• Çanakkale Hakkında Genel Bilgiler

    Yaklaşık 671 kilometrelik kıyı şeridiyle Muğla’dan sonra Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip olan Çanakkale, yaz ve bahar aylarını değerlendirmek için en uygun destinasyonlardan biri. Şehir, Bozcaada ve Gökçeada’nın bakir koyları ve eşsiz manzaralarının yanı sıra Dardanos Plajı, Kumburun Taş Kapı Koyu, Assos Kadırga Koyu, Büyük Kemikli Burun, Kum Adası ve Geyikli Sahiliyle de hayranlık uyandırıyor.

     

    Türkiye’de iki kıtada birden toprağı olan ikinci şehir olan Çanakkale’de, türkülere konu olmuş Aynalı Çarşı, yüzlerce yıllık bir tarihin izlerini taşıyan Truva ve Assos Antik Kentleri, yol boyunca sıralanan kafeleri nefis sahiliyle ünlü Kordon boyu, Çanakkale Deniz Müzesi ve Afrodit Kaplıcaları da bulunuyor. Tarihiyle, doğasıyla, kültürü ile öne çıkan bu güzel şehri keşfetmek için Çanakkale uçak bileti fırsatlarına göz atın.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Yaz aylarını geçirmek için en uygun tatil adreslerinden biri olan Çanakkale’nin doğusunda ve güneydoğusunda Balıkesir, batısında Ege Denizi, kuzeybatısında Edirne, kuzeyinde Tekirdağ ve Marmara Denizi yer alıyor.

 

Çanakkale gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen noktalardan biri mitolojide de kendine yer bulan Kaz Dağları. Alplerin ardından dünyada oksijen seviyesinin en yüksek olduğu ikinci bölge unvanını taşıyan Kaz Dağları, 30’dan fazla akarsu, endemik bitki ve hayvan varlığı ile ülkemizin cennet köşelerinden.

 

Tarihi Gelibolu yarımadasında ise köklü bir tarih barındıran bu etkileyici şehir, Çanakkale Destanı’nı yazdıran unutulmaz zaferleriyle tarihe silinmez bir imza attı. Yolu Gelibolu’ya düşenler; Kilitbahir Kalesi, Seddülbahir Kalesi, Yalnız Çam (Lone Pine) Mezarlığı ve Anıtı, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Conkbayırı, Çanakkale Şehitler Abidesi ve Seyit Onbaşı Heykeli’ni mutlaka görmeli.

 

Türk ve Rumların birlikte hoşgörü içerisinde yaşadığı Gökçeada ve Bozcaada, Çanakkale sınırlarında yer alıyor. Ada kültürü, üzüm bağları ve şarap üretimi ile tanınan Bozcaada, ‘Ege’nin incisi’ sözünü sonuna kadar hak eden, son zamanların en popüler rotalarından biri. Şehrin karmaşasından uzaklaşmak ve kafa dinlemek hem de güzel lezzetler tatmak için ideal bir tatil yeri. Nefis mekanları ve butik otelleriyle misafirlerine büyük bir huzur içinde enfes bir kaçamak fırsatı sunuyor. Yaz dönemindeki ilgi nedeniyle Çanakkale uçak bileti kampanyalarını erkenden değerlendirmekte fayda var.

 

Daracık sokakları ve bakir kumsallarıyla Gökçeada hala yeterince keşfedilebilmiş değil. Renkli sokak aralarında ada atmosferini bulabileceğiniz, mavi yeşil doğasıyla gönlünüzü şenlendirecek bir yer burası. Bereket Tanrısı Imbrasos'un bolluk diyarı Gökçeada, Rum köyleri, dibek kahvesi ve muhteşem sahilleriyle keşfedilesi güzellikler sunuyor.

 

Butik müzeleriyle konuklarına farklı deneyimler yaşatan Çanakkale’de en çok ziyaretçi ağırlayan müzeler arasında Adatepe Zeytinyağı Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Bakkal Salim Müzesi ve Şehitler Abidesi Harp Müzesi bulunuyor. Çanakkale gezilecek yerler listenize ekleyin.

 

Çanakkale Savaşı’nın yıldönümü olan 18 Mart’ta Çanakkale’nin dört bir yanında törenler düzenleniyor. 25 Nisan’da Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen konukların katılımı ile Anzak Günü törenleri de kentte hareketlilik yaratıyor. Uluslararası Troya Festivali, Gökçeada ve Bozcaada şenlikleri de deneyimlenebilecek diğer etkinliklerden.

Çanakkale hem deniz kıyısında olması hem de geleneksel tarım ve üretimin yapıldığı birçok ilçeye sahip oluşu nedeniyle yemek kültüründe karma bir görünüme sahip. Deniz ürünlerinin süslediği sofralarda çorba çeşitleri, Ezine peyniri, peynir helvası, deniz börülcesi, kabak reçeli, incir dolması, lüfer pilavı gibi tatları bulmak mümkün. 

Çanakkale'ye Nasıl Gidilir

Yurtiçi ve yurtdışı uçuşlar için kullanılan Çanakkale Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık beş kilometre mesafede yer alıyor. Ankara ve İstanbul’dan çeşitli tarifeli seferler düzenleniyor.

 

Çanakkale Havalimanı’ndan Çanakkale şehir merkezine ulaşım için otobüs, taksi ve araç kiralama hizmeti kullanılabiliyor. Çanakkale Belediyesi tarafından uçak seferlerine göre toplu taşıma hizmeti sunuluyor. Belirlenen servis saatleri doğrultusunda; Ankara-Çanakkale uçuşları sonrası kent merkezine gelmek isteyenler için 09.55’te havaalanından kent merkezine, Çanakkale-Ankara uçuşları için ise 08.45’te Kordonboyu Golf Aile Çay Bahçesi önünden havaalanına araç kalkıyor.

 

İstanbul-Çanakkale uçuşları için 24.00’te Havaalanından kent merkezine, Çanakkale-İstanbul uçuşları için ise, 05.15’te Kordonboyu Golf Aile Çay Bahçesi önünden havaalanına otobüs hizmeti sunuluyor. Otobüs, kordon boyundaki Golf Aile Çay Bahçesinin önünden kalkıyor ve Kayserili Ahmet Paşa Caddesi’nden Demircioğlu Caddesi’ne dönüp oradan Atatürk Caddesi istikametinden Tansaş Kavşağı ve akabinde Troia Caddesine dönerek Havaalanına yolcu taşıyor. Aynı güzergahı takip eden otobüsle de havalimanı şehir merkezi ulaşımı sağlanıyor.

 

Çanakkale, Trakya kıyısında yer alan şehirlerin Anadolu’ya bağlandığı en önemli ulaşım noktalarından biri. Göz alıcı plajları, adaları, huzur dolu atmosferi ve tarihi mekânlarıyla turistler için bir cazibe merkezi haline dönüşen bu şehri ziyaret etmek isteyenler, Çanakkale uçak bileti fırsatlarını değerlendirebilir.

 

Çanakkale Havalimanı & Çanakkale Hava Durumu

booked.net