Zaman gelip geçiyor. Mevsimlerden bir bakmışsınız yaz, bir bakmışsınız kış. Maalesef zamanı durdurmak gibi bir gücümüz yok. Ama zamanımızı en iyi şekilde geçirebilmek bizim elimizde. Seyahat etme gücümüzü kullanarak dünyanın farklı ülkelerinde, farklı coğrafyaları tanıyabilir, yaz bitmeden deniz keyfini doyasıya çıkarabiliriz. Siz de yazımızı okuyun ve pelerininizi pardon bavulunuzu hazırlayıp dünyayı gezin. Unutmayın, keşfetme duygunuz varsa güç sizde artık!

Palma de Mallorca, İspanya

pallorme

İspanya’nın en büyük adası olan Mayorka, Akdeniz’de bulunuyor ve yılda milyonlarca turisti ağırlayan önemli bir turizm merkezi. Palma ise Mayorka’nın kültürel ve ticari merkezi. Palma de Mallorca’nın 10 kilometre doğusundaki plajlar, sadece adanın değil ülkenin en büyük tatil bölgesi. Palma’da her zevke uygun bir plaj mutlaka var. Araplardan kalma bir kale olan Palau de l’Almudania, gotik bir katedral olan Palma Katedrali ve 10. yüzyıldan kalma hamamlar Banys Arabs şehirde görülecek yerler. Bellver Kalesi, Diocesa Müzesi, Plaça Major şehrin diğer önemli yerleri.

Susa, Tunus

tunus-3

Akdeniz kıyısında Hammamet Körfezi’nde bulunan şehir bir turizm merkezi. Önemli bir liman kenti olan Susa, turizmin bu kadar gelişmiş olmasına rağmen otantik yapısını koruyabilmiş. İngiliz Hasta ve Indiana Jones gibi filmlere de mekan olan şehrin plajlarında gönlünüzce güneşlenebilir ve denize girebilirsiniz. Susa, su sporları meraklılarını da memnun edecek. Büyük Camii, Mozaik Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Dar Essid Müzesi, Geleneksel Tunus Evi ve Ribat kutsal şehri de tatil ve kültür dolu bir tatil geçirmenizi sağlayacak.

Victoria, Kanada

kayaking-in-the-inner

Vancouver Adası’nın güneydoğu ucunda, Juan de Fuca Boğazı kıyısında yer alan şehirde turizm ve teknoloji çok gelişmiş. Ülkenin deniz tatili merkezi olan Victoria da denizden kalan zamanlarınızda; en iyi doğa tarihi müzelerinden biri olan Royal BC Müzesi’ni gezebilir, Çin Mahallesi’ndeki dar bir sokak olan Fan Tan Alley’i görebilirsiniz. Eğlenceli bir hayvanat bahçesi olan Bugg Zoo, Victoria devrini yaşamak için Point Ellis Evi ve bahçeleri, Parlamento Binası, Butchart Bahçeleri görülmesi gereken diğer yerler. Biraz uzak bir rota olsa da buna değeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Cannes, Fransa

cannes

Cannes, Fransa’nın güneyinde yer alıyor. Fransız Rivierası’nın en ünlü şehirlerinden biri olan Cannes, film festivaliyle de biliniyor. Zenginlik ve lüks şehrin her yanında kendini belli ediyor. Küçük bir balıkçı kasabasından, dünyanın en önemli tatil merkezlerinden biri haline gelen Cannes’da eski şehir bölgesi dar sokakları, kale kalıntıları ve tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor. 2 kilometre uzunluğundaki, sıra sıra palmiyelerinin dizili olduğu Le Croisette Bulvarı’nda yürüyüş yaparak şehrin havasını soluyabilirsiniz. Tekneyle yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuktan sonra Lerins Adaları’na geçip sakin bir tatil yapabilirsiniz. Forville Pazarı ise ürün çeşitliliğiyle turistlerin uğrak yerlerinden biri. Şehrin 15 kilometrelik sahil şeridi var ve bunun yarısı kumsal. Şehir merkezinden denize girebileceğiniz gibi pek çok özel ve halk plajından da yararlanabilirsiniz.

Salerno, İtalya

salerno

İtalya’nın güneyinde Campania’da bulunan şehir konum olarak Napoli’nin güneydoğusunda, Salerno Körfezi’nin kuzeyinde. Dünyanın ilk tıp fakültesinin bulunduğu şehir, Lungomare yani sahil kesimiyle meşhur. Denize girmek, güneşlemek dışında sahilde liman ışıkları manzaralı yürüyüş yapabilirsiniz. Duomo isimli kilise ve manzarası için mutlaka çıkmanızı tavsiye ettiğimiz Castello di Arechi şehirde görülmesi gereken yerler. Buraya kadar gelmişken 25 kilometre mesafedeki Amalfi kasabasını da mutlaka görün. Limon bahçeleri ve denizi muhteşem. Bu kıyılarda birçok filmin çekildiğini de hatırlatalım.