• İstanbul Batum Uçak Bileti

    Batum uçak bileti alarak Türkiye’nin doğu komşularından biri olan Gürcistan’ın başkentini gezebilirsiniz. Batum şehir merkezi, Türkiye Sarp sınır kapısına sadece 22 km uzaklıkta olduğu için ülkemizden en çok ziyaret edilen şehirlerin başında geliyor. Batum’a vizesiz ve pasaportsuz, sadece çipli Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız ile seyahat edebilirsiniz. Türkiye’den Batum’a haftanın her günü direkt veya aktarmalı olarak uçak seferleri düzenleniyor. İstanbul-Batum uçuşunuzu direkt olarak yapmak istiyorsanız Batum uçak biletinizi alırken Türk Hava Yolları firması için bilet bakmanız gerekiyor. İstanbul-Batum arası uçuş süresi yaklaşık 1 saat 5 dakika sürüyor.  Bulunduğunuz şehirden bütçenize uygun en ucuz Batum uçak biletini arayarak uçuş sürenizi aktarmalı olarak da hesaplayabilirsiniz.

Batum’da Gezilecek Yerler

Batum’da Roma dönemi eserlerinden parçalar göreceksiniz. Şehir merkezinde tarih barındıran heybetli binalar ve parklar göze çarpıyor. Batum’da gezilecek yerler listenize Apsaros Kalesi, Osmanlı eseri Orta Cami, Acara Devlet Müzesi, Batum Devlet Parkı, Aziz Matthias anıt mezarı ve Akvaryum gibi yerleri eklemelisiniz. Şehri gezmeye Batum’un kalbi konumundaki noktası olan Avrupa Meydanı’nı görerek başlayın. Bu meydanda Batum’un en tanınmış simgelerinden Medea Anıtı bulunuyor. Şehrin en yeşil yeri olan Batum Botanik Parkı’nı ziyaret ederek

Karadeniz’in yeşil doğasını, zengin bitkilerini ve ağaçlarını görebilirsiniz. 1937 yılında Kurban Said’in yayımladığı Ali ve Nino adlı kitaptan uyarlanarak kavuşamayan aşıkları temsil eden Ali ve Nino heykeli, şehri ziyaret edenlerin görmeden dönmediği en ilginç noktalardan bir tanesi çünkü her gün saat 19.00’da yaklaşık 10 dakikalık bir görsel şölen oluyor. Bu yüzden gezi planınızı buna göre yapmalısınız. Batum’u tepeden izlemek için Argo Teleferiği ile Sputnik Tepesi’ne çıkarak manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Burada yer alan tezgahlardan hediyelik eşyalar almadan buradan ayrılmamalısınız. Yaz aylarında Batum’a seyahat ediyorsanız, şehir merkezinde yer alan ücretsiz plajlarından da denize girebilirsiniz. 


Batum’da Yaşam

Gürcistan’ın batı kesiminde yer alan özerk cumhuriyet Acara’nın başkenti olan Batum, Karadeniz kıyısında konumlanmış bir liman kenti. Konumu itibari ile önemli bir ticaret noktası olarak öne çıkan bir şehir. Ticaret dışında çay, meyve ve narenciye gibi ürünlerin tarımı yapılıyor.
 
Karadeniz’e kıyısı olmasına rağmen tropik iklim özellikleri görülen Batum, iklimi sebebiyle de tatilciler tarafından tercih ediliyor. Şehrin etrafını saran yemyeşil dağlar, tertemiz havası, huzur veren doğası ve vizesiz bir yurt dışı seçeneği olması ile Batum Türkiye’den pek çok turisti ağırlıyor.
Batum subtropikal iklimin etkisi altındadır. Yıl boyunca Batum’da ortalama sıcaklık 14 derecelerde seyreder. En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos boyunca hava sıcaklığı ortalama 22 derecelerde olsa da zaman zaman 40 derecelere kadar çıkabiliyor. En düşük sıcaklık ise Ocak ayında görülür. Batum’a gitmek için en uygun zaman Mayıs-Eylül ayları arasındaki dönem olduğu için Batum uçak biletinizi alırken bu bilgiye göre plan yapabilirsiniz.

Batum Havalimanı'ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden Batum Havalimanı'na Nasıl Gidilir?

Batumi Havalimanı (BUS) Gürcistan’ın üç havalimanından biridir. Batumi Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Batumi Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için otobüs ya da taksi seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Batum şehir merkezine 9 ve 10 numaralı otobüslerle yaklaşık 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Daha hızlı bir yolculuk için havalimanının çıkışında bulunan taksileri kullanarak da yolculuk edebilirsiniz. Artvin-Hopa’ya gidecek olan yolcular için de havalimanında Havaş otobüsleri bulunuyor. Batum şehir merkezinden Batumi Havalimanı’na ulaşırken de size en uygun şekilde gidebilirsiniz. 

Batum’da Şehir İçi Ulaşım

Batum şehir içi ulaşımında en çok otobüsler, minibüsler ve taksiler kullanılıyor. Otobüsler için belirli duraklar olmasına rağmen minibüsler ülkemizde olduğu gibi el kaldırdığınızda duracağı için dilediğiniz noktada minibüs hattını kullanmanız mümkün olacak. Daha konforlu bir yolculuk için taksiler ile de şehir içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer konaklayacağınız yer Batum şehir merkezinde ise turistik noktaları yürüyerek de gezebilirsiniz. Hem doğa dostu hem de en ucuz ulaşım yöntemi olan bisikletler de Batum’da yaygın olarak kullanılıyor, dilerseniz bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Seyahat tarihinizi seçip size en uygun Batum uçak bileti aramasını seyahatim.com sitesi üzerinden yaparak Batum seyahatinizi planlayabilirsiniz.

 

Batum Havalimanı & Batum Hava Durumu

booked.net