• Dubrovnik Hakkında Genel Bilgiler

  Eskiden “Ragusa” olarak bilinen ancak şimdilerde adını “Adriyatik’in İncisi” olarak duyuran Dubrovnik, Hırvatistan’ın sahil kentlerindendir. Orta Çağ’dan kalma sayısız tarihi ve mimari esere ev sahipliği yapan şehir, bu yönüyle her yıl milyonlarca turisti kendisine çekmekle kalmaz, dönem filmleri ve dizilerine de sıkça sahne olur.
   
  1991 senesinde Hırvatistan’ın Yugoslavya’dan ayrılması sürecinde yaşanan çatışmalar şehirdeki tarihi dokuda derin izler bırakmış olsa da 2005 senesinde UNESCO ile ortaklaşa gerçekleştirilen restorasyon projeleri sayesinde şehir büyük oranda eski manzarasını kazanmıştır. Bu mükemmel panoramayı seyretmek için siz de Dubrovnik Turları ile keşfe çıkabilirsiniz. Siz de bu güzel şehri gezen turistlerden biri olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bir Dubrovnik uçak bileti edinmek. Kente dair bilmeniz gerekenleri, uçaktan indikten sonra şehirde nereyi nasıl gezebileceğinizi anlatan bu kısa şehir rehberi işinizi kolaylaştıracak.
   
  Dubrovnik, 1365 senesinde Osmanlı topraklarına katılmış, 1808 yılında ise Napoleon tarafından Fransa hâkimiyeti altına alınmıştır. Ancak Fransa’daki misafirliği de fazla uzun sürmeyen Ragusa, Viyana Kongresi’nde alınan kararlar doğrultusunda Avusturya yönetimine teslim edilmiş ve bu topraklardaki 443 senelik Osmanlı hâkimiyeti de böylece kesin olarak sonlanmıştır.
   
  Bu tarihi şehirde sizi Dubrovnik uçak biletinizi almaya ikna edecek birçok turistik mekan ve aktivite bulunuyor. Dubrovnik tarihini keşfederken neler yapabileceğinizi öğrenmek için Dubrovnik Eğlence ve Alışveriş Rehberi ile kendi aktivite seçeneklerinizi yaratabilirsiniz. 

Dubrovnik Gezilecek Yerler

Uçaktan inip şehri ilk kez uzaktan gördüğünüzde bu güzel kent surlarla çevrili ve gizemli bir kaleyi andırsa da, şehrin içerisinde Lokrum Adası gibi plajları ve rengârenk botanik bahçeleriyle meşhur alanlar bulunmaktadır. 
Şehrin Rönesans’ı en derinden hissettiren “Old Town” kısmı meşhur olmakla birlikte, bir ticaret merkezi halini alan Stradun Caddesi, yaz festivali için kullanılan Sponza Sarayı ve dünyadaki ilk eczaneye sahip olan Franciscan Manastırı Dubrovnik’te görülecek diğer yerler arasındadır. 
 
Daha detaylı bilgiler için Dubrovik’te Gezilecek Yerler listemize göz atabilirsiniz.

Dubrovnik'e Nasıl Gidilir?

Eskiden Türkiye’den oldukça rahat bir şekilde gidilebilen Dubrovnik’e girmek için artık Hırvatistan vizesi gerekmektedir. Yine de şehre uçakla oldukça kolay bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Türk Hava Yolları’nın haftanın her günü sağladığı uçak seferleri sayesinde dilediğiniz güne Dubrovnik uçak bileti satın alabilirsiniz. İstanbul - Dubrovnik arasında uçak yolculuğu yaklaşık 1 saat 50 dakika sürmektedir.
 
Eğer Türkiye’den değil de yurt dışındaki başka bir noktadan Dubrovnik uçak bileti arıyorsanız; Aegean Airlines, Croita Airlines ya da Lutthansa Havayolları’ndan herhangi birini tercih ederek dilediğiniz gün için Dubrovnik biletinizi alabilirsiniz. Bu havayollarının Zagreb’den Dubrovnik’e olan uçak seferleri yaklaşık 1 saat sürmektedir ve dilerseniz yine 1 saat süren İstanbul – Zagreb uçuşuyla, Türkiye’den aktarmalı Dubrovnik uçak bileti fırsatlarını daha uygun fiyatlarla değerlendirebilirsiniz. Ayrıca tüm bu yolculukları ekonomik bir şekilde tamamlamak için indirimli uçak bileti fırsatlarına göz atmayı ve Dubrovnik uçak biletinizi olabildiğince önceden almayı unutmamalısınız.
 
Havalimanından Şehire Ulaşım
Uçaktan indikten sonra, şehrin eski turistik merkezi olan “Old Town” kısmına havaalanı servisleri ile ulaşılabilir. Eski Şehir’in önüne kadar gelen bu servislerin yolculuğu yaklaşık 20 dakika sürmekle birlikte, ücreti de 6 Euro yani 40 Kuna’dır. Eski Şehir içerisine araç girmediği için daha içeri girmek isterseniz servisten indikten sonra yürümeniz gerekir. Eğer havaalanına dönüş için yine aynı noktadan hareket etmeyi tercih ettiyseniz, Old Town’da bulunan teleferiğin önünde Dubrovnik havaalanı servislerinden birine binerek uçak seferinizi zamanında yakalayabilirsiniz
Belediye otobüslerinin de şehir merkezine ulaşmak için bir diğer alternatif olduğunu eklemekte fayda var. Havaalanının çıkışında bulunan duraktan hareket eden belediye otobüsleri aralıklı olarak hizmet vermekte olup zaman çizelgelerinden varış noktasını da görmeniz mümkündür.  Ücreti 15 Kuna olan bu otobüslerin 11 ve 27 numaralı olanlarıyla şehir merkezine varabilirsiniz.
 
Şehir merkezine taksiyle gitmeyi de tercih edebilirsiniz. 170 ila 200 Kuna arası tutan bu yolculukta, taksi açılış fiyatı 26 Kuna olup her bir kilometre için 9 Kuna ödemek gerekmektedir.
 
Dubrovnik Şehir İçi Ulaşım
Küçük bir şehir olan Dubrovnik’te herhangi bir yere gitmek oldukça kolaydır. Taksiler nispeten pahalı olsa da toplu taşıma oldukça uygun fiyatlıdır.
 
Şehirde sık tercih edilen ve biletlerini büfelerden ya da otobüs içerisinden temin edebileceğiniz otobüsler de mevcuttur. Biletleri büfeden almanın bedeli 12 Kuna olup, otobüs içinden almaksa 15 Kunadır. Dubrovnik otobüs seferleri erken saatlerde son bulduğundan, akşam saatlerinde yürümek gereklidir. Ancak güvenliği yüksek bir şehir olan Dubrovnik’te gece yürüyüşlerinde sorun yaşama riskinin düşük olması da bir avantajdır.
Dubrovnik seyahatiniz biraz uzun sürecekse, müzelerde de geçerli olan Dubrovnik Card satın alarak, saatlik 1 Euro karşılığında havaalanı otobüsleri de dahil tüm otobüsleri kullanmanız mümkündür.

 

Dubrovnik Havalimanı & Dubrovnik Hava Durumu

booked.net