Küba, Karayipler'de yer alan ince uzun bir adadır. Renkli kültürü, cennet gibi plajları ve yeşilin en güzeline sahip ormanlarıyla ünlü bu ülkenin oldukça büyük bir bölümü; gerek güzelliği, gerekse de tarihi önemi açısından UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Oldukça kendine has bir ülke olan Küba, sizi yaşadığınız modern dünyadan alarak geçmişe doğru bir tünelin içine çeker. 

Son derece renkli, canlı, dostane ve bir o kadar da neşeli bir hayatın sürdürüldüğü bu ülkede, her şey alışılmışın dışındadır ve adeta masallardan fırlamışçasına sihirlidir. Muhteşem doğası, tarif edilemez güzellikteki plajları, köklü ve zengin tarihi, sanatsal geçmişi ile sıra dışı ve bir o kadar da etkileyici bir ülkedir Küba. 

Küba Nerededir?

Küba, Karayip Adaları'nın en büyüğüdür ve Karayip Denizi ile Kuzey Atlantik Okyanusu'nun arasında yer alan bir ada ülkesidir.

 

Küba'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Küba’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Avrupa ya da Latin Amerika ülkelerinden aktarma yaparak, birçok havayolu şirketi ile Küba’ya ulaşım sağlamak mümkündür. Air France, Air Canada, KLM, Lufthansa ve Cuba Air bu rotayı yapabileceğiniz havayolu şirketlerinden bazılarıdır.

Küba'ya Ne Zaman Gidilir?

Küba’da, kurak ve yağışlı olmak üzere iki mevsim yaşanmaktadır. Sıcaklıkların 25 ile 30°C arasında seyrettiği ülke, iklim şartları açısından son derece rahattır ve yılın her döneminde ziyaret edilebilir. Ancak yağışlı havalardan hoşlanmıyorsanız; seyahatiniz için Eylül ayı ile Nisan arasına denk gelen kurak mevsimi tercih edebilirsiniz. 

Küba'ya seyahat etmeyi mi planlıyorsunuz? Küba tur fiyatlarını buradan karşılaştırın!

Nevi şahsına münhasır bir ülke olan Küba'da, hayat alıştığımız modern dünyanın dışında; son derece renkli, canlı ve neşelidir. Küba'yı gezerken, adeta geçmişe yolculuk edeceksiniz. İşte; sizin için hazırladığımız Küba'da gezilmesi ve görülmesi gereken başlıca yerlerin listesi:  

 • Eski Havana

  Eski Havana

  Küba tarihinin son derece iyi korunmuş bir parçasını temsil eden Eski Havana ya da diğer bir adıyla Habana Vieja, UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alır. Arnavut kaldırımı sokaklarında dolaşırken, barok ve neoklasik mimarideki binalar sizi adeta 200 yıl önceki Küba’ya götürür. Yapılan restorasyonlar, tarihi binalara yeni bir soluk getirmiş olsa da; kendinizi zaman yolculuğunda hissedersiniz. Plaza de la Catedral, Küba’nın meşhur barok tarzındaki katedrali Catedral de San Cristobal, Hemingway’in çok sevdiği efsanevi restoran Bodeguita del Medio ve şehrin meşhur kalesi Castillo de da Real Fuerza burada görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Ayrıca, Eski Havana bölgesinde yer alan Plaza Vieja, Havana’nın en gözde buluşma noktalarından birisidir. 18.yy’dan kalma Casa del Conde, vitraylı camlarıyla Eski Havana bölgesinde sizi bekler. Havana’nın, Eski Havana kısmını gezmek için; en az bir hatta iki gün ayırmanızı tavsiye ederiz.

  devamı için tıklayın
 • Varadero

  Varadero

  Varadero, Küba’nın en popüler kumsallarından bir tanesidir. Hicacos yarımadası boyunca uzanan Varadero, kuzey kıyısından bir asma köprü ile anakaraya bağlanır. Palmiyelerin sıralandığı bu sahil şeridinde, 50’nin üzerinde otel bulunmaktadır. Doğal bir koruma alanı olan Parque Natural de Varaderos ve Cueva de Ambrosio ile Cuvea de Musulmanes isimli iki meşhur mağara, Varadero’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Muhteşem çiçek bahçelerine ev sahipliği yapan Parque Josone’un içerisinde ise restoran, yüzme havuzu ve kayıklarla açılıp kürek çekebileceğiniz bir de ufak gölet bulunmaktadır. Varadero’nun kuzeydoğusunda şnorkel yapmak için son derece popüler bir bölge olan Cayo Piedra Sualtı Parkı bulunmaktadır. Batık gemiler, parlak renkleriyle suyun altında pırıl pırıl parlayan balık sürüleri, dalmayı sevenler için unutulmaz bir anı olacaktır. Ayrıca, derin deniz balıkçılığı, golf ve paraşüt gibi farklı aktiviteleri de burada bulmak mümkündür.

  devamı için tıklayın
 • Trinidad

  Trinidad

  UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer alan Trinidad şehri, sizi zamanda geriye doğru götürecektir. Şehir merkezindeki başarılı şekilde restore edilmiş muhteşem güzellikteki binalar ve Arnavut kaldırımı sokaklar, sizi şehrin ilginç sömürge günlerine doğru bir yolculuğa çıkartır. 17 ile 19.yy’lar arasında şeker ve köle ticareti ile geçimini sağlayan şehir, bu dönemlerin izlerini hala taşımaktadır. Günümüzde ise; Trinidad Küba’nın turistler tarafından en çok rağbet gören şehirlerinden bir tanesidir. Şehrin merkezinde yer alan şehir meydanı Plaza Mayor, hemen arkasındaki neoklasik mimarideki Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad kilisesi, kendine özgü çan kulesiyle Aziz Francis Kilisesi ve Manastırı, sömürge mimarisi müzesi olan Museo de Arquitectura Colonial, Casa de Aldeman Ortiz’deki sanat galerisi ve 1812 yılında inşa edilmiş olup freskleri ve mermer yerleri ile insanı büyüleyen büyük ev Palacio Brunet Trinidad şehrinde görülecek yerlerin başında yer alır.

  devamı için tıklayın
 • Guardalavaca

  Guardalavaca

  Sahil şeridi ışıldayan plajlarla süslü Holguin bölgesindeki Guardalavaca, Varadero’ya göre daha sakin bir yerleşkedir. Plajı gölgeleyen büyüleyici güzellikteki yeşillikler, tropik güneşten kaçmak isteyenler için şahane gölgelik alanlar sunar. Dalmaya ve şnorkel yapmaya meraklıların, mercan kayalıklarını ve denizin sunduğu zenginlikleri keşfedebilecekleri bu doğa harikası yerde tekne turları, orman turları ve Santiago de Cuba turu yapmak mümkün. Guardalavaca’nın batısında yer alan Bahia de Naranjo’da geniş bir sahil şeridi ve üç ada bulunmaktadır. Cayo Naranjo adasındaki meşhur yunus akvaryumunda, bu muhteşem varlıklarla daha yakından tanışabilir, Chorro de Maita adasında ise Kızılderili yerlilerinin mezarlarını ve yeniden yapılandırılmış olan Taina Kızılderili kasabasını ziyaret edebilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Cayo Coco

  Cayo Coco

  Küba’nın meşhur kumsal bölgelerinden bir diğeri ise, Cayo Coco’dur. Ünlü yazar Hemingway’in romanlarına konu olmuş olan bu ıssız kumsal, Cayo Guillermo’nun yakınında yer alır. Jardines del Rey takımadalarının bir parçası olan Cayo Coco bir köprü ile anakaraya bağlansa da, ziyaretçilerin çoğu uçak ile buraya gelmeyi tercih etmektedirler. Adanın Atlantik kıyısındaki Playa Los Flamencos, 5 kilometrelik beyaz kumsalı ile meşhurdur. Diğer yandan; Playa Prohibidad ise daha az gelişmiş ortamıyla huzurlu bir doğa ortamı sunar. Hayvanseverler ise, kaplumbağaların, timsahların ve flamingoların bulunduğu El Baba Doğa Parkı'na bayılacaklardır. Ayrca, adanın tamamında, muhteşem kuşları gözlemlemek mümkündür. Bir geçit ile Cayo Coco’ya bağlanan Cayo Guillermo da, yine muhteşem kumsalları ve tatil beldeleri ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

  devamı için tıklayın
 • Parque Nacional Vinales (Valle de Vinales)

  Parque Nacional Vinales (Valle de Vinales)

  Pinar del Rio’nun kuzeyindeki Sierra de los Organos’ta bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Parque Nacional Vinales, yemyeşil ve muhteşem güzellikte bir vadidir. Dik kalker tepeler, vadiyi boydan boya adeta yararak dramatik bir doğa manzarası oluştururlar. Vadinin altındaki düzlük alan, tütün, meyve ve sebzelerin yetiştirildiği tarım bölgesi olarak ayrılmıştır. Doğadan hoşlananlar için, tepelerin arasında muhteşem yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Bu vadinin oldukça yakınında ise; son derece sevimli bir şehir olan Vinales yer almaktadır. Çeşitli tur firmaları, bu bölgeye Havana’dan günlük turlar düzenlemektedir.

  devamı için tıklayın
 • Baracoa

  Baracoa

  Doğu Küba’nın en gözde yerlerinden birisi, ülkedeki en eski şehir olma özelliğine sahip olan Baracoa’dır. 1511 yılında, Guantanamao bölgesinde kurulan şehirdeki ilk kilisenin yapımına da, yine bu yıllarda başlanmıştır. 1960’lı yıllarda La Farola otoyolu yapılana kadar dış dünya ile fazla bir ilişkisi olmamış olan Baracoa, günümüzde de hala oldukça kendi halinde bir şehirdir. Yemyeşil kırsalı, şelaleleri, plajları ve sömürge mimarisinin ilginç örnekleri turistlerin ilgisini çeken başlıca olgular arasındadır. Rehberler eşliğinde 589 m’lik bir tırmanışla zirvesine çıkılabilen ve düzlük bir zirveye sahip El Yunque dağı, tüm bu tropikal güzelliklerin üzerinde yerini alır. UNESCO tarafından korunma altına alınmış olan biyosfer sahasında olarak kabul edilen dağ yamacında ise, nadir kuşları ve bitkileri görebilmek mümkündür. Belediye müzesi Museo Municipal de burada görülmeye değer yerler arasındadır.

  devamı için tıklayın
 • Malecon

  Malecon

  1901 yılında kurulmuş ve 1902 yılı itibariyle inşa edilmeye başlanmış olan Malecon, Havana’nın en meşhur deniz kıyısı gezinti yeridir. 7 km’lik bu sahil şeridinde yürüyerek; şehrin tarihi hakkında oldukça fazla bilgi edinebilirsiniz. Yol boyunca, 20.yy’dan kalma ve çok iyi şekilde korunarak günümüze kadar ulaşmış çeşitli mimari tarzların karışımından oluşan binalar görebilirsiniz. Pastel pembe ve sarı tonlarında boyanmış olan bu binalar, özellikle gün batımının altın renkleri ile birleştiğinde fotoğraf meraklıları için eşsiz kareler sunacaktır. El ele tutuşan sevgililer, ağlarını atan balıkçılar ve oynayan çocuklar, kısacası; insanları seyrederek sakin zaman geçirebileceğiniz ve manzaranın tadına varabileceğiniz ilginç bir yer.

  devamı için tıklayın
 • Santa Clara

  Santa Clara

  Kumsallar ve turistik tesislerden sıkıldıysanız; Villa Clara’da yer alan Santa Clara, Küba seyahatinize ilginç bir derinlik kazandıracaktır. Kültürel aktiviteler açısından son derece zengin olan Santa Clara, her dakikası hareketli ve canlı bir üniversite şehri olmasının yanı sıra, Che Guevara tarafından 1958 yılında yönetilmiş olan son gerilla savaşının gerçekleştiği yerdir. Che Guevara’nın mozolesi ve adına dikilmiş olan Memorial Comandante Ernesto Che Guevara anıtı bu şehrin en gözde yerlerinin başında gelir. Anıtın hemen yanında yer alan devrim tarihi müzesi Museo Historico de la Revolucion’da ise; Che’nin bazı şahsi eşyalarını görmek mümkündür. Che hayranlarının mutlaka görmesi gereken diğer yerler ise; Monumento a la Toma del Tren Blindado isimli yük vagonu müzesi ve Che ile Batista askerleri arasında geçen son savaşın gerçekleştiği bölgedir.

  devamı için tıklayın
 • Castillo de San Pedro del Morro, Santigo de Cuba

  Castillo de San Pedro del Morro, Santigo de Cuba

  UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer alan Castillo del Morro, 17.yy’dan kalma ve en iyi şekilde korunmuş olan tek İspanyol kalesidir. Santiago de Cuba’nın yaklaşık 10 km güneybatısındaki Santiago koyunun girişinde yer almaktadır. Yapımına 1587 yılında başlanan kalenin inşası oldukça uzun zaman almış ve nihayet 17.yy’ın sonlarına doğru tamamlanmıştır. Aslen korsan saldırılarına karşı korunmak maksadıyla inşa edilen kale, 1700’lerin sonlarına doğru hapishane olarak kullanılmış ve ardından tekrar kale olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ziyaretçiler, kalenin birçok yerini gezerek, kalenin tarihi ve korsanlar hakkında bilgi edinebilmektedirler. Santiago de Cuba’nın diğer öne çıkan yerleri ise Diego Velasquez Müzesi ve Küba’nın en ünlü askeri figürlerinin eşyalarını görebileceğiniz Cementerio de Santa Ifigenia’dır.

  devamı için tıklayın

Her ne kadar İspanya ve Afrika’nın izleri Küba mutfağında sıklıkla görülse de; Fransız, Arap ve hatta Portekiz yemek kültürü de Küba mutfağına fazlaca katkıda bulunmuştur. Geleneksel Küba yemeklerinde, baharatlar ve soslar pek kullanılmaz. Siyah fasulye, yahni ve etler genellikle en popüler yiyecekler arasında yer alır. Kök sebzeler ise; mojo adı verilen zeytinyağı, limon suyu, sarımsak ve kimyondan oluşan bir karışımla tatlandırılır.


Orta ve yukarı sınıf Kübalılar, genellikle daha geniş bir yiyecek yelpazesine sahiptirler. Domuz eti, tavuk, pirinç, domates ve yeşil salata ile hazırlanan yemekler, en çok tercih edilen yemeklerdir. Acı baharatlar ise; Küba mutfağında oldukça az kullanılır. Kızartılmış ya da ızgara tavuk ve domuz pirzolası fazlaca yenir. Dana eti ve deniz ürünleri ise; oldukça az tercih edilir, ancak ıstakoz bir istisnadır. Istakoz, Kübalılar için o kadar popüler bir yiyecektir ki; gün geçtikçe Küba’da nesli tükenmektedir. Bir diğer popüler yiyecek ise; bulunduğu zamanlarda tavşan etidir.

 

 

 • Ropa Vieja (Domates Soslu Dana Eti)

  Ropa Vieja (Domates Soslu Dana Eti)

  Tüm Küba yemekleri arasında en popüler olanı Ropa Vieja, aslında bir tür et yahnisidir. Soğan, çeşitli sebzeler, domates ve baharatlarla harmanlanan et, uzun süre pişirilerek hazırlanır. Yanında ise pilav, siyah fasulye ve kızarmış muz ile klasik Küba tarzında servis edilir.

  devamı için tıklayın
 • Croquetas De Jamón (Domuz Kroket)

  Croquetas De Jamón (Domuz Kroket)

  Küba’da her tür kroketi bulmak mümkün olsa da; domuz kroket en geleneksel ve hatta en lezzetli olanıdır. Peynirle karıştırılmış domuz eti, panelenerek kızartılır ve ağzınızda eriyen bu muhteşem lokmalar ortaya çıkar!

  devamı için tıklayın
 • Arroz con Pollo (Tavuklu Pilav)

  Arroz con Pollo (Tavuklu Pilav)

  Kulağa çok basit bir yemekmiş gibi gelse de; İspanyol esintileri taşıyan bu yemek son derece lezzetlidir. Safranla pişirilen pilav bezelye, yeşil fasulye ve havuçlarla tatlandırılır. Tavuk ise; çeşitli baharatlarla harmanlanarak pişirilir ve pilava katılır.

  devamı için tıklayın
 • Lomo de Puerco (Küba Tarzı Domuz Filetosu)

  Lomo de Puerco (Küba Tarzı Domuz Filetosu)

  Küba tarzı domuz filetosunu diğer filetolardan ayıran şey, pişerken portakal ve yeşil limon suyu sürülerek pişirilmesidir ve gerçekten de bu basit işlem etin lezzetini inanılmaz ölçüde değiştirir.

  devamı için tıklayın
 • Papas Rellenas (İçi Doldurulmuş ve Kızartılmış Patates)

  Papas Rellenas (İçi Doldurulmuş ve Kızartılmış Patates)

  Yiyecek söz konusu olduğunda, Kübalıların kalori hesabı yapan bir toplum olmadıklarını herhalde şimdiye kadar anlamışsınızdır. Papas Rellenas, püre haline getirilmiş patatesin içerisine “picadillo” adı verilen baharatlarla çeşnilendirilmiş kıyma ve didilmiş et konulduktan sonra kızartılan bir yemektir ve son derece lezzetlidir.

  devamı için tıklayın
 • Pastel de Boniato (Tatlı Patates Turtası)

  Pastel de Boniato (Tatlı Patates Turtası)

  Amerikalıların balkabaklı turtasını andıran bu tatlıda, tek fark balkabağı yerine tatlı patates kullanılmasıdır. Tarçın ve diğer baharatlar, aynen bu turtada da kullanılır. Özellikle sonbahar aylarında yapılan bu tatlıyı denemenizi öneririz.

  devamı için tıklayın
 • Ananaslı Mojito

  Ananaslı Mojito

  Klasik Mojito’nun, ananas suyu ve hindistancevizli romla tatlandırıldıktan sonra; taze ananas dilimleri ve nane yaprakları ile süslenerek servis edilen halidir.

  devamı için tıklayın

Küba'da turistik bölgelerde yer alan barlar dışında, hemen her yerde müzikholler vardır. Ayrıca; her restoranda canlı müzik vardır. Her yerde dans eden, dinamik, neşeli insanlar görürsünüz. Alışveriş olarak da; eğer merakınız varsa renkli tablolar, minyatür biblolar ve tasarım kolyeler hediyelik eşyaların başında gelir. Eğer puro alacaksanız; bandrolleri kontrol edin ki, gümrükte sorun yaşamayın. 


Santiago de Cuba Karnavalı: Eğer partilerden hoşlanıyorsanız; Küba’nın en büyük partisi olarak kabul edilen Santiago de Cuba Karnavalı'nı kaçırmayın. Rumba, salsa, conga ve daha birçok dansı bir arada görebileceğiniz bu renkli karnavalı, her sene Temmuz ayının sonunda Santiago’nun doğu bölümünde yakalayabilirsiniz.

Havana Caz Festivali: Küba, canlı müzikleriyle ünlü bir ülkedir. Her yıl Aralık ayında, Havana sokakları caz tınıları ile yankılanır. Kübalıların kendi yaratımı olan Latin cazdan, klasik caz müziğine kadar şehrin her köşesi müzikle dolup taşar.

Uluslararası Havana Bale Festivali: Dünyadaki en prestijli dans festivallerinden birisi, Uluslararası Havana Bale Festivalidir. Dünyadaki en iyi bale dansçılarını bir araya getiren bu festival, Ekim ayının sonu ile Kasım başı arasında gerçekleşir.

Las Parandes de Remedios: Oldukça sakin ve huzurlu bir yer olarak bilinen Remedios, her yıl Noel gecesinde Küba’nın en müthiş festivallerinden birisine ev sahipliği yapar. Rumba, perküsyon, müzik, çeşitli eğlenceler ve dünyanın en şairane havaifişek gösterilerini bu festivalde bir arada bulabilirsiniz.

Festival Del Caribe: Küba’nın eski başkenti olan Santiago’da, her yıl Temmuz ayının ilk haftası düzenlenen Festival Del Caribe, yerinizde duramayacağınız dans müzikleri, geçit törenleri ve muhteşem kostümlerle eşsiz bir festival deneyimi vaat eder. Parti havasının dışında; Küba’nın en entellektüel festivali olma özelliğine de sahip olan Festival Del Caribe, dünyanın her yerinden, sanattan dansa kadar çok çeşitli alanlardaki sanatçıyı, çeşitli performanslar ve sergiler için bir araya getirir.

Küba için vize gerekir mi? Küba'ya vize nasıl alınır?

Küba’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının, Küba vizesi almaları gerekmektedir. Küba vizesi, Ankara Küba Büyükelçiliği vize bölümüne ya da Küba vize işlemlerini yürüten temsilciliklere başvurarak alınabilir.

Türkiye ile saat farkı ne kadardır?

Küba, Türkiye’den 7 saat geridedir.

 

Küba'nın hava durumu ve iklimi nasıldır?

Yarı tropik iklime sahip olan Küba’da, kurak ve yağışlı olmak üzere iki mevsim yaşanmaktadır. Sıcaklıkların 25 ile 30°C arasında seyrettiği ülke, iklim şartları açısından son derece rahattır. Eylül ayı ile Nisan ayı arasında kurak, geri kalan zamanda ise yağışlı mevsim hüküm sürmektedir.
 

Küba'nın para birimi nedir?

Küba’da Küba Pezosu (CUP) ve turistler için olan Küba Dönüştürülebilir Pezosu (CUC) olmak üzere iki adet  para birimi kullanılmaktadır.

5 Dakikada İspanyolca - 10 Kelimelik/Cümlelik Dil Rehberi

Evet                           Sí                                          

Hayır                          No                                    

Merhaba                    ¡Hola                   

Günaydın                   Buenos Días           

İyi Akşamlar             ¡Buenas Tardes          

İyi Geceler                 Buenas Noches        

Nasılsınız?                Como Estas                 

Teşekkür Ederim      Gracias                  

Hoşçakal                   Adiós                            

Lütfen                        Por Favor    

Küba'da genel olarak fiyatlar nasıldır?

Küba'da genel olarak fiyatlar, oldukça uygundur. 1 Şişe Su (0.33 lt): 0.73 CUC, ucuz bir restoranda 1 öğün yemek: 5.00 CUC, orta sınıf restoranda 2 kişilik yemek: 15.00 CUC, kahve: 1.28 CUC

Küba'da restoran ve mağazalar kaça kadar açıktır? Hangi günler kapalıdır?

Dükkanlar, Pazartesi’den Cuma’ya sabah 09:00 ile akşamüzeri 17:00 saatleri arasında açıktır. Cumartesi günleri ise; bazı dükkanlar 10:00-14:00 arası olmak üzere, yarım gün açıktır. Pazar günleri ise, tüm dükkanlar kapalıdır. Restoranlar ise genelde; 10-11:00 arası açılıp gece geç saatlere kadar servis verir.

Küba'nın önemli şehirlerini gezmek için kaç gün gerekir?

Küba’yı tam anlamıyla gezebilmek için, tatilinizi en az 1 hafta olarak ayarlamanız gerekir.

Küba’ya gitmeden önce bilmeniz gereken 10 şey


1. Yanınızda mutlaka harcayacağınızı düşündüğünüzden daha fazla nakit para bulundurun, kredi kartınızı her yerde kullanma imkanınız olmayacağı gibi; ATM kartlarınız da geçerli olmayabilir.  

2. Küba’da internet erişimi oldukça sınırlı, bağlantı ücretleri ise oldukça yüksektir. Bazı yerlerde WIFI noktaları bulmak mümkün, saat başı belirli bir ücret karşılığında Nauta isimli bir firma tarafından sağlanan internet hizmetinden faydalanabilirsiniz; ancak çoğunlukla yoğunluk sebebiyle bağlantının oldukça yavaş olduğunu unutmamak gerekir.

3. Internet erişiminizin sınırlı olması, Google haritalarından faydalanma şansınızın da oldukça düşük olduğu anlamına gelir. Bu sebeple; yanınızda mutlaka harita bulundurun.

4. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız ya da önlem olarak yanınızda bulundurduğunuz ilaçlarınız varsa; bunları bavulunuza koymayı unutmayın. Küba’da yerel halkın gittiği eczanelerden, turistlerin alışveriş yapması yasak ve turistlere yönelik eczanelerde de her şeyi bulmak mümkün olmayabiliyor.

5. Küba’nın gümrük yönetmeliği hakkında mutlaka biraz fikriniz olsun. Her şeyi ülkeye sokamadığınız gibi, ülkeden çıkaramadığınız şeylerin de olduğunu unutmayın.

6. Toplu ulaşım fazla gelişmemiş olduğundan; çoğu zaman taksi kullanmak zorunda kalacağınızı unutmayın.

7. Cep telefonunuzu fazla kullanmamaya özen gösterin; zira çoğu telefon şirketi Küba’da dolaşım servisi sağlamıyor. Bu servisi sağlayabilmek için, tüm şirketlerin Küba’nın tek telekomünikasyon firması olan Empresa de Telecomunicaciones de Cuba ile sözleşme imzalamış olması gerekiyor ve bu firmanın servis ücretleri de son derece pahalı. Dolayısıyla, yüklü miktarda cep telefonu faturası ödemek istemiyorsanız; Küba’dayken kullanımınızı sınırlandırmanızı öneririz.

8. Genelde kullanılan %10 bahşiş oranı, Küba’da beklenmez; ancak 1-3 CUC arasında vereceğiniz bahşiş servis personelini oldukça memnun edecektir.

9. Umumi tuvaletlerde, tuvalet kağıdı ya da sabun bulma imkanınız olmayacağından çantanızda her zaman bir paket ıslak mendil bulundurun.

10. Elektrikli aletler için, yanınızda adaptör bulundurmayı unutmayın.