• New York Hakkında Genel Bilgiler

    Kültürünü genel itibariyle Avrupa’dan göç eden toplulukların oluşturduğu New York eyaletinin en büyük şehri ise New York City’dir. Birleşmiş Milletler Genel Merkezinin de bulunduğu kent, dünyada ekonominin en canlı olduğu şehirlerin başında geliyor. Birçok gezgin tarafından dünyanın başkenti olarak adlandırılan New York’a ayrıca; hareketin hiç eksik olmaması, eğlencenin 7 gün, 24 saat devam etmesi gibi özelliklerinden dolayı “uyumayan şehir” yakıştırması da yapılıyor.
     
    New York uçak biletinizi almadan önce şehirde nereler gezilir, uçaktan indikten sonra nereye nasıl gidilir gibi sorularınız varsa, bu şehir rehberimizi okumaya devam edin.

New York'ta Gezilecek Yerler

New York uçak bileti almadan önce new York'ta gezilip görülecek yerlere kısaca göz atıp fikir sahibi olabilirsiniz.
 
New York hem tarihi hem de turistik açıdan gezilebilecek çok sayıda yer barındırıyor. Amerikan filmlerinde görülen kült yapıların birçoğu New York’ta yer alıyor. Dolayısıyla New York gezilip görülecek yerler açısından oldukça zengin çeşitliliğe sahip. Filmlerde gördüğünüz tüm o figürleri bir de kendi gözünüzle görmek için tek ihtiyacınızsa New York uçak biletiniz.

Özgürlük Heykeli
Özgürlük Heykeli, Amerika’nın simgesi haline gelen bir yapı. Liberty Adası’nda yer alan Özgürlük Heykeli, ülkeler arası dostluk ve politik özgürlük konularının sembolü niteliğindedir. Özgürlük Heykeli’ne New Jersey ve New York’tan kalkan botlarla gidebilmek mümkündür.

Ellis Adası
Ellis Adası, yıllar boyu birçok göçmenin ülkeye ayak bastığı ilk yer olmuş. 200.000 Osmanlı vatandaşının da göçmen olarak geldiği bu ada, göçmenlerin kontrolünün yapıldığı ve ülkeye girip giremeyeceklerinin belirlendiği bir yerken, 1950’lerden sonra ülkeye gelen göçmenlerin hatırasını yaşatmak adına müzeye dönüştürülmüştür.

Central Park
Central Park, Amerika’ya gidenlerin uğrak noktalarından biri. Central Park, her yıl yaklaşık olarak 35 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Manhattan bölgesinde yapay bir park olan Central Park, toplamda 3700 dönümlük oldukça geniş bir alan üzerine kurulu. Central Park’ta yürüyüş, hayvanat bahçesi ziyareti, Belvedere Kalesi gezisi gibi birçok aktiviteyi yapabilir, Dikilitaş gibi çok çeşitli yerleri ziyaret edebilirsiniz. 

Times Meydanı
Times Meydanı, gerek Amerika’nın gerekse de dünyanın en hareketli caddelerinden biri. Her gün yaklaşık 360.000 kişinin geçtiği bu caddede çok sayıda film ve dizi çekiliyor. Hareketin hiç durmadığı cadde, geçmişte at meydanı olarak kullanılmaktayken daha sonra günümüzdeki haline kavuşmuştur. Times Meydanı özellikle çılgın yeni yıl kutlamaları ile de ünlü.
 
Anlatmakla bitmeyecek bu şehri bizzat deneyimlemek istiyorsanız tüm bu güzellikler size bir New York uçak bileti kadar yakın.

New York'a Nasıl Gidilir? New York'ta Ulaşım Nasıldır?

New York hem iş dünyası hem de turistik geziler için sıklıkla tercih edilen noktalardan biri olduğu için, son derece geniş bir ulaşım ağına sahiptir. Kente uçakla gitmek oldukça pratik olduğu gibi, New York uçak bileti bulmak da görece daha kolaydır.
 
Amerika’nın tüm eyaletlerinde hemen hemen tüm havayolu şirketlerinin New York’a uçak seferleri bulunuyor. Bu sayede Amerika’da hangi noktada bulunursanız bulunun New York’a rahatlıkla uçakla gidebilirsiniz.
Ülkemizden New York’a gidebilmek için ise uzun bir uçak seyahati yapmak gerekiyor. New York’ta yer alan Newark ve La Guardia havaalanlarına İstanbul’dan yaklaşık olarak 16 – 17 saat süren bir uçak seyahatiyle ulaşmak mümkün. Bu sürenin direkt uçak seferleri için geçerli olduğunu unutmamak gerek. Aktarmalı New York uçak bileti satın alırken, aktarmalı uçak yolculuklarının süresinin aktarma sayısına ve aktarma yerine göre değişiklik gösterebileceğine dikkat etmenizi öneriyoruz.

New York’ta Şehir İçi Ulaşım
Uçaktan indikten sonra ise şehir merkezine ulaşmak için çeşitli alternatifler bulunuyor. Bu açıdan New York, oldukça avantajlı bir şehir. 24 saat boyunca çalışan metro ile şehir içine oldukça hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün. New York metrosu biraz karışık olduğundan dolayı ilk defa New York’a gelenlerin karışıklık yaşaması mümkün. 
 
New York, otobüs seferlerinin oldukça yoğun olduğu bir şehir. Havalimanından otobüs ile şehrin birçok noktasına ulaşabilmek mümkün. Metro kadar hızlı bir alternatif olmamakla, birlikte havalimanından şehrin çeşitli noktalarını izleyerek seyahat etmek de farklı bir duygu.
 
Havalimanından şehir merkezine gitmek için çok tercih edilmeyen yöntemlerden biri de tren kullanmak. Şehrin bazı noktalarına hizmet veren trenle seyahat edebileceğiniz noktaların sınırlı olduğunu ise unutmamanızı tavsiye ediyoruz.
 
Uçaktan indikten sonra sizi New York’un çeşitli noktalarına ulaştıracak metro, otobüs, tren, vapur, taksi gibi alternatiflerin tamamıyla dönüş yolculuğunuzda da havalimanına ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda şehir içi ulaşım için de bu taşıt alternatiflerinin güzergahları tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kadar geniştir.

 

New York Havalimanı & New York Hava Durumu

booked.net