• Tekirdağ Hakkında Genel Bilgiler

  Marmara’nın Trakya bölgesinde bulunan güzel şehrimiz Tekirdağ, hem kültür hem de yaz turizmi konusunda oldukça popüler bir seçenek olarak kendine sayısız ziyaretçi çekmektedir. Şehir ayrıca, hem Marmara Denizi’ne hem de Karadeniz’e kıyısı olmasıyla iki denize birden kıyısı olan altı özel ilimizden biri konumundadır.

  18. yüzyıldan itibaren Türkler tarafından Tekfur Dağı olarak anılan şehrin adı, zamanın etkisiyle “Tekirdağ”a dönüşmüştür. Ayrıca 2014 yerel seçimleri itibari ile Tekirdağ, büyükşehir statüsüne yükselmiştir.

  Şehir aynı zamanda sunduğu lezzetlerle de öne çıkar. Tekirdağ denince akla gelen ilk yiyeceklerden biri şüphesiz ki köftedir. Köfte haricinde genelde kahvaltılık olarak tüketilen cizleme ve trakya bölgesinin genelinde çok sevilen höşmerim tatlısı da Tekirdağ’da oldukça meşhurdur.
   
  Tavuk, yufka ve yoğurtlu sos ile yapılan damat paçası ise Tekirdağ’da mutlaka denenmesi gereken yemekler arasında yerini korumaktadır.
  Tekirdağ uçak biletinizi almadan önce şehir hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri bu minik rehberimizde bulabilirsiniz. 

Tekirdağ Gezilecek Yerler

Tekirdağ’ın doğal güzellikleri, sen daha uçaktan iner inmez seni sarıp sarmayalayacak. Muhteşem tatil imkanlarıyla birlikte tarihi bir miras da sunan şehirde turistlerin ilgi gösterdiği birçok nokta mevcut.
 
Tekirdağ’da tatil yapmak isteyenler için; Şarköy, Kumbağ, Saroz Körfezi ve Uçmakdere beldeleri, masmavi denizleri ve yemyeşil doğaları ile tercih edilebilir noktalardandır. Saroz Körfezi’nde dalış yapabilir, Uçmakdere’de heyecan verici bir yamaç paraşütü deneyimi yaşayabilirsiniz. Kumbağ ve Şarköy’de ise huzurlu bir kumsal ve deniz keyfi sürebilirsiniz. Ancak şehri bu en popüler zamanında ziyaret edecekseniz, Tekirdağ uçak biletinizi erkenden almanızı öneririz. Böylelikle uçak biletlerini hepsi tükenmeden yakalayabilir ve Tekirdağ uçak biletlerinizi daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.
 
Kum, Güneş ve deniz üçlüsünden uzaklaşıp biraz da kültürel noktaları ziyaret etmek isteyenler için, Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, şehrin tarihini daha yakından tanımak ve zengin kültürel mirasını keşfetmek adına güzel bir durak olacaktır. Bu kıymetli müzeye giriş ücretsizdir.
 
Görülmeye değer ikinci bir müze ise Rakoczi Müzesi’dir. Macar Prensi II. Ferenc Racozki’nin 1720 ve 1735 yılları arasında yaşadığı ev, 1932 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Müzeyi 3 lira gibi oldukça uygun bir ücret karşılığında dolaşabilirsiniz. Gezilmesi gereken diğer bir müze de Namık Kemal’in müzeye çevrilmiş olan evidir. Zamana yenik düşen bu ev, aslına uygun olarak birebir restore edilmiş ve ziyarete açılmıştır ve ücretsiz olarak dolaşılabilir.
 
Tüm bu doğal ve tarihi güzellikleri soluyarak yaşadığınızda dönüş biletinizi birkaç gün sonraya almadığınız için pişman olacaksınız. 

Tekirdağ'a Nasıl Gidilir?

Tekirdağ’a ulaşım sağlamak için farklı alternatifler mevcuttur. Uluslararası transit E-84 ve D-100 Karayolları, Tekirdağ sınırları içerisinden geçmektedir. Ülkenin tüm illerinden otobüs seçenekleri ile şehre ulaşmak mümkün olup, Çerkezköy ilçesinden İstanbul’a tren seferleri de yapılmaktadır.
 
Deniz yolu ile Tekirdağ’ın Marmara ve Avşa adalarına seferler yapılmaktadır.  İl merkezine 39 kilometre uzaklıktaki Marmara Ereğlisi ilçesinde bulunan Martaş Limanı’ndan ise Tekirdağ’a birçok sefer alternatifi bulmak mümkündür. Bu ulaşım imkanlarıyla beraber, Tekirdağ Çorlu Havalimanı’ndan havayolu ile ulaşım sağlamak da tercih edilebilir.
 
Tekirdağ Yurt İçi Uçak Seferleri
Tekirdağ Çorlu Havalimanı’ndan Pegasus Hava Yolları ile yalnızca Ankara Esenboğa Havalimanı’na direkt uçak seferleri mevcuttur. Tekirdağ uçak biletinizi alırken aktarmalı yolculuk yapmayı da kabul ederseniz, birçok ilden uçak bileti bulmanız mümkün olabilir. Tekirdağ Çorlu Havalimanına Ankara aktarmalı uçak bileti alarak İstanbul, İzmir, Antalya, Trabzon gibi birçok şehirden Tekirdağ’a seyahat edebilirsiniz.
 
Tekirdağ Yurt Dışı Uçak Seferleri
Tekirdağ Çorlu Havalimanı’ndan yurt dışına direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Tekirdağ’dan yurt dışına uçak bileti almak istiyorsanız önce Ankara Esenboğa Havalimanı’na düzenlenen seferleri araştırabilir ve aktarmalı uçak biletlerini inceleyebilirsiniz.
 
Havaalanından Tekirdağ’a Taksi ve Otomobil ile Ulaşım
Tekirdağ Çorlu Havaalanı, şehre 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Sivil ve askeri kategoride hizmet veren Tekirdağ Çorlu Havalimanı, kendi açık otoparkına sahip olmakla birlikte şehir merkezine gidebilmeniz için çeşitli pratik alternatiflere de sunmaktadır. Bu alternatifler sayesinde uçaktan indikten sonra seyahatinizin geri kalanına en konforlu şekilde devam edebilirsiniz.
 
Tekirdağ Çorlu Havalimanı’nda uçaktan indikten sonra şehrin merkez noktasına ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek taksiler olacaktır. Merkeze, taksi ile ortalama 45 lira ücret ödeyerek ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda havalimanında bulacağınız çeşitli araç kiralama firmalarından araç kiralamak da farklı bir alternatif sunabilir. Bu araçların kiralama ücreti ise firmadan firmaya değişiklik göstermektedir.
 
Havaalanından Tekirdağ’a Otobüs İle Ulaşım
Tekirdağ Çorlu Havalimanı’ndan şehrin merkezine otobüsler ile ulaşmak da oldukça kolaydır. Taksiyle kıyasladığımızda çok daha ekonomik bir alternatif olan otobüsler ile yaklaşık 20 dakika süren rahat bir yolculuğun ardından kendinizi şehir merkezinde bulabilirsiniz.
 
Tekirdağ’da Şehir İçi Ulaşım
Tekirdağ’da şehir içi ulaşım genellikle özel hak otobüsleri ile sağlanmaktadır. Şehirde 16 adet otobüs güzargahı bulunur ve ücretler tam bilet için 2.50 TL, indirimli bilet için ise 1.60 TL şeklindedir. Abonman tarifesi ile 10 ve 20 binişlik biletler alınarak bu ücretlerde bir miktar indirim sağlanabilir. İlçeler arası ulaşımda mevcut olan birçok minibüs hattı da kullanılabilir.

 

Tekirdağ Çorlu Havalimanı & Tekirdağ Hava Durumu

booked.net