• Londra Hakkında Genel Bilgiler

    Londra, İngiltere'nin ve Birleşik Krallık'ların başkentidir. Dünyanın en eski kentlerinden biri olan Londra, İngiltere’nin güneyinde yer alır ve dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden birisidir.

    Ilıman okyanus iklimi ve sürekli yağmurlu oluşuyla ünlü olan şehir, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan birçok yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Westminster Sarayı, Westminster Manastırı, St. Margaret Kilisesi ve Londra Kulesi yapıları, şehrin engin tarihi geçmişinin tanıkları olarak turistleri kendine çekmektedir.

    0 derece meridyeni olarak belirlenmiş Greenwich kasabası da Londra’ya oldukça yakındır. Şehri saran metro ağının hayranlık uyandırıcı büyüklüğünün yanı sıra, şehrin soldan akan trafiği de turist olarak başta yadırgayacağınız farklılıklardan biri olabilir. Para birimi olarak Pound’un kullanıldığı şehirde, her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ve aktiviteler bulunmaktadır.

Londra'da Gezilecek Yerler

Londra’ya uçak bileti aldıysanız bir sonraki adım Londra’da gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak. Londra gezilecek yerler olarak zengin seçenekler sunuyor. Parlamento Binası, Big Ben, Tower Bridge, Londra Köprüsü ve Greenwich Gözlem Evi, şehri ziyaret eden turistlerin uğradıkları başlıca noktalar arasında. Siz de bu tarihi şehri görmek istiyor ama Londra uçak biletinizi almaya cesaret edemiyorsanız, tüm bu güzel noktaların aklınızı çeleceğinden eminiz. Londra’da nereler gezilir, detaylarıyla öğrenmek isterseniz kapsamlı Londra gezi rehberimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Londra'ya Nasıl Gidilir? Londra'da Ulaşım Nasıldır?

Öncelikle Londra uçak bileti fiyatları arasında araştırma yapıp, yolculuk yapacağınız firmayı seçmelisiniz. Değişken fiyat aralıklarına sahip uçak biletleri arasında bütçenize uygun olanını seçtikten sonra artık bu güzel şehri görmeye hazırsınız!

Londra’ya Türkiye'den aktarmasız ve aktarmalı olmak üzere Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlas Global uçak seferleri düzenlemektedir. Aktarmasız olarak İstanbul ve Dalaman şehirlerinden gerçekleşen uçak seferlerinin yanı sıra, aktarmalı olarak Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerden Londra uçak bileti bulmanız mümkündür. İstanbul - Londra arası direkt uçak yolculukları 4 saati, aktarmalı uçak yolculukları ise 8 saati bulabilmektedir. 

Havaalanından Şehre Ulaşım
Şehre gitmek için kullanabileceğiniz birçok seçenek, uçaktan iner inmez karşınıza çıkmaktadır. Londra büyük bir şehir olduğu için tam 6 adet havaalanı bulunmaktadır. Şehre en yakın konumda bulunan Heathrow Havaalanı ise şehrin en yoğun havaalanı olarak öne çıkmaktadır. Heathrow Havaalanı’nda beş adet terminal bulunmaktadır. Havaalanından şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz ulaşım seçenekleri ise şunlardır:

Heathrow Express
Londra Heathrow Havaalanı ile merkez arasında ulaşımın en hızlı yollarından birisi Heathrow Express. 05.00-23.30 saatleri arasında seferler düzenlenmekte ve her 15 dakikada bir kalkan bu hızlı trenler merkezdeki Paddington İstasyonu’na gitmektedir. Yolculuk 15 - 20 dakika sürerken, tek yön yolculuk 22 - 25 pound ile fiyatlandırılıyor.

Metro
Uçaktan indikten sonra Heathrow’dan şehir merkezine ulaşmanın en ekonomik yollarından birisi metrodur. Terminal 1, 2 veya 4’de yer alan duraklardan metroya binebilirsiniz. Metro ile şehir merkezine yolculuk 40 - 60 dakika arasında sürüyor. Tek yön yolculuğun ücreti ise 6 pound. İstasyonlardan Oyster Card alarak şehir içinde gezi boyunca daha ekonomik olarak yolculuk etmeniz de mümkündür. 

National Express BUS
Yarım saate bir düzenlenen otobüsler ile merkezde yer alan Victoria durağına ulaşmak yaklaşık 50 dakika sürüyor.  Bu duraktan metro veya başka bir otobüs aktarması yaparak otelinizin bulunduğu noktaya geçebilirsiniz.

Taksi
Trafik dolayısı ile toplu taşıma önermekteyiz fakat taksi kullanmak isterseniz 50 - 80 pound aralığında bir ücreti gözden çıkarmakta fayda var. 

Londra’da Şehir İçi Ulaşım
Uçaktan inip şehre vardıktan sonra, Londra’yı nasıl keşfedeceğiniz tamamen tercihinize kalmış. Birçok ulaşım seçeneğinin bir arada sunulduğu şehri aynı zamanda yürüyerek gezmenizi ve kentin gizli kalmış, daha az turistik noktalarını da bu şekilde görmenizi öneriyoruz. 
Toplu taşıma kullanacaksanız da birçok farklı şekilde şehrin dört bir yanına ulaşmanız mümkün. Otobüsler birçok noktada yer alan durakları, uygun ücretleri ve hızlarıyla en iyi seçenek.
 
Oyster Card alarak gün bazında ödeme yapabilir veya tek yön 4 - 6 pound ücretlerle yolculuk edilebilir. Şehri görece sıcak havalarda ziyaret ediyorsanız ve trafiğe takılmadan daha özgür bir şekilde gezmek istiyorsanız bisikletleri de tercih edebilirsiniz. Kolay bir şekilde bisiklet kiralayarak şehrin büyük bir bölümünde yer alan bisiklet yollarında gezebilirsiniz.

 

Londra Havalimanları & Londra Hava Durumu

booked.net