• Erzurum Hakkında Genel Bilgiler

    Erzurum, Doğu Anadolu’nun en büyük ve en kalabalık şehri olmasının yanı sıra, Türkiye’de kış sporlarının en popüler adresi. Köklü geçmişiyle kadim bir coğrafyada yer alan Erzurum, tarihteki ilk yerleşim yerlerinden biri olma unvanına da sahip. Erzurum, kış aylarının popüler rotaları arasında. Palandöken Kayak Merkezi, sadece Türkiye için değil dünyada da kış turizminin yükselen değerlerinden biri.

     

    Erzurum’a yolunuz düşerse, kendinizi sadece Palandöken ile sınırlamayın. Palandöken Dağlarının eteklerinde kurulu, sert geçen kışlarının aksine sımsıcak insanların yaşadığı bu şehir, gezilecek yerler, müze ve ören yeri bakımından da oldukça zengin. Türkiye’nin en büyük 14. kenti olan Erzurum, Millî Mücadele’nin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi’nin düzenlendiği il olmasıyla da ayrı bir öneme sahip. Bu değerli kenti ve eşsiz güzellikteki Palandöken’i görmek, Erzurum uçak bileti kadar yakın.

Erzurum Gezilecek Yerler

Yılın dört mevsimi gurme gezginlerine, fotoğraf severlere, doğa tutkunlarına ve kışın da kayak sporcularına ev sahipliği yapan Erzurum, Palandöken'in yanı sıra oltu taşı, Tortum Gölü, Narman Peribacaları ve Ulu Cami'si ile ünlü. Erzurum’da gezilip görülecek pek çok yer bulunmasına rağmen, Anadolu’nun tarihine doğru kendi rotanızı çizebilir, camii ve medreseleri, tarihi dokuları, kaleleri ve çarşıları kendiniz keşfedebilirsiniz.

 

Anadolu topraklarının en zengin kültürel geçmişe sahip şehirlerinden biri olan Erzurum’da Uratulardan başlayıp Cumhuriyet dönemine kadar uzanan süreçte onlarca farklı toplumun izleri görülüyor.

 

Erzurum gezilecek yerler denildiğinde şehir merkezinde heybetiyle ziyaretçilerini karşılayan Erzurum Kalesi ilk akla gelen yerler arasında. 2 bin metre yükseklikteki kale 5. yüzyıldan buyana ayakta. Bugün varlığını koruyan kalenin ilk halini ise, 415 yılında Bizans İmparatoru Theodosius inşa ettirmiş. Tarih boyunca Assurlular, Sasaniler, Persler, Araplar, Romalılar ve Bizanslılar arasında sık sık el değiştiren Erzurum Kalesi, 11. yüzyılda Türklerin eline geçmiş.

 

Erzurum’un sembolü Palandöken Dağı, son yıllarda uluslararası mücadelelere de ev sahipliği yapan muhteşem tesisleri ile kayak severlerin gözdesi. 2000 metreyi bulan platoların ve yine 3.000 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip dağların sarmaladığı Erzurum, Türkiye’nin en yüksek şehri. Bu da Erzurum’u yılın 6 ayı kayak için cazibe merkezi haline getirmiş. Ülkemizin en eski kayak merkezlerinden biri olan Palandöken, kış tatilinde kayak keyfi yaşamak isteyen kayak severlerin tatilinin keyfini çıkarabileceğiniz en iyi adreslerden birisi.

 

Hatuniye Medresesi olarak tanınan Selçuklu eseri Çifte Minareli Medrese, Erzurum’un sembolleri arasında. Saltukoğulları dönemi eseri Üç Kümbetler, kentin en çok ziyaretçi çeken tarihi varlıklarından. 1310’da inşa edilen Yakutiye Medresesi, tarih tutkunu ziyaretçileri ağırlıyor. Çobandede Köprüsü ile Osmanlı Padişahı Kanuni döneminde inşa edilen Rüstempaşa Bedesteni listenizde olması gereken diğer yapılar.

 

Pasinler Kaplıcası sağlık turizminde adı sıkça duyulan yerler arasında. Şifa dağıtan sıcak suyuyla kaplıca özellikle iç turizmde bir hayli popüler. İspir’deki rafting parkuru da doğa tutkunları için bir alternatif.

 

Yerel festival ve şenlikleriyle yıl boyu hareketli bir görünüme sahip olan Erzurum’da Aşık Sümmani Şenlikleri, Akdağ Kültür ve Sanat Festivali, Şenkaya Kültür ve Sanat Etkinlikleri Festivali, Oltu Kültür ve Sanat Şenlikleri, Geleneksel Balıklıgöl Festivali ve Karakucak Güreşleri Şenlikleri, Geleneksel Tortum Şenlikleri, Çermik Festivali, Semerkand Yayla Şenlikleri, Armutlu Festivali ve Cumhuriyet Karakucak Güreş Etkinlikleri büyük bir heyecana sahne oluyor.

 

Erzurum yemek kültürü ile Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden. Ünü Türkiye sınırlarını aşan cağ kebabı, kadayıf dolması ve ayran aşı yerel lezzetlerden. Sulu börek, kete, ekşili dolma, kesme çorbası, çiriş, şalgam dolması ve yumurtalı pilav da denemeniz gereken tatlardan.

 

Erzurum’un ünü sınırlarını aşan cağ kebabı, şehrin en çok tanınan markalarından biri. Ayran çorbası, sulu börek, kadayıf dolması, ekşili dolma, kesme çorbası, çiriş, şalgam dolması ve yumurtalı pilav da yöresel lezzetler arasında.

Erzurum'a Nasıl Gidilir

Erzurum Havalimanı, Erzurum’un Aziziye ilçe sınırları içerisinde yer alan ve 2005’ten bu yana da yeni terminal binasında hizmet veren, bölgenin en önemli havalimanlarından biri. Erzurum Havalimanı için en ucuz uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırın ve güvenle satın alın.

 

Erzurum kent merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Erzurum Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi, özel araç veya belediye otobüsleri ile mümkün. Havalimanı terminal çıkışında bulunan taksileri kullanabilir veya Erzurum Havalimanı, İç Hatlar Gelen Yolcu Salonu’nda bulunan araç kiralama firmalarından yardım alabilirsiniz.

 

Erzurum'da HAVAŞ servisleri hizmet vermediğinden Erzurum Havalimanı'ndan şehir merkezine toplu taşıma ile ulaşım için Erzurum Büyükşehir Belediyesi Havalimanı otobüslerini kullanabilirsiniz.

 

Palandöken Kayak Merkezi’ne gitmek için ise yine önce İstasyon Meydanı’na gelip buradan saat başı Palandöken’e hareket eden G-5 Nolu belediye otobüslerini kullanarak, yaklaşık 45 içerisinde kayak merkezinde olabilirsiniz.

 

Erzurum şehir merkezinden Erzurum Havalimanı’na ulaşım için en uygun seçenek HAVAŞ servislerini kullanmak. Ayrıca Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin Toplu Ulaşım Müdürlüğü tarafından uçak saatlerine göre, İstasyon Meydanı’ndan başlayarak şehir merkezinden devam edip havalimanına giden otobüs seferleri uçak kalkış saatlerinden 1,5 saat önce hareket ediyor.

 

Palandöken Kayak Merkezi’nden Erzurum Havalimanı’na ulaşmak için ise, önce İstasyon Meydanı’na gelip buradan havalimanına hareket eden araçlara binmeniz gerekiyor.

 

Palandökenin eteklerinde kurulu Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden Erzurum, kış mevsiminde hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ziyaret ettiği bir şehir. Şehir hem keyifle kayak yapabileceğiniz hem de ruhunuzun ihtiyacı olan huzurlu molayı verebileceğiniz bir şehir. Erzurum uçak bileti kampanyalarına göz atın.

 

Erzurum Havalimanı & Erzurum Hava Durumu

booked.net