• Köln Hakkında Genel Bilgiler

  Almanya’nın dördüncü en büyük şehri olan Köln, Romalılar tarafından M.Ö. 38’de kurulmuştur. İsmini zamanın imparatoru Nero’nun annesi Colonia’dan almıştır. Şehir, Ortaçağ’dan itibaren önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. On ikinci yüzyıldan itibarense bölge kutsal şehir olarak ilan edilmiştir ve “Sancta Colonia”, yani “Kutsal Köln” olarak anılmıştır.
   
  Kutsal Köln şehri zaman içinde Fransızların ve Rusların hâkimiyetine girmiştir. İlerleyen yüzyıllarda ise şehir yine birçok savaşa tanıklık etmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında pek yıkıma uğramayan şehir, İkinci Dünya Savaşı’ndaysa ciddi hasar almıştır, şehrin neredeyse tamamı yeniden inşa edilmiştir.
   
  Köln’de günümüzde yaklaşık 1 milyon kişi yaşamaktadır. Birçok yabancının da yaşadığı şehir, oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir.  Üniversiteler açısından da zengin olan Köln’de, nüfusun yaklaşık %10’u üniversite öğrencisidir. Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin en büyük şehri olan Köln, demiryolu ve havayolu açısından önemli bir transfer merkezidir, aynı zamanda kültür - sanat ve eğlence açısından oldukça zengin bir kenttir.
   
  Roma tarihinden birçok kalıntının yer aldığı şehir, bir açık hava müzesi gibidir. Sokak aralarında antik Roma surları, Orta Çağ kiliseleri gibi eserlerin yanısıra savaş sonrası kalıntılara da sıkça rastlamak mümkündür.
   
  Siz de şehrin bu eşsiz tarihi dokusunu bizzat deneyimlemek istiyorsanız, tüm bu güzellikler yalnızca bir Köln uçak bileti uzağınızda. Köln uçak biletinizi almadan önce şehirde nereler gezilir, uçaktan inince şehir merkezine nasıl gidilir ve çok daha fazlasını merak ediyorsanız, bu kısa rehberimiz size çok yardımcı olacak.

Köln'de Gezilecek Yerler

Old Town (Eski Şehir)
Şehrin en tarihi ve turistik alanıdır. Meşhur Köln Katedrali de burada yer almaktadır. Şehrin önemli sembollerinden birisi de Ren Nehri üzerindeki devasa Hohenzollern Köprüsü’dür. 1911 yılında tamamlanan köprü, tren ve yayalar için yürüyüş yolu olarak kullanılmaktadır.
 
Köln Katedrali
“Kölner Dorm” denilen Köln Katedrali, 1200’lü yıllarda inşa edilmeye başlanmış devasa bir yapıdır. Zaman zaman maddi sıkıntılar sebebiyle yapımına ara verilmiş Katedral, bitmeyen inşaatıyla Barselona’daki La Sagrada Familia’yı andırmaktadır. Katedral, gotik bir yapıdır ve yaklaşık 7 bin metrekarelik bir alana yayılmıştır. Katedral Köln Merkez Garı’nın hemen yanındadır ve günde ortalama 20 bin ziyaretçiyi kendine çekmektedir.
 
Çikolata Müzesi
Bir diğer eğlenceli müze alanı, Çikolata Müzesidir. Özellikle çocukların çok ilgisini çeken bu alanda, çikolata yapımına dair de birçok bilgi ve uygulamaya erişmek mümkündür.
 
Roma-Germen Müzesi, Wallraf-Richartz Müzesi, Lutwig Müzesi
Çikolata Müzesi dışında birçok farklı müzenin yer aldığı Köln’de, gezme tercihlerinize göre arkeolojik eserler barındıran Roma-Germen Müzesini, Hristiyan dinine ve Orta Çağ dönemine dair önemli eserlerin sergilendiği Schnütgen Müzesi’ni, Alman koleksiyonerlerin önemli tablolarının sergilendiği Wallraf-Richartz Müzesi’ni, çağdaş sanat eserlerini görmek içinse Lutwig Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
 
Köln Hayvanat Bahçesi
Gezinizi biraz daha renklendirmek için Almanya’nın en eski hayvanat bahçelerinden birini ziyaret edebilirsiniz. 1860’ta açılan Köln Hayvanat Bahçesi’nde günümüzde 700 türden yaklaşık 7000 hayvan yaşamaktadır. Hayvanlarla daha yakından teması sağlayabilmek için beslenme alanları da bulunmaktadır.
 
Köln Karnavalı ve Diğer Dönemsel Etkinlikler
Köln’ün en büyük şenliklerinden biri Köln Karnavalı’dır. Her yılın 11. ayının 11. gününde saat 11.11’de başlayan karnaval, günlerce devam eder. Bir diğer önemli festival olan Summerjam, Avrupa’nın en büyük reggae festivalidir. Diğer önemli dönemsel etkinlikler arasında; her iki yılda bir 20 Haziran’da düzenlenen Romen Yaz Festivali, 14 Eylül’de düzenlenen Köln Maratonu, Kasım’da Kunstsalon Müzik Festivali ve 8 Kasım’daki Müze Geceleri sayılabilir. Uçak biletinizi alırken bu tarihlerde şehirde olma imkanınız varsa bu güzel etkinlikleri mutlaka değerlendirmelisiniz.
Köln uçak biletinizi alırken şehirde yeterince kalacağınızdan emin olun, çünkü tüm bu noktalarını gezmeniz biraz vaktinizi alacak. Hatta evinize geri giderken, dönüş uçak biletinizi erteleyemediğinize bile üzülebilirsiniz.

Köln'e Nasıl Gidilir? Köln'de Ulaşım Nasıldır?

İstanbul’dan Köln’e ulaşım, direkt uçak seferleri sayesinde oldukça kolaydır. Köln-Bonn havalimanına Türkiye’den uçakla 2,5 saatte ulaşmak mümkündür. Uçaktan indikten sonra da, banliyö trenleriyle yaklaşık 15 dakikada şehir merkezine ulaşmak mümkündür. Taksi tercih edecekseniz, bu yolculuk yaklaşık 30 - 35 Euro tutmaktadır. 
 
Köln yerine komşusu Düsseldorf’a birçok firmanın düzenlediği uçak seferleriyle yaklaşık 3 saatte varılabilir. Düsseldorf Havaalanı’ndan 40 dakikalık bir tren yolcuğuyla Köln’e gidebilirsiniz. Köln uçak biletinizi alırken mutlaka Düsseldorf’a inen uçak seferlerini de incelemelisiniz.
Köln’den başka şehirlere geçmek isterseniz tren en iyi alternatif olacaktır, şehrin ana tren istasyonunun adı Köln Hauptbahnhof’tur.
 
Köln’de Şehir İçi Ulaşım
Uçaktan indikten sonra şehirde nasıl seyahat edeceğim diye endişelenmenize gerek yok. Şehir içi ulaşım için otobüs, metro, tramvay gibi çeşitli araçlar kullanılabilir. Köln’de özellikle metro ve tramvay hatları çok geniştir. Daha ekonomik olması açısından 3 günlük ya da 7 günlük biletler tercih edilebilir. Bu araçlar için biletleri otomatlardan, gişelerden ya da otobüs şöförlerinden temin edebilirsiniz. Dar sokaklarda bisikletle dolaşmak da mümkündür, kolaylıkla bisiktlet kiralanabilir. Ayrıca turistler için sunulan 24 saatlik Wellcome Card’ları da temin ederek seyahatlerinizi uygun fiyatlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Köln Havalimanı & Köln Hava Durumu

booked.net