Genel Bilgi

Roma; tarih, sanat, moda ve gastronomi meraklıları için oldukça zengin seçenekler sunan bir şehir.


Roma şehri; tutkulu yapıları, derin tarihi, antik kalıntıları ve görkemli sarayları ile yüzlerce yıllık şaşalı bir tarihe ev sahipliği yapıyor.

Diğer yandan Roma, tam anlamıyla bir aşk şehri. Ziyaretçilerini büyülü Akdeniz ortamında romantizm yaşamaları için adeta teşvik ediyor. Bu arada, tersten okunduğunda İtalyanca anlamı “aşk” olan tek şehir, Roma.

Roma Nerededir?

Roma, Lazio bölgesinin başkenti olup, Tiber ve Aniane nehirlerinin arasındadır.

Roma'ya Nasıl Gidilir?

THY ve Alitalia ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan her gün, Roma Fiumicino Havalimanı'na direkt olarak, aktarmasız uçabilirsiniz. Aynı zamanda; Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yine her gün direkt uçuşlar bulunmaktadır.

Roma'ya Ne Zaman Gidilir?

Roma için en uygun zaman, ilkbahar veya sonbahar diyebiliriz. Hem yazın kalabalığı biraz azalmış olur, hem de kışın sert soğuğunda üşümemiş olursunuz. Roma'ya daha sınırlı bir bütçe ayırdıysanız; kış ayları bilet ve konaklama fiyatları, diğer aylara oranla daha uygundur.

Roma'da Şehir İçi Ulaşım

Roma'da toplu taşıma genellikle otobüs ve metro ile sağlanıyor. Şehirde, çok geniş bir metro ağı var. Metroyu kullanmadığınız zamanlarda da dar ve şirin sokaklarda kaybolmayı deneyin. Her sokak, ayrı bir keyif ve adeta keşfedilmeyi bekliyor. Bu arada; gece yarısından sonra metronun çalışmadığını unutmayın.

Roma’yı gezmeye başlamadan, Kolezyum ve diğer müzelere indirimli giriş için önce ‘Roma Pass Card’ almanızı tavsiye ederiz.

 • Kolezyum

  Kolezyum

  M.S. 72 yılında yapılmış olan Kolezyum; tiyatro oyunlarına, idamlara, eski çağların en popüler aktivitelerinden biri olan gladyatör mücadelelerine ve hayvan dövüşlerine sahne olmuş. Şu anda, Kolezyum'un iç kısmında sadece savaşçıların hazırlık yaptığı koridorlar sağlam kalmış durumda ancak heybetli dış görünüşü oldukça etkileyici.

  devamı için tıklayın
 • Roma Forumu

  Roma Forumu

  Kolezyum'dan sonraki ilk durağınız, hemen yanındaki Roma Forumu olabilir. Antik kent kalıntılarından oluşan bu alan, eski dönemlerde; ekonomi, hukuk ve siyasetin ana merkeziymiş. Burası için, dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri de denilebilir. Forum'da yer alan bazı önemli yapılar; Vesta Tapınağı, Vesta Bakireler Evi, Constantinus & Maxentius Bazilikası, Satürn Tapınağı ve Septimius Severus Zafer Takı olarak sıralanabilir. Yaz aylarında gezilmesi biraz zorlayıcı olabilir. Ziyaret için bahar aylarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

  devamı için tıklayın
 • Fontana di Trevi

  Fontana di Trevi

  Aşk çeşmesi olarak da adlandırılan Fontana di Trevi, Avrupa'nın, hatta dünyanın en meşhur çeşmesidir. Bir inanca göre; bu çeşmeye atılan paralar sayesinde insanların dilekleri gerçek oluyormuş. Tabii atış yöntemini doğru bilmek gerekiyor. Bozuk paranızı sağ elinize alıp, sol omzunuzun üzerinden çeşmeye fırlatıyorsunuz ve o esnada bir dilek tutuyorsunuz, sonra da gerçekleşmesi için bekliyorsunuz. Çeşmeye atılan paralara ne olduğunu merak ediyorsanız, Vatikan merkezli Caritas isimli bir uluslararası yardım kuruluşuna veriliyorlar. Caritas, dünyanın neredeyse her ülkesinde çalışmaları olan köklü bir yardım organizasyonu. Çeşmeye her hafta yaklaşık $25.000 değerinde bozuk para atılıyor.

  devamı için tıklayın
 • Pantheon

  Pantheon

  M.S. 118-125 yılları arasında, Roma tanrıları için yapılmış antik mimari şaheseri, Roma'daki Rotonda Meydanı'nda yer alır. Roma döneminden günümüze kalan en özel yapılardan biri olan Pantheon'un hafif malzemelerle inşa edilmiş kubbesinden içeri süzülen ışık, bu eşsiz yapıya bambaşka bir anlam katıyor. Pantheon'un içinde aynı zamanda önemli sanatçıların, mimarların ve bazı eski kralların mezarları bulunmaktadır. Giriş ücretsizdir.

  devamı için tıklayın
 • İspanyol Merdivenleri

  İspanyol Merdivenleri

  İspanyol merdivenleri hem Romalıların hem de turistlerin akşamları buluşup, sosyalleştikleri bir mekân, adını ise hemen yanında bulunan İspanyol Konsolosluğu'ndan alıyor. Karşısında yer alan ünlü alışveriş sokağı, Via Condotti Caddesi ile merkezi bir konumda yer alan merdivenler, hemen önündeki meydan ve çeşme ile birçok şehirdeki bir çok atraksiyonun buluşma noktası konumunda. Bu nedenledir ki İspanyol Merdivenleri, özellikle yazın hemen hemen her akşam, ellerinde içkileri ile gençlerin toplanıp sosyalleştikleri, dopdolu bir mekân haline geliyor.

  devamı için tıklayın
 • Vatikan

  Vatikan

  Katoliklerin dini merkezi olan Vatikan, Roma’da yer alan, dünyanın en küçük devletidir ve yöneticisi Papa'dır. İsviçreli askerlerin koruması altında olan Vatikan'da, sizi öncelikle, 1656-1667 yılları arasında inşa edilmiş olan, Aziz Petrus Meydanı selamlar. Meydanın hemen karşısında ise, Aziz Petrus Bazilikası yer alıyor. Vatikan’daki diğer önemli yapı ise Sistin Şapelidir. Ayrıca bu bölgede 10 adet müze bulunur.

  devamı için tıklayın
 • Piazza del Popolo

  Piazza del Popolo

  Bu meydan, yerel halkın eğlence ve sosyalleşme alanıdır. Birçok festivale ev sahipliği yapar. Aynı zamanda, lokasyon olarak da önemli yerlere yürüme mesafesindedir. Tarihi yapıları gezerken, bu meydanda mola verip kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz. Meydandaki Poseidon heykeli ve Mısır'dan İmparator Augustus'un emriyle M.Ö. 10 yılında getirilen 3000 yıllık dikili taşı incelemeden ayrılmamalısınız.

  devamı için tıklayın
 • Piazza di Spagna

  Piazza di Spagna

  İspanya'nın Papalık Büyükelçiliği'nin kurulduğu bölge olması nedeniyle, bu meydana, İspanyol Meydanı adı verilmiştir. Piazza di Spagna'da meşhur İspanyol Merdivenleri ve merdivenlerin bitiminde de, Fontana della Barcaccia (Barcaccia Çeşmesi) yer alır.

  devamı için tıklayın
 • Piazza Venezia

  Piazza Venezia

  Roma'nın en işlek meydanlarından birisi olan Piazza Venezia'daki en ilgi çekici yapı; İtalya'nın ilk kralı olan Vittorio Emanuele anısına inşa edilen anıttır. Bu anıtın arka tarafında Roma Forumu ve Kolezyum (Colloseum) yer alır.

  devamı için tıklayın
 • Piazza del Campidoglio

  Piazza del Campidoglio

  Ünlü sanatçı Michelangelo'nun tasarladığı bu meydan, Cordonato adı verilen merdivenlerle çıkılıyor. Meydanda, Palazzo Nuovo ve Palazzo dei Conservatori müzeleri yer alıyor.

  devamı için tıklayın
 • Fontana dei Quattro

  Fontana dei Quattro

  Piazza Navona'da (Navona Meydanı) yer alan yapı, 'Dört Nehrin Çeşmesi' olarak Türkçe'ye çevirilir. Ünlü sanatçı Bernini'nin eseri olan bu çeşme, Dünya'daki 4 büyük ırmağı (Ganj, Tuna, Nil ve Rio de la Plata) temsil edecek şekilde inşa edilmiştir.

  devamı için tıklayın
 • Piazza della Republica

  Piazza della Republica

  Türkçe'ye 'Halk Meydanı' olarak çevirebileceğimiz meydan, Termini İstasyonu'nun yakınında yer alır. Meydanın ortasında; Fontana della Naiadi (Su Perileri Çeşmesi) ve Santa Maria degli Angeli Kilisesi bulunur. Michelangelo'nun eseri olan bu kilise, eski hamam kalıntılarından alınan taşlarla inşa edilmiştir. Ayrıca meydanda; konserlerin, sergilerin ve konferansların düzenlendiği, içerisinde sinemanın da yer aldığı Palazzo delle Esposizioni bulunur.

  devamı için tıklayın

İstisnasız herkesin, kendi damak zevkine hitap edecek bir şeyler bulduğu İtalyan mutfağında; pizzalar, risottolar, ev yapımı makarnalar, deniz ürünleri, kremalı dondurmalar ahenkle dans ediyor. Bu muhteşem lezzetlere, kaliteli şaraplar da eşlik ediyorsa sizden keyiflisi yok demektir.

Roma'da alışveriş; lüks markaları, tasarım eşyaları ve antikacıları kapsıyor. Via Condotti, Via Borgognona, Via del Babuino ve Via Bocca di Leone gibi caddelerde büyük markalara ve şık butiklere rastlarsınız.

Via dei Coronari ve Via Margutta caddeleri de sizlere antika mağazaları ve sanat eserlerinin satıldığı dükkanları sunar.


Via cola di Rienzo ve Via Nazionale'de de orta sınıf giyim mağazaları ile lokal kitapçıları bir arada görebilirsiniz. Roma'da büyük mağazalar dışındaki yerlerde, pazarlık yapmaktan çekinmeyin.

Marka olmasa bile; bütçenize uygun İtalyan deri çanta, ayakkabı veya kemer bulursanız, kaçırmayın. Mağazalardan yapacağınız alışveriş, genelde vergiden muaf tutuluyor, bu da işin en keyifli kısmı. Roma’da yılda 2 defa büyük indirim zamanı oluyor; biri Ocak ayında, diğeri ise Temmuz ayına denk geliyor. Mağazaların kapılarında hayal bile edemeyeceğiniz uzunlukta kuyruklar oluyor.

Testaccio ve San Lorenzo bölgeleri turistlerle, yerel halkın birlikte eğlendiği, gece hayatının en canlı olduğu yerlerdir. Roma’da gece hayatı denince akla çılgın partiler gelmez çünkü burada gece hayatı; kulüplerden değil, barlardan oluşmaktadır. Yereller ya sokakları ya da canlı performansların olduğu jazz barları tercih ederler.

Roma'dan Eğlence Mekanları:

 • Bar San Calisto

  Bar San Calisto

  Trastevere’nin tam kalbinde yer alan bu lokal barda, gündüzleri kahve keyfi yapılıyor, akşamları da kokteyl yudumlanıyor. Fiyatlar ucuz ve ulaşılabilir. Personel de oldukça güler yüzlü.

  devamı için tıklayın
 • Salotto 42

  Salotto 42

  Piazza di Pietra’da yer alan stil sahibi barda, dekor ve retro tarz hemen göze çarpıyor. Buraya gelen kalabalık da, genelde modaya ilgi duyan, sanattan anlayan şık giyimli bir kesim. Kokteyller ve şaraplar, bu mekanın tercih edilmesinin başlıca nedenleri arasında gösterilebilir.

  devamı için tıklayın
 • Abbey Theatre

  Abbey Theatre

  Piazza Navona’ya sadece birkaç adım uzaklıkta bulunan bu sevimli Irish Pub, İtalyanlar arasında oldukça revaçta. Canlı müzik, leziz içkiler ve samimi bir ortam peşindeyseniz, doğru adres burası.

  devamı için tıklayın
 • Shari Vari Playhouse

  Shari Vari Playhouse

  Shari Vari, barok tarzı dekoru ile göz alıcı bir mekan. Kaliteli bir yemek yiyip, ardından iyi müzik dinlemek isterseniz; şehrin tam merkezinde bulunan en büyük gece kulübü burası.

  devamı için tıklayın

Vize gerekir mi? Nasıl alınır?

Roma’ya seyahat ederken, Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

Havaalanının kent merkezine uzaklığı:

Şehir merkezi, havaalanından 24 km uzakta olup; taksi, tren ve otobüs seçenekleri mevcuttur. En ucuz seçenek otobüstür ve merkeze ulaşım maksimum 1 saat 15 dakika sürmektedir. Eğer taksi veya treni tercih ederseniz; yarım saat sonra şehir merkezinde olabilirsiniz.

Türkiye ile saat farkı ne kadardır?

Türkiye'den 1 saat geridedir.

Hava Durumu:

Şehirde, tam bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer. Kış ayları soğuk olsa da hayat felç olmaz ve kar yağışı da çok sık görülmez. Bahar ayları ise ılık ve yağışlıdır.

Para Birimi:

Euro

Genel olarak fiyatlar nasıldır?

Roma'da yeme-içme konusunda, her bütçeye uygun bir seçenek bulmak mümkündür. Mesela; bir dilim pizzayı 2-3 Euro'ya yiyebilir veya sağlıklı bir öğlen menüsünü 15-20 Euro civarına mal edebilirsiniz. Akşam yemekleri, biraz daha pahalı olsa da şehrin her bölgesinde farklı fiyatlarla karşılaşma imkânınız var. Şık bir restoranda, 60-100 Euro civarı lezzetli bir yemeğin yanında kaliteli bir şarap eşlik ederken, lokal ve ucuz bir restoranda da yine çok leziz bir menüye sadece 30 Euro verirsiniz.

Restoranlar & mağazalar kaça kadar açıktır?

Eğer yerel dükkanları gezmek isterseniz, uzun ve bitmek bilmeyen öğle molalarına denk gelme ihtimaliniz çok yüksek. Büyük mağazalar ise, 09:00-19:30 arası hizmet veriyorlar. Pazar günleri de şehir çok sessiz ve dükkanların neredeyse hepsi kapalı.

Kentin tehlikeli bölgeleri:

Roma şehrinin özellikle uzak durulması gereken bir bölgesi bulunmuyor.

Gezmek için kaç gün gerekir?

Roma’yı hakkıyla gezmek için en az 4 gün gerekir. En fazla süreyi ise, ilgi alanlarınız ve kendinize ayırdığınız vakit belirler. Eğer hem tarih hem de alışveriş meraklısıysanız; bu şehre 1 hafta vakit ayırmalısınız. Unutmayın; bazen, daracık bir sokakta saatler geçirebilirsiniz.

Önemli Tarihler:

Yaz Opera Festivalleri: Roma'daki Caracalla Hamamları'nda opera perforansları sergileniyor.


Roma'nın Doğum Günü: Her sene 21 Nisan'da, Roma'nın doğum günü, havai fişekler eşliğinde, Piazza del Campidoglio'da coşkuyla kutlanır.

Festa dell'Unita: Etkinlikte; müzik, dans, film gösterimleri ve oyunlar öne çıkarken, festival mekanı sabit değildir, her sene değişir. Temmuz ayı boyunca eğlence, genelde parklarda devam eder.

Roma’ya gitmeden önce bilmeniz gereken 7 şey:

1. Sokak pazarlarına mutlaka gidin, mağazalarda bulamayacağınız orijinallikte tasarım ürünlerine pazarlık yaparak sahip olabilirsiniz. Roma'da bit pazarları, genelde Pazar günleri açık oluyor.


2. Roma’da hemen hemen her yerde kredi kartı geçerlidir.

3. ‘Tax free’ amblemi gördüğünüz mağazalardan alışveriş yapmayı tercih edin, aksi halde bazen ödediğiniz vergiyi geri almakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

4. Meşhur Roma dondurmasını yemeden dönmeyin. Bizim dondurmalarımıza göre, daha yoğun ve kremalı yapısıyla damakta hoş bir tat bırakıyor.

5. İndirim zamanlarında, dünyaca ünlü İtalyan markalı ürünlere, neredeyse %70 indirimli sahip olabiliyorsunuz.

6. Eğer, Ağustos ayında şehri ziyaret ediyorsanız, birçok mağazanın Ağustos ayının son 2 haftası kapalı olabileceğini unutmayın.

7. Bazı mekanlarda, oturmadan ayakta içilen kahvenin fiyatı daha düşük oluyor, aklınızda bulunsun.

Roma'da Nerede Yemeli? Nerede İçmeli?

 • Gelateria La Romana

  Gelateria La Romana

  Bu tarihi dondurmacıda, çok temel tatlardan, çok enteresan tatlara uzanan geniş bir skalada lezzetleri harika tasarımlarla bulabilirsiniz. Buradaki en ilginç dondurma çeşidi, ricotta peyniri ile harmanlanmış olan, damakta farklı bir tat bırakan “ricotta e fichi” diyebiliriz.

  devamı için tıklayın
 • Pigneto Cafe

  Pigneto Cafe

  Bu mekân; gündüz sakin bir dinlenme yeri iken, akşamları, iş çıkışı buluşma ve “Spritz” yudumlama barına dönüşüyor. Spritz, İtalyanlara özgü, içimi kolay, tatlı bir kokteyl. Pigneto Cafe'nin en güzel özelliği, turist bile olsanız; kendinizi evinizde hissettirmesi.

  devamı için tıklayın
 • Opulentia

  Opulentia

  Mekânın spesiyali Romalılar için ‘fast food’un tanımı olan ‘pizza bianca’. Bu pizza, bildiğiniz pizzalardan biraz farklı; tadı oldukça yumuşak ve vejetaryen seçenekleriyle midede asla ağırlık yapmıyor, sindirimi oldukça kolay. Ayrıca, mekânın ambiyansı çok iyi ve personel de ilgili. Burada, 21:30-00.00 arası yer bulmak çok kolay olmadığını aklınızda bulundurun.

  devamı için tıklayın
 • Panificio Bonci

  Panificio Bonci

  Gabriele Bonci ve pastanesi Panificio Bonci; ekmek çeşitleri, pizza ve unlu mamuller denince, Roma’da akla gelen ilk mekân. Malzemelerin özenle seçildiği pastanede her şey organik.

  devamı için tıklayın