Arjantin, kurak çöllerden nemli ormanlara, buzullardan tropik sahil şeridine kadar bambaşka iklimleri aynı anda sunarken, faunası ve florasındaki çeşitlilikle tek bir seyahatte edinebileceğiniz tecrübeden çok daha fazlasına sahip olmanızı sağlar. Subantartik ve subtropikal iklimi aynı anda yaşayabileceğiniz tek ülke olan Arjantin, iklimle beraber değişen doğa, insan ve yemeklere de tanıklık edeceğiniz bir serüven vaat ediyor. Kayak yapabileceğiniz dağlardan, doğa yürüyüşü yapabileceğiniz parklara;  güneşlenebileceğiniz kumsallardan tırmanabileceğiniz buzullara kadar aklın sınırlarını zorlayan bir coğrafya düşünün. Rengarenk mahallelerden, Kolonyal Dönem’den kalma eserlerin harmanlandığı şehirlerle dünyanın en romantik ve tutkulu dansı tangoyu harmanlayan bir kültür düşünün. Bir de üzerine, sımsıcacık bir yerli halk ve vejeteryanların bile dayanamayıp yediği, karşı konulamaz lezzetteki Arjantin angusunun eti ekleyin. Şimdi kendinize “bir seyahatten daha ne beklenir ki?” diye sorun.

Arjantin Nerededir?

Güney Amerika Kıtası’nın en güneyinde, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülkedir.

Arjantin’e Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları’nın haftanın 5 günü düzenlediği uçuşlarla Arjantin Buenos Aires Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek de, Amerika veya Avrupa ülkeleri üzerinden gerçekleşen aktarmalı uçuşlar olacaktır.

Arjantin’e Ne zaman Gidilir?

Arjantin Güney Yarım Küre’de yer aldığından, mevsimlerin aylara dağılımı ülkemizdekinin tam tersidir. Arjantin’i, ilkbahar sonu ile sonbahar başı arasında ziyaret etmeniz en doğru zamanlama olacaktır. Buna göre, Kasım-Nisan arası Arjantin ziyaretiniz için gayet uygun bir dönemdir. 


Arjantin'e seyahat etmeyi mi planlıyorsunuz? Arjantin tur fiyatlarını buradan karşılaştırın!

Güney Amerika'nın en güzel ve canlı ülkelerinden biri olan tutkulu Arjantin'de gezip göreceğiniz yerleri, sizin için listeledik. İşte; doğa tutkunu gezginler için hazırladığımız liste:

 • Buenos Aires

  Buenos Aires

  Güney Amerika’nın en popüler ve büyük şehirleri arasında gösterilen Buenos Aires, Arjantin’in başkentidir. Ülkeye gelen turistlerin, genellikle ilk ayak bastıkları yer olan şehir; müzeleri, galerileri ve kolonyal dönemden kalma eserleri ile Güney Amerika’nın en güzel şehirleri arasındadır. 48 semtten oluşan Buenos Aires’in en renkli ve ilgi çekici semti olan La Boca, dergilerde görmeye alışık olduğunuz renkli evleriyle meşhur bir mahalledir. İtalyan göçmenler tarafından kurulan semtte, bol bol İtalyan tavernası ve tango kulübü bulunmaktadır. El Caminito sokağı, sokak müzesi olarak da bilinir ve birçok yerli sanatçının eserleri sokak boyunca sergilenir. Buenos Aires’in bir diğer turistik semti ise, mezarlığıyla ünlü Recoleta. Kolonyal Dönem’in izlerini taşıyan, belki de Buenos Aires’in en şık semti diyebileceğimiz Palermo, geniş caddeleri, şık yapılarıyla kendine hayran bırakırken, restoranları, kafeleri ve mağazalarıyla keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

  devamı için tıklayın
 • Iguazu Şelaleleri

  Iguazu Şelaleleri

  Arjantin ve Brezilya topraklarında yer alan Iguazu Ulusal Parkı’nın bir parçasıdır. Şelaleler, iki ülke arasında sınır görevi görür. Güney Amerika’nın en olağanüstü yerlerinden biri olan şelaleler, UNESCO Dünya Mirasları Listesinde kendine yer edinmiştir. Aslına bakarsanız; Iguazu’yu sadece şelale kelimesiyle anlatmak oldukça yetersizdir. Göreceğiniz manzaralar ve duyacağınız sesler, hayatınız boyunca hafızalarınızdan kazınmayacak türden olacaktır. Ziyaretçilerin en kusursuz manzaraya ulaşabilmeleri için tasarlanan platformlar sayesinde, şelalelere olabildiğince yaklaşmak mümkün. Mevsimsel olarak sayısı 150-300 arası değişen şelaleden oluşan Iguazu’daki şelalelerin yükseklikleri, 60-82 m. arasında değişir. Eğer bu civarda konaklamayı tercih ederseniz, Puerto Iguazu doğru adres olacaktır.

  devamı için tıklayın
 • Los Glaciares Ulusal Parkı

  Los Glaciares Ulusal Parkı

  Arjantin’deki en bilindik turizm merkezlerinden biri olan Patagonya sınırları içerisindeki Los Glaciares Ulusal Parkı, devasa boyuttaki buzullarıyla ziyaretçilerin dikkatini çeker. Özellikle 30 km. uzunluğundaki “Perito Moreno Glacier”, dünyanın en büyük 3. temiz su rezervidir. Birçok konaklama ve tesis seçeneklerine sahip El Calafate kasabasına, 78 km. uzaktadır. El Calafate’deki turizm acentalarında günübirlik aktivite turlarından birini seçip, buz yürüyüşü veya buz tırmanışı gibi farklı tecrübeler edinebilirsiniz. Los Glaciares Ulusal Parkı’ndaki bir diğer dikkat çeken özellik; 3359 m. uzunluğundaki Monte Fitz Roy Dağı’dır. Şili ile Arjantin sınırı üzerinde olan dağ, Everest’ten bile daha zor tırmanılan bir dağ olmasıyla bilinir.

  devamı için tıklayın
 • Ushuaia

  Ushuaia

  Arjantin topraklarının en güney ucu, olağanüstü manzaraları, platoları ve dağlarıyla Arjantin’in göz bebeği Patagonya’nın bir parçası ve dünya topraklarının da en güney noktasıdır. 20.yy’ın başlarında bir sürgün yeri olarak kullanılan bölge, şimdilerde Antartika’ya geçiş için işlek bir yer halini almıştır. Beagle Kanalı’nın çevresindeki nefes kesen coğrafya, Tierra del Fuego Ulusal Parkı’nın eşsiz fauna ve florası, dünyanın sonundaki fener olarak bilinen San Juan de Salvamento Feneri ve bölgenin tarihi hakkında bilgi veren Dünyanın Sonu Müzesi, Ushuaia’daki ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

  devamı için tıklayın
 • Puerto Madryn ve Valdés Yarımadası

  Puerto Madryn ve Valdés Yarımadası

  Patagonya kıyılarındaki en korunaklı bölgelerden biri olan Puerto Madryn, terkedilmiş doğası ve doğal limanı sayesinde Arjantin’i en popüler deniz seyahati noktalarından biri haline getirdi. Kayalık sahil şeridi ve Patagonya rüzgarları, su sporu tutkunları için oldukça elverişli bir ortam yaratmıştır. Doğal Bilim ve Oşinografik Müzesi, bölgenin doğası ve canlı türleri ile ilgili bilgi verir. Dev balina ve ahtapot iskeletleri, görülmeye değerdir. Doğa tutkunları için Valdes Yarımadası, tam anlamıyla bir cennettir. UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan çok önemli bir doğal koruma alanıdır. Bu bölgeyi rehberle gezmeniz, daha çok türü görebilmeniz açısından önemlidir. Balina, deniz fili, deniz aslanı, göçmen kuşlar ve penguenler görebilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Mar del Plata

  Mar del Plata

  Buenos Aires’ten 400 km. uzaklıkta, ülkenin en iyi plajlarından bazılarına sahip, 8 km’lik sahil şeridiyle ünlü şehir Mar del Plata, Atlantik’in tadını çıkarmak isteyenlerin uğrak adresidir. Modern yat limanlarına sahip Chica ve Grande plajları, en popüler bölgelerdendir. Tarihi köşklerin, modern otellerle, su parkları ve meydanlarla iç içe geçmesiyle kendine has bir ruhu olan Mar del Plata, kum tepeleri ve falezleriyle oldukça etkileyici bir coğrafyaya sahiptir. Bütün bu doğal güzelliklerin yanı sıra; bir araba müzesi olan Juan Manuel Fangio Müzesi ve Mar del Plata Akvaryumu, zaman ayırmanızı önereceğimiz yerler arasındadır.

  devamı için tıklayın
 • Mendoza

  Mendoza

  Arjantin’in en güzel şehirleri arasında gösterilen Mendoza, hem yaz, hem de kış mevsimleri boyunca outdoor aktivite tutkunlarının uğrak noktalarındandır. Kış döneminde, Güney Amerika’nın her yerinden kayak tutkunları, Mendoza’nın Las Leñas ve Los Penitentes bölgelerine akın eder. Yaz geldiğinde ise; yine aynı bölgeler bu sefer tırmanış ve doğa yürüyüşü tutkunlarının akınına uğrar. At binme, kamp kurma, rafting gibi sporlar için de uygun alanlar bulunmaktadır. Zeytinyağı üretimiyle ünlü olan Mendoza’da, müzeler, restoranlar ve taze yerel ürünleri satın alabileceğiniz bir de pazar (Mercado Central) bulunmaktadır.

  devamı için tıklayın
 • Cordoba

  Cordoba

  Arjantin’in 2. büyük şehri olan Cordoba, Buenos Aires’ten 5 saat uzaklıkta, ülkenin kuzeyinde ve iç kesimlerinde yer alır. UNESCO Dünya Mirasları Listesinde olan Plaza San Martin civarında Kolonyal dönemden kalma yapılar, şehrin en ilgi çeken yerleri arasındadır. Şehirde turizmin kalbinin attığı yer, San Martin bölgesidir. Her yer birbirine yürüme mesafesinde ve her yapı ayrı bir eserdir. Bu bölgede en ilgi çeken yapı, Barok ve Neo Klasik mimariyle inşa edilmiş Cordoba Katedrali’dir. Katedralin kubbeleri ve iç kısmındaki motifler, oldukça abartılı ve etkileyicidir. Che Guevara’nın çocukluğunda yaşadığı, Alta Gracia’daki evi ziyaret etmek, bazı gezginler için paha biçilemez bir tecrübe olacaktır. Motosiklet Günlüğünü okuyanlardansanız, kitapta kullandığı anlatılan motosikleti burada görebilirsiniz.

  devamı için tıklayın

Arjantin Mutfağı denilince akla, öncelikli olarak bir dana türü olan Angus ile yapılan efsanevi yemekler, daha sonra İspanyol, Meksika, Fransız ve İtalyan Mutfaklarından esintilerin de olduğu, leziz yemekler gelir. Ülkemizde de son yıllarda popülaritesi artan “steak house” konsepti, Arjantin’de hemen hemen her köşe başında karşınıza çıkacaktır. Bu restoranların menülerinde en sık rastlayacağınız yemekler; bife de chorizo – kontafile, bife de costilla – T-bone, bife de lomo – bonfile fileto,  cuadril – sokum olarak bilinen, yuvarlak kesimli et, ojo de bife – antrikot, tira de asado – ince dilimlenmiş antrikot, vacío – karın bölgesindeki etin incecik dilimlenmiş halidir.

Bir Arjantin geleneği olan Asado, geleneksel bir barbekü şeklidir. Hafta sonları ailelerin toplanıp yaptıkları bu barbeküde, aklınıza gelebilecek her türlü et pişirilir. Yine hafta sonları, bazı restoranların Asado menüsü yaptıklarına denk gelebilirsiniz.

 

Çok popüler bir sokak yemeği olan geleneksel sosisli sandviç “choripan”, aynı zamanda asado öncesi bir başlangıç olarak da yenilir. Etlerin yanında tüketilen bir tür salsa sos olan “chimichurri”, maydanoz, taze kekik, soğan, sarımsak, kırmızı pul biber, zeytinyağı ve sirke ile hazırlanır.

 

İtalyan esintiler taşıyan “provoleta”, baharatlarla lezzetlendirilen ızgara bir peynir yemeğidir. Güveçte veya direk ızgaranın üzerinde pişirilir. Dışı karamelize olan peynirin, tütsülü bir tadı olur ve zeytinyağı ile sunulur.

 

Son yıllarda, ülkemizde marketlerde kendine yer bulmaya başlayan süt reçelinin de ana vatanı Arjantin’dir. Dulce de leche olarak bilinen süt reçeli, karamel tadında ama daha yoğun lezzetli bir tatlıdır. Tek başına tüketilebildiği gibi dondurmalarla, empanadasın içerisinde, çeşitli tatlıların sosu olarak da kullanılır.
 

Arjantin'e vize gerekir mi? Arjantin için vize nasıl alınır?

90 güne kadar konaklamalarda, ülkemiz vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır.

 

Arjantin'in Türkiye ile saat farkı ne kadardır?

Arjantin yerel saati, ülkemizin yerel saatinden 6 saat geridedir.

 

Arjantin'in iklimi nasıldır?

Güney Yarım Küre’nin ılıman iklim kuşağında yer alan Arjantin’de, kuzeyden güneye gidildikçe sıcaklıklar düşer. Okyanus kıyısı olan şehirlerde, tropikal ve ılıman iklim gözlemlenirken, iç kesimlerde karasal iklim gözlemlenir. Yılın en yağışlı ayı mart, en az yağışlı ayı ise hazirandır. Yılın en sıcak ayı ocak, en soğuk ayı ise haziran ayıdır.

 

Arjantin'de kullanılan para birimi nedir?

Arjantin’in para birimi, Arjantin pezosudur. 1 TL = 4.7 ARS’dir.

 

Arjantin'de genel olarak fiyatlar nasıldır?

Arjantin’in bizim ülkemizden bir miktar daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.  Ama et fiyatları ve marketlerdeki fiyatlara bakıldığında, çok daha ucuz olduğunu söylemek mümkün. Arjantin’de Cordoba - Buenos Aires arası 10 saat süren otobüs yolculuğunun bedeli, 450 pezo civarı olacaktır. Şehir içi taksi kullanımı, km başına 15 pezo civarı olurken, tek yön otobüs biletleri 7 pezo’dur. 2 kişi ucuz bir restoranda yiyeceğiniz, basit bir yemek için 150-200 pezo arası hesap ödemeniz gerekirken, ortalamanın üzerinde bir restoranda, başlangıç, ana yemek ve tatlı içerikli bir yemeğe iki kişi, 500 pezo civarında bir hesap ödersiniz. Yerli birayı 30-50 pezo arasına ve 70-100 pezo arasına da kokteyl içebilirsiniz. Yemekli bir tango gecesine katılmak isterseniz, bu aktivite için 700 pezo civarı bir para ödemeniz gerekecektir.

 

Arjantin'de restoran & mağazalar kaça kadar açıktır?

Mağazaların çok büyük bir kısmı pazartesiden cumaya, 09.00-20.00 arası hizmet verirler. Cumartesi günleri yine aynı saatte açılan mağazalar, 14.00’da kapanır ve pazar günleri hiç açılmazlar.

Yılın sıcak dönemlerinde, bazı işletmeler öğlen 12.00’da mola vererek dükkanlarını kapatıp, 16.00 gibi tekrar açarlar. AVM’ler haftanın her günü, akşam 22.00’a kadar hizmet verir, yemek bölümleri ise daha geç saatlere kadar açık kalır.

Kafe, pizzacı tarzında mekanlar, sadece  gece 02.00-06.00 arası kapalı olur, yani 20 saat hizmet verirler. Fast food restoranları ise, 24 saat hizmet vermeye devam ederler.

Diğer restoranlarda öğle yemeği servisi 12.30 itibariyle, akşam yemeği servisi ise 20.30 itibariyle verilmeye başlanır. Restoranlar gece yarısına kadar açık kalır.

Arjantin'in tehlikeli bölgeleri nerelerdir?

Buenos Aires gibi büyük şehirlerin bazı sokakları tehlikeli olabilmektedir. Önce araştırıp, sonra gezmekte fayda var.

 

Arjantin için önemli tarihler nelerdir?

Cosquin Ulusal Folklor Festivali: 1961 yılından beri ocak ayının 2. yarısında düzenlenen festival, Cordoba’nın Cosquin kasabasında gerçekleşir. Popüler dansçılar ve müzisyenlerin şovları eşliğinde kutlamalar yapılır.

Gualeguaychu Karnavalı: Rio de Janerio karnavalına rakip gösterilen karnaval, Arjantin’deki en büyük organizasyondur. Entre Rios eyaletinde gerçekleşen karnaval, ocak ve şubat boyunca devam eder. Devasa fener alaylarının düzenlendiği festival, renkli kıyafetler, müzik ve danslar eşliğinde devam eder.
Buenos Aires Tango Festivali: 1999’dan beri düzenlenen festival, şubat ve mart aylarında Arjantin Kültür Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilir. Tango atölyelerinin, derslerinin ve şovlarının yanı sıra; ünlü tangocular şehrin dört bir yanında sahne alırlar.
OktoberFest Arjantin: 1964 yılından beri her sene, bu festivale katılmak için ülkenin her yerinden insanlar Cordoba ve Belgrano’ya akın ederler. 5 gün boyunca devam eden festival süresince, litrelerce bira içilir. Münih ve Blumenau’dan sonra, dünyadaki en iyi OktoberFest olduğu söylenir.

Arjantin'in önemli şehirlerini gezmek için kaç gün gerekir?

Arjantin’i en kuzeyinden en güneyine kadar gezmek istiyorsanız en az 1 haftanızı, mümkünse 10 gününüzü ayırmanızı öneririz.
 

5 dakikada İspanyolca 10 kelimelik/cümlelik dil rehberi

Arjantin’in resmi dili İspanyolcadır.
Günaydın - Buenos días (bway nos  dee ahs)
Tünaydın - Buenas tardes (bway nahs  tar days)
İyi Akşamlar - Buenas noches (bway nahs  noh chayss)
Merhaba - Hola (oh  lah)
Lütfen - Por favor (por  fah vohr)
Teşekkür ederim - Gracias (grah cee ahs). 
Ne kadar? - Cuánto cuesta? (cwahn toh cways tah)?
İngilizce konuşabiliyor musunuz? - Habla inglés? (ahblah  een glays)
Döviz bürosu nerede? - Dónde hay una casa de cambio? (dohn days  tah  oon ah  cah sah day  cahm bee oh)
Tren istasyonu nerede? - Dónde está la estación de ferrocarril? (dohn des tah  la  ays ta see ohn  day  fay roh cahr reel)

Arjantin’e gitmeden önce bilmeniz gereken 10 şey:

1. Ülkede akşam yemeği çok geç yenir, gece hayatı çok geç başlar. Kısacası; Arjantin için gece kuşu diyebiliriz.
2. Taksicilerle standart bir fiyata anlaşmaya özen gösterin ki; sizi direk gideceğiniz yere götürsün. Yoksa; kendinizi alakasız bir yerde alışverişe getirilmiş olarak bulabilirsiniz.
3. Arjantinliler, sakin ve yavaş insanlar. Geç gelen menüler ve hesaplara hazırlıklı olun.
4. Buenos Aires gibi büyük şehirlerde, bazı restoran ve gece kulüplerine terlik veya şortla giremeyebilirsiniz. Valizinizde mutlaka birkaç parça kıyafet bulundurun.
5. Ülkedeki yüksek enflasyon sebebiyle Amerikan doları, yerli halk için çok değerli. Eğer dolarla ödemeyi tercih ederseniz, çok daha fazla indirim alabilirsiniz.
6. Çantanızda ucuz, yerli ve kaliteli şarap için mutlaka yer ayırın.
7. Dünyanın en lezzetli eti olarak bilinen angus etini, çok uygun fiyatlara yiyebileceksiniz. Arjantin’i, dünyanın en iyi açık hava Steak House’u olarak düşünebilirsiniz.
8. Gösteri, yürüyüş gibi olaylar gördüğünüzde kaçın, çünkü ne olduğunu anlamadan ortalık aniden karışabilir
9. Her zaman şişelenmiş içecekler içmeye özen gösterin. Emin olmadığınız yerde buz kullanmayın.
10. Trafikte dikkatli olun. Yaya geçitlerine veya trafik ışıklarına çok güvenmeyin.