• Kocaeli Hakkında Genel Bilgiler

    Türkiye'nin en büyük sanayi ve ticaret kentlerinden biri olan Kocaeli, Marmara Bölgesi'nin üçüncü en büyük ilidir. Adını 1320 yılında İzmit yöresini fetheden Akça Koca'dan almaktadır. Şehir ayrıca İstanbul, Sakarya, Bilecik, Bursa ve Yalova illeriyle komşudur. Uçak biletinizi alırken şehrin komşu olduğu illeri de dikkate alabilir ve daha pratik ve uygun fiyatlı Kocaeli uçak biletleri bulabilirsiniz.
     
    Kocaeli’nin dünyaca ünlü pişmaniyesinin yanı sıra, çene suyu ve Kandıra yoğurdu da kentin bilinen lezzetleri arasındadır. Undan yapılan umaç çorbası ise Kocaeli’nin sevilen yöresel tatları arasında yer alır.
     
    İstanbul’a çok yakın olması sebebiyle genelde İstanbulluların gezi için tercih ettiği popüler yerlerden olan Kocaeli’nin konumu ve iklimi, hem yaz hem de kış turizmine uygun bir şehir olmasını sağlar. Yaz ya da kış demeden sizi Kocaeli uçak biletinizi almaya ikna edecek güzellikteki kentin mutlaka gezilmesi gereken noktalarını ve uçaktan indikten sonra şehir içinde nasıl seyahat edebileceğinizi anlattığımız bu rehberi okumaya devam edin.

Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli’de her mevsim yapacak bir aktivite bulmanız mümkündür. Yazın Kerpe ve Kefken’de masmavi denizin tadını çıkarabilir, kışın Kartepe Kayak Merkezi’nde kayak yapabilirsiniz. Bahar aylarında, Maşukiye ve Sapanca Gölü’nün kenarında bir piknik, güzel bir tercih olabilir. Tırmanış ve doğa yürüyüşü tutkunları ise hiç düşünmeden Kocaeli uçak biletlerini alabilirler çünkü Ballıkayalar Tabiat Parkı bu aktiviteler için ülkemizde en uygun noktalardan biri.
 
Bu doğal gezi alanları dışında, Gayret Gemisi Müzesi ve Gölcük Deniz Müzesi’ni gezerek denizcilik hakkında birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. İzmit Saat Kulesi ve Saatçi Ali Efendi konağı ise görülmeye değer diğer turistik mekanlar arasında.

Kocaeli'ye Nasıl Gidilir

Kocaeli’nin İstanbul ile arasındaki mesefa yaklaşık 113 kilometre, Ankara ile ise 350 kilometredir. Şehr karayolu ile İstanbul – Kocaeli - Adapazarı güzergahı üzerinden gidilebilir. İstanbul Kartal’dan Kocaeli’ye 200 hatlı belediye otobüsü ile de ulaşılabilir. Aynı zamanda Kocaeli, Trakya ve İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan demiryolu üzerinde bulunduğundan, şehre trenle ulaşmak da seçenekler arasındadır. Bulunduğunuz şehre göre değişse de, karayolunu kullanmak şehre uçak ile gelmekten çok daha uzun sürecektir.
 
Başka bir alternatif olarak deniz yolu tercih etmek isteyenler için Karamürsel - Hereke arasında vapur seferleri düzenlenmektedir. Gebze - Eskihisar'dan Yalova - Topçular' a 24 saat araba vapuru seferleri vardır. Ayrıca İzmit - Gölcük - Karamürsel - Körfez hattında vapur ve deniz otobüsü ulaşımı sağlanmaktadır. 
 
Şehre uçak ile gelmek isteyenler için ise İstanbul’daki havaalanları Kocaeli’ye ulaşmak için tercih edilebileceği gibi, Kocaeli’de bulunan Cengiz Topel Havalimanı dönüş biletleri için tercih edilebilir. Cengiz Topel Havalimanı, Kocaeli'nin Kartepe ilçe sınırları içerisinde bulunur. İzmit şehir merkezine 15 kilometre, Adapazarı şehir merkezine ise 30 kilometre uzaklıktadır. Havaalanına ulaşım taksi, minibüs ve Kocaeli ve Sakarya belediyelerine ait otobüslerle sağlanmaktadır. Bu otobüsler, yaptıkları sık seferlerle uçaktan indikten sonra şehir merkezine nasıl gideceğinize dair hiçbir endişeye mahal vermemektedir.
 
Kocaeli Yurt İçi Uçuşlar
Cengiz Topel Havaalanı’na 2018 yılı itibari ile haftanın üç günü (Salı, Çarşamba ve Cuma) Trabzon'dan karşılıklı seferler ile çok sayıda uçak inmeye devam etmektedir. Şu an sadece Trabzon’dan uçak seferleri olan havaalanına ulaşmak için Trabzon’dan aktarma yapılabileceği gibi, önce karayolu ile İstanbul’a ulaşıp ülkenin her yerine seferler bulabileceğiniz Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih edecek şekilde de Kocaeli uçak biletlerinizi alabilirsiniz.
 
Kocaeli Yurt Dışı Uçuşlar
Cengiz Toper Havaalanı’ndan 2016’da ilk kez bir Umre kafilesi Türk Hava Yolları'nın uçağıyla Medine'ye bir uçak seferi gerçekleştirmiştir. Bugüne dek yapılan tek yurt dışı uçak seferinin bu olmasına karşın, yurt dışı uçak seferleri konusunda çalışmalar sürmektedir. Yurt dışı uçuşlar için aktarmalı Kocaeli uçak biletlerini tercih etmenizi öneriyoruz.
 
Havaalanından Şehre Taksi ve Özel Araç ile Ulaşım
Cengiz Topel Havaalanı’na özel araç ile İstanbul istikametinden gelenler, otobandan gelirken İzmit Doğu çıkışından otobanı terk edip, Adapazarı istikametinde yolunuza devam ederek 5 kilometre sonra, D-100 Karayolu ile gelirken ise İzmit içerisinden Adapazarı istikametinde giderek havalimanına ulaşabilir. Sakarya tarafından geliyorsanız, İzmit Doğu çıkışından otobanı terk edip, Adapazarı istikametinde yolunuza devam ederek 5 kilometre sonra, D-100 Karayolu üzerinde İstanbul yönünde ilerleyerek havalimanına ulaşabilirsiniz. Havalimanında ise 24 saat hizmet veren taksileri bulmak ve uçaktan indikten sonra en konforlu şekilde dilediğiniz noktaya ulaşmak oldukça kolaydır. 
 
Havaalanından Şehre Otobüs ile Ulaşım
Belediye Otobüsleri: Kocaeli ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsler tarafından uçak sefer saatlerine göre otobüs seferleri düzenlenmektedir.
 
Halk Otobüsleri: D-100 (E-5) Karayolu üzerinde bulunan bütün duraklardan Eşme ve Uzuntarla halk otobüsleri kullanılarak havalimanına ulaşım sağlanmaktadır.
 
Kocaeli’de Şehir İçi Ulaşım
Kocaeli uçak biletinizi aldıktan sonra ise şehir içinde nasıl seyahat edeceğinize dairse endişe duymanıza hiç gerek yoktur. Kentte, şehir içi ulaşım genellikle tramvay, halk ve belediye otobüsleri ve minibüsler ile sağlanmaktadır. Otobüslerde bilet yerine, kullanımı oldukça pratik olan Kent Kart ile ödeme yapılır. Şehir genelinde 55 ayrı otobüs hattı, uygun fiyatlarla hizmet vermektedir. Otobüs ve tramvay dışında, minibüs ve taksiler de şehir içi ulaşımda tercih edilebilir.

 

Kocaeli Havalimanı & Kocaeli Hava Durumu

booked.net