• Belgrad Hakkında Genel Bilgiler

  Adının Sırpça anlamı “Beyaz Şehir” olan Belgrad için Sırbistan’ın turizm cenneti denebilir. Öyle ki doğa manzaralarından renkli gece hayatına kadar birçok konuda cazibe merkezlerinden biri halini alan şehir, bütçeyi koruyarak tatil yapmak isteyenlerin aklına ilk gelen yerlerdendir. Başkent Belgrad için “düşük maliyetli Paris” benzetmesi yapılmış, şehrin 7/24 uyanık ve rengârenk olması, tarihi ve mimari dokusunun yanında eğlence sektöründe de gelişmiş olması bu benzetmeyi haklı çıkarmıştır.
   
  Siz de bu canlı şehri ziyaret etmek istiyorsanız Belgrad uçak biletinizi almadan önce Belgrad’da nereler gezilir, uçaktan inince şehre nasıl gidilir ve çok daha fazlasını bu kısa rehberimizde öğrenebilirsiniz.
   
  Belgrad’ın Kısa Tarihi
  İstanbul ve Atina’nın ardından Avrupa’nın en eski 3. yerleşim yeri olmayı başarmış olan Belgrad’ın stratejik konumu gereği zengin bir tarihi bulunmaktadır. 115 savaşa giren, 44 kere yıkıma şahit olan ve Vinca kültürünün doğum yeri bu topraklarda sırasıyla Singiler, Keltler, Romalılar, Slavlar, Macaristan Krallığı, Sırplar ve Osmanlılar hüküm sürmüş, yüzyıllarca Avusturya – Macaristan İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti arasında Belgrad için çatışmalar süregelmiştir. Tüm bu tarihi noktaları ve çok daha fazlasını Belgrad Turları ile eğlenerek keşfedebilirsiniz.

Belgrad Gezilecek Yerler

Şehrin gezilebilecek birçok tarihi, kültürel ve eğlenceli mekanı bulunmakla birlikte Kalemegdan Kalesi, Nikola Tesla Müzesi, Aziz Sava Katedrali ve Cumhuriyet Meydanı turistlerin gözdelerindendir. Şehir, sizi Belgrad uçak biletinizi hemen ayırtmaya ikna edecek birçok tarihi ve doğal güzelliği barındırıyor. Bu güzel noktalardan olan Skadarlija Caddesini ve Taş Meydan’ı da görmeden Belgrad geziniz tamamlanmış sayılmaz.
 
Tüm bu yerler ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgi için Belgrad’da Gezilecek Yerler listesine göz atabilir ve beklemeden Belgrad uçak biletinizi alabilirsiniz.

Belgrad'a Nasıl Gidilir?

İstanbul – Belgrad arasında her gün karşılıklı olarak gerçekleştirilen uçak seferleri ortalama 1 saat sürmektedir. Anlaşmayla vize uygulamasını karşılıklı olarak kaldıran iki ülke arasında ucuz uçak bileti bulmak için kampanyaları takip etmeniz yeterlidir.
 
Belgrad uçak bileti almak haricinde şehre İstanbul’dan ulaşım için bir diğer seçeneğiniz ise trendir. Sirkeci’den gün içinde iki defa kalkan Belgrad tren seferleri sayesinde Bulgaristan üzerinden geçen keyifli bir rotayla yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Belgrad özel aracınız ya da otobüs kullanarak gitmek için Türkiye’den E-70 ya da E-75 karayollarını takip etmeniz gereklidir. 
 
Belgrad’a yurt dışından uçakla gitmek istiyorsanız farklı havayollarının Belgrad uçak seferlerini inceleyebilir, bunun yanı sıra kara yolu hatlarını kullanabilir ve farklı bir seçenek olarak deniz yoluyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.
 
Havalimanı -  Şehir İçi Arası Ulaşım
Belgrad Nikola Tesla Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta olup, uçaktan indikten sonra şehre inmek için otobüsleri, minibüsleri ya da taksiyi kullanabilirsiniz. 
 
Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için 72 numaralı otobüse binebilir, böylece otobüsün son durağı olan Zelena Venac Meydanı’na kadar 150 RSD bilet ücreti vererek ulaşabilirsiniz. 40 ila 50 dakika kadar süren bu yolculuğun son durağı olan meydan, aynı zamanda havalimanına giderken de kullanabileceğiniz otobüslerin kalkış durağıdır. 
Uçaktan indiğinizde şehir merkezine 30 dakika gibi çok daha kısa bir sürede ulaşmanızı sağlayacak olan minibüsleri tercih ettiğiniz takdirde 300 RD gibi bir ücret ödemeniz gereklidir. Belgrad merkeze ulaşım için havalimanından A1 numaralı minibüs hattını kullanmanız gerektiğini bilmenizde fayda var.
 
Şehir merkezine taksiyle gitmek isteyenlerin ise önce fiş almanız gerekmektedir. Taksinizi seçmeden önce danışma bölümüne uğrayıp gitmek istediğiniz yer için fiş alıyor ve böylece fiyatı hem önceden öğrenmiş hem de sabitlemiş oluyorsunuz. Böylece, uçaktan indikten sonra sizden fazlasıyla ücret talep eden taksici korkusu yaşamanıza gerek kalmıyor. Şehir merkezine giden taksinin ücretinin yaklaşık 1500 RSD olduğunu ekleyelim.
 
Belgrad shuttle servisleri havalimanından şehre gitmenin bir diğer yolu olup bazı oteller bu imkanı ücretsiz sunmaktadır. Belgrad uçak biletinizi almadan önce, kalmayı planladığınız otelle iletişime geçerek böyle bir hizmet sunup sunmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer otelinizin böyle bir hizmeti yoksa her gün 7.00 – 22.00 arasında Jat Havayolları’na bağlı olarak hizmet veren ve saat başı kalkarak yarım saatte merkeze varan Belgrad havalimanı servisleri ile yolculuğunuzu pratik bir hale getirebilirsiniz.
 
Toplu taşımayı tercih edeceklerin ise havalimanında bulunan döviz bürosunda ellerindeki parayı Sırp dinarına dönüştürmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.
 
Belgrad’da Şehir İçi Ulaşım
Belgrad’da gezilecek yerler birbirine oldukça yakın olduğundan, toplu taşımaya fazlaca gerek duymayacağınız ve keşiflerinizi çoğu zaman yürüyerek yapabileceğiniz bir geziyi deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca otobüslerin bakımsız, eski ve fazla kalabalık olması nedeniyle yürümeyi ya da diğer ulaşım alternatiflerini değerlendirmek isteyebilirsiniz. Tramvay ve minibüsler Belgrad şehir içi ulaşım için size kolaylık sağlayabilir.
 
Tramvay şehrin her noktasına gidecek kadar geniş bir ağa sahip olmasa da panoramik bir seyahat için tercih edilebilir ve ücreti 140 RSD’dir. Şehrin yerlilerini bazen toplu taşıma araçlarını bilet almadan kullanırken görebilirsiniz. Ancak buna özenmemenizi tavsiye ediyoruz çünkü ücreti ödemediğiniz zaman cezaya çarptırılma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yerine büfelerden temin edebileceğiniz BusPlus kart ile 1, 3 veya 5 gün süresiyle tüm toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanabilirsiniz.

 

Belgrad Havalimanı & Belgrad Hava Durumu

booked.net