Amsterdam; sanatın, tarihin ve modern şehir hayatının en güzel şekilde harmanlandığı bir şehirdir. Burada, sanki her şey bir araya gelerek, dünyanın en cazip metropollerinden birini ortaya çıkarmıştır.
 

Nehrin üzerinden geçen parke taşlı geniş kanallar, bisikletlerin önündeki sepetlerin içine oturmuş çocuklar, kahve dükkanları ve ‘Red Light District’in sıra dışılığı…
Her mevsimin ayrı güzellikte yaşandığı Amsterdam’da, ilkbaharda dışarıda oturup kahvenizi yudumlarken, lalelerin çiçek açmasına şahit olabilir ya da sonbaharda caz festivalinin keyfini çıkartabilirsiniz.
 
Kültürel olarak çok canlı bir şehir olan Amsterdam’ın insanları; arkadaş canlısı ve ileri görüşlüdür. Burada insanların rahat yaşam tarzı neredeyse tüm hayatlarına yansımış durumdadır. Çok şık giyimli birini, bisikletine binerek akşam yemeğine giderken görebilirsiniz.
 

Amsterdam Nerededir?

Amsterdam; 13. yy’la dayanan tarihi, toleranslı kültür yapısı, etnik çeşitliliği ile tam anlamıyla eşsiz bir seyahat deneyimi sunar. 

Adını, üzerinde kurulmuş olduğu Amstel nehri ve nehirdeki Dam barajından alan Amsterdam; Hollanda’nın başkentidir. Kuzey-Hollanda eyaletinin güney batısında yer almaktadır. 

Ülkenin ikinci büyük liman kenti olmasının yanı sıra, adalar üzerine kurulmuş olan şehir, kanallarla bölünmüştür ve çok sayıda köprüyle birbirine bağlanır. 

Amsterdam'a Nasıl Gidilir?

KLM, THY ve Pegasus gibi uçak firmaları ile yaklaşık 3,5 saat süren bir uçuşun ardından Amsterdam’a ulaşabilirsiniz. 

Arzu ederseniz İngiltere üzerinden tarifeli olarak düzenlenen feribot seferleri ile de Amsterdam’a gitmeniz mümkün. 

Ayrıca, Paris ve Brüksel ile Amsterdam arasında Eurail tarafından düzenlenen tren seferleri de bulunmaktadır.

Amsterdam'a Ne Zaman Gidilir?

Amsterdam yılın her dönemi hareketli ve çok çeşitli etkinliklerle dolu bir şehirdir. Genellikle yağmurlu bir iklime sahip olması sebebiyle yaz ayları dışarıda dolaşabilmek için daha uygundur. İlkbahar ise turistler tarafından en çok tercih edilen zamandır. 

UNESCO tarafından tarihi miras olarak kabul edilen kanalları, mum ışığı saçan kafeleri, bisikletlileri, yemyeşil parkları, anıtsal müzeleri, renkli pazarları, çok çeşitli mutfağı, sıra dışı alışveriş yerleri ve efsanevi gece hayatıyla özgür ruhlu Amsterdam, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisidir. 
Dünyanın en fazla müzesine sahip olan Amsterdam’da 60’ın üzerinde müze bulunmaktadır. 

Museumplein, Rijksmuseum, Stedelijk ve Van Gogh müzesi başlıca görülmesi gerekenler arasında yer alır. 

Hollanda Kralı Willem Alexander ve ailesinin yaşadığı, Dam meydanına bakan Koninklijk Paleis, Kraliyet Sarayında düzenlenen rutin gezilere katılabilir, eğer tarihleriniz uyuyorsa, her sene 27 Nisanda gerçekleşen Amsterdam’ın en büyük olayı olan Koningsdag, Kral’ın Günü kutlamalarına katılabilirsiniz. 

Şehri daha yüksekten görebilmek için Güney Kilisesi (Zuiderkerk), Amsterdam’ın en eski mimari yapısı olan Eski Kilise (Oude Kerk) ve panoramik kanal görüntülerine ev sahipliği yapan Batı Kilisesini gezebilirsiniz. 

47 Hektarlık bir alana yayılan Vondelpark, İngiliz tarzı bahçeleri ve gölleriyle gezilmeye değerdir. Park içerisinde bulunan patikaları süsleyen Picasso’nun Balık heykeli ve daha birçok sanatçıya ait diğer heykeller ise tam bir görsel şölendir. 

 • Amsterdam Kanalları

  Amsterdam Kanalları

  Amsterdam’ın eski şehir merkezi birbirine geçmiş kanallardan oluşur. İnsanda ferahlık, özgürlük ve barış hissi uyandıran bu kanalların etrafındaki caddelerde yürümek ya da turistik turlar düzenleyen teknelerle dolaşmak oldukça keyiflidir.

  devamı için tıklayın
 • Rijksmuseum

  Rijksmuseum

  Her sene milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Rijksmuseum Hollanda’nın en büyük ve en ilgi çekici müzesidir. Yaklaşık 10 yıllık bir renovasyonun ardından 2013 yılının ilkbaharında açılmış olan müzede 17.yy’dan kalma ve ülkenin Altın Çağ’ına ait başyapıtlar sergilenmektedir. Rembrandt’ın meşhur “Gece Bekçisi”, Vermeer’in “Sütçü Kız” tablosu, Ruisdael’in “Mektup Okuyan Kadın” ve “Wijk bij Duurstede’de ki Değirmen” tabloları gibi birçok ünlü sanat eserini burada görmek mümkündür. Özgün heykeller, geleneksel mobilyalar bölümündeki çeşitli antikalar, gümüş objeler, gemi modelleri ve oyuncak bebek evleri ise müzenin diğer göze çarpan sergileri arasındadır.

  devamı için tıklayın
 • Ulusal Denizcilik Müzesi

  Ulusal Denizcilik Müzesi

  Geçirdiği renovasyonun ardından Ulusal Denizcilik Müzesi özellikle çocuklarla ziyaret etmek için son derece ilginç bir yerdir. İskelesinde bağlı duran 17.yy’dan kalma gemi örneği, modern multimedya sergisi, zengin resim koleksiyonu, eski haritalar ve gemi modelleri ile bu renkli ve eğlenceli müze Hollanda’nın tarihine ışık tutacaktır.

  devamı için tıklayın
 • Van Gogh Müzesi

  Van Gogh Müzesi

  Bu modern müze Van Gogh’un hemen her ruh halinde yapmış olduğu 200 civarında tablo ile 550 eskize ev sahipliği yapmaktadır. Dünyadaki en büyük Van Gogh koleksiyonuna sahip müzede Van Gogh tarafından yazılmış yüzlerce mektup ve ressamın arkadaşları ile çağdaş ressamlar tarafından seçilmiş çalışmaları sergilenmektedir.

  devamı için tıklayın
 • Begijnhof

  Begijnhof

  Şehrin tam merkezinde bulunan; dar ve kubbeli bir geçitten geçilerek ulaşılan bu eski evlerle çevrelenmiş sessiz bahçe, eskiden dindar rahibelere ev sahipliği yaparmış. Begijnhof’ta ki 34 numaralı ev Amsterdam’ın en eski evidir. Bu bölgeye giriş ücretsizdir.

  devamı için tıklayın
 • Oude Kerk

  Oude Kerk

  Eski bir Protestan kilisesi olan Oude Kerk, Red Light District’in kalbinde yer alan sessiz bir cennet gibidir. Kilisenin binaları özellikle de Rönesans Gotiği tarzındaki çan kulesi bir zamanlar denizciler tarafından kullanılırmış. Kilisenin etrafında yapılacak bir gece yürüyüşü bazı yetişkinler için ilgi çekici olabilir.

  devamı için tıklayın
 • Magera Brug

  Magera Brug

  Magere Brug, Amstel nehrinin iki yakasını birbirine bağlayan bir asma köprüdür. Yaklaşık her 20 dakika da bir köprü açılarak teknelere yol verilir. Köprünün orijinal hali 1670 yılında inşa edilmiş olup günümüze kadar fazla değişmeden gelmeyi başarmıştır. Bu büyülü noktanın keyfini nehrin getirdiği taze havayı içinize çekerek çıkartabilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Anne Frank'ın Evi

  Anne Frank'ın Evi

  Bu ev şehir merkezinde yer alan ve Anne Frank’ın 2. Dünya Savaşı sırasında saklanarak dünyaca meşhur günlüğünü yazdığı evdir. Nazilerden saklanırken iki ailenin yaklaşık 2 yıl boyunca yaşadıkları ve asıl eve ilave olarak inşa edilmiş olan birkaç boş oda hiç unutamayacağınız bir manzara olacaktır. Anne Frank’ın günlüğünün aslı da evdeki sergide yer almaktadır.

  devamı için tıklayın
 • Schuttersgalerij - Şehir Muhafızları Galerisi

  Schuttersgalerij - Şehir Muhafızları Galerisi

  Aynı meşhur tabirdeki gibi “Hayattaki iyi şeyler bedavadır” bu doğal olarak aydınlatılmış galeride, Flemenk Altın Çağından kalma tablolar, ücretsiz olarak sanatseverler için sergilenmektedir. Kanvas tabloların çoğu Rijksmuseum’dakiler gibi başyapıtlar olmasalar da yüzyıllar öncesindeki Flemenk kültürünü ve medeniyetini en iyi belgeleyen eşsiz bir sergidir.

  devamı için tıklayın

Amsterdam'da Nerede Yemeli? Nerede İçmeli?

 • Bitterballen

  Bitterballen

  Dışı çıtır çıtır olan ve hardal eşliğinde servis edilen köfteye Amsterdam’da ‘Bitterballen’ denir. Amsterdam’da hemen her yerde bu geleneksel lezzeti tatmanız mümkün.

  devamı için tıklayın
 • Stroopwafel

  Stroopwafel

  Sokak satıcılarında ya da pastanelerde bulabileceğiniz ve iki ince waffle arasına sürülmüş şuruptan oluşan Stroopwafel’ı sıcakken yemenizi öneririz.

  devamı için tıklayın
 • Çiğ Ringa Balığı

  Çiğ Ringa Balığı

  Biraz ürkütücü bir yiyecek gibi gözükse de mutlaka denenmesi gereken çok lezzetli bir yiyecektir. Turşu ve soğanla servis edilen Çiğ Ringa balığının en iyisini Mayıs ve haziran aylarında bulabilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Peynir

  Peynir

  Peynircilik Hollanda’daki en önemli sektörlerden biridir. Amsterdam’ın peynir dükkanlarında Gouda, Geitenkaas veya Maasdammer peynirlerini tatmadan dönmeyin! Hollanda peynirleri hakkında bilgi edinmek için ise ‘Peynir Müzesine’ uğrayın.

  devamı için tıklayın
 • Tompouce

  Tompouce

  Adını Tom Pouce adında bir gösteri cücesinden alan, içi krema dolu ve üzerinde glasaj bulunan bu pastayı denemenizi öneririz.

  devamı için tıklayın
 • Snert

  Snert

  Hollanda genelinde çok içilen ve çok sevilen bezelye çorbası. Yemeklerinize eşlik etmesi için soğuk bir bira içmeyi de ihmal etmeyin!

  devamı için tıklayın

Yüzyıllardır Avrupa’nın önde gelen kültür merkezlerinden birisi olması sebebiyle Amsterdam, ziyaretçilerine çok çeşitli eğlence imkânları sunmaktadır. Şehrin hemen her yerine yayılmış olan eğlence mekânlarında sahne alan gösteriler mevcuttur. Festivaller ve kanal boyunca yapılan tekne turları ise şehrin diğer renkleri arasında yer alır.
Amsterdam gece hayatıyla ünlüdür ve birçok kişi sadece bunun için buraya gelmeyi isterken, sokak performansları, barlardaki canlı konserler ve cafe’ler şehrin eğlence zenginliğini arttırır.

Akşam saatlerinde sessizleşen Amsterdam sokakları geceleri tekrar canlanır ve Dam meydanının arkasında yer alan Red Light District isimli bölge turist akınına uğrar.

Leidseplein civarında Stadsschouwburg (Şehir Tiyatrosu) ile birlikte diğer tiyatroları bulabilirsiniz. Bu bölgede ayrıca restoranlar, sinemalar, kumarhane ve canlı performansları izleyebileceğiniz Lido tiyatrosu da bulunmaktadır. Sugar Factory, Paradiso ve Melkweg isimli müzikholler ise rock müzikten tutun, pop, rap, dans ve hatta çeşitli dünya müziklerine kadar farklı müzik seçenekleri sunarken zaman zaman bilinen gruplar yine buralar da sahne alır.

Amsterdam bir parti şehri olarak ün yapmıştır. Şehrin etrafına yayılmış bir sürü alternatif olmakla beraber gece kulüpleri esas Rembrantplein ve Leidseplein bölgeleri ile Red Light District ve Spui’de yer alır.

Şehirdeki aktiviteler hakkında bilgi almak için şehrin her yerinde ücretsiz olarak bulabileceğiniz English-Amsterdam Weekly ve Dutch Magazine gazetelerini takip edebilirsiniz.

Amsterdam alışveriş meraklıları için adeta bir rüya şehridir. Şehrin tamamına yayılmış dükkân ve mağazalar aynı zamanda şehrin canlı atmosferini yaşamanıza da olanak sağlar. Moda sektörünün çok canlı olduğu ve birçok moda gösterisine ev sahipliği yapan Amsterdam yerel markaların yanında birçok dünyaca ünlü markayı da beğeninize sunar.

İç mimariye önem veren bir ülke olması sebebiyle dekorasyon ve tasarım dükkânları ile antikacıları farklı fikirler edinmek için ve ilginç tasarımlar görmek için mutlaka gezmelisiniz. 

Hem butik hem de ilginç objeler bulabileceğiniz sıra dışı dükkânları dolanırken hemen her köşede bulabileceğiniz Cafe’ler de kısa bir kahve molasının ardından açık hava pazarlarını gezebilirsiniz. Açık hava pazarlarında ikinci el eşyalardan tutun, çiçek tohumlarına,  meyve sebzeden lezzetli gouda peynirlerine kadar hemen her şeyi bulmanız mümkün.

Mücevher alışverişi ya da kıyafet alışverişi için de şehrin lüks alışveriş merkezlerine uğramak isteyebilirsiniz.

 • Hema

  Hema

  Aradığınız her şeyi uygun fiyata bulabileceğiniz marketler zinciri. Yiyecek, kıyafet ve çok çeşitli eşyaları bulabileceğiniz Hema, aynı zamanda kafeteryası ile de çok meşhur.

  devamı için tıklayın
 • Concerto Records

  Concerto Records

  1955 yılında açılmış olan bu müzik dükkanı, tüm müzik türleri ve janralarda yeni ve ikinci el CD’ler DVD’ler ve LP’ler için adeta bir müzik cenneti. Eğer Amsterdam ziyaretinizden hatıra kalacak klasik plaklarınız olsun istiyorsanız Concerto'yu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  devamı için tıklayın
 • Noordermarkt

  Noordermarkt

  Her Cumartesi günü organik meyve sebze satan ve her Pazartesi de ikinci el eşyaların satıldığı bu pazar, Amsterdam’ın en eğlenceli ve en ünlü pazarlarından bir tanesi. Sürprizlerle dolu bu pazarda yiyecek ve giyeceğin yanı sıra antikalar, eski plaklar, tekstil ürünleri, müzik aletleri ve çiçekler gibi çok çeşitli ürünü bir arada bulabilmek mümkün. Hem semt pazarı hem de bit pazarı.

  devamı için tıklayın

Amsterdam için vize gerekli mi? Amsterdam'a vize nasıl alınır?

Hollanda Avrupa Birliği’ne bağlı bir ülke olduğu için ülkenin başkenti Amsterdam’a gitmek için Schengen vizesi almak gerekli.

Vize başvuruları VFS Global isimli aracı kuruluş yoluyla yapılır.
 

Amsterdam'a havalimanının kent merkezliğine uzaklığı ne kadardır?

Amsterdam Schipol Havalimanı şehir merkezine 15 km uzaklıktadır. Şehirdeki hemen her otele uğrayan shuttle servisleri kullanarak, her 15 dakikada bir kalkan Amsterdam Airport Express otobüsü ile veya tren ile şehir merkezinde bulunan Amsterdam Centraal istasyonuna ulaşabilir ya da arzu ederseniz taksi ile gidebilirsiniz.

Amsterdam ile Türkiye arasındaki saat farkı ne kadardır?

Amsterdam UTC+2 iken Türkiye UTC+3 saat dilimindedir. Türkiye, Amsterdam'dan bir saat ileridedir.
 

Amsterdam'da hava durumu & iklim nasıldır?

Amsterdam tahmin etmesi zor bir iklime sahiptir. İlkbahar ayları genellikle havanın çok sıcak olmadığı ve gökyüzünün mavi olduğu zamanlar olması sebebiyle turistler tarafından en çok tercih edilen dönemdir. Yaz aylarında bunaltıcı olmadan sıcak olan şehir kış aylarında ise genellikle soğuktur. En çok yağmur Kasım ayında görülürken, yılın en kurak zamanı Nisan ayıdır.
 

Amsterdam'da kullanılan para birimi nedir?

Hollanda'nın geri kalanı gibi, Amsterdam'da da Euro (€) kullanılır.
 

Amsterdam'da genel olarak fiyatlar nasıldır?

Küçük su: 0.5€

Kahve: 2-3€

Big Mac: 8€

Uygun bir restoranda tek kişilik yemek: 15€

Orta sınıf bir restoranda 2 kişilik 3 kap yemek: +60€

Yerel bira: 4.50€

Tek kullanımlık otobüs bileti: 2.90€

Benzin: 1.56€
 

Como'da restoranlar & mağazalar & resmi kurumlar kaça kadar açıktır?

Amsterdam’da mağazalar genellikle sabah 9-10:00 ile akşam 17:00 arasında açıktır ancak Perşembe günleri kapanış saati 21:00’dir. Pazar günleri bütün gün ve Pazartesileri ise saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Restoranların ise birçoğu sabah saatlerinden itibaren açıktır ve kahvaltı servisi yaparlar. Kapanış saati 22:00 olsa da cafe’ler, barlar ve publar geç saatlere kadar atıştırmalık servisine devam ederler.
 

Amsterdam'ın tehlikeli bölgeleri nereleridir?

Amsterdam, Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden birisi olmakla birlikte bazı bölgelere dikkat etmek gerekir:

Gündüzleri turistlerin akınına uğrayan Red Light District geceleri dikkat edilmesi gereken bir bölgedir. 

Uyuşturucu satıcıları gece veya gündüz yanınıza yanaşarak size satış yapmak isteyebilir bu sebeple dikkatli olmanız gerekir.

Yankesiciler şehirde dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Önemli eşyalarınızı ceplerinize koymaktan kaçınmalısınız.
 

Amsterdam'ı gezmek için kaç gün gerekir?

Amsterdam'ı gezmek için en az 3 gününüzü ayırmanız gerekir.
 

Amsterdam için önemli tarihler nelerdir?

Koningsdag – Kral Günü - Kral Willem-Alexander’ın Doğumgünü kutlamaları (27 Nisan)

Stichting Imagine Film Festival – Film Festivali (Nisan ayı) 

KunstRAI – Modern Sanat Fuarı (Mayıs ayı) 

Holland Festival – Opera, Tiyatro, Bale, Müzik gibi birçok etkinliği kapsar (Haziran ayı)

IT’s Festival – Tiyatro Festivali (Haziran ayı)

The Uitmarkt – Kültür Festivali (Ağustos ayının son haftası)

Kwaku Summer Festival – Dans Festivali (18 Temmuz – 9 Ağustos)

Pluk de Nacht – Film Festivali (5-15 Ağustos)

Grachtenfestival – Klasik Müzik Festivali (14-23 Ağustos) 

Mysteryland – Dans Festivali (29-30 Ağustos)
 

Amsterdam'a gitmeden önce bilmeniz gereken 7 şey:

1. Bisiklet yollarından yürümeyin. Yazılı olmayan bu kural hem sizin güvenliğinizi sağlayacak hem de yerel halkın tepkisinden sizi koruyacaktır. 

2. Rahatlıkla İngilizce konuşabilirsiniz. Tüm Hollandalılar iyi derecede İngilizce bilir. 

3. Red Light District bölgesindeki vitrinlerde bulunan kadınların resimlerini çekmek yasak. Bu bölgeye ait bir hatıranız olsun istiyorsanız hediyelik eşya dükkanlarına bakmanızı öneririz.  

4. Cafe’lerin birçoğunda sigara içmek ve tütün ürünleri kullanmak yasaktır.

5. Sokakta içki içmek yasaktır, özen gösterin.

6. Kışın Amsterdam’a seyahat etmekten çekinmeyin. Aslına bakarsanız kış aylarında, bir de kar yağarsa şehrin daha büyülü bir atmosferi oluyor.

7. Otobüs, metro, tramvay gibi toplu aşıma araçlarına binmek için mutlaka turist ofislerinden, otel resepsiyonlarından ya da GVB  ofislerinden GVB pasoları almak gereklidir. Bu pasolar belirli süreler için limitsiz kullanım imkanı sağlar.