• Lizbon Hakkında Genel Bilgiler

  Milattan Önce 1200’lü yıllarda Fenikelilerce kurulan Lizbon şehri, bugün Portekiz’in başkentidir. “Güvenli liman” anlamına gelen ismiyle kent, Roma ve İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur. Lizbon, önce Arap’ların, daha sonra ise Endülüs Emevileri’nin eline geçmiş, 1147’de de Portekiz Krallığı’na dahil olmuştur.
   
  Tarih boyunca birçok deprem felaketi yaşamış Lizbon için en trajik olanı ise 1755 depremidir. Merkez üssü Atlantik Okyanusu olan 9 Richter büyüklüğünde civar illerle beraber yaklaşık yüz bin kişinin yaşamını yitirdiği söylenmektedir. Bu deprem sonrasında ayakta kalan tek mahalle Alfama Mahallesi’dir. Adını “banyolar” anlamına gelen Arapça kökenli Al-Hamma’dan alır ve Lizbon’un bilinen en eski mahallesidir.
   
  Portekiz her iki dünya savaşında da tarafsız kalmayı başarmış ülkelerden birisidir. Bu nedenle başkent Lizbon’a iki yüz binden fazla yabancı sığınmış, o dönem diplomatların çoğu şehirde toplanmıştır.
   
  Civar ilçeleriyle beraber yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı Lizbon, Portekiz nüfusunun ciddi bir bölümünü barındırmaktadır. Çok sayıda uçağın iniş ve kalkış yaptığı Humberto Delgato Havaalanı da yılda 20 milyondan fazla yolcunun geçiş noktasıdır. Siz de bu şehri ziyaret etmek istiyorsanız Lizbon uçak biletinizle en konforlu şekilde hayallerinizin tatilini yaşayabilirsiniz. Lizbon uçak biletinizi almadan önce şehirde nereler gezilir, neler görülür, uçaktan inince şehre nasıl inilir merak ediyorsanız bu kısa rehber size çok yardımcı olacak.

Lizbon'da Gezilecek Yerler

Lizbon için, rengârenk çamaşırlı balkonlarla yer yer Tarlabaşı’nı, trafiğe kapalı mozaik caddeler boyunca uzanan eski ve yüksek binalarla İstiklal Caddesi’ni, şehrin ortasından geçen tramvaylarıyla troleybüslü İzmir’i, sıra sıra sütunlar ve enlemesine tüm bir meydanı kaplayan binalarla Bolonya’yı andıran bir şehir diyebiliriz.
 
Aynı zamanda tepeler üzerinden kurulmuş olan bu kentte, birçok yokuş ve iniş çıkışlı yol bulunmaktadır, bu yüzden şehirde birçok tramvay hattı yer alır.Lizbon ayrıca doğal güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Atlas Okyanusu kıyılarında, denizden 10 km kadar içeride kurulmuş ve bu nedenle de bilinen en iyi şekilde korunmuş doğal limanlardan biridir.
 
Lizbon’da gezilecek yerlerin başında Sao Jorge Kalesi gelmektedir.
Tepedeki konumuyla kale, şehri panoramik olarak seyredebileceğiniz bir noktadır. Bir diğer ihtişamlı eser de sahilde yer alan Kaşifler Anıtıdır. Bu devasa anıt üzerinde, Vasco de Gama ve Macellan gibi Portekizli ünlü kaşiflerin heykelleri yer almaktadır.Lizbon’u korumak için 1500’lü yıllarda yapılmış olan Belem Kalesi, görülmesi gereken bir başka önemli eserdir. Portekiz için sembolik bir anlam taşıyan yapı, Altın Çağ’ın yaşandığı Coğrafi Keşifler Dönemi’nde inşa edilmiştir. 
 
Kale ayrıca 1755 depreminden herhangi bir hasar almadan kurtulmuş nadir eserlerden biridir.Lizbon’daki en eski katedral olan Azize Meryem Katedrali, 1147’de Portekiz’in Hristiyanlarca ele geçirilmesinden hemen sonra inşa edilmiştir. Zaman içinde birçok farklı akımdan ve dönemden etkilenerek çeşitli restorasyonlar geçiren katedral, 1910’dan beri Portekiz milli eserleri arasında yer alır.
 
Mimari tarih tutkunları için Lizbon ziyareti sırasında mutlaka görülmesi gereken yapılar arasındadır.Şehrin en ilginç yanlarından biri de “Azulejo” adı verilen, apartman duvarlarını süsleyen renkli ve desenli seramiklerdir. Bu seramiklerin son 500 yıldır düzenli olarak üretildiği söyleniyor. Hemen her türlü binanın üzerinde, metro ve tren istasyonlarında bu süsleri görmeniz mümkün.
 
Özellikle Bairro Alto bölgesi’ni ve Commerzia Meydanı civarındaki Rua Madre de Deus üzerindeki Ulusal Azulejo Müzesi’ni (Museu Nacional Do Azulejo) ziyaret edebilirsiniz.Tüm bu turistik noktaları yalnızca fotoğraflardan değil, bir de kendi gözlerinizle görmek için ihtiyacınız olan tek şey Lizbon uçak biletleriniz. Uçaktan iner inmez Lizbon sizi sarıp sarmalayacak ve hayatınızın en özel tatillerinden birini yaşayacaksınız.

Lizbon'a Nasıl Gidilir? Lizbon'da Ulaşım Nasıldır?

THY uçakları ile İstanbul’dan Lizbon’a aktarmasız uçak bileti bulmanız çok kolay olacaktır. Lizbon’a uçakla gitmek yaklaşık üç saat sürmektedir. Eğer daha ekonomik bir uçak yolculuğu yapmak isterseniz, çeşitli havayolları ile Lizbon’a ulaşabileceğiniz birçok aktarmalı uçak seferi de mevcuttur.
 
İspanya’dan da Madrid, Barselona, Palma gibi şehirlerden Lizbon’a direkt olarak uçakla gitmek mümkündür. Ayrıca Rail Europe ile tren yolcuğu yapmak da Lizbon seyahatiniz için bir alternatif olabilir.
 
Lizbon dışındaki şehirlere seyahat etmek isterseniz otobüs veya trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Lizbon çevresindeki şehirlere de uçakla gidebilirsiniz. Ülkenin başka coğrafyalarını da gezmek isterseniz Lizbon uçak biletinizi alırken o şehirlere olan ulaşımınızı da planlamanızı öneriyoruz.
 
Lizbon İçinde Ulaşım
Uçaktan indikten sonra şehre ulaşım için en pratik ve ekonomik yöntem metrodur. Kırmızı hattı kullanarak şehir merkezine ulaşılabilir. Diğer alternatifler; taksi, araç kiralama ya da otobüs seferleri olabilir.
 
Bununla birlikte Lizbon, gezmek için araca ihtiyacınız olacak bir şehir değildir. Yaygın metro ağı ve manzaralı tramvay rotaları ile şehir, enfes bir seyir zevki sunar. Özellikle 28 numaralı tramvay ile şehir turu yaparak bu güzelliğin keyfini çıkartabilirsiniz. Metrolar ise 01.00’den sonra çalışmamaktadır, bu saatten sonra ulaşım için taksi iyi bir alternatif olabilir. 

 

Lizbon Havalimanı & Lizbon Hava Durumu

booked.net