• Orlando Hakkında Genel Bilgiler

    Orlando, Florida eyaletinin merkezinde yer alan turistik bir kenttir. Tüm dünya tarafından tema parkları ile anılan kent, sahip olduğu bu parklarla yılda 50 milyondan fazla turist ağırlamaktadır. Orlando’nun turist merkezi haline gelmesinde 1971 yılında Walt Disney Company’nin burada açtığı Walt Disney World’ün etkisi öyle büyüktür ki şu an hala dünyada en çok bilinen ve en çok ziyaret edilen tema parkı olarak karşımıza çıkmaktadır.

    Orlando ekonomisi temellerinin turizm endüstrisine dayanmasının bir diğer sonucu da kentte bulabileceğiniz sayısız alışveriş merkezi ve restoranlardır. Orlando, kendine özgü bir mutfağa sahip olmasa da kentte sayısız Meksika, İtalyan, Uzak Doğu ve Türk mutfağına ait restoran bulmak mümkündür. Özellikle yazları çok sıcak olan Orlando’yu ve tema parklarını ziyaret etmek için en uygun zamansa, havanın biraz daha serinlediği sonbahar günleridir. Neredeyse hiç kış yaşamayan Orlando’da, sonbahar aylarında da güneşin ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Orlando'da Gezilecek Yerler

Yıl içinde, 7’den 70’e milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan, “dünyanın tema parkı başkenti” olarak bilinen “The City Beautiful” Orlando, sizi daha oraya gitmeden büyüleyecek! İşte şehrin sizi hayalini kurduğunuz Orlando uçak biletini almaya ikna edecek eşsiz turistik noktaları:

Walt Disney World
Dünyada bulunan tema parklarının %70’ine ev sahipliği yapan Orlando’ya geldiyseniz dünyanın en çok ziyaret edilen tema parkı, Walt Disney World, hemen her turist gibi sizin de ilk durağınız olacaktır. Şehrin en önemli simgesi olan Walt Disney World, 122 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır ve içerisinde dört farklı tema parkı bulundurarak her yaştan insana keyifli vakit geçirme imkanı sunar. Giriş ücretleri günlere göre değişiklik gösterse de ortalama olarak kişi başı 110 dolardır.

Universal Tema Parkları
İkinci durağınız özellikle sinemaseverlerin ve fantastik film hayranlarının akın ettiği Universal Tema Parkları olabilir. Ünlü yönetmen Steven Spielberg ile birlikte tasarlanmış olan bu park, diğerlerinden farklı olarak, film stüdyosu-tema park olarak inşa edilmiştir. Her biri bir film için tasarlanan yedi tematik adadan oluşan bu alandaki adaların en popülerleri Jurassic Park, Harry Potter, Kayıp Kıta gibi ikonik filmlerin canlandırıldığı adalardır.

Sea World Akvaryumu
Sıcak bir Florida gününe mükemmel bir alternatif oluşturacak Sea World, devasa akvaryumları, yunus ve balina gösterileri ve yüzebileceğiniz büyük havuzlarıyla size aileniz ve arkadaşlarınız ile harika bir deneyim yaşatacaktır.

Kennedy Uzay Merkezi
Orlando’nun mükemmel tema parklarına ayırdığınız günlerden sonra kentin merkezinde dolaşmak isteyenler için bir kısmı ziyarete açık olan uzay üssü Kennedy Space Center da görülmeye değer noktalardan bir diğeridir.

Orlando'ya Nasıl Gidilir? Orlando'da Ulaşım Nasıldır?

Dünyanın her bir tarafından turistleri çeken Orlando’ya uçak bileti bulmak oldukça kolaydır. 

Orlando’ya Türkiye’den aktarmasız uçak seferleri yapılmamakla birlikte, Orlando uçak biletinizi aktarmalı olarak temin edebilirsiniz. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yapılan THY uçak seferleri ile Washington’da aktarma yaparak yaklaşık 16 saatlik bir uçak yolculuğuyla Orlando’ya varabilirsiniz.

THY dışında Amsterdam aktarmalı olarak British Airways ve KLM gibi havayolu şirketleri de Orlando uçak bileti talebinize karşılık verebilir. Orlando’ya Amsterdam aktarmalı uçak yolculukları genelde 17-20 saat arası sürmektedir. Türkiye’den İstanbul dışında Antalya ve Dalaman’dan da aktarmalı Orlando uçak biletleri bulabilirsiniz. Uçak bileti fiyatları özellikle yaz aylarında 2500 TL’den 5000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Kışın ise Orlando uçak biletleri ortalama 4000 TL civarında seyretmektedir. Orlando uçak biletinizi erken alarak seyahatinizden tasarruf edebilirsiniz.

Orlando’da Şehir İçi Ulaşım
Orlando Havalimanı ile şehir merkezi arası mesafe yaklaşık 20 kilometredir. Uçaktan indiğiniz anda havalimanında göreceğiniz 11 ve 51 numaralı otobüsler ile 30 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz. Otobüs bilet ücreti tek seferlik 2 dolardır. Bunun dışında daha rahat bir ulaşım sağlamak isteyenler için havalimanından taksiyle 60 - 70 dolar arasında değişen fiyatlarla şehir merkezine gidebilirsiniz.

Orlando oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Uçaktan indikten sonra şehir içinde seyahat etmek olukça kolaydır. Kentte en çok LYNX adı verilen ve yolculara çeşitli avantajlar sunan otobüsler kullanılırken, tren ve taksi de kentte yaşayanların sıklıkla tercih ettiği ulaşım araçları arasındadır. Günlük olarak 4,5 dolar ve aylık olarak 50 dolar ödeyerek alabileceğiniz kartlar ile otobüsleri çok daha uygun fiyatlarla kullanabilirsiniz.

Ayrıca, bisikleti olanlar da otobüse bisikletleri ile binerek seyahat edebilmektedir. Bunun yanında, Downtown’da şehri dolaşmak isteyenler için ücretsiz LYMNO adı verilen otobüsler de turistlerin ilgisini çekmektedir. Şehirde bulunan 13 adet tren istasyonu ile özellikle WinterPark ve Church Street gibi önemli noktalara ulaşım için 2 dolar karşılığında tek seferlik bilet alabilirsiniz. Özellikle sıcak Orlando günlerinde tema parklarını ziyaret etmek isteyenlerin kullandığı bağımsız taksi şirketlerinin yanında UBER de şehrin her bölgesinde hizmet vermektedir.

 

Orlando Havalimanı & Orlando Hava Durumu

booked.net