• Budapeşte Uçak Bileti

    Budapeşte uçak bileti bulmak için seyahatim.com’u ziyaret edebilir ve tatiliniz, hızlıca planlamaya başlayabilirsiniz. Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, bir zamanlar Osmanlı toprakları içinde yer alan bir Doğu Avrupa şehri olarak öne çıkıyor. Mimari detayları ile her dönem ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bu şehri ziyaret ederek unutulmaz bir Avrupa kenti keşfedeceksiniz. Türkiye'den Budapeşte’ye direkt uçuşlar Türk Hava Yolları, Pegasus ve Sun Express Havayolları ile haftanın her günü düzenleniyor. Budapeşte’den direkt olarak İstanbul ve Antalya üzerinden uçabiliyorsunuz. İstanbul-Budapeşte için direkt uçuşlar yaklaşık 2 saat 10 dakika sürmektedir. Bulunduğunuz şehirden size en uygun yolculuk için Budapeşte uçuşlarını listeleyerek uçuş sürenizi hesaplayabilirsiniz. Budapeşte uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com sitesi üzerinden arayarak en ucuz uçak biletini bulabilirsiniz.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Tarihi eserleri, etkileyici mimari yapıları ve doğal güzellikleri ile Avrupa'nın önde gelen şehirlerinden biri olan Budapeşte, gezilecek yerleri ile ziyaretçilerini etkiliyor. Tuna Nehri'nin batı tarafı Buda, doğu tarafı ise Peşte olarak ikiye ayrılıyor. Şehrin Buda bölümü daha engebeli ve tarihi geçmişini barındırırken, Peşte tarafı daha canlı ve kalabalık yaşam alanlarına sahip. Budapeşte gezinize Buda Kalesi’ne çıkarak başlayabilir, şehrin görkemli tarihini barındıran Budapeşte Kraliyet Sarayı’nı gezerek gezinize devam edebilirsiniz. Kaleye çıktığınızda sizi muhteşem bir manzara bekliyor olacak, bu noktadan Tuna Nehri’ni seyretmeden şehre veda etmeyin. Buda ile Peşte'yi birbirine bağlayan ilk köprü olan Aslanlı Köprü hem gündüz hem de gece ihtişamı ile göz kamaştırıyor. 

Budapeşte’de Yaşam

Tuna Nehri’ni renklendiren gece ışıkları, şehrin simgesi haline gelen Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan Aslanlı Köprü ve canlı sokakları ile Budapeşte ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Şehrin en önemli festivallerinden Sziget Müzik Festivali, her yıl Ağustos ayının ilk haftası düzenleniyor. Avrupa’nın en iyi beş festivalinden biri sayılan Sziget ile şehir dolup taşıyor. Budapeşte’ye geldiğinizde Macar mutfağının en ünlü yemeği Gulaş’ı tatmadan şehirden ayrılmayın. Dana eti, sarımsak, soğan, biber ve patates ile hazırlanan geleneksel  yemek oldukça doyurucu. Bir de Langos adında peynirli ve sarımsak soslu mayalı pişi hamuru hem bir tür sokak lezzeti hem de şehrin olmazsa olmaz lezzetlerinden biri. Son olarak yemekten sonra damağınızı tatlandırmak için Kürtőskalács yani “makara tatlısı” deneyebilirsiniz.
 
Budapeşte nemli ılıman iklimin etkisi altındadır. Yıl boyunca oldukça yağış alan Budapeşte’nin yıllık ortalama sıcaklığı 11 derecelerde seyreder. En fazla yağış alan ay Haziran, en kurak ay ise Mart dönemidir. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Budapeşte’nin en güzel zamanı bahar ve yaz mevsimi olmasına rağmen Aralık ayına kadar soğuklar çok görülmediği için özellikle sonbahar mevsiminde ziyaret edilebilir. 

Liszt Ferenc International Havalimanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden Liszt Ferenc International Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Liszt Ferenc International Havalimanı (BUD) Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alıyor ve şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta konumlanmış. Ülkenin en büyük havalimanı olan Liszt Ferenc International Havalimanı’ndan Budapeşte şehir merkezine ulaşım için çok sayıda seçeneğiniz var. Otobüs, minibüs ve tren gibi seçenekler ile şehir merkezine gidebileceğiniz gibi aynı zamanda taksi ya da araç kiralayarak da kolaylıkla gidebilirsiniz. Havalimanından Budapeşte şehir merkezine hesaplı ve hızlı şekilde ulaşmak için 24 saat hizmet veren Express Shuttle isimli otobüsler ile yaklaşık 30 dakikada kent merkezine ulaşabilirsiniz. Budapeşte şehir merkezinden Liszt Ferenc International Havalimanı’na ulaşırken dilediğiniz ulaşım yöntemi ile gidebilirsiniz. 

Budapeşte’de Şehir İçi Ulaşım

Budapeşte’nin şehir içi ulaşımı oldukça gelişmiştir. Şehir merkezinde yaygın olan metro, otobüs, troleybüs ve tramvay hatları sayesinde Budapeşte’de ulaşım konusunu rahat bir şekilde çözebilirsiniz. Şehir merkezinde görülmesi gereken yerleri ziyaret etmek için hop on hop off turist otobüslerini kullanarak ekonomik ve pratik şekilde dolaşabilirsiniz. 24, 48 veya 72 saat olarak düzenlenen turlar ve sizin için planlanmış gezi rotaları ile şehri keyifli bir şekilde gezme şansına sahip olabilirsiniz. Eğer Budapeşte’yi yürüyerek keşfetmek isterseniz de Budapeşte yürüyerek dolaşmaya uygun bir şehir. Budapeşte seyahatinizi planlarken en uygun uçak bileti için seyahatim.com üzerinden arama yapabilir ve tüm Budapeşte uçak biletlerini ücretsiz bir şekilde listeleyebilirsiniz.

 

Budapeste Havalimanı & Budapeste Hava Durumu

booked.net