• Barselona Hakkında Genel Bilgiler

    İspanya'da Katalonya Özerk Topluluğu ve Barselona ilinin merkezi ve İspanya'nın ikinci büyük kentidir. Mimarisi ve düzeni ile estetik düşkünlerin hayran kalacağı şehirlerden biridir, ünlü ve inşaası bitmeyen La Sagrada Familia kilisesi de Barselona’dadır. Futbol tutkunlarının ilgisini çekecek FC Barcelona Müzesi, şehirde en çok ziyaret alan merkezlerden birisidir. Barselona, bazıları için bir futbol takımı, bazıları için tapas ve sangria, bazıları için ise sanat ve mimari demekken, ilgi alanınız ne olursa olsun sizi güzellikleriyle Barselona uçak bileti almaya ikna edecek bir şehirdir.


    Gaudi’nin dokunduğu yapıların büyüleyici etkisiyle; Picasso ve Dali’ye ucundan dokunabilmenin heyecanıyla; tatmakla bitmeyen çeşitteki tapasları ve cesur Katalan Mutfağı’yla; her daim çoşkulu, gürültülü ve futbol sever halkıyla; cıvıl cıvıl plajlarıyla; daracık sokaklardaki, kola kutusundan bile bir şeyler üretebilen sokak sanatçılarıyla şehir size, bir dakikanızı bile boşa harcadığınızı hissetmeyeceğiniz bir seyahat vaad ediyor. Tüm bu vaatlerin gerçekleşmesi ise size yalnızca bir Barselona uçak bileti kadar uzak. Şehri gezmek istiyor ama cesaret edemiyorsanız, Barselona’da nerelere mutlaka gidilmelidir, uçaktan indikten sonra şehir merkezine nasıl ulaşılır, hepsini anlattığımız bu rehber fikrinizi değiştirebilir.

Barselona'da Gezilecek Yerler

Öncelikle Barselona uçak bileti fiyatları arasında araştırma yapıp, yolculuk yapacağınız firmayı seçmelisiniz. Değişken fiyat aralıklarına sahip uçak biletleri arasında bütçenize uygun olanını seçtikten sonra artık şehrin harika noktalarını keşfetmeye hazırsınız.


Barselona'ya uçak aldıysanız bir sonraki adım Barselona'da gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak. Barselona gezilecek yerler olarak zengin seçenekler sunuyor. Gaudi’nin muntazam eserleri, FC Barcelona müzesi ve sayısız tarihi yapısıyla, Katalan kültürünü tamamıyla hissedeceğiniz bir şehir.

Şehrin gözde yapısı La Sagrada Familia’yı mutlaka görmelisiniz. Font Mágica Çeşmesi, Picasso Müzesi, Las Ramblas Sokağı, şehrin en eski kısımlarından olan Barrio Gotico ve Park Guell de Barselona’yı Barselona yapan en görülesi güzellikler arasında. Tüm bu mekanları gezmekten o kadar keyif alacaksınız ki dönüş uçak biletinizi bir sonraki güne almadığınıza pişman olacaksınız.

Barselona'ya Nasıl Gidilir? Barselona'da Ulaşım

Türkiye'den aktarmasız ve aktarmalı olmak üzere, Türk Hava Yolları ve Pegasus firmalarından Barselona uçak bileti bulabilirsiniz. Aktarmasız olarak sadece İstanbul'dan uçak kalkarken, aktarmalı olarak Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerden de Barselona uçak bileti bulabileceğiniz seferler mevcuttur.
 
Bunların yanı sıra, Aegean Airlines ile Atine aktarmalı Barselona uçak bileti araştırmanız seçeneklerinizi arttırabilir. Direkt uçak seferlerinde İstanbul - Barselona arası 3.5 saat, aktarmalı uçak yolculuklarında ise 7 saati bulabilmektedir. Barselona uçak biletinizi aktarmalı olarak almak daha uygun fiyatlı çözümler sunsa da bu uçuşlar, uçak sefer saatleriniz ve aktarmanın ne kadar süreceği konusunda biraz daha hassas olmanızı gerektirebilir.

Havaalanından Şehre Ulaşım
Uçaktan indikten sonra havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşım için otobüs, tren, metro gibi seçenekler mevcuttur.

Otobüs: En rağbet gören seçeneklerden birisi her iki terminalden kalkan A1 ve A2 olarak adlandırılan Arebous'un otobüsleri gelmekte. Ortalama 35 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşım sağlanıyor.
Her iki otobüs için, ilk sefer saati 05.35, son sefer saati ise 01.00 olarak belirlenmiştir. Barselona uçak biletinizi alırken bu sefer saatlerine dikkat etmek isteyebilirsiniz. Kalkış süreleri ise çok sık olarak 5 veya 10 dakika içerisindedir. Aerobus bilet fiyatları tek yön 5.9 Euro , 15 günlük gidiş - geliş 10.2 Euro olarak belirlenmiştir.

Tren: Otobüs dışında oldukça sık tercih edilen bir diğer ulaşım seçeneği ise trendir. A2 terminalinin B binasında bulunan “Aeropuerto” isimli duraktan ortalama 30 dakikada bir RENFE trenleri kalkmaktadır. 25 dakikalık bir yolculukta şehir merkezine varıyor. Bilet ise 4.1 Euro.

Metro: Tercihiniz metro olacaksa L9 Sud hattını kullanmanız gerekecek. Havaalanı ve merkezi birbirine bağlayan bu hat kısa aralıklarla kalkıç gerçekleştiriyor. Tek yön 4.5 Euro olarak ücretlendiriliyor.

Şehirden Havaalanına Ulaşım: Merkezden otobüse binebilir, tren kullanabilir veya metro tercih edebilirsiniz. Havaalanından şehre gelirken kullandığınız hatları kullanarak uçak seferinize kolayca yetişebilirsiniz. Güncel kalkış saatleri ve fiyatlandırma için ilgili sitelere bakmayı unutmayın.

Barselona’da Şehir İçi Ulaşım
Sizi uçaktan iner inmez sarıp sarmalayacak bu güzel şehri bol bol yürüyüp keşfetmek en güzeli olsa da, toplu taşıma kullanmanız gerekecek zamanlar da olacak. Birçok noktada yer alan durakları, uygun ücretleri ve hızıyla metro oldukça avantajlı bir tercih olabilir. 2 günlük metro kartı 14.5 Euro, 3 günlük metro kartı ise 21.20 Euro olarak fiyatlandırılıyor.
 
Bisiklet, yakın mesafelere kolay ulaşım için iyi bir tercih. Bunun dışında otobüs ve tramvay gibi seçenekler de mevcut. Bir diğer alternatif ise Barcelona Card alarak sınırsız toplu ulaşıma binme ve ücretsiz müze turlarından yararlanma gibi çeşitli fırsatlardan yararlanmak olabilir.

 

Barselona Havalimanı & Barselona Hava Durumu

booked.net