• Amsterdam Hakkında Genel Bilgiler

  Hollanda’nın başkenti Amsterdam popüler seyahat rotalarından biri. Özellikle eğlence hayatı ile öne çıkan Amsterdam, kültür, sanat ve turizm merkezi olarak bilinmektedir. Dümdüz coğrafyası ve 1500’den fazla köprüsü ile özgün bir yapıya sahip olan kent, her yıl 4 milyon turist ağırlamaktadır.
   
  Küçük bir balıkçı kenti olarak 13. yüzyılda kurulan Amsterdam, denizcilik ve bira yapımıyla da ünlüdür. Dünyanın dört bir yanından aldığı göçlerle 180 farklı ülkeden insanların yaşadığı Amsterdam, Kuzey'in Venedik'i olarak da bilinir. Yılın her mevsimi ziyaret edilebilen şehre, kış aylarında yağışlı olduğundan yaz aylarında gidilmesi tavsiye edilir.
   
  Amsterdam'a kimliğini veren ve toplamda 100 kilometre uzunluğu bulan kanallar, dolaşmak için ideal güzergahlar oluşturur. Yürüyerek gezilebileceği gibi, tekne turlarına katılarak kenti başka bir açıdan görmek de mümkündür. Bir saat süren kanal turlarından bazıları yemeklidir ve sunulan hizmete göre fiyatlar değişse de genel olarak uygun fiyatlara turlara katılmak mümkündür.
   
  Bisiklet yolları ve bisikletliler kent kimliğinin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülebilir. Deniz seviyesinde, dümdüz bir kent olan Amsterdam'da sayısız bisiklet yolu bulunur ve turistlerin bu yollara dikkat etmesi beklenir. Ayrıca turistlerin bir bölümü de gezinti ya da ulaşım amaçlı olarak bisiklet kiralamayı tercih ederler.
   
  Siz de en yakın fırsatta Amsterdam’a gitmeyi düşlüyor ama şehirde nereleri nasıl gezeceğinizi kestiremiyorsanız, Amsterdam uçak biletinizi almadan önce bilmeniz gereken her bilgiyi bu kısa rehberimizde bulabilirsiniz.
   

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam; kanalları, birçok kültüre ev sahipliği yapan dokusu ve kendine has atmosferiyle sizi hemen bir Amsterdam uçak bileti almaya ikna edecek birçok turistik noktayla dikkat çekiyor.
 
Kırmızı Fener Mahallesi ve buradaki sıra dışı Seks Müzesi ile ünlü olan kentte, dünyanın en önemli müze ve sanat galeri bulunur. Dam Meydanı, Koninklijk Paleis, Nieuwe Kerk, Begijnhof, Rijksmuseum, Oude Kerk ve Amsterdam Müzesi görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir. 
Müzeler bölgesindeki Van Gogh Müzesi ve Anne Frank Evi'nin gezilmesi özellikle tavsiye edilir. Heineken'in ilk bira fabrikası ve Amsterdam Çiçek Pazarı da gezilecek yerler arasında öne çıkar.
 
Kanallarıyla ünlü bu şehirden, tekne turları yapmadan dönmek olmaz. Kahve dükkanlarının yanı sıra bar ve eğlence mekanlarının da yoğun olduğu Amsterdam'da pek çok festival düzenlenir. Birazcık soğuya dayanabilirseniz, yılbaşı zamanı şehri görmenizi mutlaka öneriyoruz. Ayrıca bu festival veya özel günler için Amsterdam uçak biletlerinizi önceden temin ederseniz, ziyaretinizi çok uygun fiyatlarla gerçekleştirmeniz de mümkün olabilir.

Amsterdam'a Nasıl Gidilir?

THY, Pegasus, Onur Air ve KLM uçak şirketlerinden aktarmasız Amsterdam uçak bileti alınabilir. Uçak ile Amsterdam'a yaklaşık 3.5 saatte ulaşılabilir. British Airways, Delta ve Lufthansa gibi firmalardan da Amsterdam uçak biletleri kolaylıkla bulunabilir. Kampanyaları ve farklı fırsatları takip ederek Amsterdam uçak biletinizi oldukça uygun bir şekilde alabilirsiniz. Amsterdam gidiş dönüş uçak bileti fırsatları ise, daha cazip Amsterdam uçak bileti fiyatları sağlayabilir.
 
Bir başka seçenek ise İngiltere'ye havayolu ile ulaşıp, oradan feribotlarla Amsterdam'a geçmek olabilir. Yakın başkentler olan Paris ve Brüksel'den düzenli tren seferleri de yapılmaktadır. Hızlı tren seferleri 2 saatten kısa sürede Brüksel, 3 saat 18 dakikada Paris'e ulaşmak mümkün olduğundan Avrupa seyahatine çıkanlar günübirlik rota olarak da Amsterdam'ı tercih edebiliyor.
 
Amsterdam’da Havaalanına Ulaşım
Uçaktan indiğinizde kente nasıl gideceğiniz ya da dönüşte uçak seferinize saatinde nasıl yetişeceğiniz konusunda ise endişelenmenize gerek yok. Kent merkezine 15 kilometre uzaklıkta olan Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan merkeze ulaşım için pek çok seçenek bulunur. NS Dutch Railways'ın tren seferleri kolaylığı, konforu ve hızı ile ilk tercih olabilir. Ana istasyon kent merkezinde Dam Meydanı'na yürüyerek 10 dakika mesafede bulunur, kentte ayrıca 4 tren istasyonu daha vardır. 
 
Taksi ya da otel servisleri ise uçaktan indiğinizde şehre gitmek için ikinci seçenek olarak düşünülebilir. Belediye otobüsleri kent merkezi ile havaalanı arasında 24 saat kesintisiz hizmet verdiğinden, uçak ile otel arasında ulaşım sorunu yaşamadan seyahat edebilirsiniz. Özel şirketler de benzer biçimde shuttle hizmeti sunmaktadır.
 
Ayrıca, Amsterdam söz konusu olunca bisiklet kiralamak her zaman için bir seçenek olarak düşünülebilir. Dönüş sırasında havalimanına ulaşmak için de aynı biçimde tren ve otobüs seferlerinden yararlanılabilir, özel şirketlerin otobüsleri kullanılabilir. Yine de dönüş yolculuğunuz için uçak biletinizi kontrol etmenizi ve gereken check-in saatinden önce havaalanında olmanızı öneriyoruz.
 
Amsterdam’da Şehir İçi Ulaşım
Metro, tren, tramvay, feribot ve otobüs gibi akla gelen her ulaşım biçiminin bulunduğu kentte turistler ağırlıkla tramvay ve otobüsü kullanır. Özellikle National Geographic tarafından dünyanın en iyi 10 tramvay hattından biri seçilen 2 No'lu Tramvay hattı, Gogh Müzesi’nden Dam Meydanı’na neredeyse tüm turistik bölgelerden yerden geçer. “Hop on hop off” otobüsler de turistik tüm güzergahlardan geçen bir alternatif olarak düşünülebilir.
 
Feribot, tren ve metro kent merkezine uzak mesafeler için işlevlidir. Kent merkezindeki ünlü Amsterdam Merkez İstasyonu şehirlerarası ve uluslararası bir tren istasyonu olarak öne çıkar. Kentteki metro hatlarının da son durağı olan istasyon, feribot iskelesiyle tramvay ve otobüs duraklarının hemen yanındadır. OV-chipkaart ile otobüs, metro ve tramvaya kolaylıkla binilir. Ayrıca şehirde tek kullanımlık biletler ya da saatlik biletler de kullanılabilir.

 

Amsterdam Havalimanı & Amsterdam Hava Durumu

booked.net