“Yeterince mutlu olmak” felsefesi üzerine yaşamlarını oturtan Vietnam halkının, yaşadıkları korkunç savaş sonrası nasıl ayağa kalkabildikleri, biraz da bu felsefede gizli. Yemeklerinden yaşam tarzlarına kadar yansıyan bu felsefeyi, basit, abartısız ama taptaze bir deniz mahsulü yemeği yerken; daha net anlayacaksınız.

Bütün dünyanın tanık olduğu bir katliamdan çıkıp, yine bütün dünyanın gözleri önünde güçlenip ayaklanan bir ulustan bahsediyoruz. Öyle ki; araştırmalara göre, Vietnam Asya’nın en mutlu, dünyanın ise 5. en mutlu ülkesi.


Vietnam Nerededir?


Güneydoğu Asya’da yer alan, Güney Çin Denizi’ne kıyısı olan bir Asya ülkesidir.

Vietnam’a Nasıl Gidilir?


Vietnam’ın en büyük iki şehrinin havalimanları olan, kuzeyindeki Hanoi ve güneyindeki Ho Chi Minh Hava Limanları’na, Türk Hava Yolları’nın haftanın 6 günü düzenlediği direkt uçuşlarla ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçuşları tercih etmek isterseniz, Asya ülkeleri üzerinden gerçekleşen aktarmalı uçuşlarla da çok zorlanmadan Vietnam’a ulaşabilirsiniz.

Vietnam’a Ne Zaman Gidilir?


Vietnam, 2700 km uzunluğunda bir ülke. Haliyle güneyi ile kuzeyi arasında sıcaklık farkı alışılagelenden fazla. Ülkenin geneli için en doğru dönem ekim-mayıs arası diyebiliriz. Haziran-eylül döneminde, özellikle güney ve orta Vietnam’da, güçlü fırtınalara denk gelme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Vietnam'a seyahat etmeyi mi planlıyorsunuz? Vietnam tur fiyatlarını buradan karşılaştırın!

Vietnamı mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için listeledik;

 • Halong Bay

  Halong Bay

  Dünya’nın en büyüleyici deniz manzaralarından biri sayılan bu karstik adalar, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde kendine yer bulabilecek güzellikte. Tonkin Körfezi’nde binlerce kireç taşı adasının zamanla aşınmasıyla meydana gelen doğal güzellikler, ziyaretçileri büyülüyor. Adaların çevresinde oluşan sarkıt dikit mağaraları ve günün her saatinde bambaşka gözüken manzara için en az günübirlik, mümkünse 1 gece kalmalı tekne turunu göze almalısınız.

  devamı için tıklayın
 • Ho Chi Minh City

  Ho Chi Minh City

  Eğer farklı kültürlerin metropollerini keşfetmekten hoşlanıyorsanız, ülkenin güneyindeki Ho Chi Minh City zaman ayırmanıza değecektir. Motosikletlerle kaplı sokaklar, restoran ve kafelerle dolup taşan caddeler, ülkedeki en iyi alışveriş olanaklarıyla bir metropolden bekleyeceğiniz her şeyi karşılayacaktır. Bütün bunların yanı sıra, şehrin hikayesini anlatan HCMC Müzesi; 19. yy’dan kalma Notre Dame Katedrali; Fransız Kolonyal Dönem’in izlerini taşıyan Da Kao bölgesi; ülkenin tarihi ve kültürüne dair ihtiyacınız olan bütün bilgileri öğrenebileceğiniz Tarih Müzesi, şehri gezmek için daha da fazla heveslenmenize sebep olacaktır.

  devamı için tıklayın
 • Hoi An

  Hoi An

  Tarihi mimarinin ayakta kaldığı, en özel atmosfere sahip Vietnam şehirlerinden biridir. 15.yy’da, Japon ve Çin ipek tüccarları bu bölgede toplanırlarmış. Birçok tüccarın evi halka açılmış. En güzel evlerden biri olan, 17.yy’dan kalma Tan Ky House, inanılmaz güzellikte dekoratif elementlere sahiptir. Şehrin en bilindik sembolü olan Japon Köprüsü, eski sokakları, evlerin mimarisi, birçok müze ve tapınak, Hoi An’ı, Vietnam’ın en turistik yerlerinin arasına sokar. Şehir merkezine 45 dakika uzaklıkta sizi bekleyen, 4. yy’dan kalma bir tapınak olan My Son, yemyeşil ormanlık dağlarla çerçevelenmiştir. Bu Hindu tapınağı 7. ve 10. yy’lar arasında çok aktif kullanılırken, 13. yy’da tamamen terk edilmiştir. Hindu ve Malay gibi Asya kültürlerinin etkilerinin hissedildiği yerde, 20 civarında tapınak hala ayaktadır.

  devamı için tıklayın
 • Hue

  Hue

  Vietnam’ın tarihi şehirlerinden biri olan Hue, 19. yy’da Vietnamı yöneten Nguyen Hanedanı’ndan kalma kalıntılarla doludur. O dönemde hanedanın başkenti olan Hue, sahip olduğu tarihi ve mimari değerler sebebiyle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir. Parfüm Nehri’nin kıyısına inşa edilen 2,5 km’lik imparatorluk duvarlarının içerisinde, onlarca büyüleyici mimari yapı bulunmaktadır. Ngo Mon Kapısı, Thai Hoa Sarayı ve Dien Tho Sarayı mutlaka görülmesi gereken yapılardandır. Şehri gezmenin en keyifli yollarında birisi, Parfüm Nehri’nde yapacağınız tekne yolculuğu olacaktır. Yolculuk sırasında, birçok eseri ve kalıntıyı görme imkanına erişirsiniz. Birçok lahit ve tapınağı görebileceğiniz tekne yolculuğu sırasında, özellikle Tu Doc Lahiti ve Thien Mu Tapınağı özel ilginizi hak eden tarihi eserlerden olacaktır.

  devamı için tıklayın
 • Hanoi

  Hanoi

  Vietnam’ın başkenti olan Hanoi, ziyaretçilerini büyülediği kadar şaşkına da çevirebilen bir şehir. Uzun yıllar Fransız sömürge yönetimin merkezi olan şehir, çok derin yoksulluk ve savaş günlerinden şimdiki haline dönüşebilmiştir. Kalabalık, trafik ve satıcıların bitmek bilmez ısrarları, bazı gezginlere çok fazla gelse de; şehrin sunduklarının yanında, bunlar tahammül edilebilir dezavantajlardır. Hanoi’nin “eski şehir” kısmı yıkık dökük bir cazibeye sahiptir. Eğer keşmekeş sizi korkutmuyorsa, yerel kültüre ve halkın yaşamına tanıklık etmek için “eski şehir” kısmı karış karış gezilmeyi hak eden bir bölgedir. Tarih meraklılarını bekleyen onlarca yapıdan bazıları; Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nin kurucusu Ho Chi Minh’in Mozolesi, Vietnam kültürünü anlatan Vietnam Etnoloji Müzesi, Vietnam’ın ilk sanat müzesi olan Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi ve büyüleyici mimarisiyle göz dolduran Ulusal Tarih Müzesi’dir.

  devamı için tıklayın
 • Nha Trang

  Nha Trang

  Vietnam’da deniz tatili denildiğinde ilk akla gelen şehir, Nha Trang’dir. Şehrin 6 km uzunluğundaki kıyı şeridi, yaz dönemi boyunca yerli ve yabancı turistlerle dolup taşar. Güneşlenmek, yüzmek ve rahatlamak için tatmin edici olanaklar sunan plajda, keyif yapmaktan sıkılmanız ihtimaline karşın, şehirde görülecek başka yerler olduğunu da belirtelim. 7. yy’dan kalma, antik Po Nagar Cham Kuleleri ve Nha Trang's Pasteur Enstitüsü’nün kurucusu Alexandre Yersin’in çalışmalarına adanmış Alexandre Yersin Müzesi, şehirde keşfedilmesi gereken önemli turizm merkezlerindendir.

  devamı için tıklayın
 • Mekong Delta

  Mekong Delta

  Vietnam’ın güneyinde sona eren Mekong Nehri, denize dökülmeden önce adeta su yollarından oluşan labirentler meydana getirir. Yemyeşil çeltik tarlaları, mangrov ormanlarından oluşan bir habitatın içerisinde yaşayan yerel halk ve yüzen pazarlar, Mekong Delta’nın, Vietnam’daki en ilgi çekici yerlerin arasında gösterilmesine sebep olur. Teknelerle ulaşabileceğiniz pazarlar ve yine teknelerle yapabileceğiniz köyler arası seyahatler, hayatınızın en farklı tecrübeleri arasında kendine yer edinecektir. Bölgenin en popüler köyü Can Tho’nun yanı sıra U Minh Mangrove Ormanı ve Cau Mau Doğal Koruma Alanı, Mekong Delta’nın en gözde yerlerindendir.

  devamı için tıklayın

 
Vietnam'da Ne Yemeli? 
Vietnam Mutfağı, yıllarca hegemonyasında yaşadıkları Fransız Mutfağından etkilenmiş, ama aynı zamanda Çin ve Japon Mutfaklarının da esintilerini taşıyan bir mutfaktır. Coğrafi özellikleri sebebiyle; sahip oldukları pirinç tarlaları, yeme kültürünü büyük ölçüde şekillendirse de, aynı coğrafyada olan mutfaklara göre, çok daha sağlıklı ve hafif bir mutfaktır. Aklınıza gelebilecek her tür deniz mahsulünü bulabileceğiniz Vietnam’da, bıkana kadar taze deniz ürünlerinin tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. Sokaklarda, AVM’lerde, ufak yerel restoranlarda yerel yemekleri tadabileceğiniz gibi, yeni yeni çoğalan fine-dining restoranlarında rafine Vietnam lezzetlerini de deneyebilirsiniz. 

 • Pho

  Pho

  Vietnam’ın ulusal yemeği olarak anılan “pho” bir çeşit noodle çorbasıdır. Genellikle kahvaltıda tercih edilen bir çorba olmasına karşın, günün her saati her yerde bulabilirsiniz. Ana malzemesi, tavuk suyu, pirinç noodle, zencefil, taze soğan olan çorba, isteğe göre karidesli, etli, tavuklu veya vejetaryen olarak da hazırlanır.

  devamı için tıklayın
 • Goi Cuon

  Goi Cuon

  Uzak Doğu Mutfağının en bilindik öğelerinden olan Spring Roll’un Vietnam versiyonu “goi cuon”, incecik pirinç yufkalarına sarılmış yeşillik ve isteğe göre karides/yengeç/domuz ile hazırlanır. Yanında yer fıstığı sosuyla servis edilir.

  devamı için tıklayın
 • Bun Cha

  Bun Cha

  Vietnam tarzı hamburger kulağa nasıl geliyor? Aslen Hanoi spesiyali olan “bun cha”, barbeküde pişen ufak domuz köftelerinin, incecik pirinç noodle yatağında servis edilmesiyle oluyor. Yanında da tatlı ekşi özel bir sos ile servis edilir.

  devamı için tıklayın
 • Cha Ca

  Cha Ca

  Yine bir Hanoi lezzeti olan “cha ca” ile karşınızdayız. Kökeni Hanoi olan ama en iyi Vietnam yemekleri arasında gösterilen cha ca, sotelenmiş balık, dereotu, taze soğan ve pirinç noodle ile yapılan özel ve leziz bir yemektir. Bütün Uzak Doğu’da olduğu gibi Vietnam’da da sokak yemeği, kültürün bir parçasıdır. Hemen hemen her sokak yemekçisinde karşınıza çıkacak “com tam”, haşlanmış pirinç, kızarmış yumurta ve ızgara dana/domuz üçlüsünden oluşuyor. Tatlıya gelirsek, Vietnam’ın çok basit bir tatlı anlayışı var. Tatlılar genellikle puding kıvamında, neredeyse içilebilecek akışkanlıktadır. Bu tatlıların genel adı che’dir. İçerisine konulan meyveye, sebzeye, tohuma, aromaya göre adı değişir.

  devamı için tıklayın

En önemli şehirlerinin başında; Ho Chi Minh, Hue ve Hanoi gelir. Bu şehirlerde, gezilecek yerler, alışveriş edilecek mekanlar saymakla bitmez. Alışveriş yaparken; mutlaka pazarlık yapın. Ülkeye özel yöresel hediyelik eşyalar, çok orjinaller. Gece hayatından ziyade; tatilinizi festival dönemlerinden birine denk getirirseniz, işte o zaman eğlencenin dibine vurabilirsiniz. Kukla Festivali ve Fil Festivali'nin dışında; önemli diğer festivalleri sizin için listeledik.

Tet: Ocağın son haftası ile şubatın üçüncü haftası arasına denk gelen festival, Vietnam yeni yılıdır. O gece yarısı, sokaklar hareketli ve herkes rengarenktir.
Hoi An Dolunay Festivali: Ay takvimine göre her ayın 14. günü kutlanan festivalde, sokaklar renkli fenerler, yerel kostümlerle renklenirken; katılımcılar özel konserler ve yerel yemekler ile eğlenir.
Hue Festivali: Hue şehrinde, 2 yılda bir gerçekleşen festival, nisan ayında 1 hafta sürecek şekilde düzenlenir. Şehrin farklı yerlerinde, müzik, dans, kukla ve akrobasi performansları sergilenir.

Vietnam için vize gerekir mi? Vietnam'a vize nasıl alınır?


Vietnam, Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Konsolosluk sayfasında belirtilen evraklar ve vize başvuru formuyla birlikte Vietnam Konsolosluğuna veya aracı kurumlara başvurmanız gerekmektedir. Vize ücreti, seyahatinizin süresine, mesleğinize ve yaşınıza göre değişiklik gösterir.

Vietnam'ın Türkiye ile saat farkı ne kadardır?


Vietnam yerel saati, ülkemizin yerel saatinden 4 saat ileridedir.

Vietnam'ın iklimi nasıldır?


Vietnam’ın güneyinde tropikal iklim, kuzeyinde subtropikal iklim hakimdir. Yaz sezonunda, kuzey ve güney arasında ciddi sıcaklık farklılıkları olmamakla birlikte kış döneminde, kuzeydeki sıcaklıklarda düşüş olur. Güney ise, yıl boyunca sıcaktır. Yılın en kurak ayı mart, en yağışlı ayı ise mayıstır. Ülke genelinde en düşük sıcaklıklar, ocak ayında ortalama 24 derece civarlarında ölçülürken, en yüksek sıcaklıklar temmuzda ortalama 27 derece civarlarında ölçülür.

Vietnam'da kullanılan para birimi nedir?


Vietnam’ın para birimi dong’dur. 1 tl = 6321 VND’dir.

Vietnam'da genel olarak fiyatlar nasıldır?


Vietnam’da oldukça uygun fiyatlı bir tatil planlamanız mümkün. Ortalamanın üzerindeki otellerde, ortalamanın altındaki fiyatlara kalabilir, bıkana kadar deniz mahsülü yiyip, sadece bir hamburger parası verebilirsiniz.
Sokak restoranlarında yiyeceğiniz bir yemeğe 30.000-60.000 VND, yani 5-10 TL gibi bir para ödersiniz. Eğer sokak yemeği yemeye cesaret edemez ve güzel bir Vietnam restoranına giderseniz, 2 kişi için donatılmış bir masaya ödeyeceğiniz miktar, 300.000-500.000 VND arası olacaktır.
Sıcak Vietnam günlerinizi, buz gibi bir yerel bira ile serinletmek isterseniz, ödeyeceğiniz miktar 20.000-25.000 VND arası olacaktır.

Vietnam'da restoran & mağazalar kaça kadar açıktır?


Vietnam’da mağaza ve dükkanlar, haftanın 7 günü, 08.00-20.00 arası açıktır. Bazı dükkanları akşam 22.00’a kadar açık kaldığı da olur.
Vietnam restoranlarının çalışma saatleri için bir standart söylemek çok zor. Haftanın bazı günleri sadece akşam açan restoranlar, diğer günler öğlen ve akşam hizmet verebiliyor. Genellikle akşam 22.30’a kadar hizmet veren restoranların, açılış saatlerini ve günlerini gitmeden önce teyit etmeniz faydalı olabilir.

 

Vietnam'ın önemli şehirlerini gezmek için kaç gün gerekir?


Vietnam’da birden fazla şehir gezmek istiyorsanız, 1 haftadan az bir süre ayırmamanızı tavsiye ederiz.

5 dakikada Vietnamca 10 kelimelik/cümlelik dil rehberi


Vietnam’ın resmi dili Vietnamca’dır.
1. Merhaba - Xin chao! (sin chow!)
2. Hoşçakal - Tam Biet
3. Teşekkür ederim - Xin Cam on (sin gahm un)
4. Rica ederim - Khong co' gi (khom go zee)
5. Evet - Vang (vung)
6. Hayır - Khong (khome)
7. Özür dilerim - Xin loi (seen loy)
8. Yardımcı olabilir misiniz? - Ban giup toi duoc khong? (ban zoop thoy duc khom?)
9. Ne kadar? - Bao nhieu (bow nyew)
10. Çok pahalı - Mac qua (mahk qwa)

Vietnam’a gitmeden önce bilmeniz gereken 10 şey:


1.Her alışverişinizde, gönül rahatlığıyla bol bol pazarlık yapın.

2.Pazarlık yaparken fiyatı siz belirleyin, gerekirse orta yol bulursunuz. Eğer siz net bir şey söylemezseniz, oldubittiye getirebilirler.

3. Taksi sürücülerinden tutun da, seyahat tur acentalarına kadar herkes, satış yapabilmek için fazlasıyla baskıcı olabilir.

4. Eğer Vietnam’ı trenle gezmek gibi bir planınız varsa, biletlerinizi tren garından alın, acentadan değil.

5.Turizm bölgeleri dışında kalan Vietnam halkı, inanılmaz cana yakın ve misafirperverdir.

6. Sokak yemeği yerken, kalabalık ve sirkülasyonu yoğun restoranları tercih edin. Yemekler ne kadar hızlı tüketilirse, bozulmuş olma ihtimali o kadar düşük olacaktır.

7. Günübirlik turlara katılmak yerine, araba kiralayarak gezmeniz daha verimli olacaktır. Katıldığınız her turun rehberi, komisyon almak için sizi istemediğiniz yerlere de götürecektir.

8. Yol kenarı bir masada oturuyorsanız, telefonunuzu ve çantanızı yoldan hızla geçen motosikletli hırsızlardan koruyacak şekilde yerleştirin.

9. Paralarında çok fazla “0” var, bu sebeple kafa karıştırıcı olabiliyor. Ama en tehlikeli yanı 10 binin 100 bine, 20 binin 200 bine ve 50 binin 500 bine benziyor olması.

10. Son olarak, “Hanoi mi Hi Chi Ming City mi?” diye düşünen varsa;  Honoi, Vietnam’ın geleneksel ve tarihi yüzü, MCHC ise Vietnam’ın modern, lüks ve hareketli yüzüdür.