Renkli ve çeşitliliklerle dolu bir ülke olan Hindistan binlerce yıllık muhteşem tapınaklara, dünyaca ünlü Tac Mahal’e, modern gökdelenlere, gecekondulara, çok çeşitli kültür ve inanışlara ev sahipliği yapar. Kuzeyde heybetli Himalaya dağları, batıda Umman Denizi ve Pakistan, doğuda Bengal körfezi ve Bangladeş ile çevrelenirken; güneyde Hint Okyanusu ile Sri Lanka’dan ayrılır. Buzullardan, yağmur ormanlarına, verimli vadilerden kızgın çöllere ve palmiyelerle bezenmiş gümüş rengi kumsallara kadar çok çeşitli coğrafyasıyla Hindistan, insanı hayrete düşüren bir ülkedir.

Bilinen en eski kültürlerden birisi olan renkli Hint kültürü, yıllar boyunca gerek coğrafi, gerek tarihi, gerekse dini etkiler altında kalmıştır. Birçok formda karşınıza çıkan din faktörü, Hindistan kültürünün temelini oluşturur. Ülkedeki çeşitlilik, konuşulan 17 ana dil ve 900 lehçe ile kendini belirgin olarak gösterir ki; tam da bu sebeple "Diller Müzesi" olarak da anılır. Ülkenin resmi dili Hintçe olsa da, İngilizce de özellikle eğitim ve iş alanlarında yaygın olarak kullanılır. Gelenekler, ritüeller, sanat faaliyetleri, müzik ve dans, drama, edebiyat, film, spor faaliyetleri, bilim ve Hint mutfağı, hepsinin kendine göre bir dokusu, tadı ve duruşu vardır. Hindistan, her seferinde insanı hayrete düşüren; ama yine de kendine bağlayan inanılmaz bir ülkedir.

Hindistan Nerededir?

Hindistan, Güney Asya’da yer alır.

 

Hindistan’a Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları ve Air India ile Türkiye’den Delhi ve Mumbai’ye bulunan direkt uçuşlarla ve yaklaşık 6 saat süren bir yolculuğun ardından ulaşmak mümkün. Karayolu ile gitmeyi tercih edenler ise; Nepal, Bangladeş ya da Pakistan sınırından Hindistan’a giriş yapabilirler.

Hindistan’a Ne Zaman Gidilir?

Oldukça değişken bir iklime sahip olan Hindistan’a gitmek için en ideal zaman, Ekim ile Mart ayları arasındadır. Bu dönemde Himalayalar’dan gelen soğuk rüzgarlar çoğunlukta kesilir; dolayısıyla kış ayları ılık geçerken, yaz ayları bir hayli sıcak olur. Hindistan’ın genel iklimi tropikal iklimdir. Yaz, kış ve muson sezonu olmak üzere üç mevsim görülür. 

Hindistan'a seyahat etmeyi mi planlıyorsunuz? Hindistan tur fiyatlarını buradan karşılaştırın!

İnanılmaz güzelliklere sahip Hindistan'daki önemli merkezleri sizin için listeledik;

 • Tac Mahal

  Tac Mahal

  Hindistan’ın ikonu ve modern dünyanın yedi harikasından birisi olan Tac Mahal, Agra şehrindeki Yamuna nehrinin kıyısında yer alır. Türk-İslam mimarisinin en önemli örneklerinden birisi olan bu yapı, Babür hükümdarı Şah Cihan tarafından karısı Mümtaz Mahal anısına yaptırılmıştır. 1631 yılında, 14. çocuğunu doğurduktan sonra ölen Mümtaz Mahal ölmeden önce; Şah Cihan’dan kendisi adına dünyada eşi benzeri görülmemiş güzellikte bir mozole yaptırmasını ister. Dünyanın en büyük aşk anıtı olan ve günümüzde bile bir eşi olmayan Tac Mahal’in yapımına 1632 yılında başlanmış ve 1652 yılında tamamlanmıştır. Şah Cihan ve eşinin lahitlerinin de içinde yer aldığı ve 1983 yılında UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan Tac Mahal’in duvarlarına gömülü olan akik, sedef, firuze, zümrüt, yakut, pırlanta ve inciler bulunmaktadır. Bu mücevherlerin duvarlara gömülü olması, yapıta benzersiz bir güzellik katmıştır ve farklı ışık açılarında farklı renkler görülmesine imkân vermektedir.

  devamı için tıklayın
 • Varanasi

  Varanasi

  Varanasi, binlerce Hindu’nun tapınaklarını ziyaret ettiği ve ruhsal aydınlanma için Ganj nehrinde yıkandığı Hindistan’ın en kutsal şehridir. Şafak sökmeden tekneyle Ganj nehrine açılırsanız; gün doğumundan önce kendilerini arındırmak için Ganj’ın sularıyla yıkanan insanları görmeniz mümkündür. Bir yanda kendini arındıran insanlar, diğer bir yanda da nehre inen merdivenlerde yakılan ölüleri görmek mümkündür. Ganj’ın arka fonunda sıralı duran sayısız tapınağı, sel sebebiyle temelleri oynamış olan ve bazısı eğri duran antik binaları görmek mümkündür. Varanasi’de, aralarında en kutsal kabul edilen Vishvanatha tapınağı ve maymunlarla dolu olan Durga Tapınağı’nın da bulunduğu toplam 2.000 tapınak ve mabet bulunmaktadır.

  devamı için tıklayın
 • Jaisalmer

  Jaisalmer

  Jaisal’ın Korunaklı Yüksek Kalesi’ anlamına gelen ve bir çöl şehri olan Jaisalmer, binaların yapımında kullanılan sarı kumtaşlarının şehre verdiği renk sebebiyle ‘Altın Şehir’ olarak da anılır. Hindistan’ın, Pakistan sınırına en yakın olan ve Racasthan bölgesindeki, Tar çölünün kalbinde yer alan bu egzotik ve güzel şehir, Hindistan’ın en çok rağbet gören yerlerinden birisidir. Devasa bir kum kalesi gibi yükselen bu şehir, eski sokakları ve geçitleri ile geleneksel yaşam şeklini hala korumaktadır. Şehrin girişinde dev kapılardan geçilerek uzun bir avluya ulaşılır. Buradan itibaren karışık geçitler ve dükkanların sıralandığı sokaklar göze çarpar. Bölgede; Jain Tapınakları ve bir bölümü halka açık olan Eski Saray bulunur. Develer ile çıkılan çöl safarileri şehrin en popüler aktivitelerinden birisidir. Ocak ve Şubat aylarında gerçekleşen Jaisalmer Çöl Festivali, deve yarışlarına ev sahipliği yapar. Ayrıca bu festivalde; yerel müzikler ve danslar eşliğinde renkli kıyafetleriyle yüzlerce Racasthanlı’yı görebilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Kochi

  Kochi

  Kerala bölgesinin eklektik yapısını yansıtan Kochi veya eski adıyla Kochin; göletleri ve harika yeşil doğasıyla Umman Denizi’nin kraliçesi olarak bilinir. Tarihi Kochi’de, aralarında camilerin bulunduğu dönemeçli sokaklar, 16. yüzyıldan kalma bir sinagog, 500 yıllık Portekiz kasabaları ve Portekizliler tarafından inşa edilip sonraları Felemenkler tarafından flaman stilinde yenilenmiş bir saray bulunur. Kochin kalesinin içerisinde yer alan Aziz Francis Kilisesi, Hindistan’da Avrupalılar tarafından inşa edilmiş olan en eski kilisedir. Santa Cruz Bazilikası, zengin Avrupalılar tarafından inşa edilmiş evler, Hollandalıların kır evleri ve kuzey kıyılarını donatan Çinlilerin zarif balık ağları Kochi’nin diğer manzaraları arasındadır. Mattancherry bölgesinde ise; 16. yüzyıldan kalma Felemenk Sarayı olarak da bilinen Mattancherry Sarayı yer alır.

  devamı için tıklayın
 • Darjeeling

  Darjeeling

  Batı Bengal’in kuzey kısmında, 2200 metre yükseklikte, karlarla kaplı Himalaya tepelerinin önünde yer alan ve yeşil çay tarlalarıyla çevrili olan Darjeeling özellikle Hindistan’ın bunaltıcı yaz sıcaklarından kaçmak için ideal bir yerdir. Birçok Budist tapınağının, yemyeşil çay tarlalarının, Raj döneminden kalma kalıntıların, renkli pazarların bulunduğu Darjeeling’in civar bölgelerinde, maceraperestler için dağ yürüyüşü yapma imkânı da bulunmaktadır. Nisan ayının ortasından Haziran ayının sonuna kadar, dünyanın en yüksek üçüncü zirvesi olan Kanchenjunga dağını şehirden gözlemlemek mümkündür. Darjeeling’e ulaşmanın en eğlenceli yollarından bir tanesi meşhur ‘oyuncak tren’dir. Dar bir hat üzerinde ve yaklaşık 2438 metre yukarıya tırmanarak gidilen bu tren yolculuğu, yaklaşık 8 saat sürmektedir. Padmaja Naudi Zooloji Parkı, Japon Barış Pagodası, Kaplan Tepesi, Mahakal Tapınağı, Ghoom Manastırı, Barbotey Kaya Bahçesi ve Everest Müzesi de Darjeeling’de görülebilecek diğer yerler arasındadır.

  devamı için tıklayın
 • Jaipur

  Jaipur

  Gösterişli Racasthan mimarisinin adeta vitrini olan Jaipur ‘Pembe Şehir’ olarak da bilinir ve Racasthan’ın merkezidir. Yetenekli bir gökbilimci ve ileri görüşlü bir kişilik olan prens II. Maharaja Jai Singh tarafından merkez şehir olarak seçilen Jaipur’un tasarımı ve inşaatı, çok yetenekli bir mimar olan Vidyadhar Bhattacharya tarafından 8 yıldan az bir sürede tamamlanmıştır. Jaipur’da görülecek belli başlı yerlerin arasında, 18. yüzyılda gökbilimci prens II. Maharaja Jai Singh tarafından yaptırılan beş adet gözlemevinden en büyüğü olan Jantar Mantar yer almaktadır. Babür ve Hint mimarisinin karışımı olan Jaipur Şehir Sarayı’nın bir bölümünde hala son Maharaja’nın oğlu ve ailesi yaşamaktadır. Hawal Mahal, Eski Şehir, Maymun Tapınağı, Albert Hall Müzesi, Amber Kalesi, Kanak Vrindayan Mahal Bahçeleri, Jal Mahal (diğer adıyla Göl Sarayı) ve Nahargarh Kalesi Jaipur’da gezilebilecek yerlerin başında gelir.

  devamı için tıklayın
 • Goa

  Goa

  Mandovi Nehri’nin batı kısmı ile Umman Denizi’nin arasında yer alan Goa şehri palmiye ağaçları sıralanmış plajları ve muhteşem görüntüsüyle Hindistan’ın en gözde yerlerinden birisidir. Şehrin plazaları, katedralleri ve mimarisi Portekiz esintilerini taşımaktadır. Eski Goa’nın Katolik Kilisesi olan Aziz Anne Kilisesi ve Bom İsa Bazilikası bunun en etkin örneklerindendir. Şehrin çevresi, aralarında halka açık olan Braganza Sarayı’nın da bulunduğu ve zengin Hintliler tarafından yaptırılmış eski binalarla çevrilidir. Capcanlı bir bölge olan Kuzey Goa’nın merkezi Panaji ise ilginç kiliseleri ve binalarıyla görülmeye değer bir bölgedir. Kuzey Goa’daki muhteşem plajlar arasında; Fort Aguada, Candolim, Calangute and Çarşamba günleri kurulan bitpazarı ile ünlü Anjuna bulunmaktadır. Güney Goa, daha arka planda kalmakla beraber burada da Bogmalo, Colva ve Benaulim gibi görülmeye değer plajlar bulunmaktadır.

  devamı için tıklayın
 • Amritsar

  Amritsar

  Sihlerin en kutsal merkezi olan Amritsar şehri, Hindistan’ın kuzeybatı kısmındaki Pencap bölgesinde yer alır. Amritsar’ın gözbebeği ve Sihizmin merkezi olan ‘Altın Tapınak’; beyaz mermer, bronz ve altın kullanılarak yapılmıştır. Sihler için büyük önem taşıyan bu tapınak, 1574 yılında yapılmıştır. 4 ana girişi bulunan tapınağın duvarları yarı değerli taşlar, çiçek desenleri, freskler ve camlarla süslenmiştir. Dikdörtgen bir platformun üzerine oturtulmuş olan tapınak, suni bir gölle çevrilidir. Amrit Sarovar yani ‘Ölümsüzlük Pınarı’ adı verilen bu göl, aynı zamanda şehre de adını vermektedir. Maharaja Ranjit Sigh Müzesi, Sih Müzesi, eski bir keşiş merkezi olan Ram Tirath, Gobindgarh Kalesi ve Jallianwala Bagh parkı da Amritsar’da görülecek diğer yerler arasındadır.

  devamı için tıklayın
 • Mumbai

  Mumbai

  Mumbai ya da eski adıyla Bombay, Hindistan’ın rüya şehridir. Büyük bir kısmı İngilizler tarafından yapılmış olan ve dünyadaki en iyi korunmuş doğal limanlardan birisi olan Mumbai, aynı zamanda Hindistan’ın ekonomi merkezidir. Dünyanın en çok film üreten Bollywood film endüstrisine de ev sahipliği yapan şehrin en cazip yanı ise; burada zıtlıkların bir arada bulunmasıdır. ‘Hindistan’ın Giriş Kapısı’ olarak adlandırılan anıt, şehrin önemli ikonlarından birisidir ve şehrin en hareketli bölgesinde yer alır. Bölgede yer alan Siddhivinayak Tapınağı ise, en gösterişli Hindu tapınaklarından birisidir ve ziyaretçilerine Mumbai’nin spiritüel yaşantısı hakkında ilginç bilgiler sunar. Elephanta Adası ya da diğer adıyla Gharapuri, UNESCO’nun dünya mirası listesindedir. Ada, 8 ve 9. yüzyıllardan kalma ‘Elephanta Mağaraları’ adı verilen mağara tapınakları ile meşhurdur. 1888 yılında inşa edilmiş bir tren garı olan ‘Chhatrapati Shivaji Terminus’ ise; şehrin göze çarpan mimari yapılarından biridir.

  devamı için tıklayın

Hint yemekleri baharatları, kışkırtıcı lezzetleri ve çeşitliliği ile dünyaca meşhurdur. Karabiber, kakule, zerdeçal gibi kanıksadığımız ve hemen hemen herkesin mutfakta kullandığı baharatların çoğu Hindistan’ın yaylalarından ve ormanlarından gelir. Tüm Hint yemeklerinde otlar, çeşniler ve baharatlar dikkatlice dengelenerek hazırlanır.

Hint mutfağının en meşhur baharatı olan garam masala yani ‘acı karışım’ ise; her aşçı tarafından özel bir tarifle hazırlanır. Pirinç Hint mutfağının temellerinden birisi olmakla beraber ‘naan’ ve ‘chapati’ gibi birçok farklı ekmek çeşidi de yemeklere eşlik eden diğer bir geleneksel ögedir. Hint yemekleri çoğunlukla ‘thalis’ adı verilen usulle, yani ufak miktarlardaki et ve sebze yemeklerinin yanında pilav ile sunulması şeklinde servis edilir.

Çorbalar, yan yemekler ve ana yemeğin hepsi tek bir tabakta servis edilir. Kuzey Hindistan et yahnileri ve kebapları ile ünlenirken, güney Hindistan’da ise çok baharatlı sebze körileri ve dosa adını verdikleri pirinç krepleri ile ünlüdür. Hindistan’daki en iyi deniz ürünlerini ise; Goa sahillerinde, Bengal’de ya da Kerala’da bulabilirsiniz.

 

Öne Çıkan Hint Yemekleri:

 • Dhal

  Dhal

  Mercimek, Hint mutfağında çok kullanılan bir bakliyattır. Yemek olarak pişirildiği gibi; aynı zamanda kızartılarak da hazırlanır. Çekilerek un haline getirilmiş mercimek ise; pastalar ve böreklerde un olarak kullanılan yaygın bir maddedir.

  devamı için tıklayın
 • Pakora

  Pakora

  Mercimek ununa bulanarak kızartılmış sebzelerden oluşan bir yemektir. Genellikle özel acı sosa batırılarak yenen leziz bir atıştırmalık olarak kabul edilir.

  devamı için tıklayın
 • Samosa

  Samosa

  İçi patates, bezelye, kimyon kişniş tohumu, garam masala ve zencefil gibi zengin malzemeler ile doldurulmuş muska şeklinde börekler hazırlanarak yapılır. Samosa, Hint yemekleri arasında Türk damak tadına en uygun olabilecek yemekler arasındadır.

  devamı için tıklayın
 • Thali

  Thali

  Genellikle kokulu yasemin pilavı, sebze, et, hint ekmeğinden ve daha birçok farklı yiyeceğin bir arada servis edildiği bu yemek, tek başına bir menü yerine geçebilir. Hindistan’ın birçok yerinde yemek denildiğinde akla böyle bir sunum gelir.

  devamı için tıklayın
 • Naan

  Naan

  Toprak fırında pişirilen bu ekmek, Hindistan’ın en favori ekmeğidir. Üzerine tuz tereyağı eklenen bir çeşit kapalı pidedir. Peynirli, patatesli, sarımsaklı, üzümlü çeşitleri mevcuttur. Tek başına da yenen Naan, inanılmaz doyurucudur.

  devamı için tıklayın
 • Tandoori

  Tandoori

  Pencap bölgesine özgün bir yemektir. Yoğurt ve baharatlarla marine edilen tavuk eti, silindir toprak güveçlerde pişirilir.

  devamı için tıklayın
 • Paneer

  Paneer

  Hintlilere özgü yumuşak bir peynirdir. Sos içinde pişirilerek, baharat ekilerek ya da ızgarada pişirilerek servis edilir. Aynı zamanda, bu peynirle bir sürü çeşitli yemek yapılabilir. En meşhuru, ıspanaklı olanıdır.

  devamı için tıklayın
 • Jalebi

  Jalebi

  Bir tür kızarmış hamur tatlısıdır. Rengi turuncuya dönene kadar kızartılan hamur, ince bir çizgi halinde kıvrım kıvrım tezgâha dökülür ve şeklini aldıktan sonra şuruba batırılarak servis edilir.

  devamı için tıklayın
 • Dosa

  Dosa

  Fermente edilmiş pirinç unundan yapılan bir kreptir. Köri dip soslarla ya da içine sebze körisi doldurularak servis edilen bu yemek güney bölgelerinden gelmektedir.

  devamı için tıklayın
 • Chai

  Chai

  Baharatlarla harmanlanmış tatlı ve kuvvetli Hint çayıdır. Hindistan'da çay genelde sütlüdür ve sipariş verirken sütsüz diye belirtmeniz gerekir. Chai içinde, tarçın, kakule, zencefil gibi çeşitli baharatlar kullanılır.

  devamı için tıklayın

Hindistan için vize gerekir mi? Hindistan’a vize nasıl alınır?

Türk vatandaşlarının, Hindistan vizesi alması zorunludur. Vize başvuruları, doğrudan Hindistan konsolosluklarına ya da Büyükelçiliğe yapılabilir.
 

Hindistan’ın Türkiye ile saat farkı ne kadardır?

Hindistan, Türkiye’den 2,5 saat ileridedir.

 

Hindistan’ın iklimi nasıldır?

Hindistan, sıcak bölge içerisinde olup; ülkenin tamamı Ekvator’un kuzeyinde yer alır. Yaz aylarında yağış alan ülke, kış aylarında ise kuraktır. Yüksek kesimlerde kar görülürken, ülkenin düzlük kesimleri yıl boyunca sıcak ve nemlidir. Sıcak, ıslak ve serin olarak üçe ayrılan mevsimler, ülkenin bölgelerine göre değişiklik gösterir. Musonlar, alize rüzgarları, sıcak hava ve düzensiz yağışlar Hindistan’ın ikliminin başlıca özellikleri arasında yer alır.


Hindistan’da kullanılan para birimi nedir?

Hindistan Rupisi (Rs).


Hindistan’da genel olarak fiyatlar nasıldır?

1 Şişe Su (0.33 lt): 13.62 Rs
Ucuz bir restoranda 1 öğün yemek: 150 Rs
Orta sınıf bir restoranda 2 kişilik yemek: 600 Rs
Kahve: 88 Rs
 

Hindistan’da restoran & mağazalar kaça kadar açıktır? Hangi günler kapalıdır?

Hindistan’da restoranlar öğlen 12:00’dan gece 01:00’a kadar açık olabildikleri gibi, bazı restoranlar sabah 9:00 gibi açılıp gece 21:00 gibi kapanırlar, bazıları ise sabah 11:00’da açılıp akşam 19:00’da kapanırlar. Semt pazarları sabah 4:00’dan itibaren açılırken; dükkanlar sabah 9:00-11:00 saatleri arasında açılıp 18:00-19:00 saatleri arasında  kapanırlar ve pazar günleri çoğu dükkânı açık bulmak mümkündür.


Hindistan’ın önemli şehirlerini gezmek için kaç gün gerekir?

Hindistan oldukça büyük bir ülke olduğundan önemli yerlerini gezmek için kısa süreler yeterli değildir. En çok gitmek istediğiniz bölgeyi belirleyip; seyahatinizi 1 haftalık olarak organize edebilirsiniz. Eğer; birkaç bölgeyi birden gezmek istiyorsanız ve vaktiniz varsa 2 hatta 3 haftalık bir seyahat programı düşünmeniz gerekir.


Hindistan için Önemli Tarihler:

Diwali (Işık) Festivali: 5 günlük bir festival olan Diwali, iyinin kötüye karşı zaferidir. Lord Ram ve Maymun Kral Hanuman’ın şeytan Kral Ravana’yı yenerek Ram’ın karısı Sitayı kurtarmasının ardından evlerine dönüşlerinin kutlandığı bu festival, Gregoryen Takvimine göre Ekim ya da Kasım ayının ortasına denk gelir.

Ganesh Chaturthi: 11 gün süren bu festivalde, meşhur fil başlı Hindu Tanrısı Ganesh’in doğumu kutlanır. Evler dahil her yerin Ganesh heykelleriyle donatıldığı bu festival, Gregoryen takvimine göre Ağustos ya da Eylül ayına denk gelir.

Holi: Renkler Festivali olarak da bilinen bu festival, Hindistan’ın en meşhur festivallerinden bir tanesidir. Baharın gelişi ve iyinin kötüyü yenmesinin kutlandığı Holi festivali, 2 gün sürer ve Gregoryen takvimine göre Mart ayında kutlanır.

Navaratri: Ülke genelinde farklı şekillerde kutlanan bu festival, 9 farklı formdaki Tanrıça Amba’yı kutlamak için düzenlenir. 9 günlük bu festival Gregoryen takvimine göre Eylül veya Ekim ayında kutlanır.

Durga Puja: Ülkenin her yerindeki Bengalliler tarafından kutlanan bu festival, Hindistan’ın en önemli festivallerinden birisidir. Şeytan kral Ravana ile savaşa gitmeden önce Lord Rama’nın Tanrıça Durga’ya yakarışına istinaden kutlanan bu festival, Gregoryen takvimine göre Eylül ya da Ekim ayında kutlanır.

Krishna Janmashtami: Hindistan’ın en güzel kutlamalarından birisi olan Krishna Janmashtami’de Tanrı Krishna’nın doğum günü kutlanır. Mathura ve Vrindavan’daki kutlamalar en popüler olanlarıdır. Hintlilerin gün boyu oruç tuttuktan sonra karanlıkla birlikte oruç açtıkları bu festival, Gregoryen takvimine göre Eylül ya da Ağustos ayında kutlanır.

Vishu: Hindu yeni yılının başlangıcıdır. Hintliler bu festivalle, Güneş Tanrısının geri dönüşünü kutlarlar. Zodyak takviminin ilk günü kutlanan bu festival, Gregoryen takvimine göre ise; Nisan ortalarına denk gelir.

5 Dakikada Hintçe - 10 Kelimelik Dil Rehberi

Evet: Ji, hā                            
Hayır: Nahi                
Merhaba: Namaste   
Günaydın: Namsvar
İyi Akşamlar: Şub santya
İyi Geceler: Şub santya         
Nasılsınız?: Ap kesi he           
Teşekkür Ederim: Tanyavad
Hoşçakal: Alvidar      
Lütfen: Kripaya

Hindistan’a Gitmeden önce Bilmeniz Gereken 10 şey:

1. Gerekli olan aşıları mutlaka yaptırın.
2. Kapalı sular haricinde su içmeyin
3. Korkunç karışık bir trafiğe sahip bu ülked, trafik kuralları kavramı neredeyse yok gibidir. Arabaların, otobüslerin ve bisikletlerin yanında atları, inekleri ve daha birçoğunu trafik akışı içerisinde görebilirsiniz.
4. Paranızı, döviz bürolarında bozdurmaya özen gösterin.
5. Gerekli önlemleri alabilmek adına ishal hapı, mide ilacı gibi birtakım ilaçları mutlaka yanınızda götürün.
6. Birçok restoranda çatal bıçak bulunmaz. Elinizle yemek yerken sağ elinizi kullanın. Sol el taharet için kullanıldığından yemeğe değdirilmesi hoş karşılanmaz.
7. Normal temizlik anlayışınızı esnetin.
8. Oteliniz dışında tuvalet kullanacaksanız; yanınızda tüm gerekli malzemeleri bulundurun.
9. Tanımadığınız insanların size aşırı yakın davranmasına ve zorla yardım etmeye çalışmalarına izin vermeyin.
10. Alışveriş yaparken mutlaka pazarlık edin.