Özgürlükler ülkesi olarak da bilinen Hollanda, her şehrinde görebileceğiniz yel değirmenleri, bisikletleri, lale bahçeleri ve tabii ki dünyaca meşhur peynirleriyle adeta simgesel bir ülkedir. Ekonomik açıdan da dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer alan Hollanda; gerek ticari, gerek bankacılık, gerekse gemicilik alanlarında son derece ileri bir ülkedir. Dünyanın en çok işleyen limanları arasında Rotterdam limanı, ikinci sırada yer alır. Hem büyük şehirlerin hızlı ve aktif yaşantısını, hem de doğanın huzurunu ve sakinliğini doyasıya yaşayabileceğiniz bu ülkeyi mutlaka keşfetmenizi öneririz.

Hollanda Nerededir?

Bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Hollanda, doğuda Almanya, güneyde ise Belçika ile komşudur. Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks birliğini oluşturur.

Hollanda'ya Nasıl Gidilir?

 

Hollanda'ya Ne Zaman Gidilir?

Yaz mevsimi ve ilkbahar ayları, dışarıda vakit geçirebilmek açısından seyahat için en uygun dönemlerdir. 

 Hollanda'ya seyahat etmeyi mi planlıyorsunuz? Hollanda tur fiyatlarını buradan karşılaştırın!

Hollanda' da mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için listeledik:


Ülke topraklarının büyük bir kısmı deniz seviyesinin altında olan Hollanda, Avrupa Birliği’nin öncüsü sayılan Benelüks üçlüsünden birisidir. Ülkenin geneline yansımış olan muntazam şehir planlamasıyla; şehirler adeta birer tabloyu andırır. Biz de, sizin için Hollanda'da mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken o şehirlerden başlıcalarını listeledik.

 

 • Amsterdam

  Amsterdam

  Hem Benelüks birliğinin, hem de Hollanda’nın en meşhur şehirlerinden birisi olan Amsterdam; hareketli yaşamı ile her yıl binlerce turisti kendine çekiyor. Yürüyerek son derece rahat bir şekilde gezilebilen bu şehrin, ayrıca oldukça gelişmiş bir tramvay ve metro sistemi de bulunmakta. Westermarkt’taki Anne Frank’in evi, 17. Yy’dan kalma büyüleyici kanalları, birbirinden ilginç müzeleri, kiliseleri ve şehrin adeta ikonu haline gelmiş bisikletleri ile eşsiz güzellikteki Amsterdam, Benelüks turunuzda mutlaka uğramanız gereken duraklar arasında yer alıyor.

  devamı için tıklayın
 • Rotterdam

  Rotterdam

  II. Dünya Savaşı sırasında bombalanarak yok olan Rotterdam, sıfırdan yeniden inşa edilmiş bir şehirdir. Kübik Evleri ile meşhur şehirde, ayrıca Euromast Gözetleme Kulesi, Kinderjik Yel Değirmenleri, dünyaca meşhur Erasmus Köprüsü ve sayısız esere ev sahipliği yapan Boijmas Van Beuningen Müzesi başlıca görülecek yerler arasında sayılabilir. Rotterdam, aynı zamanda Avrupa’nın en geniş ve en işlek limanına da ev sahipliği yapmaktadır.

  devamı için tıklayın
 • Utrecht

  Utrecht

  Hollanda’nın en büyük tren istasyonuna ev sahipliği yapan Utrecht şehri, aynı zamanda Hollanda’nın en büyük 4. Şehri olma özelliğine sahiptir. Ortaçağ’dan kalma yapılarla çevrili olan şehir; hem tarihi, hem de kültürel olarak birçok değeri içerisinde barındırır. Kalabalık, canlı ve renkli gece hayatı ile ünlü olan Utrecht şehrinin gezmek için öne çıkan yerleri arasında Dom kulesi, şehrin iki ana kanalı olan Oudegracht ve Nieuwegracht kanalları, gotik mimarisiyle Domtoren kilisesi, ülkenin en önemli dini müzelerinden birisi olan Catharijneconvent müzesi, geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapan Centraal müzesi, Domkerk Katedrali, Hollanda’nın en büyük üniversitesi olan Utrecht Üniversitesi, ve astronomik bir gözlemevi olan Sonnenborgh müzesi yer alır.

  devamı için tıklayın
 • Delft

  Delft

  Rotterdam, Leiden ve Schipol gibi daha büyük destinasyonların arasında yer alan ve kolayca gözden kaçabilecek bu ufak şehir, günlük turlar ya da kısa süreli geziler için idealdir. Merkez istasyona 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan Markt meydanı, Hollanda’ya ait her şeyi içerisinde barındırır. Şehrin genel görüntüsünde önemli bir yere sahip yüksek kuleleri ile Qude Kerk kilisesi ve hemen kilisenin arkasına denk gelen, üzerinde nilüfer yapraklarının yüzdüğü kanallar Delft şehrinin öne çıkan özellikleri arasında yer alır. Nieuwe Kerk kilisesi, 1400’lerden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış olan Prens Mahkemesi ve Prinsenhof Müzesi, Yeni Kilise, The Old Channel (Eski Kanal), Doğu Kapısı ve Delft Belediye Binası şehirde gezilebilecek belli başlı yerler arasında yer alır.

  devamı için tıklayın
 • Haarlem

  Haarlem

  Amsterdam’dan trenle ulaşılması 15 dakika süren ve Spaarne nehri boyunca uzanan bu sevimli şehre yaklaşırken; adeta şehrin simgesi haline gelmiş olan yel değirmeni, Molen De Adriaan sizi karşılıyor. Yapımı 1906 yılında tamamlanmış olan Bavo Katedrali ise; şehrin diğer önemli mimari yapılarından bir tanesi. Haarlem limanına açılan Gravestenenbrug köprüsü, şehrin alışveriş merkezi olan Grote Markt, Franz Hals Müzesi, Amsterdam’daki Red Light District’in ufak bir versiyonu olan Red Light bölgesi ve 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudileri evinde saklayan ve ölümünün ardından müzeye çevrilmiş olan Corrie Ten Boom’un evi Haarlem’de görülecek yerler arasındadır.

  devamı için tıklayın
 • Frizya

  Frizya

  Frizya, Hollanda’nın kuzeyinde yer alan ve Batı Frizya adaları olarak bilinen Ameland, Vlieland, Tercshelling ve Schiermonnikoog isimli dört adayı içine alan bir şehirdir. Unesco tarih mirası listesinde yer alan Batı Frizya adaları ve Frizya gölleri, bu bölgenin en çok turist çeken yerleridir. Sneek kasabası Drabbelkoeken isimli tereyağlı kekleri ile meşhurken, Wieuwer kasabası ise şehir müzesindeki doğal mumyaları ile meşhurdur. Frizya’nın tarihi ve kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler ise, Leeuwarden’daki Freis Müzesini gezebilirler. Yine Leeuwarden’daki eğri kule benzeri olan Pisa kulesi kadar meşhur olmasa da, bu şehrin ilginç noktalarından bir tanesidir. Kanalların donduğu dönemde düzenlenen 11 Şehir Paten Yarışı, bu bölgenin en meşhur aktivitelerinden birisi sayılır. Hollanda’nın diğer şehirlerinde de olduğu gibi bisiklet burada da çok yaygındır ve ufak kasabaları, sahil şeridini ve tarihi yel değirmenlerini keşfetmeniz için size eşsiz bir fırsat sunar.

  devamı için tıklayın
 • Lahey

  Lahey

  Den Haag olarak da bilinen Lahey şehri, ufak ve sempatik bir şehirdir. Louwman Müzesi, Gemeente Müzesi, Mauritshuis Müzesi ve Panorama Mesdag Müzesi bu şehirde başlıca gezilecek yerler arasındadır. Tipik Hollanda mimarisindeki evleri, daracık sokakları, her köşe başındaki kafeleri ve butik dükkanları ile Lahey şehri Hollanda’nın gezilecek yerleri arasında listede yerini alır.

  devamı için tıklayın
 • Maastricht

  Maastricht

  Şehrin adeta simgesi haline gelmiş olan ve rokete benzeyen Bonnefanten Müzesi ile ön plana çıkan Maastricht şehri, nehir kenarındaki evleri ile kartpostallara konu olacak güzelliktedir. Caestert Yaylası, Cehennem Kapısı ve Our Lady Bazilikası bu şehirde görülecek yerler arasında yer alır.

  devamı için tıklayın
 • Groningen

  Groningen

  Hem tarihi, hem de modern bir şehir olan Groningen muhteşem doğası ve rengarenk evleri ile görülmeye değer bir şehirdir. Groningen Müzesi, Groningen Üniversitesi, Eski Şehir bölgesi, Lauwersmeer Ulusal Parkı görülecek yerlerin başında gelir. Zamanınız müsaade ederse ve eğer tarihlerinizi denk getirebiliyorsanız; festivallerin yapıldığı Noorderplantsoen de kaçırılmaması gereken bir yerdir.

  devamı için tıklayın
 • Leiden

  Leiden

  Ren nehrinin iki yanında konumlanan Leiden şehrinde Ulusal Tarih Müzesi, Volkenkunda Müzesi, Yel Değirmeni Müzesi, Laiden Kalesi ve şehir merkezindeki muhteşem Botanik Bahçe gezilebilecek yerler arasındadır. Doğayla iç içe yaşayan bu şehir, kalabalık şehir hayatından kaçanlar için ideal bir destinasyondur.

  devamı için tıklayın
 • Arnhem

  Arnhem

  Hollanda’nın en başarılı açık hava müzelerinden birisi olan Hollanda Açık Hava Müzesi’nin bulunduğu Arnhem şehri, Nederrijn Irmağı’nın etrafında konuşlanmıştır. Savaş Müzesi, Bronbeek Müzesi, Hollanda Su Müzesi, Sonsbeek Park, Hayvanat Bahçesi ve Ulusal Miras Müzesi bu şehirde görülebilecek yerler arasında yer alır.

  devamı için tıklayın
 • Volendam

  Volendam

  Amsterdam’a 25 dakikalık araba mesafesinde bulunan ve bir sahil kasabası olan Volendam şehri, Hollanda’nın en sempatik şehirlerinden birisidir. Bir doğa şehri olan bu ufak şehir, bahçeli çiftlik evleri, evlerin arasından geçen kanallar ve bahçelerdeki hayvanlarla adeta bir masal şehrini andırır. Mariabeeld Heykeli, Paard van Marken deniz feneri ve Volendam Müzesi gezilebilecek yerler arasındadır.

  devamı için tıklayın
 • Marken

  Marken

  Direklerin üzerinde kurulmuş evler, bu şehrin en çok göze çarpan özelliklerinden birisidir. Marken Müzesi, Original House of Marken ve meşhur tahta Hollanda ayakkabılarının yapıldığı The Clog Experience burada mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alır. Ayrıca, peynir severlerin kaçırmaması gereken bir durak olan Peynir Fabrikası da görülmesi gereken yerlerden birisidir.

  devamı için tıklayın

Hollanda'da Ne yenir? Ne içilir?

Hollanda, çok zengin bir mutfağa sahip değildir. Geleneksel lezzetlerin başında, Hollanda peynirleri gelir. Ayrıca patates ve kuzey ülkelerine has balık çeşitleritüketilir. Biz de Hollanda'ya gidince; mutlaka denenmesi gereken bazı lezzetleri sizin için listeledik.

 • Bitterballen

  Bitterballen

  Oldukça geleneksel bir yemek olan Bitterballen, dışı çıtır çıtır olan ve hardalla servis edilen köftelerdir. Hemen her yerde bu lezzeti tatmanız mümkün. Genelde; pub ve barlarda favori atıştırmalıklardan biridir. Biraya çok güzel eşlik eder. Tarifine gelince; dana eti kıymasına tuz, karabiber ve tereyağ eklenir, bir güzel yoğrulur. Sonra yoğrulan köfteler yumurta, ekmek kırıntıları ve un ile harmanlanır. En son olarak da; kızgın yağda kızartılır. Krokete benzese de, biraz daha farklı ve baharatlı bir lezzet.

  devamı için tıklayın
 • Stroopwafel

  Stroopwafel

  Sokak satıcılarında ya da pastanelerde bulabileceğiniz ve iki ince waffel arasına sürülmüş şuruptan oluşan Stroopwafel’ın en makbulü sıcak olanlarıdır. Çay ve kahve yanında çok iyi gider. Pazarlarda taze olarak yapılanını bulabileceğiniz gibi; süpermarketlerde de karşılaşabilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Çiğ Ringa Balığı

  Çiğ Ringa Balığı

  Biraz ürkütücü bir yiyecek gibi gözükse de, mutlaka denenmesi gereken çok lezzetli bir yiyecektir. Turşu ve soğanla servis edilen Çiğ Ringa balığını, en iyi Mayıs-Haziran aylarında bulabilirsiniz. Yiyebilirim derseniz çiğ, eğer çiğ besin ile aranız yoksa; kızarmış ringa balığı Amsterdamın özellikle yerelleri tarafından sevilen bir sokak lezzeti. Ringa balığı; sardalyagiller türünde, kemikli ve irice bir balık. Genelde Atlas Okyanusunun kuzey kısmında avlanılıyor.

  devamı için tıklayın
 • Hollanda Peyniri

  Hollanda Peyniri

  Peynir, Hollanda için büyük bir sektör. Amsterdam’ın peynir dükkanlarında Gouda, Geitenkaas veya Maasdammer peynirlerini tatmadan dönmeyin! Ayrıca; Hollanda’nın kaşar peynirleri meşhurdur. Birçok çeşidi vardır ve süpermarketlerde bulunanların çoğu fabrika üretimidir. Hollandalılar peyniri ince doğrayıp ekmek arası yiyorlar ya da şarabın yanında tüketiyorlar. Hollanda peynirleri hakkında bilgi edinmek için ise; Peynir Müzesine uğrayın.

  devamı için tıklayın
 • Tompouce

  Tompouce

  Adını Tom Pouce adında bir gösteri cücesinden alan, içi krema dolu dikdörtgen şeklinde ve üzerinde pembe glasaj bulunan bu pastayı denemenizi öneririz. Marketlerde bile kolayca bulabileceğiniz bir lezzet.

  devamı için tıklayın
 • Snert

  Snert

  Hollanda genelinde çok içilen ve çok sevilen bezelye çorbası. Genelde, kışın sıkça tüketilen bu çorbanın en önemli özelliği; kıvamlı olmasıdır. Neredeyse bezelye püresi kıvamında olan çorbaya, hemen hemen her yerde rastlamak mümkün.

  devamı için tıklayın

Hollanda için önemli tarihler nelerdir?

 

Hollanda'da eğlence denilince; akla ilk gelen yer tabii ki Amsterdam. Gece gündüz uyumayan şehir Amsterdam, hem yerel, hem de farklı ülkelerden turist akınına uğruyor. Tüm bu turistlerin de en büyük hayali, sınırsızca eğlenmek. Gece kulüpleri, sokak şovları, müzeleri ve tasarım mağazaları ile dolup taşan sokakları, Hollanda'yı eğlencenin kalbi olarak konumlandırıyor. Amsterdam dışındaki şehirler, nispeten daha sakin ve dingin. Yine de, diğer şehirlerde de yılın belli dönemlerinde keyifli festivaller oluyor.


Açık Hava Çiçek Şovu: Mayıs ayının sonunda, Lisse’de yapılır.
Hollanda Festivali: Opera, Tiyatro, Bale, Müzik gibi birçok etkinliği kapsayan festival, Haziran ayında Amsterdam’da gerçekleşir.
Pinkpop: Avrupa’nın en eski pop müzik festivali olan Pinkpop, Haziran ayının ilk hafta sonunda Landgraaf’ta gerçekleşir.
Kuzey Denizi Caz Festivali: Dünyanın en eski caz festivali olan Kuzey Denizi Caz Festivali, Haziran ayının ortasında Hague’de gerçekleşir.
Koningsdag-Kral Günü: Kral Willem-Alexander’ın Doğumgünü kutlamaları sebebiyle; Amsterdam’da 27 Nisan günü, gün boyunca geceli gündüzlü eğlenceler düzenlenir.
Rotterdam Uluslararası Film Festivali: Ocak ayının sonu ile Şubat ayının başında Rotterdam’da gerçekleşir
Ağaç Festivali: Mart ayının üçüncü Çarşambası, ülke genelinde kutlanır ve çocuklar tohum ekmeye teşvik edilir.
Ulusal Restoran Haftası: Nisan ya da Mayıs ayında gerçekleşen bu hafta boyunca, en meşhur restoranlarda %50’ye varan indirimlerle yemek yemeniz mümkün; ancak çok talep olduğundan çok önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.
Rotterdam Yaz Karnavalı: Temmuz ayında, Rotterdam’da gerçekleşir.

Hollanda için vize gerekir mi? Hollanda'ya vize nasıl alınır?

Hollanda, Avrupa Birliği’ne bağlı bir ülke olduğu için Schengen vizesi almak gerekli. Vize başvuruları, VFS Global isimli aracı kuruluş yoluyla yapılır.

Hollanda'nın Türkiye ile saat farkı ne kadardır?

Hollanda'nın yerel saati, kış saati uygulamasında Türkiye'den 2 saat geride, yaz saati uygulamasında ise 1 saat geridedir.

Hollanda'nın hava durumu ve iklimi nasıldır?

Ilıman deniz iklimine sahip olan ülkede, tahmin etmesi zor hava şartları hüküm sürer. Yaz ayları oldukça sıcak ve nemli geçerken, kış ayları ise bir hayli soğuktur. Kasım ve Nisan aylarında en yoğun yağışların görüldüğü ülkede, Temmuz ve Ağustos ayları turistler tarafından en çok tercih edilen aylardır.

 
 

Hollanda'nın para birimi nedir?

Hollanda’nın para birimi, Euro’dur.

5 Dakikada Flemenkçe - 10 Kelimelik/Cümlelik Dil Rehberi

 
Evet                     ja                                                       
Hayır                   geen                                        
Merhaba              hallo                                  
Günaydın            goedemorgen                  
İyi Akşamlar        goedemiddag               
İyi Geceler           goedenacht                       
Nasılsınız?          hoe gaat het                        
Teşekkür Ederim      dank                   
Hoşça kal            vaarwel                              
Lütfen                  alsjeblieft 
 

Hollanda'da genel olarak fiyatlar nasıldır?

1 şişe su: 1,25 €, 1 fincan kahve: 2,50 €, dilim pasta 4,30 €, 1 kadeh şarap: 3,75 €, 1 şişe şarap: 25,00 €, öğle yemeği (kişi başı), bira: 3,25 €, kahvaltı: 12,50 €, öğle yemeği: 30,00 €, akşam yemeği: 30,00 €'dur.

Hollanda'da restoran ve mağazalar kaça kadar açıktır? Hangi günler kapalıdır?

Hollanda’da, mağazalar genellikle sabah 09:00-10:00 ile 17:00 arasında açıktır; ancak perşembe günleri kapanış saati 21:00’dir. Pazar günleri, bütün gün ve pazartesileri ise; saat 13:00’e kadar kapalıdır. Restoranların birçoğu, sabah saatlerinden itibaren açıktır ve kahvaltı servisi yaparlar. Kapanış saati 22:00 olsa da; kafeler, barlar ve publar geç saatlere kadar atıştırmalık servisine devam ederler.

Hollanda'nın önemli şehirlerini gezmek için kaç gün gerekir?

Ülkenin önemli yerlerini görebilmek için, seyahatinizi minimum 10 gün olarak ayarlamanızı tavsiye ederiz. 

Hollanda’ya gitmeden önce bilmeniz gereken 10 şey

 
1- Hollanda’nın her şehrinde bisiklet ile ulaşım çok yaygındır ve şehirlerin hemen her yerine bisikletle ulaşmak mümkündür.
2- Müze kartı almayı ihmal etmeyin! Bu kart, yıllık bir kart olmakla birlikte ülkedeki tüm müzelere ücretsiz ve sayısız giriş çıkış imkanı sağlar.
3- Turuncu renk, Hollanda’nın ulusal rengidir.
4- Otobüs, metro, tramvay gibi toplu aşıma araçlarına binmek için mutlaka turist ofislerinden, otel resepsiyonlarından ya da GVB  ofislerinden GVB pasoları almak gereklidir. Bu pasolar, belirli süreler için limitsiz kullanım imkanı sağlamaktadır.
5- Hollandalıların neredeyse tamamı, çok iyi İngilizce konuşur.
6- Hollanda’nın milli marşı olan Wilhelmus, dünyanın en eski milli marşıdır ve hem sözlerinin, hem de müziğinin tarihi 16.yy’a dayanır.
7- Dünya’da satılan çiçeklerin %80’i Hollanda’dan gelmektedir.
8- Hollanda’da yankesicilik oldukça yaygındır; bu sebeple ceplerinize dikkat etmeniz gerekir.

9- Hollanda’ya yılın hangi döneminde seyahat ederseniz edin, şemsiyenizi yanınıza almayı ihmal etmeyin.

10- Her ne kadar Gouda ve Edam peynirleri öne çıksa da, peynir konusunda Hollanda’nın çok geniş bir yelpazesi vardır. Peynir dükkanlarında farklı alternatifleri denemeyi ihmal etmeyin!