• Dubai Hakkında Genel Bilgiler

    Yakın zamana kadar küçük bir sahil kasabasıyken şimdilerde modern yaşamın en belirgin temsilcilerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin gözdesi Dubai, lüks tatil anlayışından ve çok kültürlü yapıdan hoşlananların uğrak tatil noktalarındandır. Yıl boyunca sıcaklığın çok yüksek olmasıyla da anılan şehir, bu sıcaklığı etrafının çöllerle kaplı olmasına borçlu olup, bu çöllerde safari yapmaksa unutulmaz bir deneyimdir.
     
    Kuruluşu 18. yüzyıla uzanan Dubai, yıllarca balıkçıkla geçinen ve kabilelerin yönetimi altında olan bir sahil kentidir. 19. yüzyılın son senelerinde İngiltere himayesi, 20. yüzyılda İran’a olan yakınlığı Dubai’nin gelişmesinde rol oynarken, inci ticaretiyle ünlenen ve 1930’larda yaşanan ekonomik buhranı başarıyla atlatan şehir, şimdilerde pahalılık ve lükste dünyada üst sıralarda, Orta Doğu’da ise lider konumundadır.
     
    Mutfağı ya da tarihi çok derin olmasa da, kozmopolit yapısı nedeniyle her zevke ve kesime uygun seçenekler sunan Dubai’de sanat galerilerinden festivallere kadar birçok eğlenceli alternatifle harika bir tatil geçirmek mümkündür. Dubai’nin bu eğlence dolu dünyasına yalnızca bir Dubai uçak bileti kadar uzaktasınız! Şehri yakından keşfetmek için Dubai Turları seçeneklerine göz atmayı unutmayın.

Dubai Gezilecek Yerler

Modern mimarisi ve hayran bırakan gökdelenleriyle dikkat çeken şehirde sizi hemen bir Dubai uçak bileti ayırtmaya ikna edecek birçok eşsiz yapı ve macera bulunuyor.
 
Bu yapılar arasında en çok rağbet alan nokta şüphesiz Burj Khalifa’dır. Dubai’de gezilecek yerler arasında Palmiye Adaları, El Fahidi Hisarı, Madinat Jumeirah gibi farklı seçenekler yer alırken aquapark eğlencesinden çölde safari deneyimine kadar birçok aktivite de sizi beklemektedir. 
 
Gezilecek yerlerin tamamı ve detayları için Dubai’de Gezilecek Yerler listesini inceleyebilirsiniz.

Dubai'ye Nasıl Gidilir?

Hem Türk hem de Arap havayollarıyla her gün uçak ulaşımının sağlandığı Dubai’ye uygun fiyatlarla gitmek için Dubai uçak bileti indirimlerini takip etmeniz yeterlidir. Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları bu rotada uçak seferleri düzenleyen Türk firmaları olurken ayrıca Fly Dubai, Royal Brunei gibi yerei havayollarının Dubai uçak biletlerini de tercih etmek mümkündür. Bu firmalar haricinde Dubai’nin nispeten daha küçük olan bir diğer havalimanı Sharjah’a iniş yapan Air Arabia ve Ethiad Havayolları’nın Dubai uçak biletlerine de göz atabilirsiniz. İstanbul’den Dubai’ye uçakla gitmenin 4 saat 30 dakika sürdüğünü de ekleyelim.
 
Dubai’de Havalimanından Şehir İçine Ulaşım
Uçaktan indikten sonra, Dubai’nin eskiden şehir merkezi olan güney bölgesindeki Garhoud üzerine kurulu olan Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine seyahat oldukça kısa ve kolaydır. 
Dubai Havalimanı’ndan şehre ulaşım için, terminal çıkış noktasından hareket eden toplu taşıma araçları ve taksiler mevcuttur. Taksiler benzinin ucuzluğu nedeniyle tercih edilebilir bir seçenek oluştururken, şehir merkezine gitmek için ödeyeceğiniz ücret 40 AED civarındadır.
 
Uçaktan indiğinizde Deira ya da Bur Dubai bölgelerine gitmeyi hedefliyorsanız 4, 11A, 11C, 11M, 48, 64 401, 402 numaraları otobüsleri kullanabilir veya Deira’da Gold Souq durağından şehir merkezine giden araçlara aktarmayla ulaşabilirsiniz. 7/24 hizmet veren bu hatların ücreti 3AED olup, metroyla Dubai şehir merkezine gitmek içinse 1 ve 3 numaralı hatları kullanmanız gerekmektedir.
 
Dubai Şehir İçi Ulaşım
Dubai’de taksiyle seyahati tercih etmek benzin fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle yaygın ve mantıklı bir alternatiftir. Taksilerin beş farklı renkte işareti olup bu renklerden her biri farklı bir taksi durağını ifade etmektedir. Ayrıca yer yer göreceğiniz pembe taksiler kadın şoförlerin kullandığı ve yalnızca kadın yolcuları alan taksilerdir. Dubai taksi sayesinde daha kolay keşfedilebilen, çünkü hemen her noktaya taksi hizmetinin bulunduğu şehirlerdendir.
 
Dubai metro ağları sahile paralel ilerleyen kırmızı hat ve eski şehir merkezine giden yeşil hat olarak ikiye ayrılır. Dubai’de Arap kültüründen ileri gelen farklı bir metro kullanım sistemi söz konusudur. İlk iki vagonda çocuklar ve kadınlar, sonraki vagonda zengin sınıf yolcular ve diğer vagonlarda da normal yolcular seyahat etmektedir. Cuma günleri 13.00 – 01.00 arasında hizmet veren metro sistemi diğer günler 05.50 – 00.00 arası çalışmaktadır.
 
Dubai’de otobüsler metro kadar sık saatlerde hizmet vermediğinden pek sık tercih edilmemekte ve genelde banliyö mahallelerine seyahat için kullanılmaktadır. Sahil şeridi için 8 ve 8A hatlarını kullanabilirsiniz ancak yine metroda olduğu gibi öndeki koltukların yalnızca kadınlara ayrılmış olduğunu unutmamalısınız. Bu hatların ilk durağı Deira’daki Gold Souq Market ve son durağı ise Mall of Emirates’tir.
 
Farklı bir ulaşım alternatifi olarak deniz otobüsü de bulunan Dubai’de şehir içi ulaşım için NOL adı verilen ve metro ya da otobüs duraklarından temin edilen kartlardan almanız gereklidir. Bu kartların günlük ücreti 14 AED olup uzun süre kalanların tercih edebileceği Silver Kart seçeneği de vardır.

 

Dubai Havalimanı & Dubai Hava Durumu

booked.net