• Almatı Uçak Bileti

    Orta Asya’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Almatı’ya gitmek için Almatı uçak bileti araması yaparak seyahatinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Üç tarafı denizlerle çevrili Almatı hem doğası hem de yaşam kalitesi ile oldukça ilgi görüyor. Dünyaca ünlü spor merkezlerine ev sahipliği yapan Almatı hem yaz hem de kış turizmi açısından canlı bir destinasyon.
     
    Türkiye'den Almatı’ya direkt uçuşlar Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları ve Air Astana ile haftanın her günü düzenleniyor. Almatı’ya direkt olarak sadece İstanbul üzerinden uçabiliyorsunuz. İstanbul-Almatı yolculuğu direkt uçuşlar için yaklaşık 5 saat 10 dakika sürmektedir. Bulunduğunuz şehirden size en uygun Almatı uçak bileti için arama yaparak uçuş sürenizi hesaplayabilir ve en ucuz Almatı uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com sitesi üzerinden arayarak bulabilirsiniz.

Almatı'da Gezilecek Yerler

Almatı’yı gezmeye şehrin kalbi konumundaki Respublica Alany yani Cumhuriyet Meydanı’nı gezerek başlayabilirsiniz. Bu meydanın yakınında şehrin en görülesi müzesi olan Devlet Müzesi yer alıyor. Eğer tarihi ve kültürel aktivitelerinden hoşlanıyorsanız ve Kazakistan tarihini daha yakından tanımak için Almatı gezinize bu müzeyi eklemelisiniz. Devlet Müzesi’ni gezdikten sonra Panfilov Parkı yakınlarında bulunan Ulusal Müzik Enstrümanları Müzesi’nde müzik enstrümanlarının sergilendiği koleksiyonu yakından inceleyebilir, her birinin seslerini dinleyebilirsiniz.
 
1904 yılında inşa edilen, dünyanın sayılı güzellikteki ahşap yapılarından Zenkov Katedrali hem ibadet için hem de turistik amaçlı olarak kullanılıyor. Katedralde bulunan mimari detaylar ve süslemeler hayran kalacak kadar güzel. Almatı’nın yeşil tepesi olarak anılan Kök-Töbe, şehrin en yüksek bölgesi. Hal böyle olunca da şehri kuş bakışı izlemek için en güzel nokta diyebiliriz. Burada şehrin en yüksek yapısı olan 372 metre uzunluğundaki televizyon kulesi de yer alıyor. Cumhuriyet Sarayı’nın bulunduğu noktadan hareket eden teleferik ile yukarıya kolaylıkla ulaşıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Almatı’da Yaşam

Kazakistan’ın en büyük şehri ve eski başkenti olan Almatı, aynı zamanda nüfüs bakımından da ülkenin en kalabalık şehridir. Finans, iş, ticaret ve kültür merkezi olarak anılan Almatı, kültürel aktiviteler açısından oldukça zengin. Şehirde çok sayıda tiyatro, opera ve bale gibi etkinlikler düzenleniyor. Kayak turizmi açısından da oldukça gelişmiş olan Almatı’ya her yıl binlerce turist ziyaret ediyor. Özellikle Çimbudak bölgesi en önemli kayak merkezlerinden biridir. Almatı’da Kazak mutfağı ile tanıştığınızda göreceksiniz ki daha çok et ağırlıklı yemekler menüde yer alıyor. Bizim lezzetlerimize yakın yemekleri oldukça fazla, mesela mantı ve pişi Kazak mutfağında da mevcut. Bu yüzden yemek konusunda tanıdık lezzetler bulabilirsiniz. Ayrıca Almatı’ya gelmişken Kazak mutfağına özgü baursaki, shashlik ve plov gibi lezzetleri tatmalısınız.
 
Almatı karasal iklimin etkisi altındadır. Şehrin üç tarafı dağlarla çevrili olduğu için Almatı, ülkenin diğer bölgelerine göre daha ılımandır. Almatı’da yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçer. En sıcak ay olarak Temmuz’da hava sıcaklığı ortalama 30 derecelerde seyreder. En soğuk ay Ocak’ta ise hava sıcaklığı -4 derecelere kadar iner. Almatı’ya gitmek için en ideal dönem ilkbahar ve yaz ayları olduğu için Almatı uçak biletinizi alacağınız zaman bu bilgilere dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Almatı International Havalimanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden Almatı International Havalimanı’ndan Nasıl Gidilir?

Kazakistan’ın en büyük havalimanı olan Almatı International Havalimanı (ALA), şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Almatı International Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için çok fazla seçenek bulunmamakla birlikte araç kiralayarak ya da taksi kullanarak ulaşabilirsiniz. Şehir içinde yoğun trafik görülmediği için gideceğiniz yere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden Almatı International Havalimanı’na ulaşırken de size en uygun ulaşım yöntemi ile gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Almatı uçak biletinizi almak ve seyahatinizi planlamak olacak.

Almatı’da Şehir İçi Ulaşım

Almatı’da şehir içinde toplu ulaşım genel olarak metro, tramvay ve otobüs ile sağlanıyor. Almatı büyük bir şehir olduğu için bazı noktalara giderken martuşka adındaki dolmuşları kullanarak da ulaşabilirsiniz. Akşam geç saatlerde toplu ulaşımların sıklığı azaldığı için taksi ile gitmek istediğiniz yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Almatı seyahatinizin tarihine karar verdikten sonra size en uygun Almatı uçak bileti için seyahatim.com üzerinden arama yaparak en ucuz biletleri ücretsiz bir şekilde listeleyebilirsiniz.

 

Almatı Havalimanı & Almatı Hava Durumu

booked.net