• Astana Uçak Bileti

    Astana uçak bileti alarak Orta Asya’nın en büyük ülkelerinden biri olan Kazakistan’ın başkenti Astana’ya seyahat edebilirsiniz. Doğası ile cazip bir destinasyon olan Astana, ortasından geçen Yeşil Nehir’i ile eski ve yeni şehir olarak ikiye ayrılıyor. Şehrin bir tarafında Sovyetler döneminden kalma yapılar mevcutken, diğer tarafında ise görkemli yapılar ile modern bir dünya metropolünün izlerini taşıyor. 
     
    Türkiye'den Astana’ya direkt uçuşlar Türk Hava Yolları ve Air Astana tarafından haftanın her günü düzenleniyor. Astana’ya direkt olarak sadece İstanbul üzerinden uçabiliyorsunuz. İstanbul-Astana yolculuğu için direkt uçuşlar yaklaşık 6 saat 40 sürmektedir. Bulunduğunuz şehirden Astana uçak bileti araması yaparak uçuş sürenizi kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. En ucuz Astana uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com aracılığı ile karşılaştırabilir, bütçenize en uygun Astana uçak biletini satın alabilirsiniz.

Astana’da Gezilecek Yerler

Astana’yı gezmeye şehrin simgesi olarak bilinen, 105 metre yüksekliğindeki, Bayterek Kulesi’nden başlayabilirsiniz. Yapının alt katında alışveriş merkezi, kule kısmında ise asansörle çıkılan bir manzara alanı bulunuyor. Burada Astana’nın şehir maketini göreceksiniz ama buraya çıktığınızda yapılacak en iyi şey manzaranın keyfini çıkarmak olacak. Eğer bir müze severseniz beş katlı bir müze olan Kazakistan Kültür Merkezi’nde geleneksel Kazak el sanatları ve fotoğraf sergisi ile yaklaşık 150 binden fazla eser sergileniyor.

Şehrin bir diğer önemli yapısı Astana Camisi, altın rengi kubbesi ve görkemli mimarisi ile görülmeye değer. Şehrin açık hava müzesi olan Atameken Map of Kazakhstan ise büyük bir alana yayılmış bir başka müze. Bu müzede Kazak kültürüne ait 200'den fazla tarihi eserin minyatürü sergileniyor. Müzenin en önemli parçası savaşçı Altın Adam kostümünü mutlaka görmelisiniz. Astana’nın başkent ilan edilmesinin yıl dönümünde açılan ve şehrin en büyük alışveriş merkezi olan Han Çadırı’nın içerisinde su parkı, dalga havuzu, spor alanları, sinema salonları ve dünyaca ünlü markalar bulunuyor. Burada eğlence, spor, alışveriş, sanat ve kültüre dair aradığınız her şeyi bulmanız mümkün olacak. Astana’ya geldiğinizde hediyelik olarak yöresel Orta Asya kültürünü yansıtan kilimler, halılar, giysiler ve çeşitli aksesuarları Astana’nın yerel pazarlarında bulabilirsiniz. 


Astana’da Yaşam

Ishim Nehri’nin kenarında kurulmuş Astana, hızlı gelişen ekonomisi ve turizmi ile Kazakistan’ın en kalabalık ikinci şehri. Astana’ya geldiğinizde göreceksiniz ki şehrin etrafı gökdelenler ile kaplı ve sokakları dolaşırken göz kamaştıran bir atmosfere sahip. Kazak mutfağına ait beshbarmak, pelmeni, şorba, laghman çorbası, kazakşa, shashlyk, bavursak, kazkarta, kısrak sütünden yapılan kımız ve deve sütünden yapılan subat yerel lezzetlerin en bilinenleri. Bunların dışında genel olarak Kazak mutfağı et yemekleri ağırlıklı, en meşhur yemeği beş parmak haşlanmış sebze ve et ile hazırlanıyor. Türk mantısından farklı olarak sebzeler ile hazırlanan Kazak mantısını da mutlaka denemelisiniz.
 
Astana sert karasal iklimin etkisi altındadır. Yaz mevsimi çok sıcak, kış mevsimi ise çok soğuk geçer. Özellikle Kasım-Şubat ayları arasındaki dönemde eksi derecelerde hava sıcaklıkları olduğu için kış döneminde Astana’ya gitmek şehri dolaşmak için iyi bir dönem olmuyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise hava sıcaklıkları ortalama 20 derecelerde seyreder. Astana’ya gitmek için en iyi dönem Eylül ve Ekim ayları olduğu için Astana uçak biletinizi alırken bu döneme denk gelirseniz gezmek için en güzel dönemi yakalamış olursunuz. 

Astana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden Astana Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Astana Havalimanı (TSE) şehir merkezine 14 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Astana Havalimanı’ndan 10 ve 12 numaralı otobüslerle yaklaşık 10 dakikalık yolculuk ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca havalimanında bulunan araç kiralama ofislerinden araç kiralayabilir ya da taksi ile daha konforlu bir şekilde merkeze gidebilirsiniz. Dönüş yolculuğunda, şehir merkezinden Astana Havalimanı’na ulaşırken de size en rahat ve en uygun ulaşım seçeneğini kullanabilirsiniz.


Astana’da Şehir İçi Ulaşım

Astana’da şehir içi ulaşımda yaygın olarak saparzhai isimli otobüsler kullanılıyor. Otobüslerin rotalarını ve saatlerini takip etmek için akıllı telefonunuza Astra Bus isimli uygulamayı indirebilir, gideceğiniz noktaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Otobüslerin dışında Astana’da şehir içi ulaşım için taksiler de kullanılıyor. Astana’ya gitmeye kadar verdikten sonra size en uygun Astana uçak bileti için seyahatim.com üzerinden arama yaparak size uygun bileti bulabilirsiniz.

 

Astana Havalimanı & Astana Hava Durumu

booked.net