• Pekin Hakkında Genel Bilgiler

    Pekin, Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkentidir. Bölge düz ve kurak bir iklime sahip olduğundan civarda tepe görmek neredeyse imkansız. 25 milyona yaklaşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık kentlerinden biri olan Pekin, Şangay’dan sonra ülkenin en kalabalık ikinci şehridir. 91 üniversiteye ev sahipliği yapmakta olduğu için eğitim düzeyi yüksektir. Ekonomisi gelişmiş ve yaşam standartları da epey yüksektir.

    Asya’nın kültür, turizm ve eğitim başkenti olarak görülen bu kentin temelleri çok eskiye dayanmaktadır. Yerleşimin ilk başladığı yerlerden biri olarak kabul edilen Pekin, ilk devlet kalıntılarına da ev sahipliği yapar. Çevrede bulunan yaklaşık 250.000 yıllık fosiller, kentin uzun geçmişine ışık tutmaktadır. Bununla birlikte tarihi tapınaklar ile UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan kentte, Çin Seddi’nin en güzel bölümü de yer almaktadır.

    Şehrin her köşesine yayılmış parklar, hayvanat bahçeleri ve botanik parklar, şehrin yerlileri için nefes alma alanları oluşturmaktadır. Şehir, tarihiyle barışık olduğu kadar, modern hayata da uyum sağlamıştır. Yüksek binaları ve modern yapıları ise Pekin’in bugünkü modern siluetini ortaya çıkarır. Modern dünyaya son derece ayak uyduran halk, geleneklerini de kaybetmemiş, aksine sahiplenmişlerdir. Uzak Doğu kültürüne son derece bağlı olan Pekin, gerek kıyafetleri gerekse mutfaklarıyla Pekin kültürüne meraklı olan Avrupalı turistlerden büyük ilgi görmektedir. Pekin’de hemen hemen her restoranda ise meşhur yerel lezzetlerden biri olan ördek kızartması tatmak mümkündür.

    Siz de bu tarihi şehri merak ediyorsanız, Pekin uçak biletinizi almadan önce bilmeniz gereken her şeyi bu kısa şehir rehberimizde bulabilirsiniz.

Pekin'de Gezilecek Yerler

Dünya’nın en eski başkentlerinden biri olan Pekin, hem ekonomik hem de kültürel olarak gelişmiş bir Asya kentidir. Modern hayat tarzıyla insanlık tarihinin geçmişinden kalma yapıları buluşturan bu eşsiz coğrafya her yıl, dünyanın dört bir yanından sayısız misafire ev sahipliği yapmaktadır.

Çin Seddi
Çin denilince ilk akla gelen tabi ki Çin Seddi ve onun eşsiz manzarasıdır. Pekin bu konuda gerçekten çok şanslıdır, çünkü seddin en güzel bölümü kentte yer almaktadır. Kuş bakışı görüntüsü bir ejderha siluetini andıran 5000 kilometrelik yapı, tam 2000 yıl önce tamamlanmıştır. Hun Devleti saldırılarına karşı savunma için tasarlanan ve inşa edilen duvar, günümüzde dünyanın en ikonik turist ziyaret noktalarından birisidir. Duvar, Badaling bölgesinde yer almaktadır ve Pekin’den otoban bağlantısı ile bu tarihi yapıya kolayca ulaşılabilir.

Tian’anmen Meydanı
Turist akınına uğrayan bir diğer bölge ise Tian’anmen Meydanı’dır. Kentin merkezindeki ana caddede yer alan meydan 40 hektarlık alana yayılmıştır. Burada ülkenin kuruluşu sırasında hayatını kaybeden askerler anısına anıtlar yer alır. Aynı Meydanda turistlerin görmek istediği bir başka yapı Eski Pekin’in Ana Kapısı, efsanevi lider Mao Zedong’un da fotoğrafının yer aldığı kapıdır. Tian’anmen Meydanı’nın kuzeyinde ise tam 24 imparatorun yaşadığı 1400 yıl önce inşa edilmiş olan imparatorluk sarayı Yasakkent yer alır. Şu anda saray müzesi olarak kullanılmakta olan muntazam yapı, 9000 odaya sahiptir.

Nan Luoguoxiang
Nan Luoguoxiang, yerel yaşamı görebilmek, geleneksel yiyecek ve içecekleri tadabilmek ve de insanlarla tanışmak adına mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir cadde. Burada yer alan sayısız restoran ve bara uğrayarak yerel içkilerin tadına bakmayı da unutmayın. Ayrıca çeşitli yerel lezzetler deneyebileceğiniz gece pazarı Donghuamen’i de fırsat bulursanız ziyaret edin.

Bu tarihi şehrin egzotik güzellikleri size bir Pekin uçak bileti kadar yakın.

Pekin'e Nasıl Gidilir? Pekin'de Ulaşım Nasıldır?

İstanbul’dan Pekin’e her gün bir uçak kalkmaktadır. THY tarafından düzenlenen bu uçak seferleri sayesinde İstanbul – Pekin uçak bileti bulmak oldukça kolaydır. Uçak İstanbul’dan kalktıktan sonra yaklaşık 9,5 saat sonra Pekin’e inmektedir.

Bunun yanında İzmir, Adana ve yine İstanbul üzerinden aktarmalı uçak seferlerini de inceleyerek kendinize uygun bir Pekin uçak bileti bulabilirsiniz. Aktarmalı uçakların varış süresi 13 saati bulabilmektedir. Ayrıca, Ukraine International, Aeroflot ve AirAstana da Türkiye’den Pekin’e uçak seferi düzenleyen diğer firmalardır. Pekin uçak biletinizi ararken bu firmaların seferlerine de mutlaka göz atmalısınız.

Pekin, başkent olduğundan dolayı ülke içinden de hemen hemen her yerden Pekin’e uçak seferleri mevcuttur. Doğa Asya’nın merkezlerinden biri olan şehre birçok uçak da aktarma yapmak için inmektedir.

Pekin’de Şehir İçi Ulaşım
Pekin’de havaalanıyla şehir merkezi arasındaki mesafe 30 kilometredir. Servisler ile şehir merkezi durağı Xidan’a gidebilirsiniz. Ayrıca, metro şehirdeki en gelişmiş ve en yaygın ulaşım aracıdır. Her yere metro aracılığı ile ulaşım sağlanabilmektedir. 25 Yuan gibi bir fiyat ödeyerek uçaktan iner inmez şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 359 numaralı otobüs ve metro aktarması ile en ucuz şekilde şehir merkezine gitmeyi seçebilirsiniz. Şehirde seyahat etmek için bir diğer alternatif tren iken, taksi ile de 30 Yuan karşılığında 30 dakikada pratik ve uygun bir şekilde havaalanından şehre gidebilirsiniz.

 

Pekin Havalimanı & Pekin Hava Durumu

booked.net