• Bursa Hakkında Genel Bilgiler

    Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri Bursa, gelişmiş sanayisi, göz kamaştıran doğal güzellikleri, hafta sonunu keyfe dönüştüren şirin ilçeleri ve köklü tarihi dokusuyla tanınıyor. Osmanlı Devletinin ilk başkenti olduğu için o dönemden kalma sayısız tarihi yapı ve esere ev sahipliği yapan şehir, bölgeye yapılan kültür gezilerinin önemli duraklarından.

     

    Evliya Çelebi'nin ilk seyahatini gerçekleştirdiği ve “Ruhaniyetli şehir” dediği Bursa, tarihi yerleri Ulu Cami, Yeşil Türbe, Emir Sultan Cami, Tophane, Saat Kulesi, Osmangazi ve Orhangazi türbeleri, Cumalıkızık Köyü ve Ulu Çınar'ı ile biliniyor. Bursa uçak bileti fırsatlarına göz atarak Bursa seyahatiniz için hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler

Hafta sonu kaçamaklarının gözde adreslerinden olan Bursa, kuzeyde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, güneyde Kütahya, doğuda Bilecik, batıda ise Balıkesir şehirleriyle komşu.

 

Türkiye’nin en muhteşem manzaralarını saklayan ilçeleriyle kendine hayran bırakan Bursa gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Bursa’daki önemli gezilecek noktaları görmek için genellikle 2-3 günlük bir süre ayırılıyor. Çevresi ve güzel ilçelerini de gezmek istiyorsanız en az 4-5 gününüzü ayırmanızda fayda var.

 

Kış aylarında kayak sporlarının merkezi haline gelen Uludağ hem Türkiye’nin hem de Bursa’nın en önemli doğa harikalarından biri. Birkaç günlük tatil planı yapanlar için konaklama, alışveriş tesisleri ve eğlence mekânları da barındıran Uludağ Kayak Merkezi, amatör ve profesyonel sporcuların gözdesi. Diğer dönemlerde ise insanın ruhuna huzur veren yeşiliyle her an kaçılması gereken bir rota.

 

Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi izlerini taşıyan Bursa’da çok sayıda tarihi, kültürel, anıtsal etkileyici yapı bulunuyor. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti oluşu bu şehrin önemini artıran etkenlerden yalnızca biri. Yıldırım Beyazıd tarafından 1400’de yaptırılan Ulu Camii, şehrin en tanınan yapılarından. Ulu Camii’nin yanı başındaki Yeşil Türbe, İznik çini sanatının en güzel örneklerini barındırıyor. Emir Sultan Camii ve Türbesi, Orhan Gazi Türbesi ve Osman Gazi Türbesi de ziyaret edilebilecek kutsal mekanlar arasında.

 

Koza Han (Tarihi İpekçiler Çarşısı), Bursa’nın göz bebeği bir yer. Osmanlı'nın mirası tarihi dokusuyla Bursa gezilecek yerler listesinin en önemli yerlerinden. Güler yüzlü esnafı ve çalışanları ile de bilinir burası. Sıra sıra dükkanlarda kaliteli, çeşitli ipek kumaşlar, ipek eşarplar ve şallar, diğer konfeksiyon ürünleri yanında sanatsal ürünler, gümüş ve değerli hediyelik eşyalar da bulunabiliyor. Alışveriş sonrası Kozahan avlusunda keyifli bir mola vererek yorgunluk çayı ve kahvesini için.

 

Ülkemizin ilk kent müzesi unvanını taşıyan Bursa Kent Müzesi, Türkiye’nin ilk Anadolu otomobilleri müzesi Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Karagöz sanatçılarının eserlerinin sergilendiği Karagöz Evi Müzesi, alanında tek olan Ormancılık Müzesi ve kentin tarihi geçmişine ışık tutan Arkeoloji Müzesi müze meraklılarını ağırlıyor.

 

Dünyada sadece birkaç şehirde örneği bulunan çarşılı köprüden biri olan Irgandı Köprüsü, üzerindeki geleneksel el sanatları dükkanları ile görülmeye değer. Hediyelik eşya dükkanları ve kafeleri de oldukça keyifli. Ayrıca Bursa’ya gelip İnkaya tarihi çınarın bulunduğu yerde çay içmeden dönmeyin.

 

Avrupa’dan sürgün edilen Museviler için, 16. yüzyılda II. Selim’in emriyle inşa edilen Geruş Sinagogu ile Osmanlı Devleti’nin ilk sinagoglarından Ets Ahayim Sinagogu da listenizde yer almalı. Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km. uzaklıkta yer alan ve Bursa'nın doğal güzelliklerinin başında gelen Suuçtu Şelalesi de Bursa gezilecek yerler arasına eklenebilir.

 

Bakir doğasıyla Günece ve Yarhisar köyleri arasında yer alan Cennet Kanyonu, Uluabat Gölü kıyısında sakin bir balıkçı köyü olan Gölyazı, rengârenk evleri ve etkileyici atmosferiyle ünlü Trilye, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Cumalıkızık Köyü ve 740’lı yıllarda yaşanan bir deprem sonucunda sular altında kalan İznik Gölü Bazilikası Bursa çevresinde gezilecek yerler arasındaki en güzel yerler olarak görülmeli.

 

Kültür-sanat, eğlence ve festivalleriyle de yılın her dönemi hareketli bir yaşama sahip olan Bursa’da Uluslararası Bursa Festivali, Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması, Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, Uluslararası Bursa Karagöz Gölge ve Kukla Oyunları Festivali, Bursa Edebiyat Günleri, Bursa Fotoğraf Günleri her yıl düzenlenen etkinliklerden.

 

Farklı medeniyetlerin buluştuğu bir coğrafyada kurulan Bursa’nın bu çok kültürlü yapısı mutfak kültürüne de yansımış. Eğer yolunuz Bursa’ya düşerse, yemek için tabii ki İskender kebabını ilk sıraya yazın. Dünyada da tanınan İskender Kebap, kelle peyniri, Kemalpaşa tatlısı, İnegöl köfte, pideli köfte, kestane şekeri, sakızlı kebap, incir dolması ve süt helvası Bursa denildiğinde akla gelen lezzetler arasında.

Bursa'ya Nasıl Gidilir

Hem sivil hem de askeri uçuşlara açık olan Bursa Yenişehir Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

 

Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan Bursa şehir merkezine ulaşım için otobüs, minibüs, taksi ve araç kiralama hizmetleri kullanılabilir. Havalimanı terminal binası çevresinden şehir merkezine yolcu taşıyan 80 numaralı belediye otobüsü; havalimanı ile şehir merkezi güzergâhında yolcu transferi sağlıyor. Otobüslerin hareket saatleri uçak saatlerine göre günlük olarak düzenleniyor. Otobüslerin tek biniş ücreti ise tam 2.80, indirimli 1.85 TL.

 

Ayrıca havalimanı terminal binası önünde 7/24 bekleyen taksileri kullanarak ya da havalimanında faaliyet gösteren araç kiralama şirketlerinden temin edilecek araçlarla da şehir merkezine ulaşılabiliyor.

 

Bursa şehir merkezinden Bursa Yenişehir Havalimanı’na ulaşım için otobüs, minibüs, taksi ve araç kiralama hizmetleri kullanılabilir. Şehir merkezinden Bursa Havalimanına ulaşım sağlayan 80 numaralı belediye otobüsü; şehir merkezi, Darmstat Caddesi, Merinos İstasyonu Ankara yolu ve havalimanı güzergâhında ilerliyor. Otobüslerin hareket saatleri uçak saatlerine göre günlük olarak düzenleniyor.

 

Uygarlıklar beşiği Anadolu’nun cennet köşelerinden Bursa, hafta sonu tatili için İstanbul'un gürültüsünden uzakta, yakın mesafe kaçamakları için ideal bir rota. Kış tatillerinin vazgeçilmez tatil bölgelerinden olsa da her mevsim ziyaret edilebilecek bir şehir. Bursa uçak bileti fırsatlarını değerlendirip şehri keşfe çıkın.

 

Bursa Havalimanı & Bursa Hava Durumu

booked.net