Güney Asya’nın cevherlerinden biri olan Tayland, egzotik kültürü, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri, farklı mutfak gelenekleri ve insan canlısı halkıyla, bitmesini istemeyeceğiniz bir tatil vaat ediyor.

Bu tatilde sırt çantalı bir gezgin gibi mi hissetmek istiyorsunuz? Tercihiniz; Kuzey Tayland ve ulusal parkların olduğu şehirler olmalı. Gelgitlerle daha da genişleyen kumsalların, uçsuz bucaksız okyanusun tadını çıkaran bir tatilci mi olmak istiyorsunuz? Tercihiniz; Tayland Adaları olmalı. Tay Kültürü’nün en meşhur ve devasa yapılarını keşfetmek, modern Tay Kültürü’nü tanımak ve bol bol alışveriş mi yapmak istiyorsunuz? Tercihiniz; kesinlikle Bangkok olmalı. Bunları yaparken bir yandan da meditasyon yapmayı öğrenebilir; bir yavru kaplanı kucağınıza alabilir, maymun besleyebilir, loris sevebilir, Thai yemek atölyelerine katılabilir, mercan adalarında dalış yapabilirsiniz.

Tayland, ruhu ve bedeni yeniliklere açık, keşfetmenin ve öğrenmenin heyecanıyla dolup taşan; kültürlerine saygı duyan bütün ziyaretçilerine unutamayacakları bir tatil sunan cömert bir ülke.

Tayland Nerededir?

Çin’in güneyinde, Hint Okyanusu’na kıyısı olan bir Uzak Doğu ülkesidir.

Tayland'a Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları’nın düzenlediği direkt uçuşlarla 9 saatte Tayland’ın başkenti Bangkok’a ulaşabilirsiniz. Eğer zaman sorununuz yoksa, Emirates, Qatar, Singapore Airlines gibi daha birçok havayolu şirketiyle aktarmalı uçuşlar tercih ederek de başta Bangkok olmak üzere, Tayland’ın büyük şehirlerine ulaşabilirsiniz.

Tayland'a Ne Zaman Gidilir?

Tayland, bulunduğu coğrafya sebebiyle tropikal bir iklime sahip olduğundan, serin mevsim olarak adlandırılan Kasım-Şubat arasında seyahat etmek en doğrusudur. Diğer mevsimlerde aşırı sıcağa, neme (Mart- Haziran) veya tropikal yağmurlara (Temmuz-Ekim) maruz kalmamanız, tamamen şansınıza kalır.

Tayland'a seyahat etmeyi mi planlıyorsunuz? Tayland tur fiyatlarını buradan karşılaştırın!

Tayland'da görülmesi gereken şehir ve bölgeleri sizin için listeledik;

 • Bangkok

  Bangkok

  Tay dilinde “melekler şehri” anlamına gelen Bangkok, Tayland’ın başkentidir. Egzotik ‘Uzak Doğu’ kültürünün içerisinden yükselen gökdelenlerle ve yemek kokan sokakların arasından ulaşılan görkemli tapınaklarla adeta 2 farklı dünya arasında açılan bir kapıya sahip olan bir şehir düşünün. Dünyaca ünlü Budist Tapınakları, Wat Arun, Wat Pho, Wat Traimit, Wat Phra Kaew; meşhur pazarları, Yüzen Pazar, Chatuchak Haftasonu Pazarı, Patong Gece Pazarı ile Uzak Doğu kültürünü, iliklerinize kadar hissettirirken; bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen ulaşım ağı SkyTrain, gökdelen AVM’leri ve lüks otelleriyle de köklerine bağlı kalarak, gelişimin mümkün olduğunu hissettiren bir şehir Bangkok.

  devamı için tıklayın
 • Tayland Adaları ve Phuket

  Tayland Adaları ve Phuket

  Tayland Adaları’nın en büyüğü olan Phuket, filmlerden bildiğimiz Koh Phi Phi ve James Bond Adası, Tayland Adaları’nın en turistik ve popüler olanlarıdır. James Bond Adası’nda yerleşim bulunmazken, Koh Phi Phi’de bungalovlar ve oteller bulunmaktadır. Bu adalara ziyaretler genelde; Phuket üzerinden günübirlik olarak yapılır. Phuket Adası’nda ise hareketli caddeler, renkli gece hayatı, pazarlar, tapınaklar ve AVM’ler bulunmaktadır. Daha az turistik, sakin ve egzotik bir tatil hayal eden gezginler içinse, doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan Koh Samui; beyaz kumsallarıyla meşhur Koh Samet; büyüleyici dalış noktalarıyla meşhur Koh Lanta ve Koh Tao; birçok Budist Tapınağı’na ev sahipliği yapan Koh Phangan; şelaleleriyle meşhur Koh Chang adaları, ziyaretçilerine adeta bir cennette tatil yapıyormuş gibi hissettirecek tatil beldeleridir.

  devamı için tıklayın
 • Chiang Rai

  Chiang Rai

  Tayland’ın en kuzeyinde bulunan şehir, gezginlerin uğrak noktalarındandır. Chiang Rai, şehir merkezinden daha çok, bulunduğu bölge bakımından ilgi çeken bir şehirdir. Bu sebeple; gündüz sakin olan şehir merkezi, akşam gezilerinden dönen turistlerle hareketlenir. Şehrin sembolü olan Wat Rong Khun (beyaz tapınak), 15 yıl önce inşa edilmiştir. Farklı mimarisi ve bembeyaz görünümüyle adeta masallardan fırlamış gibidir. Tapınağın iç duvarlarındaki cennet ve cehennemi tasvir eden resimler, bahçesindeki şeytanı andıran heykeller oldukça dikkat çekicidir. Lam Nam Kok Ulusal Parkı, sıcak kaynak suyuyla ünlüdür. Bu gezi sırasında mayolarınızı yanınıza alırsanız, sıcak kaynak suyunun keyfini çıkarabilirsiniz. Long Neck Karen Köyü, televizyonda izlediğimiz belgesellerde gördüğümüz kabilelerden farksız bir topluluğa ev sahipliği yapar. Boyunlarına taktıkları halkalarıyla turistlerin dikkatini çeken köy halkı, yaptıkları el işi ürünlerini satıyor.

  devamı için tıklayın
 • Chiang Mai

  Chiang Mai

  Kuzey Tayland’ın en büyük şehri olan Chiang Mai, aynı zamanda ülkenin kültür başkenti olarak da anılır. 14. Y.Y. ’da Kran Ku Na’nın kutsal emanetlerini saklamak amacıyla inşa edilen tapınak Wat Phra That Doi Suthep; Lan Na Krallığı döneminden kalan en önemli yapılardan biri olan Wat Phra Singh Tapınağı ve şehrin en eski tapınağı olarak bilinen Wat Chiang Man ziyaret edilmesi gereken en ilgi çekici noktalardır.Chiang Mai’nin kültür şehri olduğunu destekleyen Chiang Mai City Arts & Cultural Center, Chiang Mai Ulusal Müzesi, Chiang Mai Üniversitesi Sanat Müzesi de diğer önemli turistik yerlerdir. Meditasyon dersleri verilen yüzlerce Budist Tapınağı, Thai yemeği dersleri veren aşçılık okulları ve Chiang Mai Hayvanat Bahçesi, seyahatinizi daha keyifli hale getirebilecek diğer aktiviteler arasındadır.

  devamı için tıklayın
 • Phanom Rung

  Phanom Rung

  Kuzey Doğu Tayland’da sönmüş bir volkanın eteğine konumlanmış bu Hindu Tapınağı’nın, 10–11. yüzyılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. Tapınak, Hindu Tanrısı Shiva’ya adanmış. Yüzü doğuya bakan tapınağın, yılda 4 kez bütün kapılarından aynı anda gün ışığı geçer. Nisan ayına denk gelen hizalanma, Hindu halkı tarafından Phanom Rung festivali olarak kutlanır.

  devamı için tıklayın
 • Railay

  Railay

  Rai Leh olarak da bilinen, sadece deniz yoluyla ulaşılabilen bir yarım adadır. Yüksek ve dik kayalıkları sebebiyle; dünyanın her yerinden kaya tırmanışçıları için çekim merkezidir. Büyüleyici kumsalları ve doğal güzellikleriyle oldukça rahatlatıcı bir atmosfere sahip olan adada, bungalov tarzı yerleşim dışında; hiçbir suretle katlı bina bulunmamaktadır. Railay’den düzenlenen 4 ada turuna katılabilir, kaya tırmanışı deneyebilir; kano turuna çıkabilir; Phra Nang Plajı ve Phra Nang Mağarası’nı ziyaret edebilir; yemek pişirme aktivitelerine katılabilir ve Railay Plajı’ndan, efsanevi görünen gün batımını izleyerek, gününüzü noktalayabilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Ayuthaya

  Ayuthaya

  Antik Ayuthaya ve Siam Krallıklarına başkentlik yapmış, “kutsal” olarak anılan, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bir şehirdir. Şehir, kendini saran 3 nehrin ortasında adeta bir ada gibi kalmıştır. 1700’lü yıllarda, Burma tarafından işgal edilip, neredeyse tamamen talan edilse de; kurtarılanlar ve restore edilenlerle hala oldukça etkileyici bir şehir. Tayland’a 80 km. uzaklıkta bulunan şehirde gezilmesi gereken yer, yılda 4 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan, Ayuthaya Ulusal Parkı. Tayland’daki en büyük Budha heykellerinden birine ev sahipliği yapan Phra Mongkhon Bophit Tapınağı, gökyüzüne uzanan merdivenleriyle göz alan Wat Phukhao Thong, dallar arasına sıkışmış Budha heykeliyle ikonikleşen Wat Phra Mahathat ve daha onlarca tapınağı ziyaret edebilirsiniz. Nehirlerin üzerinden geçen ahşap köprülerde yürüyüp, ilginizi çekerse fil safariye katılıp; hem doğanın, hem de tarihi zenginliğin tadına varabilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Khao Sok Ulusal Parkı

  Khao Sok Ulusal Parkı

  Doğayla iç içe olmak için yanıp tutuşanlara, vahşi hayvanlardan korkmayanlara, doğa yürüyüşlerinden yılmayanlara duyurulur; Khao Sok Ulusal Parkı, 160 milyon yaşında olduğu tahmin edilen bir yağmur ormanı kalıntısı. Patikaları, mağaraları, şelaleleri, gölcükleri, manzara noktaları ve o coğrafyaya ait habitatıyla doğa tutkunları için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Dünyanın en büyük çiçeği olarak bilinen, ağırlığı 11 kg. olan Rafflesia çiçeği, yılda bir defa ocak sonu-şubat başı gibi 1 haftalığına açar. Eğer parkı bu dönemlerde ziyaret ediyorsanız; onu görme şansını kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Park gezintisi için uygun dönem Aralık-Nisan arası olacaktır. Yağmur sezonunda patikalar, profesyonel olmayan yürüyüşçüler için hayli zorlu olabilir.

  devamı için tıklayın

Uzak Doğu mutfağına dair önyargılar bir nebze kırılmış olsa da, Tayland seyahatinde hala aç kalmaktan korkan insanlar var. Uzak Doğu mutfağında, batı mutfağına kıyasla farklı baharatlar ve aromalar kullandıklarından, yemekler alışık olmadığımız kokulara ve tatlara sahipler. “Peki böcek yemiyorlar mı?” diye sorarsanız; sokak satıcılarında nadiren böcekler görebilirsiniz ama görüp görebileceğiniz o kadar. Bir Tayland rehberinin dediğine göre; o kadar derin bir yokluk döneminden geçmişler ki; protein alabilecekleri başka bir canlı yokmuş.


 
Diğer yandan, konu deniz mahsulleri olduğunda, burada her şey var. “Eğer yüzüyorsa, bizde var” sloganıyla hizmet veren “Seafood Market” adı altında geçen yerlerde, deniz tarağından mavi yengece kadar her türlü ürünü, ağırlığına göre satın alıp, istediğiniz şekilde pişirtebiliyorsunuz. Ayrıca, hemen hemen her köşe başında denk gelebileceğiniz tropikal meyveler ve onların taze sıkılmış sularını da bol bol tüketmeyi ihmal etmemenizi öneririz.

Bazı Tay lezzetlerini sizin için listeledik;

 • Spring Roll

  Spring Roll

  Diğer Uzak Doğu mutfaklarında da rastlayabileceğiniz, içi sebzelerle veya karidesle doldurulmuş, yağda kızartılmış, gevrek börek Spring Roll, hem sokak satıcılarında, hem de restoranlarda sıkça rastlayacağınız bir lezzet.

  devamı için tıklayın
 • Massaman Curry

  Massaman Curry

  Yine bir diğer Uzak Doğu klasiği olan köri, Thai mutfağında da oldukça popüler. Massaman Curry ve Gaeng Keow Wan Gai, köri severler için denenmesi gereken yerel yemeklerden.

  devamı için tıklayın
 • Pad Thai Noodle

  Pad Thai Noodle

  Japon ve Çin mutfaklarından da esintiler olan Thai mutfağında, noodle önemli bir yer tutuyor. Noodle ile yapılan 'Pad Thai' için, Tayland’ın milli yemeği denilebilir. Bir dilim lime ile servis edilen Pad Thai’nin içerisinde, tercihe göre tavuk veya karides, sarımsak, yumurta, Thai sosları ve yer fıstığı bulunuyor.

  devamı için tıklayın
 • Tom Yong Goong Noodle

  Tom Yong Goong Noodle

  Tom Yong Goong Noodles ise, milli çorba olarak adlandırılır. Pirinç noodleları, jumbo karidesler, sebzeler ve Thai baharatlarıyla, denenmeye değer bir lezzet. Aynen noodle gibi pilav da Thai mutfağında önemli bir yer tutuyor. Pilav üstü ördek (duck rice) de ayrıca denenmesi gereken farklı lezzetlerden bir diğeri.

  devamı için tıklayın
 • Mango Sticky Rice

  Mango Sticky Rice

  Mango Sticky Rice ise, farklı ama beklenmedik derecede lezzetli bir tatlı. Hindistan cevizi suyuyla tatlandırılan pirinç, üzerinde tazecik ve leziz mango dilimleriyle sunuluyor.

  devamı için tıklayın

Tayland, gece hayatıyla meşhur bir ülkedir. Özellikle; Phuket ve Pattaya'da bulunan gece kulüpleri, go go barlar ve sahil partileri, ülkedeki gece hayatının merkezleridir. Burada gece hayatı, diğer ülkelere göre biraz daha çılgın ve cüretkar yaşanır. Alışveriş konusuna gelince; mutlaka pazarlık yapın, fiyatların ne kadar değişkenlik göstereceğine siz bile inanamayacaksınız. Tay ipeğinden giyecekler, Buda heykelcikleri, tik ağacından yapılma mobilya ve biblolar, antikalar, seramik ve el yapımı ürünler Tayland gezinizde sıklıkla rastlayabileceğiniz hediyelik eşyalardır. Ayrıca gece pazarlarında, ünlü markaların sahtelerine de rastlamak mümkün. Kalite, değişkenlik gösteriyor. Tek bir dükkanda gördüğünüz bir şeyi hemen almaya karar vermeyin, dolaşın ve pazarlık yapın.


Ülkede yapılan başlıca festivaller;

Çiçek Festivali – Şubat
Bangkok Uluslararası Caz Festivali – Mart
Uçurtma Festivali – Mart
Songkran Festivali (Yeni Yıl) – Nisan
Loi Krathong Festivali – Kasım
Maymun Festivali – Kasım

Tayland için vize gerekir mi? Tayland'a vize nasıl alınır?

Tayland, Türk vatandaşlarına vize uygulamadığından, seyahatinizi sadece pasaportunuzla gerçekleştirebilirsiniz.

Tayland'ın Türkiye ile saat farkı ne kadardır?

Tayland yerel saati,  ülkemizden 4 saat ileridedir.

Tayland'ın hava durumu ve iklimi nasıldır?

Tayland tropikal iklimi sebebiyle; yılın 4 ayını normal, 4 ayını çok sıcak ve diğer 4 ayını ise, genelde yağmurlu geçirir. Kasım-Şubat arası, hava durumu olarak en makul mevsim olduğundan, yüksek sezon olarak geçer ve hem uçak, hem de otel fiyatları yüksektir. Tayland’ın kuzeyini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Mart-Temmuz arasındaki sıcak sezonda da seyahat etmeyi düşünebilirsiniz.

Tayland'ın para birimi nedir?

Para birimi, baht diye söylenir, THB olarak yazılır. 1 TL = 11,4 THB

Tayland'da genel olarak fiyatlar nasıldır?

Tayland hem yemek, hem de alışveriş açısından fiyatların oldukça uygun olduğu bir ülkedir. Sokak yemeklerinden tatmak isterseniz, 5-15 TL arası bir fiyata içeceğinizle birlikte karnınızı doyurabilirsiniz. AVM’lerdeki yemek bölümlerinde 6-20 TL arası fiyatlarla güzel yemekler yiyebilirsiniz. Ortalama güzel bir restoranda ise; kişi başı 50 TL gibi bir fiyata keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Daha ufak ve daha az turistik olan şehirlere gittiğinizde, bu fiyatlar daha da aşağı inebilecekken; Phuket gibi aşırı turistik tatil beldelerinde ise bu fiyatlar biraz daha yukarı çıkacaktır.

Tayland'da restoran & mağazalar kaça kadar açıktır? Hangi günler kapalıdır?

Çok büyük ve turistik şehirler ile tatil beldelerinde, hayat çok geç saate kadar devam ederken; daha az turistik yerlerde dükkanlar daha erken saatlerde kepenk indirebiliyor. Genel olarak halkın paraya ihtiyacı olduğundan, uzun saatler boyunca çalışma konusunda pek şikayetçi değiller. Gece yarısına kadar açık kalan masaj salonlarından, tekstil dükkanlarına kadar çeşit çeşit işletme görebilirsiniz.

Genel olarak; AVM’ler 10.00-22.00 arası açıkken, turistik yerlerdeki dükkanlar ve pazarlar gece 02.00-03.00’a kadar açık kalabiliyor. Sadece akşam yemeği servisi veren restoranlar saat 19.00 civarı açılıp gece yarısına kadar hizmet verirken, sabah 09.00’dan gece yarısına kadar açık olan restoranlar da var.

Tayland'ın önemli şehirlerini gezmek için kaç gün gerekir?

Tayland’a en az 1 hafta, mümkünse 10-15 gün ayırırsanız, yolda geçirdiğiniz zamanlardan bitap düşmeden, keyifli bir seyahat geçirmiş olursunuz.

5 dakikada Tayca 10 kelimelik/cümlelik dil rehberi:

Evet -  Chai

Hayır – Mai chai
Teşekkür ederim – Kab Kun
Rica ederim - Yin dii
Afedersiniz – Ka Tod
Merhaba – Savadii
Su - Naam
Fiyatı ne kadar? - Nee tao rai?
Pahalı / Ucuz – Peen / Tuuk
İndirim yapar mısınız? – Lot noi dai mai?

Tayland’a gitmeden önce bilmeniz gereken 10 şey:

1. Sabah 08.00’da ve akşam 18.00’da, ülkenin ulaşılabilen her yerinde Tayland Milli Marşı yayınlanır. Milli marşı duyan halk, her ne yapıyorsa bırakır. Bu duruma saygı duymamanız, hoş karşılanmaz.
 
2. Taksilere binerken taksimetrenin açılmasını istemeyi unutmayın.
 
3. Tapınaklara giriş için giysi kuralı var. Kollarınızı ve bacaklarınızı örten kıyafetlerle gitmeniz gerekir. Eğer yanınızda yoksa,  tapınak girişinde kiralayabilirsiniz.
 
4. Kültürlerine saygı gösterme konusunda, hassas olmaya özen gösterin. Kraliyet ailesi kutsaldır ve bu durumu siz de ciddiye almalısınız. Budha heykelleriyle dalga geçen fotoğraflar çektirmemelisiniz. “Lütfen” ve “teşekkür ederim” kelimelerini normalden daha sık kullanırsanız, dünyanın belki de en misafirperver ve naif halkıyla tanışmış olacaksınız.
 
5. Eğer sindirim sisteminizde hassasiyet varsa, sokak yemeklerinden uzak durmaya çalışın. Seyahat öncesinde, yanınıza mide ve bağırsak ilaçları alın.
 
6.Tay kültüründe kafa kutsaldır. Sevimli Tay çocuklarını sevmek isterseniz; kafalarına dokunmayın, hoş karşılanmaz.
 
7.Turlarla katıldığınız geziler sırasında, şoförlerin anlaşmalı oldukları ama sizin talep etmediğiniz yerlere uğrama ihtimalleri çok yüksek. Bu sebeple; turlar söylendiğinden daha uzun sürede sonlanır. Programınızı, 1-2 saatlik aksama ihtimalini göz önünde bulundurarak yapın.
 
8. Masaj yaptırmadan dönmeyin; ama “nice girls”, “happy girls” gibi isimlere sahip masaj salonlarından uzak durun.
 
9. Asla musluk suyu içmeyin. Hatta şehir merkezinden uzaklaştığınız alanlarda, içeceğinize buz attırmayın.
 
10.Umumi tuvalet kullanmanız gereken durumlar için, yanınızda selpak, ıslak mendil ve dezenfektan bulundurun.

Tayland'da eğlence hayatı nasıldır?

Tayland, gece hayatıyla meşhur bir ülkedir. Özellikle; Phuket ve Pattaya'da bulunan gece kulüpleri, go go barlar ve sahil partileri, ülkedeki gece hayatının merkezleridir. Burada gece hayatı, diğer ülkelere göre biraz daha çılgın ve cüretkar yaşanır. Alışveriş konusuna gelince; mutlaka pazarlık yapın, fiyatların ne kadar değişkenlik göstereceğine siz bile inanamayacaksınız. Tay ipeğinden giyecekler, Buda heykelcikleri, tik ağacından yapılma mobilya ve biblolar, antikalar, seramik ve el yapımı ürünler Tayland gezinizde sıklıkla rastlayabileceğiniz hediyelik eşyalardır. Ayrıca gece pazarlarında, ünlü markaların sahtelerine de rastlamak mümkün. Kalite, değişkenlik gösteriyor. Tek bir dükkanda gördüğünüz bir şeyi hemen almaya karar vermeyin, dolaşın ve pazarlık yapın.


Ülkede yapılan başlıca festivaller;

Çiçek Festivali – Şubat
Bangkok Uluslararası Caz Festivali – Mart
Uçurtma Festivali – Mart
Songkran Festivali (Yeni Yıl) – Nisan
Loi Krathong Festivali – Kasım
Maymun Festivali – Kasım