha hareketli bir tatil geçirebilirsiniz. Hareketli tatilin faturası biraz daha fazla olacaktır. Yazlığın dezavantajı tek bir yere bağlı kalmak, fazla uzaklaşamamak. Aynı zamanda yemek yapan, ev işlerini yapan kişi için de zor bir tatil olacaktır.

Mavi Yolculuk

adrasan

Gerçek bir deniz tatili yapmak istiyorsanız mavi yolculuk tam size göre. Günübirlik yapılan tekne turlarından bahsetmiyoruz. En az 15 gün boyunca Ege’nin Akdeniz’in gizli koylarına yapacağınız huzur dolu bir tatilden bahsediyoruz. Mayo, terlik, güneş gözlüğü, havlu ile tüm bir tatili geçirmeniz mümkün. Mavi yolculukta dikkat etmeniz gereken en önemli şey kimlerle tatile çıktığınız. Bir süre sonra sıkılırsanız, kaçacak bir yeriniz olmayacak. Peki, yurtdışında mavi yolculuk yapmaya ne dersiniz? Yunan Adaları, İtalya, Güney Fransa’ya hatta daha uzağa bir yolculuk yapabilirsiniz.

Uzun Avrupa Turu

Farkındaysanız yazımızda gittikçe uzaklaşıyor, gittikçe daha macera içeren rotalardan bahsediyoruz. Tam 1 ay boyunca dolu dolu Avrupa’yı gezmek ister misiniz? Farklı kültürleri tanıyacak, yeni yerler göreceksiniz. Dünya büyük, bir yerlerden başlamak gerek öyle değil mi? İtalya’da Roma, Floransa, Venedik’i gördükten sonra; Fransa’da Paris, Nice, Monte Carlo’ya geçebilirsiniz. Duruyor muyuz? Oradan Barcelona, Sevilla, Madrid’e uzanıyoruz. Brugge, Brüksel, Amsterdam derken Almanya’ya Berlin ve Frankurt’a da uğruyoruz. Bu saydığımız yerleri uçakla, otobüsle gezebileceğiniz gibi Interrail’le en ekonomik şekilde gezebilirsiniz.

Hindistan, Nepal, Buenos Aires, Iguassu, Rio de Janeiro

rio-de-janeiro

Dünyanın farklı dinlerini tek bir coğrafyada toplayan, yerel etkinlikleriyle, mutfağıyla, sinemasıyla bir fenomen olan Hindistan’a ne dersiniz? Tapınaklar ülkesi Nepal, tangonun anavatanı Buenos Aires nasıl olurdu? Iguassu Şelalelerini hem Arjantin’den hem Brezilya’dan seyredebilir, Rio de Janeiro’da bembeyaz kumsalların, tropik ormanların, dağların büyüsüne kapılabilirsiniz. Ne de olsa tatil uzun, görecek yer çok.