“Tebessümler Ülkesi” olarak da bilinen Tayland misafirperverliği, lezzetli mutfağı ve muhteşem doğasıyla bilinir.


Sessiz plajlarda tatlı bir meltem esintisinin altında hamağınıza uzanıp keyif yapmak hayaliyle yola çıkıyorsanız Pattaya size göre bir destinasyon değildir. Seks merkezi olarak ün yapmış olan bu şehir, yüzlerce barı, go-go kulüpleri, masaj salonlarıyla şöhretini sonuna kadar hak etse de son yıllarda turistlerin ilgisini çeken mega alışveriş merkezleri ve şehrin sunduğu imkanlar bu şöhreti geride bırakmıştır. Birçok kültürel etkinliğin, eğlencenin ve tarihin bulunduğu Pattaya görülmeye değer şehirler arasında yerini alır.

1960’lı yıllarda Tayland’ın tek plaj şehri olan Pattaya, hilal şeklindeki koyda Ao Pattaya’nın etrafına kurulmuştur. Kuzey Pattaya daha lüks olanaklar sunarken güney Pattaya gece hayatının merkezidir. 

Pattaya Nerededir?

Tayland’ın başkenti Bangkok’a 140 km mesafede ve Tayland körfezinin doğusunda yer alır.

Pattaya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Pattaya’ya en kolay ve en rahat Bangkok üzerinden gidilir. THY, Emirates, Qatar Havayolları ve Singapur Havayolları’nın yanı sıra Türkmenistan Havayolları ve Mahan Air’de Türkiye’den Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı’na uçak seferleri düzenlemektedir. Havaalanından Pattaya’ya ise; otobüslerle, limuzinle ya da taksi ile yaklaşık 2 saatte ulaşabilirsiniz.

Pattaya’ya Ne Zaman Gidilir?

Tayland tropikal iklime sahip bir ülkedir ve mevsimler serin, sıcak ve yağmurlu sezon olarak üçe ayrılır. Yağmurun az olması ve sıcaklıkların nispeten düşük olması sebebiyle Pattaya’ya gitmek için en ideal dönem Kasım-Şubat ayları arasında olan serin sezondur.

Pattaya’da Şehir İçi Ulaşım:

Pattaya’da şehiriçi ulaşımda Songtaew adı verilen dolmuşlar çok yaygındır ve bu dolmuşlarla şehrin her yerine ulaşım mümkündür. Bu araçları arzu ederseniz tek başınıza ya da grup olarak ta kiralayabilirsiniz. Ancak kiralamadan önce fiyat konusunda mutlaka pazarlık etmek gerekir.


Songtaew kadar olmasa da üç ana güzergahta giden şehir otobüsleri de Pattaya’da şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz araçlardandır.

Pattya’da en hızlı ulaşım aracı ise Taksi Motosikletlerdir. Diğer alternatiflere göre daha uygun fiyatlı olmakla beraber dilediğiniz yere çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Taksi Pattaya’da çok yaygın olmamakla beraber Bangkok’tan müşteri getiren taksiler zaman zaman şehir içinde tekrar müşteri alabilmektedirler.

Araba, motosiklet ya da bisiklet kiralamakta yine ulaşım için diğer alternatifler arasındadır.

Öğle saatlerinde hava çok sıcak olsa da sabahları ya da akşamları yürüyerek te şehri keşfe çıkabilirsiniz. Şayet tercihinizi yürümekten yana kullanacaksanız yollara ve arabalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz

Pattaya'da mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için derledik;

 • Pattaya Plajı

  Pattaya Plajı

  Adını bulunduğu şehirden alan Pattaya Plajı diğer adıyla 'Pattaya Beach Road' şehir merkezine paralel olarak uzanır. Yaklaşık 3 km uzunluğundaki plaj güneşlenmek ve denize girmek isteyenler için ideal bir yer olmanın dışında çok çeşitli aktivitelerle adrenalin meraklılarına da hitap ediyor. Tezgahlarda yiyecek satanlardan, Tay masajı yapanlara, seyyar satıcılardan, dondurmacılara kadar her şeyi Pattaya Plajında bir arada bulmak mümkün. Gündüzleri deniz faaliyetleri için dolup taşan bu plaj geceleri ise eğlence hayatının merkezi haline gelir. Pattaya’nın meşhur 'Walking Street' bölgesi de yine burada yer almaktadır.

  devamı için tıklayın
 • Jomtien Plajı

  Jomtien Plajı

  6 km uzunluğundaki Jomtien Plajı, güzelliği ve muhteşem kumsalıyla herkesi kendine hayran bırakan bir yerdir. Plajın uzandığı sahil şeridi, fiyatlar açısından daha uygun olup aileler ve baş başa kalmak isteyen çiftler için iyi bir seçenektir. Bu bölgede lezzetli yemekler sunan restoranlar ve alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Pattaya plajından daha temiz ve daha güzel bir plaj olması ve Pattaya plajına oranla daha sakin atmosferi sebebiyle konaklama için en popüler ve en çok tercih edilen bölgedir.

  devamı için tıklayın
 • Khao Phra Tamnak

  Khao Phra Tamnak

  Pattaya dini etkinlikleri ile meşhurdur bu sebeple şehirdeki kutsal yerleri mutlaka gezmelisiniz. Tepesinde altına boyanmış dev bir Buda heykelinin durduğu Khao Phra Tamnak diğer adıyla 'Buda Tepesi', Pattaya’nın en yüksek noktasıdır. Konfüçyüs’e adanmış ve Çin mimarisinde yapılmış olan Wat Phra Yai Tapınağı da bu tepede şehrin karmaşasından kaçmak isteyen ziyaretçilerini beklemektedir. Tepeye taksi veya tuk-tuk adı verilen yerel ulaşım aracıyla çıkabilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Wat Phra Yai Tapınağı

  Wat Phra Yai Tapınağı

  1940 yılında inşa edilmiş olan Wat Phra Yai (Büyük Buda Tapınağı) birkaç tapınağın birleşmesinden oluşmuştur. Pattaya ve Jomtien plajları arasındaki Pratumnak Tepesinde yer alan tapınak, 18m boyundaki Buda heykeli ile göze çarpar. Yerel halk için oldukça kutsal kabul edilen bu tapınak hem yerliler hem de turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Duaların edildiği, tütsülerin yakıldığı ve çiçeklerin adandığı bu tapınakta irili ufaklı birçok buda heykeli yer alır. Merdivenlerle çıkılan tapınakta merdivenin başında ejderin ağzından çıkan yedi başlı bir yılan ve merdiven boyunca da sağlı sollu altın ejderhalar yer alır. Biraz yorucu bir yürüyüşün ardından tapınağa varılsa da göreceğiniz manzara size yorgunluğunuzu unutturacaktır.

  devamı için tıklayın
 • Sanctuary of Truth (Hakikat Tapınağı)

  Sanctuary of Truth (Hakikat Tapınağı)

  3200 m²’lik bir alanda inşa edilmiş olan bu anıtsal yapı; Çin, Hint, Khmer ve Tay inanışlarına ait ikonografilerle süslenmiş ve insanlığın manevi değerlerine adanmış bir tapınaktır. Tamamen el işçiliği olan bu yapı, görenleri hayretler içinde bırakan bir görkeme sahiptir. Hakikat Tapınağı'nın yapımına 1981 yılında başlanmış ve hala yapımı devam etmektedir. 2025 yılında tamamlanması beklenen tapınak denize yakın olması sebebiyle tuzdan ve rutubetten etkileniyor ve bu sebeple sürekli yenileniyormuş. Tamamı ahşaptan ve el yapımı olan tapınağın yapımında hiçbir metal malzeme veya çivi kullanılmamıştır. İç kısmında, Hindu ve Budist inanışlarına ait oymaların bulunduğu yapı adeta tüm bu semavi olmayan dinlere ve felsefelere selam gönderir. Pattaya'nın merkezinden tuk-tuk veya taksi ile ulaşılabilen tapınak çeşitli otantik dans gösterilerine de ev sahipliği yapıyor.

  devamı için tıklayın
 • Walking Street

  Walking Street

  Pattaya'da gece hayatı dendiği vakit akla ilk gelen yer Walking Street olur. Walking Street ziyaretçilerine gece saat 22:00’den sabaha kadar oldukça renkli ve hareketli saatler vaat ediyor. Diskolar, barlar, restoranlar, striptiz kulüpleri, gay barlar, çeşitli eğlence mekanları ve neon ışıkları ile Pattaya’nın kalbi geceleri burada atıyor. Geceleri trafiğe kapalı olan Walking Street, aynı zamanda büyük sokak partilerine ve ilginç gösterilere de ev sahipliği yapar.

  devamı için tıklayın
 • Anek Kuson Tapınağı

  Anek Kuson Tapınağı

  Viharn Sien olarak da bilinen ve Çinlilere ait olan Anek Kuson Tapınağı, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Çok özel bir koleksiyona ev sahipliği yapan müze, Çin toprakları dışında bulunan ve Çin eserlerinin sergilendiği tek yer olmakla ünlüdür. Viharnra Sien yani Tanrı’ların evi, 1987 yılında zamanın Tayland Kralı olan Chakri hanedanından Rama IX’nın 60. yaşgünü için yapılmıştır. Sayısı 300’ü aşkın heykel ve sanat eserini bünyesinde barındıran müzede, tarihte önemli yeri olan kişilerin heykellerinin yanı sıra birçok Tanrı heykelini de görmek mümkündür.

  devamı için tıklayın
 • Ripley’s Believe It or Not World of Entertainment

  Ripley’s Believe It or Not World of Entertainment

  Türkçe'ye; Ripley'in İster İnan İster İnanma Eğlence Dünyası olarak çevirebileceğimiz eğlence mekanının içinde birçok farklı ve ilginç tema altında eğlenmek mümkün. İçerisinde 300’ün üzerinde esere ev sahipliği yapan Ripley's Believe It or Not Müzesi olan mekanın ismi, Robert Ripley Leroy’un kitabından gelmektedir. Balmumu heykelleri ile ünlü olan mekanda aynı zamanda, şehri tüm güzelliğiyle ayaklarınızı altına seren ve 12D özelliğine sahip bir de balon bulunmaktadır. 10 ayrı temadan oluşan müzede ilginç ve tarihi nesneler sergilenmektedir. Bir milyonun üzerinde kibrit çöpünden yapılmış olan Titanic maketi ve 4D tiyatro da yine müzenin ilginç unsurları arasında yer alıyor.

  devamı için tıklayın
 • Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi

  Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi

  Peyzaj alanında uluslararası ödül almış olan, 2.4 km yüzölçümüne sahip ve 670 civarında bitki türüne ev sahipliği yapan Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi’nde, Tay kültürüne ait dans, ritmik davul gibi çeşitli kültürel aktiviteleri de izlemek mümkün. Farklı temalardan oluşan bahçede, dünyanın çok çeşitli yerlerinden örnek alınarak yapılmış bahçe tasarımlarını görmek de mümkün. Bonzai ağaçlar, orkideler, etçil bitkiler, kaktüsler ve tropikal palmiyeler gibi birçok farklı türü bir arada görebileceğiniz bu bahçeyi bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Pattaya Su Altı Dünyası

  Pattaya Su Altı Dünyası

  Asya’nın en büyük ve en modern okyanus akvaryumudur. Suyun içinden geçen 100 metre uzunluğunda ve 6.4 cm kalınlığında akrilik bir yaya tüneli olarak inşa edilmiş olan akvaryumda bölgeye ait 200’den farklı canlı türü ile dünyanın farklı yerlerinden gelen bazı nadir türler bulunmaktadır. Akrilik sualtı tüneli, mercan bölümü, köpekbalıkları ve vatozlar bölümü ile gemi enkazları bölümü olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır.

  devamı için tıklayın
 • Flight of the Gibbon

  Flight of the Gibbon

  Tam olarak Pattaya’nın içinde olmasa da, Bangkok ve Pattaya arasındaki Chiang Mai bölgesinde yer alan 'Flight of the Gibbon' bir eco-macera parkuru olarak tanımlanabilir. Adını, Türkçe'de (gibbon) jibon maymunu olarak geçen, kuyruksuz Güney Asya maymunundan alan mekan, hem yetişkinler hem de aileler için macera dolu bir eğlence sunuyor. Yağmur ormanının ortasında toplamda 22 teleferik hattı ve iki tane de halatla kayma istasyonu bulunan Flight of the Gibbon Tayland’daki en popüler eğlence merkezlerinden biridir. Ekoloji, doğal yaşam gibi konulara meraklı ve biraz daha maceracı bir ruha sahipseniz Pattaya'ya gezinizde buraya mutlaka zaman ayırın.

  devamı için tıklayın
 • Mini Siam & Mini Europe

  Mini Siam & Mini Europe

  Pattaya’nın biraz dışında bulunan Mini Siam ve Mini Europe, Tayland ve Dünyanın birçok ülkesindeki ikonik yapıların ve şehirlerin minimalize edilmiş hallerini muhteşem bahçeler içinde ziyaretçilerin beğenisine sunan bir tema park. Geceleri ışıklandırılan bu minyatür yapılar fotoğraf meraklıları için keyifli birer görüntü sunuyor. Bu parka ulaşım bir hayli kolay, her gün Pattaya'dan günde 4 kez minibüsler kalkıyor.

  devamı için tıklayın

Tayland, otların ve baharatların bolca kullanıldığı yerel mutfağıyla meşhurdur. Baharatlı yemekleri dünyaca bilinse de Tay mutfağında denge ön plandadır; acı, ekşi, tuzlu ve tatlı lezzetlere bir arada rastlanır. Körili yemeklerden, egzotik meyvelere ve taze deniz ürünlerine kadar her şeyi Pattaya’nın geniş skaladaki mutfağında bulmak mümkündür. Acı yemeye alışkın olsanız bile burada acı yemekleri seçerken dikkatli olmanızı öneririz. "Acı olmasın" manasına gelen “Mai phet” Pattaya’da en çok kullanılan cümlelerden bir tanesidir.

Bütçeye uygun alternatifler arayanlar, sahilde karides yemeyi tercih edebilirler. Diğer taraftan, biraz daha özel seçenekler arayanlar ise Pattaya'daki lüks restoranlarda Tay mutfağından dünya mutfaklarına kadar farklı alternatifler bulabilirler.


Pattaya'da, noodle çorbası satan ve Goy-tee-ow adı verilen stantları hemen her yerde bulmak mümkündür. Genellikle karidesten yapılan bir çorba olan Tom Yum Goong'u ve içinde bol miktarda karides ve acı olan yumurtalı kızarmış pirinç makarnasını (noodle) yani Pad Thai’i denemeden dönmeyin. Herkese hitap etmese de, Taylandlıların çok sevdiği kızarmış böcekler onlar için atıştırmalık niteliği taşır ve sokakta hemen her yerde satıcılar görmek mümkündür. Pattaya'da, yerel bira ve pirinç viskisinin yanı sıra buzlu kavun en çok tercih edilen içecekler arasındadır.

Pattaya’nın alışveriş dünyası alışveriş merkezlerinden, pazarlara ve stantlara kadar seçenekler sunuyor. Yerel el sanatlarından, dünya markalarına, etnik ya da modern tasarımlara sahip mücevherlerden, elektronik eşyalara kadar her şeyi bulabileceğiniz Pattaya, otantik hediyelik eşyalarıyla da göz dolduruyor.


Pattaya’nın gece hayatı dünyaca ünlüdür ve ilk akla gelen meşhur Walking Street’tir. Gece kulüplerinin parlak neon tabelaları, diskolar, barlar, masaj salonları ve sayısız gece eğlencesi sizi burada bekler. Çocuklu aileler için bu bölgenin çok uygun bir yer olmadığını da belirtmekte fayda vardır.

Walking Street haricinde Pattaya’da her biri birbirinden farklı ve değişik atmosfere sahip diğer eğlence mekanları da bulunmaktadır. Pattayaland ve Boyztown’da bulunan gay kulüpleri, Second Road’daki kabare gösterileriyle Pattaya herkese hitap edebilecek çok renkli bir gece hayatı sunar.

Pattaya'daki bazı eğlence ve alışveriş mekanlarını sizin için derledik;

 • Yüzen Pazar

  Yüzen Pazar

  Pattaya’nın Yüzen Pazarı belki de tecrübe edeceğiniz en ilginç alışveriş deneyimlerinden birisidir. Ufak bir gölün üzerinde kurulan pazarda herkes teknelerinin içinde satış yapar. Fiyatlar genellikle pahalı da olsa görmeden dönülmemesi gereken bir yerdir.

  devamı için tıklayın
 • Gece Pazarı

  Gece Pazarı

  Turistlerin en çok ilgisini çeken pazarlardan birisi de Pattaya Gece Pazarı’dır. Burası aynı zamanda “Made in Thailand Market” olarak ta bilinir. Burada da yine kıyafet, hediyelik eşya, cep telefonu aksesuarları, ufak elektronik aletler gibi sokak pazarlarında bulabileceğiniz her şeyi bulabilmek mümkündür. Ancak bu sıradan ürünlerin yanında bir takım özel ürünler satan tezgahlar ve bavul satan tezgahlar da bulunmaktadır. Fiyatlar sokak pazarına göre biraz pahalı olmakla birlikte Pattaya Gece Pazarı çok keyifli bir deneyimdir.

  devamı için tıklayın
 • Central Festival Mall

  Central Festival Mall

  2009 yılında açılmış olan ve Asya’nın en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olan Central Festival Mall ise alışveriş için uğrayabileceğiniz bir diğer noktadır. İçerisinde sinema ve yemek alanı da bulunan alışveriş merkezinin en üst katındaki plaja bakan manzara ise tek kelime ile muhteşemdir.

  devamı için tıklayın
 • Royal Garden Plaza

  Royal Garden Plaza

  Royal Garden Plaza ise devasa bir alışveriş merkezidir. Binanın tepesinde bulunan dev kırmızı uçak maketi ise adeta şehrin simgelerinden bir tanesidir. Dünyaca tanınan birçok markayı bu alışveriş merkezinde bulabilirsiniz. Bununla birlikte, hediyelik eşya, mücevher, elektronik malzemeler ve plaj ürünleri gibi çok çeşitli dükkanlarda yine burada bulunmaktadır.

  devamı için tıklayın
 • Outlet Mall Pattaya

  Outlet Mall Pattaya

  Outlet Mall Pattaya ise uluslararası markaların outlet satışlarının yapıldığı ve çok çeşitli ürünleri bulabileceğiniz bir diğer alışveriş merkezidir. Burada ayrıca ucuz ancak çok lezzetli yemekler sunan restoranlar da bulunmaktadır.

  devamı için tıklayın
 • Mimosa

  Mimosa

  Mimosa, Sukhumvit yolunda bulunan ve Fransız şehri Colmar’ın kopyalanmış halidir. Bu yeniden yapılandırılmış merkezde Rönesans döneminin binaları, yel değirmeni, kanallar, müzikli bir süs havuzu ve neredeyse 300’ün üzerinde hediyelik eşya, kıyafet, mücevher ve Thai el işleri satan dükkan bulunmaktadır. Süs havuzunun etrafında düzenlenen ve ailelere hitap eden, yaklaşık 45 dakikalık bir kabare gösterisinin yanısıra gün boyunca sokak şovları da sergilenmektedir. Yine Mimosa’nın içerisinde bulunan Funland Eğlence Park’ı ise ailecek keyifli bir gün geçirebilmeniz için çeşitli aktiviteler sunar.

  devamı için tıklayın
 • Thepprasit Pazarı

  Thepprasit Pazarı

  Thepprasit Pazarı ya da bir diğer ismiyle Kankaha Thepprasit Pazarı turistlerin en çok ilgisini çeken pazarlardan birisidir. Bu pazarda kıyafetten, mücevhere, cep telefonu aksesuarlarından makyaj malzemelerine, oyuncaktan, hediyelik eşyalara kadar birçok şeyi burada bulmak mümkün.

  devamı için tıklayın
 • Hollywood Pattaya

  Hollywood Pattaya

  Hollywood Pattaya, yerlilerin favori mekânlarından biridir. Klasik neon tabelalarla dekore edilmiş olan Hollywood Pattaya, “hip-hop” ve “club” müziklerinin karışımıyla ünlü. Canlı performansların da yapıldığı mekân, şehrin en iyilerinden biri.

  devamı için tıklayın
 • LimaLima Club

  LimaLima Club

  Şehrin Diskotek kültürünün en büyük temsilcilerinden biri olan LimaLima, 2 farklı dans pisti ve farklı konseptleriyle şehrin en çok dikkat çeken kulüplerinden biridir. Tiesto, Bob Sinclar ve Steve Aoki gibi dünyaca ünlü DJ’lerin de Pattaya konserleri için geldikleri LimaLima, yerlilerle de kaynaşabileceğiniz bir mekân olarak öne çıkıyor.

  devamı için tıklayın
 • Insomnia iBar

  Insomnia iBar

  iBar 2 kısımdan oluşuyor: Eğlencenin aktığı kulüp kısmı ve üst kattaki daha sakin teras. Çağdaş ve modern bir mimariye sahip olan kulüp, dünyaca ünlü DJ’lere de ev sahipliği yapıyor. Bugünlerde Pattaya’nın en çok tercih edilen kulüplerinden olan iBar, müşterilerine sınırsız eğlence ve uygun fiyatlar sunuyor.

  devamı için tıklayın

Pattaya için vize gerekli mi? Pattaya’ya vize nasıl alınır?

Tayland için TC vatandaşlarının vize alması gerekmiyor ancak 15 günün üzerinde kalacaksanız havalimanından tek veya çok girişli vize alabiliyorsunuz.

Pattaya’da havaalanının kent merkezine uzaklığı nedir?

Pattaya’ya en yakın havaalanı Bangkok Suvarnabhumi Havaalanıdır. Havaalanından şehir merkezine ulaşım yaklaşık 2 saattir.

Pattaya’nın Türkiye ile saat farkı ne kadardır?

Pattaya Türkiye’den 4 saat ileridedir.

Pattaya’da hava durumu veya iklim nasıldır?

Tropikal iklime sahip olan Pattaya senenin büyük bir kısmı sıcak ve nemlidir.

Pattaya’da kullanılan para birimi nedir?

Tayland para birimi Baht’tır (THB).

Pattaya’da genel olarak fiyatlar nasıldır?

Hesaplı kahvaltı: 100 THB, Hesaplı Öğle Yemeği: 120 THB, Hesaplı Akşam Yemeği: 200 THB, Bira: 80 THB, Kahve: 80 THB, Pad Thai: 120 THB.

Pattaya’da restoran & mağazalar kaça kadar açıktır? Hangi günler kapalıdır?

Dükkanlar genellikle sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar açık olurlar.


Bazı restoranlar 24 saat açık olmakla beraber çoğu sabah saat 09:00 gibi açılıp gece 23:00 gibi kapanıyor.

Pattaya’nın tehlikeli bölgeleri nerelerdir?

Gece geç saatlerde “Beach Road” ‘da yalnız dolaşmamak gerekir ancak bunun dışında Pattaya genel olarak güvenli bir şehir olmakla beraber normalde dikkat edilecek durumlara burada da dikkat etmek gerekir.

Pattaya’yı gezmek için kaç gün gerekir?

Pattaya’nın tam anlamıyla keyfine varabilmek ve şehri doyasıya gezebilmek için 2 hafta gibi bir süre gerekir ancak o kadar vaktim yok diyorsanız planlarınızı 1 haftanın altında yapmayın.

Pattaya için önemli tarihler nelerdir?

Bufalo Yarışları - Ekim Ayı


Meyve Festivali - Mayıs Ayı

Loy Krathong Festivali - Kasım Ayı

Pattaya Karnavalı - Şubat Ayı

Pattaya Uluslararası Müzik Festivali - Mart Ayı

Pattaya Maratonu - Temmuz Ayı

Pattaya Vejeteryan Festivali - Ekim Ayı                   

Songkran Festivali - 19 Nisan

Pattaya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey:

1. Tuk tuk şoförleri ucuz fiyata gitmek istediğiniz yere götürmeyi teklif ederek yolda sizi tanıdıkları dükkanlara götürebilirler ya da size sürekli bir şey satmak isteyen sokak satıcıları ile karşılaşabilirsiniz. Rahatsız olduğunuz herhangi bir durumla karşılaştığınızda oradan uzaklaşmanızda fayda vardır.


2. Sokakta yürürken arabalara özellikle dikkat etmelisiniz. Trafik kurallarına çok fazla uyulmayan bu şehirde gereğinden fazla kaza yaşanmaktadır ve hem yerel hem de turist şoförler dikkatsiz araba kullanmaktadırlar.

3. Sinemalarda film başlamadan önce Tayland ulusal marşı çalınır ve herkes saygı göstergesi olarak ayağa kalkar, bu kurala uymaya özen göstermelisiniz.

4. Tapınakları ya da kutsal yerleri gezerken saygılı olmaya özen gösterin. Bu gibi yerlerde uygunsuz davranışlar Taylandlılar tarafından hoş karşılanmıyor.

5. Şimşeklerden korunabilmek adına fırtınalı havalarda dışarı çıkmamaya çalışın.

6. Genel olarak çok huzurlu bir ülke olması sebebiyle yüksek sesle konuşmak uygunsuz bir davranıştır.

7. Tanımadığınız insanlar tarafından size teklif edilen yiyecek ve içecekleri kabul etmeyin.

8. Yanınıza yaklaşan ‘ladyboy’lara dikkat edin, yankesici olabilirler.

9. Üzerinizde yüklü miktarda nakit para taşımayın.

10. Tanımadığınız insanların ikram ettikleri içkileri kabul etmeyin. 

Pattaya'da Nerede Yemeli? Nerede İçmeli?

 • Royal Grill Room & Wine Cellar

  Royal Grill Room & Wine Cellar

  Loş ve sessiz atmosferiyle oldukça şık bir restoran olan Royal Grill Room & Wine Cellar, etinizle birlikte lezzetli şarabınızı yudumlayabileceğiniz elit bir mekandır. Kıyafet zorunluluğu olan bu restorana giderken giyiminize dikkat etmeniz gerekir.

  devamı için tıklayın
 • The Glass House

  The Glass House

  Pattaya’nın en iyi restoranlarından birisi olarak kabul edilen restoran, yemeklerinin yanı sıra, iç açıcı mimarisi ve konumu nedeniyle de çok cazip. Thai mutfağından seçmelerin yanında deniz ürünlerini de bulabileceğiniz The Glass House Najomtien plajı kıyısında yer alıyor ve bunun avantajını misafirlerine sonuna kadar yaşatıyor. Haftanın her günü sabah 11:00'den gece yarısına kadar açık olan restoranda akşam yemeği sonrası ılık meltemler eşliğinde deniz kıyısındaki sofalar üzerinde içkinizi yudumlayabilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Moom Aroi Deniz Ürünleri Lokantası

  Moom Aroi Deniz Ürünleri Lokantası

  Yerel halk tarafından ve Pattaya’ya sık seyahat edenler tarafından çok tercih edilen bu restoran taze deniz ürünleri bulabileceğiniz en doğru adreslerden bir tanesidir. 100 masası bulunan Moom Aroi Bang Lamung bölgesinde, kumsalın kenarında kurulmuştur. Her akşam saat 20:00'de canlı müzik performanslarına sahne olan mekanda kaliteli deniz ürünlerini uygun fiyata bulabilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Lungsawai

  Lungsawai

  30 yıllık bir işletme olan Lung Sawai oldukça popüler bir deniz ürünleri restoranıdır. Özel bir sosla servis edilen buharda pişmiş yengecin en gözde yemek olduğu bu restoran kalitesi ve uygun fiyatlarıyla öne çıkıyor.

  devamı için tıklayın