• Paris Hakkında Genel Bilgiler

  Paris, Fransa’nın başkenti olmasına rağmen daha çok “aşkın başkenti” olarak biliniyor. Sadece aşkın değil, aynı zamanda modanın ve kültürün de başkenti olarak sayılabilecek bir şehir olan Paris, Île de France bölgesinin de merkezi. Fransa’nın en uzun ikinci nehri olan Sen (Seine) Nehri’nin ortasından geçtiği bu şehir, Paris Havzası olarak adlandırılan bölgenin ortasında kurulmuş. Romantizm dolu göz alıcı caddeleri, tarihi anıtları, kültür ve sanat dolu yaşamı ile Paris, tüm dünyada “Işıklı Şehir” ismiyle anılıyor. Politika ve ticaret alanlarındaki etkinliği de küçümsenmeyecek boyutlarda olan şehir aynı zamanda tarihte de önemli bir yere sahip.
   
  Paris’te Kültür ve Sanat
  Kültür ve sanat konusunda da tüm dünyaya öncülük eden şehirlerden birisi olan Paris’e gitmişken müzelere uğramadan dönmek de olmaz. Dünya’nın en önemli müzeleri arasında bulunan Louvre Müzesi’ni ziyaret ederek Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu gibi pek çok ünlü eseri görebilirsiniz. Notre Dame Katedrali’nde ünlü vitray camlarını inceleyebilir, Sainte Chapelle'in 800 yıllık tarihine tanıklık edebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir Paris uçak bileti!
   
  Fransız sanatını en iyi yansıtan Musee d’Orsay, özel sergileri ile dikkatinizi çekebilir. Burada yılların izlerini taşıyan heykel, resim, fotoğraf ve mobilya gibi koleksiyonlarının sergilerini bulabilirsiniz. Mimarisi ile Fransız İmparatorluğu’nun gücünü simgeleyen, iç tasarımı ve ihtişamıyla da görenleri kendine hayran bırakan dünyaca ünlü opera binası L’Opera Garnier, sanatseverler için ideal bir durak olabilir.
   
  Kültür kadar bilim konusunda da iddialı olan Paris’te bilim temalı müzeler gezmeniz de mümkün. Bunlardan birisi de Centre Pompidou. İç açıcı renkler taşıyan dış cephesi bile görmeye değer olan bu müzede 100 binden fazla eser sergileniyor. Paris Turları ile uygun fiyatlara Paris’in kültür ve sanat aktivitelerine katılabilirsiniz.
   
  Paris’te Yaşam
  Eğlenceli ve hareketli yaşam tarzıyla Paris, bu konuda da ziyaret edilecek pek çok noktaya sahip. Özellikle gece hayatının yoğun geçtiği Paris’in en hareketli semti Le Quartier Latin. Gençlerin uğrak yeri olan bu semtte pek çok eğlence mekânı bulunuyor. Kapalı alanlardan ziyade açık alanlarda eğlenmek isteyenler için ise tarihi 1612 yılında dayanan Lüksemburg Bahçeleri ve turistlerin sıkça ziyaret ettiği Jardin des Tuileries Parkı güzel seçenekler arasında. Haziran ayında gidecek olanlar ise Paris Caz Festivali, Fete de la Musique ve Tour de France gibi etkinliklere katılma şansı yakalayabilir. Paris ucuz uçak bileti fırsatlarından yararlanarak en uygun fiyatlarla siz de eğlenceye katılabilirsiniz.
   
  Paris hakkında daha detaylı bilgi için Paris Gezi Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Paris Gezilecek Yerler

Paris’e uçak bileti aldıysanız, Paris’te gidilecek, gezilecek yerler hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Paris, ayak ucuyla değil, detaylı bir şekilde gezilmesi gereken bir şehir. Paris’in eğlence dolu gece kulüpleri, keyif veren barları, küçük dükkânlarla dolu sokakları ve şık binalarla süslenmiş caddeleri arasında kaybolmamak için nereye gittiğinizi biliyor olmalısınız.
 
Öncelikle Paris uçak bileti fiyatları arasında araştırma yapıp, yolculuk yapacağınız firmayı seçmelisiniz. Değişken fiyat aralıklarına sahip olan Paris uçak biletleri arasından bütçenize uygun olanı aldıktan sonra yola koyulabilirsiniz. Paris’teki ilk durağınız ise her yıl milyonlarca insanın hayranlıkla baktığı Eyfel Kulesi olacaktır. Elbette Paris, Eyfel Kulesi’nden ibaret değildir. Eyfel Kulesi’nden Paris’i izlemek yerine Trocadero Meydanı’ndan Eyfel Kulesi’ni izleyebilirsiniz. Şehrin ortasından geçen Sen Nehri’nin kıyısında yürümek bile kendinizi huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır.
 
Daha fazla bilgi için Paris'te Gezilecek Yerler listemize göz atabilirsiniz.

Paris'e Nasıl Gidilir? Paris'te Ulaşım

Paris, Türkiye’den hava yolu ile gidildiğinde yalnızca 3 saat 40 dakikada ulaşılabilen bir şehir. Havaalanına ulaştıktan sonra şehir merkezine gitmek için hızlı tren, metro, taksi, servis ve otobüs gibi pek çok seçenek var. Servisle 45 dakika süren yol, hızlı tren ile yarım saat sürüyor. Çalışma saatleri 06.30 ile 20.30 arası olan otobüslerle de ulaşım mümkün. Ayrıca bazı hatlar gece 00.30’a kadar çalışırken, bazı hatlar sabaha kadar çalışıyor. Bir diğer alternatif ise ortalama 50 Euro tutan taksiler. Ulaşım seçenekleri arasında en ideal olanı ise metro. Şehrin pek çok yerine giden metronun çalışma saatleri 05.30- 00.40 olarak belirlenmiş.
 
Paris uçak bileti kampanya dahilinde daha uygun fiyatlara bulunabiliyor. Firmaya göre değişen Paris uçak bileti fiyatı seçeneklerinden bütçenize uygun olanı seçerek Paris yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Gittiğinizde dönmek istemeyeceğiniz kadar güzel olan bu şehirden ayrılma vakti geldiğinde ise Paris gidiş dönüş uçak bileti fırsatlarından yararlanarak daha ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz.

 

Paris Havalimanı & Paris Hava Durumu

booked.net