• Ordu Hakkında Genel Bilgiler

    Karadeniz’in eşsiz doğasını gözler önüne seren Ordu, nefes tazeleyen tertemiz havası, baharda çiçeklerle süslenen yemyeşil yaylaları, gürül gürül akan şelaleleri, görkemli ağaçlarla kaplı ormanları, huzur dolu plajları ve geçmişin ayak izlerini saklayan tarihi yapılarıyla büyüleyici bir şehir. Seyahatinize yükseklere yayılmış fındık bahçeleri, çay terasları, kestane balı, ceviz ağaçları eşlik ediyor. “Gezilecek değil, kalınacak şehir” sloganıyla tanıtılması boşuna değil.


    Teleferiğe atlayıp dağlara doğru yükselmeye başladığınızda karşınızda yeşil ve mavinin karışımı gizli kalmış bir coğrafyayı görüyorsunuz. Efsaneler, Amazon savaşçıları, yaylaları ve dağlarıyla Ordu, nefes kesen doğal güzellikleri gözler önüne seren bir şehir. Büyük kentlerin gürültülü stres ortamından bir nebze de olsa uzaklaşabileceğiniz Doğu Karadeniz’in incisi Ordu, doğasıyla insanı arındıran bir kent. Fındığın başkenti, hayranlık uyandıran Ordu’yu merak edenler, Ordu uçak bileti seçeneklerine göz atarak Karadeniz’in bu harika şehrini keşfe başlayabilir.

Ordu Gezilecek Yerler

Kuzey yakası Karadeniz’in engin sularıyla çevrili olan Ordu’nun batısında Samsun, güneyinde Sivas ve Tokat, doğusunda da Giresun var. Hitit tabletlerine göre, Ordu bölgesi MÖ 17. yüzyılda Kaşkaların ülkesiydi, Hitit hâkimiyetindeydi. Onlardan sonra bölgeyi Frigler, Kimmerler, Roma ve Bizans yönetti. Şehir, 1207-1461 yılları arasın Trabzon Devletinin hâkimiyetindeydi. Hacı Emiroğlu Beyliği’nin bölgeye yerleşmeye gelen Türkleri ordu biçiminde örgütlemesi başkentlerine Ordu adının verilmesine neden oldu. Fatih Sultan Mehmet, Trabzon Devleti’ni tamamen ortadan kaldırdı ve Ordu’yu Osmanlı toprağı yaptı.


Ordu’yu Akçaova, Ilıca, Elekçi, Curi, Ceviz, Akçay ve Bolaman Irmakları derin vadilerle bölüyor. Meydana gelen dik ve kesik tepeler bölgenin en önemli tarım ürünü olan fındık için elverişli toprak yaratıyor. Perşembe, Fatsa, Ünye, Mesudiye, Çaybaşı gibi ilçeleriyle görenleri kendine hayran bırakan bu coğrafya, doğasever gezginler için oldukça cezbedici güzelliklere sahip. Bunlar arasında en popüler olanı ise Aybastı ilçesi yakınlarında yer alan Perşembe Yaylası. Muhteşem doğasının yanı sıra insan eliyle çizilmişçesine kıvrılan menderesleriyle eşsiz bir manzara oluşturan Perşembe Yaylası, doğa yürüyüşü, piknik ve yamaç paraşütü için oldukça ideal bir doğa harikası. 


Ordu şehir merkezini ve Karadeniz’in hırçın dalgalarını kuşbakışı izleme imkânı sunan 507 metre yüksekliğindeki Ordu-Boztepe Teleferiği, şehrin popüler yerlerinden. Ordu gezilecek yerler arasında enfes manzarasıyla hafızalara kazınan teleferiğin son durağı olan Boztepe’ye ulaştığınızda mesire alanlarında piknik yapanların arasına karışabilirsiniz. Adrenalinden hoşlananlar ise Boztepe’den yamaç paraşütü yaparak şehrin üzerinde unutulmaz bir uçuş deneyimi de yaşayabilir.


Ordu’da deniz-kum ve güneş turizminin can damarlarından olan Akyazı, Uzunlum, Efirli ve Gülyası plajları ise yaz aylarında yöre halkı ve turistlerin gözde adreslerinden. Karadeniz’in dalgalı sularında yüzebileceğiniz bu plajlar sakin atmosferleriyle tatili keyfe dönüştürüyor.


Ordu’nun en büyük gölü olan Ulugöl, eskiden gemicilerin sığınak olarak kullandığı Hoynat Adası, buz gibi sularıyla yaz sıcağını unutturan Çiseli Şelalesi, 100 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek şelalelerinden biri olan Uzundere Şelalesi, dik bir yamacın ucunda bulunan Akkaya Kalesi ve nefis günbatımı manzarasıyla ünlü Yason Burnu da şehrin görülmeye değer noktalarından.


Yıl boyu düzenlenen festival ve etkinliklerle binlerce kişiyi bir araya getiren şehirde kültür-sanat yaşamı bir hayli renkli. Çambaşı Kar Festivali, Mayıs Yedisi Şenliği, Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali, Uçurtma Şenliği, Ünye Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, Altın Fındık Kültür ve Sanat Festivali, Perşembe Yaylası Şenlikleri, Karagöl Zirve yürüyüşü kentle özdeşleşen etkinliklerden. 


Ordu Türkiye’nin en zengin yemek kültürüne sahip şehirlerinden. Karadeniz lezzetlerinin yanı sıra, Anadolu’nun tüm lezzetlerini şehirde bulabilirsiniz. Kara lahana dolması, çorbası, balık çorbası ve balık çeşitleri, muhteşem lezzetiyle Ordu fındığı bu güzel şehrin değerleri.

Ordu'ya Nasıl Gidilir

Yılda yaklaşık üç milyon yolcuya hizmet veren Ordu-Giresun Havalimanı, Ordu’nun Gülyalı ilçesiyle Giresun’un Piraziz ilçeleri arasında yer alıyor. El değmemiş doğasıyla Karadeniz’in güzide şehirlerinden olan Samsun, Giresun ve Ordu’ya yapılan seyahatleri kolaylaştıran Ordu-Giresun Havalimanı, Ordu şehir merkezine yaklaşık 30 dakika, Giresun şehir merkezine yaklaşık 30-60 dakika, Samsun şehir merkezine ise üç saat 25 dakika uzaklıkta. Ordu-Giresun Havalimanı’ndan İstanbul, Ankara, Antalya, Bodrum, Dalaman ve Gaziantep’e yapılan yurtiçi uçuşların yanı sıra Almanya, Kıbrıs gibi ülkelere yapılan direkt seferler de bulunuyor. Ordu Havalimanı uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırın ve en ucuz bileti güvenle satın alın.


Ordu-Giresun Havalimanı’ndan Ordu şehir merkezine ulaşım için araç kiralama hizmetleri, taksi veya HAVAŞ servisleri kullanılabilir. Ordu şehir merkezinin yanı sıra Ünye, Fatsa, Kumbaşı gibi ilçelere de seferleri bulunan HAVAŞ araçları ile ortalama 30 dakikada şehir merkezine ulaşılabilir. İlçeler arasındaki yolculuğun süresi yaklaşık 95 dakika sürüyor.


Giresun ve Samsun’a kadar uzanan geniş ulaşım ağı sebebiyle havalimanına gelen yolcuların en sık kullandığı ulaşım seçeneklerinden biri olan HAVAŞ, Giresun merkezin yanı sıra Eynesil, Görele, Tirebolu, Espiye, Keşap, Bulancak ilçelerine Ordu-Giresun Havalimanından yolcu taşıyor. Giresun ilçeleri ve havalimanı arasında yapılan bu seferin toplam süresi ortalama 125 dakikayı buluyor. Havalimanından Samsun merkez, Çarşamba ve Terme ilçeleri yönüne seyahat etmeyi planlayan yolcuları üç buçuk saatlik bir yolculuk bekliyor.


Ordu şehir merkezinden Ordu-Giresun Havalimanı’na ulaşım için araç kiralama hizmetleri, taksi veya HAVAŞ servisleri kullanılabilir. Giresun ve Samsun’a kadar uzanan geniş ulaşım ağı sebebiyle havalimanına ulaşım için en çok tercih edilen araç HAVAŞ servisleri oluyor. HAVAŞ servisleri Ordu içinde Ünye, Fatsa, Ordu merkez, Ordu Otogar ve Kumbaşı ile havalimanı arasında hizmet veriyor.


Giresun’dan yolculuk etmek isteyenler de Eynesil, Görele, Tirebolu, Espiye, Keşap, Giresun, Bulancak ile Ordu-Giresun Havalimanı arasında sefer yapan HAVAŞ araçlarına binebilir. Giresun ilçeleri ve havalimanı arasında yapılan bu seferin toplam süresi de ortalama 125 dakikayı buluyor. Havalimanından Samsun merkez, Çarşamba ve Terme ilçeleri yönüne seyahat etmeyi planlayan yolcuları üç buçuk saatlik bir yolculuk bekliyor. 


Karşıda turkuaz Karadeniz, arkada yemyeşil yaylalar, dorukları karlı sıradağlar ve özgün yemek kültürü. Ordu, ruhunuza huzur katacak tam bir doğa harikası bir şehir. Ruh ve bedeninizi kalabalık şehirlerden kurtarabileceğiniz tam bir kaçış rotası. Bu nefis şehri keşfetmek için Ordu uçak bileti kampanyalarına göz atın.

 

Ordu Havalimanı & Ordu Hava Durumu

booked.net