Dünya’nın en çok turist çeken adalarından Phuket, atlattığı doğal felakete karşın; turkuaz denizi, bembeyaz kumsalları ve yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerine doğanın ne kadar cömert olabileceğini kanıtlıyor. Akşamüzeri, gelgit etkisiyle çekilen okyanusun geride bıraktığı parlak ve ıslak kumların üzerinde yürüyüş yapmanın keyfine varmak için bile Phuket’e gidilebilir. Sakin bir kumsalda, okyanusun kenarında hissettiğiniz dinginlik, Patong veya Bangla Caddesi’ne vardığınızda sizi çağıran bir eğlenceye dönüşür. Yolda yürürken bir maymun veya lorisle fotoğraf çektirmek, günün normal bir parçasıdır. Gerçek olamayacak kadar güzel renklerdeki ve kokulardaki meyveler, ara öğünleriniz oluverir. Fil safariyle doğaya karışmak, kanoyla mağaralara girmek, suyun altındaki gizli cenneti keşfetmek, şovlara katılıp sabahlara kadar eğlenmek ya da sadece kumsalda uzanıp, doğanın size sunduğu bu nimeti iliklerinize kadar hissetmek… Hangisi sizin Phuket’iniz?

phuket ana gorsel

 

Phuket Nerededir?

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland’ın güneyinde yer alan Phuket, Tayland’ın en büyük adasıdır.

 

Phuket'e Nasıl Gidilir?

Phuket’e ülkemizden direkt uçuş gerçekleşmemektedir. Türk Hava Yolları’yla Bangkok’a inip, oradan yerel bir uçuş firmasıyla Phuket’e geçebilir veya Ethiad, Emirates, Qatar, Korean, Aeroflot Havayolları gibi firmalarla, bağlantılı ülkelerden aktarma yapabilirsiniz.

 

Phuket'e Ne Zaman Gidilir?

Phuket, yılın her dönemi ziyaret edilmeye uygun bir ada. Ekim-Nisan arası en yoğun ve mevsimsel olarak en tercih edilen dönemi. Bunun dışındaki dönemlerde, Mayıs-Temmuz arası aşırı sıcaklara, Temmuz-Eylül arası da Muson yağmurlarına denk gelebilirsiniz.

 

plaj

 

Phuket'te Ulaşım:

Turistik bir ada olması sebebiyle; Phuket kullanışlı bir toplu taşıma ağına sahip değil. Şehir merkezinden kalkan otobüslerle plajlara gidebilirsiniz; ama plajlar arası karşılıklı otobüsler ne yazık ki yok. Aynı ülkemizdeki tatil beldelerinde olduğu gibi, taksiler burada da oldukça pahalı. Bangkok’ta var olan tuk-tuk taksiler, engebeli ve karanlık ada yolları sebebiyle kullanılmıyor; ama onlara muadil olarak, arkası açık kırmızı minibüsler kullanılıyor.