• Nevşehir Hakkında Genel Bilgiler

    Türkiye’nin dünyaca ünlü turizm şehirlerinden Nevşehir, doğanın kendi elleriyle yarattığı muhteşem kaya oluşumları, Milattan Önce 7000 yıl öncesine dayanan görkemli tarihi ve geleneksel yüzüyle Orta Anadolu’nun popüler turizm noktalarından. Nevşehir günümüzde, peribacaları ve yeraltı şehirleri ile ünlü büyülü bir coğrafya olan Kapadokya’nın tam kalbinde yer alıyor. 


    Farsçada yeni anlamına gelen "Nev-şehir" adıyla anılan Neşehir, Kapadokya'nın 1985’te UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınmasıyla adını tüm dünyaya duyurmaya başladı. Bir kültür ve doğa cenneti olan Nevşehir, doğal, kültürel ve tarihi birikimiyle ziyaretçilerini heyecanlandıran bir destinasyon. Nevşehir uçak bileti kampanyalarını inceleyerek, bu etkileyici şehre doğru yola çıkabilirsiniz.

Nevşehir Gezilecek Yerler

Göz kamaştıran doğa harikaları, el sanatları, tarihi dokusu derken her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Nevşehir’in kuzeyinde Kırşehir ve Yozgat, doğusunda Kayseri, batısında Aksaray, güneyinde Niğde şehirleri yer alıyor. Nevşehir, coğrafyasının sahip olduğu benzersiz jeolojik yapısı yanında, ayrıca tarihi ve kültürel değerleriyle önemli kültür ve inanç turizmi merkezi bir şehir. Tarih boyunca Hititler, Frigler, Asurlular, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi sayısız imparatorluğa mesken olan Nevşehir coğrafyası dünyanın dört bir yanında ziyaretçi alıyor.


Osmanlı döneminden kalma tarihi eserlerin sergilendiği Nevşehir Müzesi, dünyaca ünlü Hacı Bektaş Veli Türbesi; Selçuklu zamanında yapılmış, şehrin eski yerleşim yerinde, sağlam bazalt kütleli bir tepenin üzerinde kurulmuş Nevşehir Kalesi; camii, medrese, imaret, sıbyan mektebi, hamam, kervansaray ve çeşmelerden oluşan Damat İbrahim Paşa Külliyesi Kayseri gezilecek yerler listesinde yer almalı.


Nevşehir gezilecek yerler denildiğinde Kapadokya bölgesi akla ilk gelen yerlerden. Nevşehir, mutlaka görülmesi gereken yerlerden Göreme ilçesiyle oldukça ünlü. Şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, çevresi muhteşem vadilerle çevrili olan, Kapadokya Bölgesi’nin turizm açısından en hareketli bölgesi. Kaya blokların içindeki kiliseler ve şapelleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.


Selçukluların önemli kentlerinden Konya ve Niğde’ye açılan bir kale konumundaki Ürgüp, Kapadokya’ya gelen ziyaretçiler tarafından en çok fotoğrafı çekilen Üç Güzeller peribacalarına ev sahipliği yapıyor. Pek çok gezilecek yere sahip olan Ürgüp’te, Pembe Vadi, Kızılçukur Vadisi, Üzengi Vadisi görülmeye değer.


İlginç şekilleriyle öne çıkan peri bacalarının en yoğun olduğu yer olan Zelve Vadisi ve Kapadokya’nın en yüksek tepesinde yer alan Uçhisar Kalesi de şehrin görülmeye değer noktalarından. 20. yüzyılın başlarına kadar Rumların ve Türklerin bir arada yaşadıkları bir şirin kasaba Mustafapaşa görülecek yerler listesine eklenmeli. Hititlerden bu yana süregelen seramik yapım geleneğinin devam ettiği Avanos da unutulmamalı. Kapadokya’ya özgü evleri ve kayalara oyulmuş mağara evleri ile kendine münhasır Çavuşin Köyü gezilecek yerler arasında.


Nevşehir bölgesinde çok sayıda yer altı şehri var. UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Özkonak Yeraltı Şehri Nevşehir gezilecek yerler arasında. Dinin baskının yoğun olduğu dönemlerde yer altına oyulan yapılar sonraki dönemlerde insanların yine barınmak için sığındıkları yerlere dönüşmüş. Ihlara Vadisi, Hasandağının lavlarının akarsuyu aşındırması sonucunda oluşan, Kapadokya'nın en önemli vadisi. Burası uzun yıllar rahip ve keşişler için bir inziva merkezi olmuş, ziyarete açık pek çok kilise de bulunuyor.


Doğa sporları ve çeşitli aktiviteler, Kapadokya’nın birbirinden ilginç vadilerinde daha da keyifli birer maceraya dönüşüyor. Eşsiz güzellikteki vadilerde at binebileceğiniz gibi, outdoor sporlarından bölgeyi dünyaca üne kavuşturan balon turlarına, kayaktan cross golfe ve ATV’ye yapabileceklerinizin sınırı yok. 


Nevşehir’in muhteşem görüntüsünü kuşbakışı izlemek isteyenler Kapadokya balon turlarına katılarak bu eşsiz güzelliğin tadını çıkarabilir.  Güneşin doğuşunda oluşan renk paletini, peribacaları ve kayaçlar üzerinde attığınız balon turunun hayatınız boyunca yaşadığınız en heyecan verici deneyimlerden biri olacağı kesin. Yaklaşık 50 ila 70 dakika süren uçuşlar dünyanın başka hiçbir yerinde, bu kadar uzun ve keyifli yapılmıyor. 


Nevşehir ve Kapadokya bölgesi yılın her dönemi hareketli bir kültür sanat yaşamına sahip. Cappadox Festivali, Kozaklı Termal Kaplıcaları Festivali, Kültür Şenlikleri ve Kaymak Festivali, Hacıbektaş Veli’yi Anma Törenleri, Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali, Ürgüp Bağbozumu Şenlikleri, Kapadokya Geleneksel Yemek festivali şehirde binlerce kişiyi buluşturan etkinlikler arasında.


Çok zengin bir yemek kültürüne sahip Nevşehir, Anadolu’nun merkezinde yer alması nedeniyle farklı kültürlerin izlerini taşıyan bir görünüme sahip. Ağırlıklı olarak et kullanılan yemeklerin yanında bölgede yetiştirilen üzümlerden üretilen şarap tamamlayıcı olarak sunuluyor. Tarhana, sütlü çorba, patatesli çorba, Nevşehir tavası, testi kebabı ağpakla yerel lezzetlerden.

Nevşehir'e Nasıl Gidilir

Nevşehir’e yapılan sivil uçuşlara ev sahipliği yapan Nevşehir-Kapadokya Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Haftanın her günü trafiğe açık bulunan havalimanına Türk Hava Yolları tarafından her gün İstanbul-Nevşehir-İstanbul iç hat tarifeli seferleri bulunuyor. Havalimanına ayrıca Pegasus ve Anadolu Jet’in de uçuş seferleri bulunuyor. Nevşehir Havalimanı uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırın ve en ucuz bileti güvenle satın alın.


Nevşehir Havalimanından Nevşehir şehir merkezine ulaşım için taksi, havayolu servisleri ve araç kiralama hizmeti kullanılabiliyor. Bölgede havalimanı ve şehir merkezi arasında hizmet veren bir toplu ulaşım ağı yok. Bu nedenle şehir merkezine gitmek isteyenler; Türk Hava Yolları, Anadolu Jet Hava Yolları ve Pegasus Havayolları’nın uçak iniş saatlerine göre hareket eden servisleriyle yolculuk edebilir. Ayrıca terminal binası önünde bulunan taksi durağından taksi kullanarak ya da araç kiralama yaparak da havalimanından şehir merkezine kolaylıkla ulaşılabiliyor.


Nevşehir şehir merkezinden Nevşehir-Kapadokya Havalimanına ulaşım için taksi, havayolu servisleri ve araç kiralama hizmeti kullanılabiliyor. Bölgede şehir merkezi ve havalimanı güzergâhında hizmet veren bir toplu ulaşım ağı yok. Bu nedenle şehir merkezinden havalimanına gitmek isteyenler; Türk Hava Yolları, Anadolu Jet Hava Yolları ve Pegasus Havayolları’nın uçak saatlerine göre hareket eden servisleriyle yolculuk edebilir. Ayrıca şehrin çeşitli bölgelerinde yolcu bekleyen taksilerle veya araç kiralama şirketlerinden kendiniz için uygun özelliklere sahip bir araç kiralayarak da havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz.


Nevşehir ilginç ve görülmesi gereken bir şehir. Üstelik sadece yaz ve tatil dönemlerinde değil yılın dört mevsimi apayrı güzel bir coğrafya. Kapadokya’nın büyülü vadilerinde yürümek, eşsiz bir coğrafya olan tüm Kapadokya Bölgesi’ni balondan kuşbakışı seyretmek ve günbatımında Kızıl Vadiye karşı tüf kaya mahzenlerde yıllandırılmış yöresel şaraplardan içmenin yanında yapabileceğiniz daha pek çok aktivite var. Nevşehir uçak bileti fırsatlarını değerlendirin.

 

Nevşehir Havalimanı & Nevşehir Hava Durumu

booked.net