• Dalaman Hakkında Genel Bilgiler

    Dalaman, Muğla'nın cennet ilçelerinden biri. Akdeniz’in batısını dantel gibi işleyen mavi ve yeşilin iç içe geçtiği kıyıları, baktıkça insanı büyüleyen masmavi koyları, birçok medeniyetin yaşadığını ispatlarcasına ayakta duran tarihi dokularıyla büyüleyici bir belde Dalaman. Yaz aylarında tatilciler ve yatçıların popüler adresi olan ve nüfusu hayli artan Dalaman’ın İzmir’den Muğla ve Fethiye yönüne uzanan ana karayolu üzerinde oluşu, Muğla ve Antalya’nın her bölgesine ulaşımını kolaylıkla sağlıyor.

     

    Doğanın cömertliğinden payını almış, sihirli renkler ve büyüleyen kokular diyarı bölge, Türkiye'nin ve dünyanın en verimli ovalarından Dalaman Ovasına kurulu. Dalaman Uluslararası Havalimanını barındıran ilçe, Akdeniz ve Ege bölgeleri arasındaki geçiş noktasında yer alıyor. Fethiye, Marmaris, Göcek, Akyaka gibi bölgenin önemli ve olağanüstü güzel turizm noktalarını keşfetmek için Dalaman uçak bileti seçeneklerine göz atmanız yeterli.

     

Dalaman Gezilecek Yerler

İlkbahar ve yaz döneminde binlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan Dalaman gezilecek yerler açısından oldukça zengin. Bakir koyları, el değmemiş yemyeşil ormanları, masmavi denizi, uçsuz bucaksız kumsalları ile Dalaman etkileyici bir destinasyon.

 

Antik Karya sınırlarında yer alan Dalaman, tarihi kalıntıları ve antik kentleriyle tarih meraklıları için zengin bir altyapıya sahip. Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan pırıl pırıl Günlüklü Koyu, enfes Gökgemile Koyu, Hamam Koyu ve ziyaretçilerini her açıdan tatmin eden Sarsala Koyu özellikle doğa severler ve kampçıların rotasında.

 

Rafting ve doğa sporları imkânı ile Dalaman Çayı, 7 km. uzunluğundaki kumsalıyla Sarıgerme Plajı, tekne turlarının uğrak noktası Ekincik Koyu, bölgenin en önemli antik kentlerinden Tlos Antik Kenti, yerel kültürün izlerini yansıtan Memiş Ağa Konağı Dalaman’da görülecek yerler listenizde yer almalı.

 

Kral mezarları ile tanınan Kaunos Antik Kenti, ülkemizin en etkileyici plajlarından caretta carettaların üreme alanı İztuzu Plajı, Köyceğiz Gölü’nün hayat verdiği Dalyan Çayı ve Dalyan, Dalaman’dan kolaylıkla ulaşılabilen tatil yerleri arasında.

 

Dalaman, aynı zamanda Göcek koyları olarak bilinen ve ilçe sınırları içerisinde kalan koylarıyla da oldukça popüler. Fethiye’ye 70 km, Muğla’ya 80 km, Marmaris’e 105 km ve Antalya’ya 235 km uzaklıkta bulunan Dalaman, küçük bir ilçe olmasına rağmen bölgenin en önemli aktarma merkezlerinden.

 

Her yıl mayıs ayında düzenlenen Dalaman Kültür Turizm Sığla ve Kaplıca Festivali, Dalaman’a gelmek için bir başka sebep. Yerli ve yabancı turistlerin rotasında olmasından dolayı Dalaman’da her türlü lezzeti bulmak mümkün. Akdeniz ve Ege lezzetlerinin ağırlıklı olduğu Dalaman mutfağında, geleneksel Türk yemekleri, ızgaralar, kebap çeşitlerinin yanı sıra dünya mutfağından lezzetler de kolaylıkla bulunuyor.

Dalaman'a Nasıl Gidilir

Dalaman’a 6 km. mesafede bulunan Dalaman Uluslararası Havalimanı, özellikle yaz aylarında ülkemizin en yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanlarından biri. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesine direkt bağlantı imkânı sağlayan havalimanı Marmaris, Fethiye, Kaş gibi turistik merkezlere ulaşmanın en kolay yolu.

 

Dalaman’a yalnızca Ankara Esenboğa Havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt uçuşlar gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte Adana, Trabzon, Gaziantep, Antalya ve Diyarbakır gibi birçok şehirden aktarmalı seferler mevcut.

 

Dalaman Havalimanı’ndan Dalaman ilçe merkezine ulaşım için HAVAŞ servisleri, MUTTAŞ belediye otobüsleri, taksi ve araç kiralama seçeneğiniz var.

 

Dalaman Havalimanından pek çok önemli noktaya HAVAŞ servisleri hareket ediyor. HAVAŞ servisleri 07.30-01.30 saatleri arasında saat başı hareket ediyor. Fethiye ve Marmaris’e harekete eden servisler Dalaman ilçe merkezinden de geçiyor.

 

HAVAŞ’ın Dalaman Havalimanından Fethiye ve Marmaris’e hareket eden servisleri bulunuyor. Marmaris HAVAŞ otobüsü ile Gökova, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman; Fethiye HAVAŞ otobüsü ile ise Fethiye Otobüs Terminali, Göcek, Dalaman yönünde seyahat edebilirsiniz.

 

Dalaman ilçe merkezinden Dalaman Havalimanına ulaşım için HAVAŞ servisleri, MUTTAŞ belediye otobüsleri, taksi ve araç kiralama seçeneğiniz var.

 

Fethiye'ye 70 km, Marmaris'e ise 105 km uzaklıkta yer alan Dalaman Havalimanına Fethiye, Marmaris gibi turistik noktalardan en kolay ulaşım şekli yine HAVAŞ servisleri. Servisler Fethiye ve Marmaris ilçe merkezlerinden hareket ediyor.

 

Marmaris ve Fethiye ilçe merkezlerinden Dalaman Havalimanı arasında çalışan Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin MUTTAŞ otobüsleri, son durak olan havalimanına varmadan önce Dalaman ilçe merkezinden yolcu alıyor.

 

Dalaman ilçe merkezinde ve Dalaman Havalimanı içerinde AVIS, Budget, Europcar ve Almira araç kiralama firmalarının ofisleri bulunuyor. Aracı buradaki merkezlerden kiralayabilir, havalimanının otoparkına bırakabilirsiniz.

 

Fethiye, Marmaris, Göcek, Akyaka gibi Türkiye’nin önemli turistik noktalarını ziyaret edenlerin kullandığı Dalaman Havalimanı, Muğla’nın küçük ve şirin ilçesi Dalaman’da yer alıyor. Koyları, yat turizmi, doğası ve ulaşım olanakları ile Dalaman her mevsim güzel bir tatil destinasyonu. Dalaman uçak bileti seçeneklerine göz atın, seyahatinizi planlayın.

 

Dalaman Havalimanı & Dalaman Hava Durumu

booked.net